Șoc la CSM Steaua Eximbank: Ionuț Georgescu a plecat de la roș-albaștri


Cum și-a motivat managerul CSM Steaua decizia

ionut georgescu pleaca csm steaua

Ionuț Georgescu și CSM Steaua Eximbank se despart după trei ani de zile, timp în care clubul roș-albastru, sub conducerea managerului, a obținut de fiecare dată o medalie.

Într-un mesaj de adio foarte lung postat pe facebook, Ionuț Georgescu a prezentat mai multe evenimente, plăcute sau mai puțin plăcute, din perioada mandatului său la CSM Steaua:

„Iată că au trecut și trei ani de când am semnat cu CSM Steaua EximBank. Cu siguranță, perioada petrecută în acest proiect a însemnat o mare provocare pentru mine, o transformare aș spune chiar, din toate punctele de vedere. Respect enorm încrederea pe care Virgil Stanescul și Victor Stefan Paicu mi-au acordat-o, oferindu-mi libertatea de care orice manager are nevoie pentru a trasa anumite direcții și în a implementa un stil de lucru în care crede. M-au lăsat să îmi asum și m-au ținut responsabil pentru alegerile făcute. Am avut alături oameni care mi-au devenit coechipieri de nădejde, partizani adevărați la visul comun care a fost încă de la început PERFORMANȚA, atât pe teren cât și în afara lui. Mă bucur că am putut lucra într-un proiect sănătos, care, cred eu, poate servi drept model oricărei structuri sportive din România”, și-a început Georgescu mesajul de pe facebook.

Ionuț Georgescu lasă se înțeleagă faptul că baschetbaliștii săi au jucat în acest sezon „pe încredere”, după ce nu au avut contractele semnate până spre sfârșitul lunii octombrie:

„Le mulțumesc sportivilor din acest sezon, care au acceptat să vină la echipă exclusiv pe încredere, acceptând să se antreneze și să joace 100% fără să aibă parte, până spre finalul lunii octombrie, de contracte semnate, garantate, care să le asigure remunerațiile și, totodată, plata în cazul unor accidentări care, Doamne ajută!, nu au avut loc în acea perioadă de cantonamente și turnee.”

Totodată, fostul manager general a vorbit despre faptul că a jucat acasă „într-o sufragerie”, dar și despre faptul că a avut abia al treilea buget din țară, în ciuda speculațiilor cu privire la banii pe care i-a primit CSM Steaua în ultimii ani:

„Tocmai de aceea aceste trei medalii nu mă mulțumesc pe deplin. Înseamnă prea puțin comparativ cu munca depusă de sportivi, antrenori și staff. În același timp, este enorm de mult atunci când vorbim despre un club care joacă acasă într-o sufragerie, care nu are alături un oraș întreg așa cum se întâmplă în Oradea, Cluj, Sibiu sau Pitești, care întâmpină ură și ”hate” din partea oamenilor din interior sau apropiațiilor ș.a.m.d.. Nu vreau să dezvolt acum acest subiect… Sunt lucruri care din punctul meu de vedere nu au cum să se schimbe. Exact ca și problema sălii. Chiar dacă trei ani am lucrat la cosmetizarea unei coșmelii – branding, muzeu, Hall of Fame, vestiare renovate, reparații câte și mai câte, scaune, schimbat de tabele, fan shop, vip area, fan zone etc – la final vorbim de același… ați înțeles ideea!

De asemenea, nu am comentat-o până acum dar, fiindcă tot și-a da lumea cu părerea față de acest aspect, vreau să menționez faptul că niciodată nu am urcat mai sus de locul al treilea la capitolul bugete. Cu toate astea, am încercat să păstrăm un echilibru între ceea ce înseamnă salarii, condiții, juniori, investiții, marketing, evenimente etc. Cei care mă cunosc știu că sunt direct și transparent când vine vorba de lucrurile astea.”

Potrivit informațiilor noastre, managerul CSM Steaua nu este primul care va pleca de la club în această perioadă. 

Mesajul integral al lui Ionuț Georgescu poate fi citit aici:

*foto: Cătălin Soare/cronosmedia.ro



Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank

totalbaschet.ro / 19 June 2018 / 9:03


Galerie foto


0 
Soc si groaza, TB recidivează!  
19 June 2018 09:25
studentU cumva de asteptat sa se schimbe garnitura
2 
pt ca au avut asteptari la titlul din primul sezon de la promovare. Dar hai sa fim seriosi, au fost surclasati de fiecare data in finala 3-0 si 3-1. Ceea ce nu intelegem inca e ca trebuie continuitate pt performanta. Vezi Oradea care s-a chinuit multi ani pana sa castige aceste doua trofee.
Steaua trebuia sa continue cu aceeasi structura manageriala inca 2-3 ani cel putin pt a spera cu adevarat la titlu. La urma urmei in afara de prestigiu, in LNBM e vreo diferenta concludenta, materiala intre locul 1 si locul 2? Sau e vb doar de Europa, ca acolo a vizibilitate mai buna sponsorii si locul 1 joaca preliminarii FIBA Champions League? Altfel nu imi explic schimbarea garnituurii ca dupa un sezon ratat cand au realizat locul 2 in doua sezoane consecutive.
Una peste alta, asteptari prea mari in timp prea scurt, cu rabdare ar fi fost mai competitivi. Asa cred ca la anul nu mai prind finala. Vom trai si vom vedea. 
19 June 2018 20:08
ydesh_apu Revine Ghita
0 
Asta-i cauza. Alta posibila: se crede foarte competent castigand usor alaturi de Asesoft o multime de trofee nemeritate. Restul, povesti. A gasit ceva mai bun si paraseste corabia. Iar in privinta suporterilor are o parere gresita . Echipele si suporterii se leaga reciproc in timp. Or el nici in directia asta nu are rabdare. Bucurestiul va avea suporteri adevarati peste cativa ani deoarece in privinta echipelor de juniori are cei mai multi si buni tineri din tara care vor trage dupa ei sustinatori. Asta cam peste 5 ani. 
21 June 2018 21:57
0 
De la Cluj nici o plecare? Motive ar fi destule... 
23 June 2018 07:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
studentU nu i vorba de rusine
0 
mai are cineva rusine in business?
ce-i mai profitabil, aia dau.
e vorba ca frb sa gaseasca solutii astfel incat baschetul sa nu fie cenusareasa sporturilor dpdv al acoperirii media.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:52
ARK Rating
0 
Pai daca au rating mai mare ce vrei sa faca ? Sa transmita doar din respect ? Baschetul e un sport mic in Romania. 
click pt. Articol 25 September 2018 12:51
studentU s-a mai discutat pe TB
0 
ideea asta. ori FRB nu are inca capacitatea de a transmite din toate salile din tara, ori e un comision in contractul cu digi, ori, cine stie, poate asteapta sa se termine acest contract si vor prelua pe frbtv apoi.
majoritatea publicului amator de baschet in RO cred ca e midlle aged sau mai tanar deci n-ar fi o problema accesarea live streamingul-ului (dpdv al accesului la net zic).  
click pt. Articol 25 September 2018 12:50
studentU parca n-au programul
0 
asa incarcat ca digiurile ca sa nu poata include si baschet. ca digiurile dau si mult tenis si dau si alte sporturi, toate se pare considerate mai vandabile decat baschetul.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:48
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47
Stefan Cj Look Tv
0 
Cel care a preluat Look Tv de la Paskany este prieten cu Teszari. Si acolo fotbalul este prioritar.  
click pt. Articol 25 September 2018 09:20
studentU bine ca n-o transmite
0 
dupa o saptamana. Ne-am obisnuit deja cu batjocura indreptata spre baschetul din RO, atat din partea federatiei, a unora dintre cluburi, a unor autoritati locale, a unor conducatori si a mediei in general.
Nu zic ca avem un baschet de nivel foarte bun, dar daca raportam la toate celelalte sporturi de echipa, incepand cu fotbalul si continuand cu handbalul (exceptand liga feminina, unde mai exista ceva competitie) si voleiul, cred ca baschetul ar merita mai mult respect. Si bullshitul asta ca nu este public pentru baschet e doar un bullshit si atat. Public este si publicul se formeaza. Dai mai mult baschet, eventually lumea va fi mai interesata de baschet.
Nu stiu de ce nu preia un Look TV transmisiunea LNBM, cupa romaniei, etc. Se vede in toata tara si cred ca ar avea mai mult respect pentru competitie.  
click pt. Articol 25 September 2018 09:00
gyke Simpatic
0 
Hai să înțeleg și eu, de vină e FRB, care, lucru rar, își respectă regulamentul, și nu clubul bucureștean, că deși știau de divorțul de Steaua nu au făcut nimic pentru a se înscrie la timp...? Iar apoi unde ar fi jucat CSM ul și câți spectatori ar fi venit să-i vadă?  
click pt. Articol 25 September 2018 08:56
0 
Nu se inghesuie sponsorii locali si corporatiile la nicio echipa din tara si niciun sport. Sau se dau mizerii de cate 15 000 de euro pe an...ca la sibiu sau timisoara.  
click pt. Articol 25 September 2018 01:45