Șoc la CSM Steaua Eximbank: Ionuț Georgescu a plecat de la roș-albaștri


Cum și-a motivat managerul CSM Steaua decizia

ionut georgescu pleaca csm steaua

Ionuț Georgescu și CSM Steaua Eximbank se despart după trei ani de zile, timp în care clubul roș-albastru, sub conducerea managerului, a obținut de fiecare dată o medalie.

Într-un mesaj de adio foarte lung postat pe facebook, Ionuț Georgescu a prezentat mai multe evenimente, plăcute sau mai puțin plăcute, din perioada mandatului său la CSM Steaua:

„Iată că au trecut și trei ani de când am semnat cu CSM Steaua EximBank. Cu siguranță, perioada petrecută în acest proiect a însemnat o mare provocare pentru mine, o transformare aș spune chiar, din toate punctele de vedere. Respect enorm încrederea pe care Virgil Stanescul și Victor Stefan Paicu mi-au acordat-o, oferindu-mi libertatea de care orice manager are nevoie pentru a trasa anumite direcții și în a implementa un stil de lucru în care crede. M-au lăsat să îmi asum și m-au ținut responsabil pentru alegerile făcute. Am avut alături oameni care mi-au devenit coechipieri de nădejde, partizani adevărați la visul comun care a fost încă de la început PERFORMANȚA, atât pe teren cât și în afara lui. Mă bucur că am putut lucra într-un proiect sănătos, care, cred eu, poate servi drept model oricărei structuri sportive din România”, și-a început Georgescu mesajul de pe facebook.

Ionuț Georgescu lasă se înțeleagă faptul că baschetbaliștii săi au jucat în acest sezon „pe încredere”, după ce nu au avut contractele semnate până spre sfârșitul lunii octombrie:

„Le mulțumesc sportivilor din acest sezon, care au acceptat să vină la echipă exclusiv pe încredere, acceptând să se antreneze și să joace 100% fără să aibă parte, până spre finalul lunii octombrie, de contracte semnate, garantate, care să le asigure remunerațiile și, totodată, plata în cazul unor accidentări care, Doamne ajută!, nu au avut loc în acea perioadă de cantonamente și turnee.”

Totodată, fostul manager general a vorbit despre faptul că a jucat acasă „într-o sufragerie”, dar și despre faptul că a avut abia al treilea buget din țară, în ciuda speculațiilor cu privire la banii pe care i-a primit CSM Steaua în ultimii ani:

„Tocmai de aceea aceste trei medalii nu mă mulțumesc pe deplin. Înseamnă prea puțin comparativ cu munca depusă de sportivi, antrenori și staff. În același timp, este enorm de mult atunci când vorbim despre un club care joacă acasă într-o sufragerie, care nu are alături un oraș întreg așa cum se întâmplă în Oradea, Cluj, Sibiu sau Pitești, care întâmpină ură și ”hate” din partea oamenilor din interior sau apropiațiilor ș.a.m.d.. Nu vreau să dezvolt acum acest subiect… Sunt lucruri care din punctul meu de vedere nu au cum să se schimbe. Exact ca și problema sălii. Chiar dacă trei ani am lucrat la cosmetizarea unei coșmelii – branding, muzeu, Hall of Fame, vestiare renovate, reparații câte și mai câte, scaune, schimbat de tabele, fan shop, vip area, fan zone etc – la final vorbim de același… ați înțeles ideea!

De asemenea, nu am comentat-o până acum dar, fiindcă tot și-a da lumea cu părerea față de acest aspect, vreau să menționez faptul că niciodată nu am urcat mai sus de locul al treilea la capitolul bugete. Cu toate astea, am încercat să păstrăm un echilibru între ceea ce înseamnă salarii, condiții, juniori, investiții, marketing, evenimente etc. Cei care mă cunosc știu că sunt direct și transparent când vine vorba de lucrurile astea.”

Potrivit informațiilor noastre, managerul CSM Steaua nu este primul care va pleca de la club în această perioadă. 

Mesajul integral al lui Ionuț Georgescu poate fi citit aici:

*foto: Cătălin Soare/cronosmedia.ro



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

totalbaschet.ro / 19 June 2018 / 9:03


Galerie foto


0 
Soc si groaza, TB recidivează!  
19 June 2018 09:25
studentU cumva de asteptat sa se schimbe garnitura
2 
pt ca au avut asteptari la titlul din primul sezon de la promovare. Dar hai sa fim seriosi, au fost surclasati de fiecare data in finala 3-0 si 3-1. Ceea ce nu intelegem inca e ca trebuie continuitate pt performanta. Vezi Oradea care s-a chinuit multi ani pana sa castige aceste doua trofee.
Steaua trebuia sa continue cu aceeasi structura manageriala inca 2-3 ani cel putin pt a spera cu adevarat la titlu. La urma urmei in afara de prestigiu, in LNBM e vreo diferenta concludenta, materiala intre locul 1 si locul 2? Sau e vb doar de Europa, ca acolo a vizibilitate mai buna sponsorii si locul 1 joaca preliminarii FIBA Champions League? Altfel nu imi explic schimbarea garnituurii ca dupa un sezon ratat cand au realizat locul 2 in doua sezoane consecutive.
Una peste alta, asteptari prea mari in timp prea scurt, cu rabdare ar fi fost mai competitivi. Asa cred ca la anul nu mai prind finala. Vom trai si vom vedea. 
19 June 2018 20:08
ydesh_apu Revine Ghita
0 
Asta-i cauza. Alta posibila: se crede foarte competent castigand usor alaturi de Asesoft o multime de trofee nemeritate. Restul, povesti. A gasit ceva mai bun si paraseste corabia. Iar in privinta suporterilor are o parere gresita . Echipele si suporterii se leaga reciproc in timp. Or el nici in directia asta nu are rabdare. Bucurestiul va avea suporteri adevarati peste cativa ani deoarece in privinta echipelor de juniori are cei mai multi si buni tineri din tara care vor trage dupa ei sustinatori. Asta cam peste 5 ani. 
21 June 2018 21:57
0 
De la Cluj nici o plecare? Motive ar fi destule... 
23 June 2018 07:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit la antrenamentele lui CSM CSU Oradea (Foto)
Primele declarații ale veteranului american după întoarcerea la echipa bihoreană (Video) 
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20