„Hiena”, unul din cei mai înfocați suporteri ai lui U-BT Cluj, a dat tonul la meciul de Fed Cup de la Ostrava


România a trecut de Cehia și s-a calificat în semifinalele competiției

hiena fed cup cluj

Naționala de tenis feminin a României a reușit o prestație formidabilă împotriva campioanei mondiale en-titre, Cehia. Simona Halep & Co au câștigat cu 3-2 și s-au calificat în semifinalele Fed Cup. Chiar dacă partida s-a jucat la Ostrava, româncele au avut parte de un suport formidabil.

Printre fani sosiți în Cehia s-au numărat și primarul Clujului, Emil Boc și tatăl Simonei Halep, Stere. În schimb, fanii baschetului din România l-au recunoscut în imaginile de la televizor pe liderul galeriei echipei de baschet a celor de la U-BT Cluj, Atilla Verdeș, zis „Hiena”. Carismaticul suporter al lui U a vorbit pentru totalbaschet despre experiența de la Ostrava și ne-a povestit că a fost tot timpul cu un ochi pe scorul partidei U-BT Cluj - CSM CSU Oradea, încheiat cu 73-71 pentru clujeni. 

„Desigur că am fost conectat și la meciul de baschet de la Cluj. Pentru mine nu e nici o noutate să fiu și la tenis să fac galerie. Este stilul meu de viață să incurajez orice echipă națională a țării mele. Universitatea Cluj mi-a transmis acest spirit în urmă cu 35 de ani. O fac cu mândrie și cu "U" pe piept și în suflet.” 

Întrebat despre diferențele în a fi suporter al celor două sporturi, Verdeș ne-a zis: 

„Nu prea există diferență între baschet și tenis. Atât că la tenis nu se cântă într-una, doar la pauzele dintre ghemuri. Dar desigur mult mai civilizat. Mă adaptez ușor, am deja experiența necesară pentru a susține și tenisul românesc. Fetele au declarat că fără noi, suporterii care am fost prezenți la Ostravar-Arena, nu puteau trece de puternica echipă a Cehiei, un rezultat care chiar îl depășește pe cel al generației de aur din 1994. Au fost suporteri din mai multe orașe: Sibiu , Oradea, Constanța, București, din Cluj am fost cei mai mulți. Ambasadoarea României în Cehia, a venit personal la mine, m-a felicitat și a spus că experiența mea a contat în randul fanilor. Au mai fost câțiva ultrași care m-au recunoscut, și așa am putut să ne facem auziți”, a povestit „Hiena”, pentru site-ul nostru. 

Acum, pentru Simona Halep & Co. urmează duelul cu Franța, din 20-21 aprilie. Partida se va juca în deplasare. Așadar, am putea să îl urmărim din nou pe „Hiena” și ceilalți suporteri români și în semifinala Fed Cup.

*foto: arhivă personală



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate, Eduard Popa / 11 February 2019 / 17:41


Galerie foto


studentU bine Hiena!
0 
si tot timpul acolo (langa echipa), si civilizat. Adica nu gibon.

bravo! 
11 February 2019 19:09
JCN :))
0 
Daca si asta mai e civilizat....
Bravo totalbaschet, un adevarat role model acest personaj ! 
11 February 2019 21:01
studentU da cu cine l
0 
comparam? Care i modelul? Seful galeriei voastre? 🤓 
11 February 2019 21:03
JCN Nu era o comparatie
0 
era o constatare. Daca astfel de personaje ajung sa fie date drept exemplu inseamna ca am ajuns chiar rau ! 
11 February 2019 21:06
studentU da, ok
0 
e parerea ta. mie mi se pare un tip decent. nu stiu daca un exemplu, dar poate la acest meci chiar a fost un exemplu, un lider al galeriei, ceea ce a contat foarte mult pentru fete in momentele de tensiune maxima. e important sa ai pe cineva care sa stie ce sa strige, cand, sa ii incurajeze pe ceilalti sa i se alature. un spectator "de rand" nu are nici drive-ul nici experienta sa faca treaba asta. 
11 February 2019 21:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
Jason Washburn, omul meciului pentru U-BT Cluj Napoca în victoria cu CSA Steaua
Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al clujenilor 
SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns
Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București, din nou față în față după duelul din Cupa României
Cele două formații se întâlnesc în prima rundă de playoff 
CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se întâlnesc în primul tur din play-off
Cele două au luptat una contra celeilalte pentru un loc în semifinale și sezonul trecut 
Igor Mijajlovic: „Știm că trebuie să dăm totul şi să punem inimă în ceea ce facem”
Amedeo Casale: „Din ultimul meci cu Timișoara ne-am învățat lecția” 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
studentU @sibieni
0 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
click pt. Articol 24 April 2019 22:06
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
click pt. Articol 24 April 2019 20:55
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
click pt. Articol 24 April 2019 20:44
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
click pt. Articol 24 April 2019 20:40
0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
click pt. Articol 24 April 2019 20:28
studentU la -16 or fi fost cativa
0 
care sa ne cante prohodul.

Gratie unui run am revenit si castigat cu marja de siguranta destul de mare. Jocul oscilant, am pierdut increderea si bucuria din acele doua-trei jocuri pe care toti le-am laudat si remarcat, la final de grupa rosie. La Steaua probleme cu rotatia scurta si antrenorul slabut, mai slabut decat al nostru chiar :))

Ceva legat si de arbitraj, care in seara asta mi s-a parut bun spre foarte bun. Ca sa remarcam si astfel de lucruri, nu numa sa ne plangem cand arbitrajul strica jocul.

Mergem cu incredere in meciul doi. Haide U!
 
click pt. Articol 24 April 2019 20:27
studentU ok, merci de clarificari
0 
tm chiar nu cred ca vor renunta asa usor ;) 
click pt. Articol 24 April 2019 16:31
0 
Meciul 2 nu va fi live, figurează ca înregistrat de la ora 21.00, digi sport4. S-a schimbat transmisia? 
click pt. Articol 24 April 2019 16:19
gyke Pai
0 
dupa capu' meu... La Cluj am mers pe factorul surpriza, daca Steaua nu ia meciul 1 nu mai ia nici unul. La Oradea e destul de clar pentru mine ca Pitesti nu va castiga la Oradea, dar un meci din serie trebuie sa ia deci, meciul 3... iar la Craiova, uite, sa nu mai fie dubii, revin si zic 3 0, Timisoara intra rapid in vacanta (desi pe noi ne avantajeaza o serie lunga aici). 
click pt. Articol 24 April 2019 15:02
studentU eu is chill
0 
nu-i stress, doar ma intrebam cu ai ales exact acele meciuri, chiar subiectiv privind...