"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director


Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului

Ovidiu Vasu este președintele CSU Universitatea Cluj-Napoca

Federația Română de Baschet se confruntă cu un val de probleme venite din partea echipelor cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin, cauzate de refuzul expres al acestora de a plăti garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro instituită de Consiliul Director al forului românesc pe data de 23 mai 2018.

Cel mai vehement club pare a fi Universitatea Cluj-Napoca, echipă ce inițial, prin vocea lui Liviu Alexa, și-a anunțat candidatura la titlul de campioană, însă ulterior acestuia i-a fost revocat dreptul de conducere al echipei alb-negre. Conform portalului instanțelor de judecată, clubul studențesc a înregistrat, pe 13 iulie, la Curtea de Apel Cluj-Napoca o cerere în contradictoriu cu Federația Română de Baschet și Consiliul Director al acesteia.

Obiectul cererii, conform aceleiași surse, îl constituie anularea actului administrativ din data de 23.05.2018 al Consiliului Director al Federației Române de Baschet - mai exact instituirea obligației de plată a garanției de participare în LNBF în cuantum de 10.000 euro - cât și o cerere de suspendare al acestui act administrativ. 

Vă reamintim că marți, 17 iulie, la Sibiu s-au adunat conducătorii mai multor cluburi cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin și au înaintat un document oficial către Federația Română de Baschet prin care au înstiințat poziția fermă a acestora de a nu plăti garanția de 10.000 de euro, chiar cu riscul interdicției de participare în următoarea ediție de campionat.

Vom reveni cu amănunte!



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 18 July 2018 / 14:59


Galerie foto


0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
18 July 2018 15:27
Oldtimer Ioai Doamne,
2 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
18 July 2018 17:06
-2 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
18 July 2018 22:52
laca1968 Teleorman
0 
Cata mandrie pe capul tau. Toata lumea stie ca istetii sunt de acolo. Ati facut tarabde ras pe toate planurile. Marii jucatori din tara joaca la Al Cacad si Al Pisad. In loc sa ajutati sportul il furati cu nerusinare. 
19 July 2018 10:59
-1 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
19 July 2018 17:09
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
19 July 2018 19:02
-1 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
19 July 2018 19:11
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
19 July 2018 19:16
-1 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
19 July 2018 19:19
1 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
19 July 2018 19:35
-2 
Tot bozgor esti!  
19 July 2018 20:06
1 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
19 July 2018 20:18
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
19 July 2018 09:45
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
19 July 2018 17:11
ovidiu parau 2 observatii
1 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
20 July 2018 12:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
05 September 2018 18:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Etapa a 3-a din LNBF este prima în care se dispută toate meciurile din grupa A fără amânări
Sâmbătă sunt programate și două partide din grupa B, în runda a patra 
Phoenix Știința Constanța înregistrează cel mai clar succes al etapei a 3-a din grupa B
Erak, Douglas și Fota au făcut diferența la gazde, în timp ce Pfirman a fost în double-double pentru orădence 
Rapid București reușește prima victorie în campionat pe terenul tinerei echipe din Alexandria
Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de triple-double 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte 
CSM Târgu Mureș obține a doua victorie în grupa B, după cel mai strâns meci al etapei intermediare
Kayla Mobley și Angel Robinson au fost coșgheterele celor două echipe, terminând în double-double 
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 32 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 7 puncte 
Biljana Pesovic, aproape de triple-double al doilea meci la rând
Aleksandra Begenisic, la debutul pentru „U”, și Carla Bartee au fost în double-double la restanța de marți 
Biljana Pesovic și Gabriela Irimia au acționat în judecată pe CSU Brașov
Clubul de sub Tâmpa nu a achitat integral sportivelor salariul pe sezonul precedent 
Alina Podar: „Vreau să cred că suntem net superioare echipei din Cluj. Maturitatea coechipierelor mele a făcut diferența”
Fundașul a fost printre cele trei integraliste ale brașovencelor și Dan Calancea vrea întăriri 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!  
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari si succes in cupele europene !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0 
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa. 
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0 
Bravo,Ancuta! 
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Satu Mare a jucat binisor,dar SEPSI SIC a jucat foarte bine,trecand inca odata in acest sezon de 100 de puncte !Felicitari SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:47