Începe reconstrucția la BCM U Pitești


Favorit surpriză pentru banca tehnică

BCM U Pitești a început stagiunea precedentă cu ambiții mari. Clubul din Trivale a avut ca obiectiv terminarea în primele 4, iar pentru acest lucru a semnat cu jucători precum Porter Troupe, Andriy Agafonov sau Titus Nicoară.

Cum socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, argeșenii s-au văzut în afara primelor patru, cu un număr important de etape înainte de sfârșitul top 6. Antrenorul Hristu Șapera a arătat cu degetul spre faptul că o bună perioada din sezon a avut jucători accidentați iar întăririle au venit târziu, Santa și Person ajungând la echipă abia la sfârșitul lunii februarie. Motivele antrenorului nu i-au înduioșat însă pe cei din conducerea clubului, care au decis să îl demită pe "Șapi" după înfrângerea în overtime în fața celor de la CSM CSU Oradea, scor 93-98, într-o partidă în care au condus chiar și cu 20 de puncte în ultimul sfert.

După o prima partidă în care antrenor principal a fost Alexandru Ziguli, înfrângerea de pe terenul lui U-BT Cluj, în locul lui Șapera a venit la conducerea clubului fostul antrenor de la BC Mureș, Barnabas Szaszgaspar. "Barni" a condus Piteștiul către o victorie cu CSM Steaua, o înfrângere pe terenul lui BC SCM Timișoara și apoi o înfrângere în playoff, scor 3-1, în fața eventualei campioane CSM CSU Oradea.

În urma acestui sezon tumultos, conducerea clubului caută din nou să reclădească echipa din temelii, iar prima cărămidă o reprezintă antrenorul. Szaszgaspar și Ziguli sunt, evident, pe lista conducerii argeșene, dar favorit să preia trupa din Trivale este, potrivit surselor noastre, un alt antrenor din LNBM, Florin Nini.

Contactat de site-ul nostru, Nini susține că nu se gândește la preluarea clubului din Pitești și că în această vară este preocupat de pregătirea clubului din Galați și de lotul U16 masculin al României. De partea cealaltă, directorul tehnic al clubului BCM U Pitești, Silviu Corodi, nu a negat informația, dar a spus că "într-adevăr, avem o listă cu mai mulți antrenori, printre care și domnul Nini, dar nu putem ști nimic sigur până când nu avem aprobat un buget pentru sezonul viitor. Avem și foarte mulți jucatori importanți cărora le-au expirat înțelegerile. Vă voi spune mai multe peste 10 zile, când vom aveam aprobat bugetul pentru sezonul viitor".

Așadar, încă o dată cei de la BCM U Pitești vor trece printr-o schimbare masivă în această vară. Rămâne să vedem care va fi antrenorul care va decide în ce sens vor fi puse cărămizile.

foto: facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 15 June 2018 / 19:41


Galerie foto


Renan Sper sa nu!
1 
Eu asteptam ca nu doar Sapera sa fie singurul vinovat pentru neîmplinirea obiectivului. Asteptam ceva demisii sau demiteri. Spunea cineva inainte de începutul play off ului ca va veni Nini. N am crezut, ma gândeam ca se va face tot posibilul sa continuam cu Barni. Parerea mea este că sala din Pitești nu va mai plină dacă se va concretiza această mutare. 
15 June 2018 20:34
andrac Antrenor
1 
De ce sa fie surpriza? Chiar cred ca e potrivit pentru Pitesti. E un antrenor care a adus victorii importante pentru Galati cu un buget mic. Daca nu ma insel, conduce Colegiul antrenorilor din Romania. Chiar as fi curios cum ar arata echipa asa. In sezonul trecut am vazut multe gafe venite din partea bancii tehnice. In 'piata' se auzea si Costescu a fi varianta. Cand va fi de anuntat vom vedea pe pagina clubului. @Renan, la sala vin adevaratii suporteri ai echipei, asa vin de multi ani eu. Nu se vine la sala pentru X, Y sau Z, ci pentru echipa. 
15 June 2018 21:50
andrac Barni
2 
Un antrenor bun dar care cred ca e implicat politic la Mures. 
15 June 2018 21:51
2 
Nici eu nu cred ca e o surpriza . Surpriza ar fi favoritul pentru banca Galatiului care din cate se aude este un secund care si-ar dori sa activeze ca si principal . 
16 June 2018 08:07
1 
Oamenii care il considera pe Nini slab nu stiu ce a construit singur pe la el, prin Moldova. E un antrenor bun, in media romanilor. As spune ca ar fi greu de gestionat situatia la Galati daca ar veni aici. Cine sa fie secund sa preia banca tennica acolo? Doar pe secunzii de la Oradea si Steaua ii vad capabili de asta. 
16 June 2018 14:14
1 
+ Pintea de la Cluj. Eu chiar il consider un antrenor bun pentru o echipa cu pretentii decente (in limitele bugetului) in Romania. 
17 June 2018 01:22
Zorca Barni
1 
^^ Asa e, Barni e consilier local UDMR. Mai mult, apare si in consiliul director al noului CSM Targu Mures.
http://www.zi-de-zi.ro/2018/05/31/patru-consilieri-locali-udmr-in-conducerea-csm-targu-mures/
 
18 June 2018 08:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit la antrenamentele lui CSM CSU Oradea (Foto)
Primele declarații ale veteranului american după întoarcerea la echipa bihoreană (Video) 
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20