Șoc la CSM Steaua Eximbank: Ionuț Georgescu a plecat de la roș-albaștri


Cum și-a motivat managerul CSM Steaua decizia

ionut georgescu pleaca csm steaua

Ionuț Georgescu și CSM Steaua Eximbank se despart după trei ani de zile, timp în care clubul roș-albastru, sub conducerea managerului, a obținut de fiecare dată o medalie.

Într-un mesaj de adio foarte lung postat pe facebook, Ionuț Georgescu a prezentat mai multe evenimente, plăcute sau mai puțin plăcute, din perioada mandatului său la CSM Steaua:

„Iată că au trecut și trei ani de când am semnat cu CSM Steaua EximBank. Cu siguranță, perioada petrecută în acest proiect a însemnat o mare provocare pentru mine, o transformare aș spune chiar, din toate punctele de vedere. Respect enorm încrederea pe care Virgil Stanescul și Victor Stefan Paicu mi-au acordat-o, oferindu-mi libertatea de care orice manager are nevoie pentru a trasa anumite direcții și în a implementa un stil de lucru în care crede. M-au lăsat să îmi asum și m-au ținut responsabil pentru alegerile făcute. Am avut alături oameni care mi-au devenit coechipieri de nădejde, partizani adevărați la visul comun care a fost încă de la început PERFORMANȚA, atât pe teren cât și în afara lui. Mă bucur că am putut lucra într-un proiect sănătos, care, cred eu, poate servi drept model oricărei structuri sportive din România”, și-a început Georgescu mesajul de pe facebook.

Ionuț Georgescu lasă se înțeleagă faptul că baschetbaliștii săi au jucat în acest sezon „pe încredere”, după ce nu au avut contractele semnate până spre sfârșitul lunii octombrie:

„Le mulțumesc sportivilor din acest sezon, care au acceptat să vină la echipă exclusiv pe încredere, acceptând să se antreneze și să joace 100% fără să aibă parte, până spre finalul lunii octombrie, de contracte semnate, garantate, care să le asigure remunerațiile și, totodată, plata în cazul unor accidentări care, Doamne ajută!, nu au avut loc în acea perioadă de cantonamente și turnee.”

Totodată, fostul manager general a vorbit despre faptul că a jucat acasă „într-o sufragerie”, dar și despre faptul că a avut abia al treilea buget din țară, în ciuda speculațiilor cu privire la banii pe care i-a primit CSM Steaua în ultimii ani:

„Tocmai de aceea aceste trei medalii nu mă mulțumesc pe deplin. Înseamnă prea puțin comparativ cu munca depusă de sportivi, antrenori și staff. În același timp, este enorm de mult atunci când vorbim despre un club care joacă acasă într-o sufragerie, care nu are alături un oraș întreg așa cum se întâmplă în Oradea, Cluj, Sibiu sau Pitești, care întâmpină ură și ”hate” din partea oamenilor din interior sau apropiațiilor ș.a.m.d.. Nu vreau să dezvolt acum acest subiect… Sunt lucruri care din punctul meu de vedere nu au cum să se schimbe. Exact ca și problema sălii. Chiar dacă trei ani am lucrat la cosmetizarea unei coșmelii – branding, muzeu, Hall of Fame, vestiare renovate, reparații câte și mai câte, scaune, schimbat de tabele, fan shop, vip area, fan zone etc – la final vorbim de același… ați înțeles ideea!

De asemenea, nu am comentat-o până acum dar, fiindcă tot și-a da lumea cu părerea față de acest aspect, vreau să menționez faptul că niciodată nu am urcat mai sus de locul al treilea la capitolul bugete. Cu toate astea, am încercat să păstrăm un echilibru între ceea ce înseamnă salarii, condiții, juniori, investiții, marketing, evenimente etc. Cei care mă cunosc știu că sunt direct și transparent când vine vorba de lucrurile astea.”

Potrivit informațiilor noastre, managerul CSM Steaua nu este primul care va pleca de la club în această perioadă. 

Mesajul integral al lui Ionuț Georgescu poate fi citit aici:

*foto: Cătălin Soare/cronosmedia.ro



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

totalbaschet.ro / 19 June 2018 / 9:03


Galerie foto


0 
Soc si groaza, TB recidivează!  
19 June 2018 09:25
studentU cumva de asteptat sa se schimbe garnitura
2 
pt ca au avut asteptari la titlul din primul sezon de la promovare. Dar hai sa fim seriosi, au fost surclasati de fiecare data in finala 3-0 si 3-1. Ceea ce nu intelegem inca e ca trebuie continuitate pt performanta. Vezi Oradea care s-a chinuit multi ani pana sa castige aceste doua trofee.
Steaua trebuia sa continue cu aceeasi structura manageriala inca 2-3 ani cel putin pt a spera cu adevarat la titlu. La urma urmei in afara de prestigiu, in LNBM e vreo diferenta concludenta, materiala intre locul 1 si locul 2? Sau e vb doar de Europa, ca acolo a vizibilitate mai buna sponsorii si locul 1 joaca preliminarii FIBA Champions League? Altfel nu imi explic schimbarea garnituurii ca dupa un sezon ratat cand au realizat locul 2 in doua sezoane consecutive.
Una peste alta, asteptari prea mari in timp prea scurt, cu rabdare ar fi fost mai competitivi. Asa cred ca la anul nu mai prind finala. Vom trai si vom vedea. 
19 June 2018 20:08
ydesh_apu Revine Ghita
0 
Asta-i cauza. Alta posibila: se crede foarte competent castigand usor alaturi de Asesoft o multime de trofee nemeritate. Restul, povesti. A gasit ceva mai bun si paraseste corabia. Iar in privinta suporterilor are o parere gresita . Echipele si suporterii se leaga reciproc in timp. Or el nici in directia asta nu are rabdare. Bucurestiul va avea suporteri adevarati peste cativa ani deoarece in privinta echipelor de juniori are cei mai multi si buni tineri din tara care vor trage dupa ei sustinatori. Asta cam peste 5 ani. 
21 June 2018 21:57
0 
De la Cluj nici o plecare? Motive ar fi destule... 
23 June 2018 07:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu