"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director


Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului

Ovidiu Vasu este președintele CSU Universitatea Cluj-Napoca

Federația Română de Baschet se confruntă cu un val de probleme venite din partea echipelor cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin, cauzate de refuzul expres al acestora de a plăti garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro instituită de Consiliul Director al forului românesc pe data de 23 mai 2018.

Cel mai vehement club pare a fi Universitatea Cluj-Napoca, echipă ce inițial, prin vocea lui Liviu Alexa, și-a anunțat candidatura la titlul de campioană, însă ulterior acestuia i-a fost revocat dreptul de conducere al echipei alb-negre. Conform portalului instanțelor de judecată, clubul studențesc a înregistrat, pe 13 iulie, la Curtea de Apel Cluj-Napoca o cerere în contradictoriu cu Federația Română de Baschet și Consiliul Director al acesteia.

Obiectul cererii, conform aceleiași surse, îl constituie anularea actului administrativ din data de 23.05.2018 al Consiliului Director al Federației Române de Baschet - mai exact instituirea obligației de plată a garanției de participare în LNBF în cuantum de 10.000 euro - cât și o cerere de suspendare al acestui act administrativ. 

Vă reamintim că marți, 17 iulie, la Sibiu s-au adunat conducătorii mai multor cluburi cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin și au înaintat un document oficial către Federația Română de Baschet prin care au înstiințat poziția fermă a acestora de a nu plăti garanția de 10.000 de euro, chiar cu riscul interdicției de participare în următoarea ediție de campionat.

Vom reveni cu amănunte!



