“Ten Years Challenge”, varianta totalbaschet


Ce se întâmpla în urmă cu un deceniu în baschetul românesc și cum arătau unii dintre cei mai importanți baschetbaliști români (Galerie foto)

Rețelele de socializare au fost date peste cap de o nouă provocare, numită „ten years challenge”. În ea utilizatorii sunt invitați să pună o poză din urmă cu 10 ani pentru a vedea felul în care s-au schimbat în ultimul deceniu. Noi, la totalbaschet, am adunat mai multe mărturii de-a lungul timpului și am făcut un #tenyearschallenge al baschetului românesc.

Înainte de a intra în poze, să prezentăm câteva date statistice. În primul rând, în 2009 în baschetul românesc campioană en-titre la masculin era CSU Asesoft Ploiești. Prahovenii câștigaseră o finală la mare luptă, scor 4-3, în fața celor de la Universitatea Cluj. Aveau să câștige și în 2009 titlul, în fața celor de la Elba Timișoara, scor 3-0. Din echipa ploieștenilor făceau parte jucători precum Cătălin Burlacu, Virgil Căruțașu, Darious Hargrove, Arvydas Cepulis sau Rashard Griffith. De partea cealaltă li s-au opus baschetbaliști precum Dan Păltinișanu, Milos Pesic sau Rade Dzambic. În finala mică de acum 10 ani s-au întâlnit CSU Sibiu și CS Otopeni. Ardelenii s-au impus cu 3-1. În componența echipei de pe malul Cibinului se aflau Kevin Popa-Calotă, Cortney Scott sau Cristi Crăciun, în timp ce de partea cealaltă căpitan era Eugen Ilie, care era coleg cu Angel Santana sau Andrei Căpușan, iar mezinul lotului era Bogdan Țibîrnă. Rezultatele din LNBM, sezonul 2008/2009.

În ceea ce privește baschetul feminin, campioana en-titre era ICIM Arad, formație care câștigase într-o finală jucată în cinci meciuri, împotriva celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. În 2009 covăsnencele aveau să piardă din nou finala, de data aceasta în fața celor de la CSM Târgoviște. Pe teren la dâmbovițence jucau Larisa Toma sau Monika Brosovszky, în timp ce la Sepsi evolua Annemarie Părău. Rezultatele din sezonul LNBF 2008/2009.

În 2009 juca în Liga Națională de Baschet Masculin și tânărul Andrei Mandache. Actualul căpitan al Stelei avea pe atunci doar 21 de ani și evolua la CSU Brașov, alături de Ionuț Drăgușin. Mandache a acceptat provocarea #tenyearschallenge și a postat o poză cu el pe contul personal de facebook, înainte și după acești 10 ani.

andrei mandache

Cu toate că noi am găsit o altă poză cu Andrei, tot pe contul său de facebook, care datează din 2009.

andrei mandache

În ultimii 10 ani Andrei a câștigat două titluri în România, cu CSM CSU Oradea (2016 și 2018), dar și Cupa Ciprului, alături de Keravnos. De asemenea, a câștigat Cupa României în 2013, alături de Gaz Metan Mediaș. Totodată, a fost căpitanul naționalei României la EuroBasket 2017, acolo unde a reușit și un triple-double fabulos contra Muntenegrului.

Tot din 2009 este și următoarea poză în care apare Vlad Moldoveanu, din perioada în care juca în NCAA, la George Mason.

vlad moldoveanu

Succesul pentru Vlad avea să apară abia după ce a făcut trecerea la American University, unde a fost desemnat în echipa Conferinței Patriot League. A urmat apoi o carieră de succes în Europa, care l-a purtat în Italia, la Benetton Treviso, în Franța la Le Havre, în Estonia la Kalev, la echipele poloneze Turow și Stelmet Zielona Gora, la U-BT Cluj și Buyukcekmece. În prezent, Vlad Moldoveanu este din nou legitimat la U-BT, dar din cauza unor probleme de sănătate va rata mare parte din acest sezon. Până acum are în palmares un titlu și o cupă în România (2017) și titlul în Estonia (2014), însoțit de trofeul de MVP al finalei.

În sezonul 2008-2009 ajungea în Statele Unite și Cătălin Baciu. Pivotul român a jucat 4 ani la Clemson University, înainte să se întoarcă în România. Poza următoare, „culeasă” de pe facebook-ul lui, este din urmă cu 10 ani.

catalin baciu

Cătălin Baciu a jucat la trei echipe în carieră: U-BT Cluj, CSM Steaua și SCM Timișoara și a trecut de 200 de partide pe prima scenă a baschetului românesc. Are în palmares două finale de LNBM, cu CSM Steaua (2017, 2018), dar și o Cupa României, câștigată în 2016 alături de U-BT Cluj.

Și dacă tot vorbim de trofee câștigate, unele lucruri nu se schimbă niciodată. În 2009, Ancuța Stoenescu câștiga titlul în Cipru, alături de AEL Limassol.

anca stoenescu

În 2018 ea a devenit pentru a 12-a oară campioană a României, alături de Sepsi Sfântu Gheorghe. În prezent, Anca joacă alături de o altă veterană, Larisa Toma, la formația CSM Târgoviște, cu care se află în acest moment pe locul 3 în Liga Națională de Baschet Feminin.

anca stoenescu

O altă ipostază demnă de „ten years challenge” este cea în care sunt implicați Mihai Silvășan și Branko Cuic. În urmă cu un deceniu, cei doi erau colegi la U-BT Cluj-Napoca, după cum se poate vedea și în poza de mai jos, via prosport.ro. Cei doi au făcut parte din echipa care învingea în 2011 pe CSU Asesoft Ploiești. 

mihai silvasan branko cuic

În prezent, „Silva” și Cuic sunt colegi pe banca tehnică a formației clujene și au câștigat împreună un titlu și două Cupe ale României.

mihai silvasan manases sandor

Și, ca să vorbim și de poza principală a acestui articol, în ea apare actualul lider al naționalei, Emanuel Cățe. Emi ne-a oferit imaginea din arhiva personală, cu precizarea că abia în octombrie 2009 s-a apucat serios de baschet.

emi cate ten years challenge

Între timp, Cățe a ajuns campion european la juniori, alături de Real Madrid și evoluează în Liga ACB și în Basketball Champions League pentru UCAM Murcia. Nu-i rău pentru un „fotbalist”. Cool

emi cate ten years challenge

Așadar, un #tenyearschallenge presărat cu amintiri, cu eroii ultimului deceniu al baschetului românesc, dar și unul care ne oferă speranță pentru viitor.

*foto: prosport.ro, arhive personale facebook, Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a jucătorului Branko Cuic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Emanuel Cățe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cătălin Baciu

Eduard Popa, David Istrate, Mihai Lițiu / 18 January 2019 / 7:35



studentU Bobo Baciu si Cate
1 
de departe cele mai importante transformari :))
stiti duma pe pe FB ca ten years challenge ar fi fost lansat de Zuckenberg ca sa isi optimizeze softul de face recognition? :)) 
18 January 2019 08:58
trancer Tenyearschallange
1 
Fain și funny articol. Cu o adăugare insa: titlurile din anii menționați au fost furate în mod grosolan de Ploiesti atât Clujului cat și Sibiului. Au fost atunci poate cele mai horror decizii ale arbitrilor pe care le-am văzut în viata mea! 
18 January 2019 09:47
1 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
18 January 2019 22:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
ajax Csm
0 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:36
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00
gyke Just for you
0 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
click pt. Articol 20 February 2019 10:57
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
click pt. Articol 20 February 2019 10:43