Șoc la CSM Steaua Eximbank: Ionuț Georgescu a plecat de la roș-albaștri


Cum și-a motivat managerul CSM Steaua decizia

ionut georgescu pleaca csm steaua

Ionuț Georgescu și CSM Steaua Eximbank se despart după trei ani de zile, timp în care clubul roș-albastru, sub conducerea managerului, a obținut de fiecare dată o medalie.

Într-un mesaj de adio foarte lung postat pe facebook, Ionuț Georgescu a prezentat mai multe evenimente, plăcute sau mai puțin plăcute, din perioada mandatului său la CSM Steaua:

„Iată că au trecut și trei ani de când am semnat cu CSM Steaua EximBank. Cu siguranță, perioada petrecută în acest proiect a însemnat o mare provocare pentru mine, o transformare aș spune chiar, din toate punctele de vedere. Respect enorm încrederea pe care Virgil Stanescul și Victor Stefan Paicu mi-au acordat-o, oferindu-mi libertatea de care orice manager are nevoie pentru a trasa anumite direcții și în a implementa un stil de lucru în care crede. M-au lăsat să îmi asum și m-au ținut responsabil pentru alegerile făcute. Am avut alături oameni care mi-au devenit coechipieri de nădejde, partizani adevărați la visul comun care a fost încă de la început PERFORMANȚA, atât pe teren cât și în afara lui. Mă bucur că am putut lucra într-un proiect sănătos, care, cred eu, poate servi drept model oricărei structuri sportive din România”, și-a început Georgescu mesajul de pe facebook.

Ionuț Georgescu lasă se înțeleagă faptul că baschetbaliștii săi au jucat în acest sezon „pe încredere”, după ce nu au avut contractele semnate până spre sfârșitul lunii octombrie:

„Le mulțumesc sportivilor din acest sezon, care au acceptat să vină la echipă exclusiv pe încredere, acceptând să se antreneze și să joace 100% fără să aibă parte, până spre finalul lunii octombrie, de contracte semnate, garantate, care să le asigure remunerațiile și, totodată, plata în cazul unor accidentări care, Doamne ajută!, nu au avut loc în acea perioadă de cantonamente și turnee.”

Totodată, fostul manager general a vorbit despre faptul că a jucat acasă „într-o sufragerie”, dar și despre faptul că a avut abia al treilea buget din țară, în ciuda speculațiilor cu privire la banii pe care i-a primit CSM Steaua în ultimii ani:

„Tocmai de aceea aceste trei medalii nu mă mulțumesc pe deplin. Înseamnă prea puțin comparativ cu munca depusă de sportivi, antrenori și staff. În același timp, este enorm de mult atunci când vorbim despre un club care joacă acasă într-o sufragerie, care nu are alături un oraș întreg așa cum se întâmplă în Oradea, Cluj, Sibiu sau Pitești, care întâmpină ură și ”hate” din partea oamenilor din interior sau apropiațiilor ș.a.m.d.. Nu vreau să dezvolt acum acest subiect… Sunt lucruri care din punctul meu de vedere nu au cum să se schimbe. Exact ca și problema sălii. Chiar dacă trei ani am lucrat la cosmetizarea unei coșmelii – branding, muzeu, Hall of Fame, vestiare renovate, reparații câte și mai câte, scaune, schimbat de tabele, fan shop, vip area, fan zone etc – la final vorbim de același… ați înțeles ideea!

De asemenea, nu am comentat-o până acum dar, fiindcă tot și-a da lumea cu părerea față de acest aspect, vreau să menționez faptul că niciodată nu am urcat mai sus de locul al treilea la capitolul bugete. Cu toate astea, am încercat să păstrăm un echilibru între ceea ce înseamnă salarii, condiții, juniori, investiții, marketing, evenimente etc. Cei care mă cunosc știu că sunt direct și transparent când vine vorba de lucrurile astea.”

Potrivit informațiilor noastre, managerul CSM Steaua nu este primul care va pleca de la club în această perioadă. 

Mesajul integral al lui Ionuț Georgescu poate fi citit aici:

