Începe reconstrucția la BCM U Pitești


Favorit surpriză pentru banca tehnică

BCM U Pitești a început stagiunea precedentă cu ambiții mari. Clubul din Trivale a avut ca obiectiv terminarea în primele 4, iar pentru acest lucru a semnat cu jucători precum Porter Troupe, Andriy Agafonov sau Titus Nicoară.

Cum socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, argeșenii s-au văzut în afara primelor patru, cu un număr important de etape înainte de sfârșitul top 6. Antrenorul Hristu Șapera a arătat cu degetul spre faptul că o bună perioada din sezon a avut jucători accidentați iar întăririle au venit târziu, Santa și Person ajungând la echipă abia la sfârșitul lunii februarie. Motivele antrenorului nu i-au înduioșat însă pe cei din conducerea clubului, care au decis să îl demită pe "Șapi" după înfrângerea în overtime în fața celor de la CSM CSU Oradea, scor 93-98, într-o partidă în care au condus chiar și cu 20 de puncte în ultimul sfert.

După o prima partidă în care antrenor principal a fost Alexandru Ziguli, înfrângerea de pe terenul lui U-BT Cluj, în locul lui Șapera a venit la conducerea clubului fostul antrenor de la BC Mureș, Barnabas Szaszgaspar. "Barni" a condus Piteștiul către o victorie cu CSM Steaua, o înfrângere pe terenul lui BC SCM Timișoara și apoi o înfrângere în playoff, scor 3-1, în fața eventualei campioane CSM CSU Oradea.

În urma acestui sezon tumultos, conducerea clubului caută din nou să reclădească echipa din temelii, iar prima cărămidă o reprezintă antrenorul. Szaszgaspar și Ziguli sunt, evident, pe lista conducerii argeșene, dar favorit să preia trupa din Trivale este, potrivit surselor noastre, un alt antrenor din LNBM, Florin Nini.

Contactat de site-ul nostru, Nini susține că nu se gândește la preluarea clubului din Pitești și că în această vară este preocupat de pregătirea clubului din Galați și de lotul U16 masculin al României. De partea cealaltă, directorul tehnic al clubului BCM U Pitești, Silviu Corodi, nu a negat informația, dar a spus că "într-adevăr, avem o listă cu mai mulți antrenori, printre care și domnul Nini, dar nu putem ști nimic sigur până când nu avem aprobat un buget pentru sezonul viitor. Avem și foarte mulți jucatori importanți cărora le-au expirat înțelegerile. Vă voi spune mai multe peste 10 zile, când vom aveam aprobat bugetul pentru sezonul viitor".

Așadar, încă o dată cei de la BCM U Pitești vor trece printr-o schimbare masivă în această vară. Rămâne să vedem care va fi antrenorul care va decide în ce sens vor fi puse cărămizile.

foto: facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 15 June 2018 / 19:41


Galerie foto


Renan Sper sa nu!
1 
Eu asteptam ca nu doar Sapera sa fie singurul vinovat pentru neîmplinirea obiectivului. Asteptam ceva demisii sau demiteri. Spunea cineva inainte de începutul play off ului ca va veni Nini. N am crezut, ma gândeam ca se va face tot posibilul sa continuam cu Barni. Parerea mea este că sala din Pitești nu va mai plină dacă se va concretiza această mutare. 
15 June 2018 20:34
andrac Antrenor
1 
De ce sa fie surpriza? Chiar cred ca e potrivit pentru Pitesti. E un antrenor care a adus victorii importante pentru Galati cu un buget mic. Daca nu ma insel, conduce Colegiul antrenorilor din Romania. Chiar as fi curios cum ar arata echipa asa. In sezonul trecut am vazut multe gafe venite din partea bancii tehnice. In 'piata' se auzea si Costescu a fi varianta. Cand va fi de anuntat vom vedea pe pagina clubului. @Renan, la sala vin adevaratii suporteri ai echipei, asa vin de multi ani eu. Nu se vine la sala pentru X, Y sau Z, ci pentru echipa. 
15 June 2018 21:50
andrac Barni
2 
Un antrenor bun dar care cred ca e implicat politic la Mures. 
15 June 2018 21:51
2 
Nici eu nu cred ca e o surpriza . Surpriza ar fi favoritul pentru banca Galatiului care din cate se aude este un secund care si-ar dori sa activeze ca si principal . 
16 June 2018 08:07
1 
Oamenii care il considera pe Nini slab nu stiu ce a construit singur pe la el, prin Moldova. E un antrenor bun, in media romanilor. As spune ca ar fi greu de gestionat situatia la Galati daca ar veni aici. Cine sa fie secund sa preia banca tennica acolo? Doar pe secunzii de la Oradea si Steaua ii vad capabili de asta. 
16 June 2018 14:14
1 
+ Pintea de la Cluj. Eu chiar il consider un antrenor bun pentru o echipa cu pretentii decente (in limitele bugetului) in Romania. 
17 June 2018 01:22
Zorca Barni
1 
^^ Asa e, Barni e consilier local UDMR. Mai mult, apare si in consiliul director al noului CSM Targu Mures.
http://www.zi-de-zi.ro/2018/05/31/patru-consilieri-locali-udmr-in-conducerea-csm-targu-mures/
 
18 June 2018 08:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu