„Hiena”, unul din cei mai înfocați suporteri ai lui U-BT Cluj, a dat tonul la meciul de Fed Cup de la Ostrava


România a trecut de Cehia și s-a calificat în semifinalele competiției

hiena fed cup cluj

Naționala de tenis feminin a României a reușit o prestație formidabilă împotriva campioanei mondiale en-titre, Cehia. Simona Halep & Co au câștigat cu 3-2 și s-au calificat în semifinalele Fed Cup. Chiar dacă partida s-a jucat la Ostrava, româncele au avut parte de un suport formidabil.

Printre fani sosiți în Cehia s-au numărat și primarul Clujului, Emil Boc și tatăl Simonei Halep, Stere. În schimb, fanii baschetului din România l-au recunoscut în imaginile de la televizor pe liderul galeriei echipei de baschet a celor de la U-BT Cluj, Atilla Verdeș, zis „Hiena”. Carismaticul suporter al lui U a vorbit pentru totalbaschet despre experiența de la Ostrava și ne-a povestit că a fost tot timpul cu un ochi pe scorul partidei U-BT Cluj - CSM CSU Oradea, încheiat cu 73-71 pentru clujeni. 

„Desigur că am fost conectat și la meciul de baschet de la Cluj. Pentru mine nu e nici o noutate să fiu și la tenis să fac galerie. Este stilul meu de viață să incurajez orice echipă națională a țării mele. Universitatea Cluj mi-a transmis acest spirit în urmă cu 35 de ani. O fac cu mândrie și cu "U" pe piept și în suflet.” 

Întrebat despre diferențele în a fi suporter al celor două sporturi, Verdeș ne-a zis: 

„Nu prea există diferență între baschet și tenis. Atât că la tenis nu se cântă într-una, doar la pauzele dintre ghemuri. Dar desigur mult mai civilizat. Mă adaptez ușor, am deja experiența necesară pentru a susține și tenisul românesc. Fetele au declarat că fără noi, suporterii care am fost prezenți la Ostravar-Arena, nu puteau trece de puternica echipă a Cehiei, un rezultat care chiar îl depășește pe cel al generației de aur din 1994. Au fost suporteri din mai multe orașe: Sibiu , Oradea, Constanța, București, din Cluj am fost cei mai mulți. Ambasadoarea României în Cehia, a venit personal la mine, m-a felicitat și a spus că experiența mea a contat în randul fanilor. Au mai fost câțiva ultrași care m-au recunoscut, și așa am putut să ne facem auziți”, a povestit „Hiena”, pentru site-ul nostru. 

Acum, pentru Simona Halep & Co. urmează duelul cu Franța, din 20-21 aprilie. Partida se va juca în deplasare. Așadar, am putea să îl urmărim din nou pe „Hiena” și ceilalți suporteri români și în semifinala Fed Cup.

*foto: arhivă personală



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate, Eduard Popa / 11 February 2019 / 17:41


Galerie foto


studentU bine Hiena!
0 
si tot timpul acolo (langa echipa), si civilizat. Adica nu gibon.

bravo! 
11 February 2019 19:09
JCN :))
0 
Daca si asta mai e civilizat....
Bravo totalbaschet, un adevarat role model acest personaj ! 
11 February 2019 21:01
studentU da cu cine l
0 
comparam? Care i modelul? Seful galeriei voastre? 🤓 
11 February 2019 21:03
JCN Nu era o comparatie
0 
era o constatare. Daca astfel de personaje ajung sa fie date drept exemplu inseamna ca am ajuns chiar rau ! 
11 February 2019 21:06
studentU da, ok
0 
e parerea ta. mie mi se pare un tip decent. nu stiu daca un exemplu, dar poate la acest meci chiar a fost un exemplu, un lider al galeriei, ceea ce a contat foarte mult pentru fete in momentele de tensiune maxima. e important sa ai pe cineva care sa stie ce sa strige, cand, sa ii incurajeze pe ceilalti sa i se alature. un spectator "de rand" nu are nici drive-ul nici experienta sa faca treaba asta. 
11 February 2019 21:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Ewing Jr. a plecat spre România
Mesajul postat de sportivul american pe Instagram (Foto) 
Antonio Năsturescu, protagonistul episodului 2 din „Locker Room Talks”
Dinamo Știința București continuă seria interviurilor cu un tânăr baschetbalist care a stat departe de teren aproape 10 luni 
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36