*foto: Cătălin Soare/cronosmedia.ro



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

totalbaschet.ro / 19 June 2018 / 9:03


Galerie foto


0 
Soc si groaza, TB recidivează!  
19 June 2018 09:25
studentU cumva de asteptat sa se schimbe garnitura
2 
pt ca au avut asteptari la titlul din primul sezon de la promovare. Dar hai sa fim seriosi, au fost surclasati de fiecare data in finala 3-0 si 3-1. Ceea ce nu intelegem inca e ca trebuie continuitate pt performanta. Vezi Oradea care s-a chinuit multi ani pana sa castige aceste doua trofee.
Steaua trebuia sa continue cu aceeasi structura manageriala inca 2-3 ani cel putin pt a spera cu adevarat la titlu. La urma urmei in afara de prestigiu, in LNBM e vreo diferenta concludenta, materiala intre locul 1 si locul 2? Sau e vb doar de Europa, ca acolo a vizibilitate mai buna sponsorii si locul 1 joaca preliminarii FIBA Champions League? Altfel nu imi explic schimbarea garnituurii ca dupa un sezon ratat cand au realizat locul 2 in doua sezoane consecutive.
Una peste alta, asteptari prea mari in timp prea scurt, cu rabdare ar fi fost mai competitivi. Asa cred ca la anul nu mai prind finala. Vom trai si vom vedea. 
19 June 2018 20:08
ydesh_apu Revine Ghita
0 
Asta-i cauza. Alta posibila: se crede foarte competent castigand usor alaturi de Asesoft o multime de trofee nemeritate. Restul, povesti. A gasit ceva mai bun si paraseste corabia. Iar in privinta suporterilor are o parere gresita . Echipele si suporterii se leaga reciproc in timp. Or el nici in directia asta nu are rabdare. Bucurestiul va avea suporteri adevarati peste cativa ani deoarece in privinta echipelor de juniori are cei mai multi si buni tineri din tara care vor trage dupa ei sustinatori. Asta cam peste 5 ani. 
21 June 2018 21:57
0 
De la Cluj nici o plecare? Motive ar fi destule... 
23 June 2018 07:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 48 puncte 
SCM U Craiova primește vizita celor de la CSA Steaua
Oltenii s-au impus în Capitală la o diferență de 7 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 25 puncte 
LNBM MVP – Etapa 9: Giordan Watson
Printre nominalizați s-au aflat și Kevin Hardy și Muhamed Pasalic 
Vladan Vukosavljevic, aproape de un nou double-double pentru SCM Timișoara
Pivotul sârb a fost cel mai bun om al meciului cu U-BT Cluj 
Mo Curry a semnat prelungirea contractului cu SCM U Craiova
Oltenii i-au reziliat înțelegerea lui Ria’n Holland  
Double double pentru Ivan Siriscevic în înfrangerea contra CSU Sibiu
Mladen Jeremic, cel mai bun marcator pentru BCM U Pitești 
Kyndall Dykes, cel mai eficient jucător în duelul din BT Arena
Americanul și-a condus echipa către victorie 
Kevin Hardy, omul meciului în victoria contra BCM U Pitești
Season high pentru Justas Tamulis la recuperări și pase decisive 
Ce cadou a primit Andrei Mandache de la fanii bihoreni (Foto)
Veteranul român s-a întors pentru prima oară ca adversar la Arena Antonio Alexe, după despărțirea de CSM CSU Oradea 
adu Parere
0 
Poate sa vina oricine.din moment ce primarul cu toata gasca lui au fost la meci la fcsb in loc sa vina la echipa lor de baschet ce pretentii sa avem?probabil ca 2 ore de nocturna le.am platit tot noi pitestenii pentru seara de duminica.Mi.am dat seama ca pana nu vin oameni care sa iubeasca orasul asta nu se va face nimic.nu cred ca vine cineva de la primarie sa ceara socoteala de rezultatele echipei cand ei se duc la meci la fcsb..defapt ce autoritate ar mai avea?pacat de suporteri si de jucatori care isi sparg capetele si isi rup picioarele pentru aceste culori ...  
click pt. Articol 11 December 2018 19:48
studentU @Silva
0 
te inseli. Spectaculos ar fi fost sa castigati la 20-25 de puncte, nu scremerea de la final.
Cand merg individualitatile: Rasic, KD, Washburn, castigam. Cel putin cu echipe gen TM sau Pitesti. Dar sunt foarte, foarte rare meciurile in care victoria vine clar, in urma unui joc controlat (exemplu meciul cu Craiova, o echipa mai buna zic eu decat TM, dar pe care am controlat-o tocmai printr-o aparare beton).
De cele mai multe ori e hazard, greseala adversarului. Intensitatea in aparare e doar un deziderat. Combinatiile in atac sunt doar niste exceptii.  
click pt. Articol 11 December 2018 08:59
gyke @JCN
0 
Nu o să scormonesc, că nu ăsta e scopul. Contează cel mai puțin dacă m-am înșelat eu sau te-ai înșelat tu. Important este că nu s-a înșelat Dan și băiatul ăsta a început să etaleze un joc foarte complex. Și mai zic încă odată... are doar 24 de ani. Dacă l-am putea ține și la anul...  
