"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director


Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului

Ovidiu Vasu este președintele CSU Universitatea Cluj-Napoca

Federația Română de Baschet se confruntă cu un val de probleme venite din partea echipelor cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin, cauzate de refuzul expres al acestora de a plăti garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro instituită de Consiliul Director al forului românesc pe data de 23 mai 2018.

Cel mai vehement club pare a fi Universitatea Cluj-Napoca, echipă ce inițial, prin vocea lui Liviu Alexa, și-a anunțat candidatura la titlul de campioană, însă ulterior acestuia i-a fost revocat dreptul de conducere al echipei alb-negre. Conform portalului instanțelor de judecată, clubul studențesc a înregistrat, pe 13 iulie, la Curtea de Apel Cluj-Napoca o cerere în contradictoriu cu Federația Română de Baschet și Consiliul Director al acesteia.

Obiectul cererii, conform aceleiași surse, îl constituie anularea actului administrativ din data de 23.05.2018 al Consiliului Director al Federației Române de Baschet - mai exact instituirea obligației de plată a garanției de participare în LNBF în cuantum de 10.000 euro - cât și o cerere de suspendare al acestui act administrativ. 

Vă reamintim că marți, 17 iulie, la Sibiu s-au adunat conducătorii mai multor cluburi cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin și au înaintat un document oficial către Federația Română de Baschet prin care au înstiințat poziția fermă a acestora de a nu plăti garanția de 10.000 de euro, chiar cu riscul interdicției de participare în următoarea ediție de campionat.

Vom reveni cu amănunte!



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 18 July 2018 / 14:59


Galerie foto


0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
18 July 2018 15:27
Oldtimer Ioai Doamne,
2 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
18 July 2018 17:06
-2 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
18 July 2018 22:52
laca1968 Teleorman
0 
Cata mandrie pe capul tau. Toata lumea stie ca istetii sunt de acolo. Ati facut tarabde ras pe toate planurile. Marii jucatori din tara joaca la Al Cacad si Al Pisad. In loc sa ajutati sportul il furati cu nerusinare. 
19 July 2018 10:59
-1 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
19 July 2018 17:09
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
19 July 2018 19:02
-1 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
19 July 2018 19:11
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
19 July 2018 19:16
-1 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
19 July 2018 19:19
1 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
19 July 2018 19:35
-2 
Tot bozgor esti!  
19 July 2018 20:06
1 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
19 July 2018 20:18
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
19 July 2018 09:45
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
19 July 2018 17:11
ovidiu parau 2 observatii
1 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
20 July 2018 12:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
05 September 2018 18:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02