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 18 July 2018 / 14:59


Galerie foto


0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
18 July 2018 15:27
Oldtimer Ioai Doamne,
2 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
18 July 2018 17:06
-2 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
18 July 2018 22:52
laca1968 Teleorman
0 
Cata mandrie pe capul tau. Toata lumea stie ca istetii sunt de acolo. Ati facut tarabde ras pe toate planurile. Marii jucatori din tara joaca la Al Cacad si Al Pisad. In loc sa ajutati sportul il furati cu nerusinare. 
19 July 2018 10:59
-1 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
19 July 2018 17:09
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
19 July 2018 19:02
-1 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
19 July 2018 19:11
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
19 July 2018 19:16
-1 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
19 July 2018 19:19
1 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
19 July 2018 19:35
-2 
Tot bozgor esti!  
19 July 2018 20:06
1 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
19 July 2018 20:18
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
19 July 2018 09:45
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
19 July 2018 17:11
ovidiu parau 2 observatii
1 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
20 July 2018 12:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
05 September 2018 18:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Detalii despre sistemul din faza a doua a LNBF și câte puncte vor avea echipele
Phoenix Știința Constanța a promovat în grupa Roșie, înainte de runda finală a grupei valorice B 
ACS KSE Târgu Secuiesc câștigă acasă cu Agronomia și oprește seria de înfrângeri
Gazdele s-au distanțat după un prim sfert echilibrat și au condus și la 24 de puncte 
FCC ICIM Arad s-a despărțit de A'Lexus Harrison
Americanca a jucat doar 6 meciuri în galben-albastru, fiind la prima experiență în Europa 
Phoenix Știința Constanța obține o victorie categorică la Târgu Mureș
Constănțencele și-au adjudecat toate sferturile în ultimul lor meci din grupa B. CSM Târgu Mureș mai are un joc 
CSU CSM Oradea își ia revanșa cu Rapidul după un nou joc încheiat la o posesie
Florina Stănici (Diaconu) a reușit o nouă prestație foarte bună pentru bucureștence, care au încheiat prima fază a LNBF 
Larisa Toma și-a condus echipa spre victorie în meciul cu CS U Cluj
Veterana de 44 de ani a fost cea mai bună marcatoare a lui CSM Târgoviște 
Depunctare confirmată pentru două echipe din LNBF pentru neparticiparea la patru turnee de 3x3
Campioana ACS Sepsi SIC ajunge la egalitate cu CSM Satu Mare înaintea meciului direct din ultima etapă a grupei A 
Miljan Medvedj: „Am avut procentaje foarte slabe la 2 și 3 puncte. Îmi reproșez asta”
FCC ICIM Arad a pierdut acasă restanța cu CSM Satu Mare după ce a marcat puțin în repriza secundă 
Maikel Lopez: „Sunt foarte mulțmit de munca tuturor jucătoarelor. Nu este ușor să ai grijă de tot 40 de minute”
CSM Satu Mare s-a impus în restanța de la Arad și are 4 victorii la rând sub comanda spaniolului 
CSM Satu Mare câștigă restanța de la Arad după ce se desprinde din nou în repriza a doua
Gazdele au reușit doar 18 puncte în sferturile 3 și 4, primind 30 
Marius Stern Acelasi regulament
0 
D-le Kiss Peter(cred ca dumneavoastra scrieti sub pseudonimul "7 vezer"(ceea ce inseamna 7 conducatori si cred ca face referire la conducatorii istorici ai triburilor maghiare)cu tot respectul si simpatia pe care o port echipei dumneavoastra favorite,vreau sa va spun ca nu aveti dreptate in ceea ce sustineti.Acest regulament care conditioneaza campionatul de 5x5 cu campionatul de 3x3 este valabil pentru TOATE CELE 13 ECHIPE.Nu este vina Federatiei ca doar Oradea si Sf.Gheorghe nu au inteles sa il respecte.Nu discut aici daca acest regulament este bun sau nu,dar repet daca e valabil pentru 11 echipe atunci trebuie sa il respecte si celelalte 2 echipe.Cu speranta ca ati inteles in mod corect ceea ce am scris,va doresc mult succes in campionat si sa demonstrati PE TEREN ca aveti cele mai bune jucatoare si ca meritati sa castigati acest campionat. 
click pt. Articol 14 December 2018 07:43
7vezer RUSINE !
0 
SEPSI SIC ar trebui sa joace in semn de protest cu o panglica NEAGRA pe piept,cu inscriptia PROTEST,si sa nu atinga mingea 1 minut,sa stea nemiscata la inceputul ambelor reprize !! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:56
7vezer RUSINE !
0 
Astfel vreti sa ajutati satmarienii sa castige campionatul ? Care va fi urmatoarea sanctiune impotriva echipei SEPSI SIC??? Spuneti din timp ce veti inventa,sa renuntam la campionat si sa nu aruncam banii pe ferestra !Mai bine renuntam si cu capul sus iesim din campionat,decat sa fiim furati si sabotati! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:49
7vezer RUSINE !
0 
Este brutal si neserios sa bagi laba in acest hal in campionat.Ce are comun 3x3 cu LNBF?? Doar de dragul de a face rau echipei din Sfantu Gheorghe...Renuntati la prevederile neserioase a Regulamentului !!Propun echipei SEPSI SIC,sa renunte la campionatul intern si incrieti-va in campionatul ungar.Daca este posibil in hochei,nu este interzis nici in baschet.Nu acceptati furtul punctelor la masa verde si sa nu platiti nici amenda...la meciurile de acasa sa protestam impotriva abuzului federatiei !! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:43
0 
Cumva 30? Procentaj 100%😁!  
click pt. Articol 12 December 2018 18:27
studentU la cate infrangeri
0 
a mai ajuns Carmin? 😜 
click pt. Articol 12 December 2018 17:06
0 
Procent 100% pt. maestru' Carmin! Al 30-lea înfrângere din tot atâtea meciuri în prima ligă! Hai cu al 50-lea! 
click pt. Articol 11 December 2018 23:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu obeservi ca nu avem adversari in tara...atat ne ajunge:cupa si campionatul !Noi sarbatorim victoriile noastre,nu ne ocupam de centenarii! 
click pt. Articol 03 December 2018 15:13
0 
Bravo, sărbătoriți centenarul cu o victorie! După meciurile din Europa nu mai croncăniti deloc pe aici.  
click pt. Articol 02 December 2018 18:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI !! Dupa primul meci in SEPSI Arena,Calancea a declarat,ca am castigat cu noroc,ei sint mai buni si vor demonstra acest lucru pe terenul propriu...Au demonstrat faptul ca sint o echipa de un singur sfert...