click pt. Articol 11 December 2018 08:23
andrac Rezultat
0 
Un rezultat care era de asteptat. Fara Bishop parea greu, dar si fara Person, ar fi oarecum imposibil. Cu toate astea, in ciuda multor ratari, nu s-a cedat. Sper ca in TOP 6 sa avem jucatori noi. Ne trebuie un fundas bun. Pacat si de Orbeanu care, personal, chiar daca nu are multe realizari, mie mi se pare un luptator. Sper sa nu fie grav ca ramanem “goi” la pozitiile mari. Capul sus! Sustinatorii adevarati vor fi mereu la sala alaturi de voi! Ma intrebam cum ar fi jucat Sibiul fara Hardy si Falker/ Philmore. Despre asta a fost vorba la noi. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:40
JCN :))
0 
Ma abtin, utlimele doua meciuri nu le-am vazut si o sa l pierd si pe cel cu Craiova.
P.S: daca o sa scormonesti in arhiva o sa vezi ca am specificat undeva ca la fel ca si cu Laser anul trecut sper sa isi dea drumul si Tamulis. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:38
Renan :)))
0 
Cred că voi, craiovenii ati vorbit mereu de Pitesti, la orice meci. Le am urat baftă celor de la Subiu, pentru că au o galerie de nota 10, care a venit, civilizat, si au susținut echipa si..."bu ne au macelarit" Uitati.va cate comentarii aveti in etapele trecute la articole legate de Pitesti. P.S. nu mi place prazul, nici prazarii...:) 
click pt. Articol 11 December 2018 00:09
Tommy RENAN
0 
Din cate observ tu ai o obsesie cu Craiova,pregatiti-va in ianuarie,fiindca SARIM SARIM SI VA MACELARIM ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:45
0 
Aveti echipa de cac..!Cu Siriscevic cireasa de pe el.Pacat de Timisoara, ca a pierdut un meci pe care merita sa-l castige...si careia ïi doresc mult succes in meciul contra Pitestiului:)...Ai cam multe frustrari(amice) si mai bine te-ai uita in ograda,decat s-a enervezi lumea pe aici ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:31
0 
Venind de la el un "antrenor" cu vasta experienta, tot ce a declarat trebuie luat in gluma. Eu cred ca a fost doar o rabufnire la nervi si un semn al neputintei. In primul rand, ca om da dovada de lipsa de coloana vertebrala si de caracter. El doar citeaza pe altii si ar vrea sa para salvatorul, cel care spune adevarul in fata. Doar ca sunt cateva lucruri pe care dansul le omite. 1. Federatia Romana de Baschet se ingrijeste de bunastarea loturilor nationale si pentru a le oferii jucatorilor cat mai multe sanse, organizeaza si pune in vigoare un regulament fix pe placul ei, cum ii e mai bine jucatorului roman. Ce spune acest domn cu liga profesionista, nu e, si nu va fi atata timp cat e in subordinea FRB- MINISTER-COR. Eu daca as fi la FRB, nu doar as impune un jucator sub 23 in primele 2 sferturi, eu as limita si strainii la 3. 2. Ca doresc unii " antrenori" sa joace numai cu straini, si unii suporteri sa intre numai dupa pauza, sunt liberi sa isi faca o liga profesionista de 4-6-20 de echipe cate vor ei unde sa vina cu bani din privat si sa joace cu 12 straini si antrenori extraterestrii daca vor. Dar, atata timp cat si pe Ocokoljic asta cum si pe alti sarbi care la ei in tara sunt nime'ndrum ii aduce cineva si le intindee o mare mana de ajutor, eu cred ca tocmai asta ar trebui sa faca ei- sa creasca jucatorul roman. 3 Asta cu Moldoveanu, Mandache si Burlacu, din nou, foarte trasa de par, pe moldoveanu dupa 20 de ani pana la 26-27 sincer nu l-am vazut f probabi a jucat bine in colegiu, dar nu se compara cu cariera de profesionist. Probabil ii era mult mai greu la 20 de ani sa joace impotriva lui Krstanovic decat impotriva unui american de 20 de ani. Titus pana nu a venit din austria la 25-26 de ani a fost sters, austria un campionat net inferior romaniei. Mandache la fel pana la 25-26 de ani era un role player. Iar burlacu la 20 de ani nu a avut nici un jucator strain impotriva caruia sa joace.
Si sa concluzionez, ca zice un sarb ceva nu neaparat e litera de lege sau adevarul absolut, mai mananca si astia cacat sa se scoata pe ei nevinovatii si nepatatii, stiu sa se vanda si sa isi ascunda defectele. Prosti sunt cei care se uita in gura lor si ii cred.  
click pt. Articol 10 December 2018 22:20
gyke @JCN
0 
Îmi stă de ceva vreme întrebarea asta: ești mulțumit acum de momentele în care vin coșurile de 3 ale lui Tamulis?  
click pt. Articol 10 December 2018 22:14