"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director


Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului

Ovidiu Vasu este președintele CSU Universitatea Cluj-Napoca

Federația Română de Baschet se confruntă cu un val de probleme venite din partea echipelor cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin, cauzate de refuzul expres al acestora de a plăti garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro instituită de Consiliul Director al forului românesc pe data de 23 mai 2018.

Cel mai vehement club pare a fi Universitatea Cluj-Napoca, echipă ce inițial, prin vocea lui Liviu Alexa, și-a anunțat candidatura la titlul de campioană, însă ulterior acestuia i-a fost revocat dreptul de conducere al echipei alb-negre. Conform portalului instanțelor de judecată, clubul studențesc a înregistrat, pe 13 iulie, la Curtea de Apel Cluj-Napoca o cerere în contradictoriu cu Federația Română de Baschet și Consiliul Director al acesteia.

Obiectul cererii, conform aceleiași surse, îl constituie anularea actului administrativ din data de 23.05.2018 al Consiliului Director al Federației Române de Baschet - mai exact instituirea obligației de plată a garanției de participare în LNBF în cuantum de 10.000 euro - cât și o cerere de suspendare al acestui act administrativ. 

Vă reamintim că marți, 17 iulie, la Sibiu s-au adunat conducătorii mai multor cluburi cu drept de participare în Liga Națională de Baschet feminin și au înaintat un document oficial către Federația Română de Baschet prin care au înstiințat poziția fermă a acestora de a nu plăti garanția de 10.000 de euro, chiar cu riscul interdicției de participare în următoarea ediție de campionat.

Vom reveni cu amănunte!



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 18 July 2018 / 14:59


Galerie foto


0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
18 July 2018 15:27
Oldtimer Ioai Doamne,
2 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
18 July 2018 17:06
-2 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
18 July 2018 22:52
laca1968 Teleorman
0 
Cata mandrie pe capul tau. Toata lumea stie ca istetii sunt de acolo. Ati facut tarabde ras pe toate planurile. Marii jucatori din tara joaca la Al Cacad si Al Pisad. In loc sa ajutati sportul il furati cu nerusinare. 
19 July 2018 10:59
-1 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
19 July 2018 17:09
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
19 July 2018 19:02
-1 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
19 July 2018 19:11
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
19 July 2018 19:16
-1 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
19 July 2018 19:19
1 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
19 July 2018 19:35
-2 
Tot bozgor esti!  
19 July 2018 20:06
1 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
19 July 2018 20:18
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
19 July 2018 09:45
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
19 July 2018 17:11
ovidiu parau 2 observatii
1 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
20 July 2018 12:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
05 September 2018 18:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC depășește suta în victoria cu Universitatea Cluj
Campioana și-a continuat parcursul perfect acasă în campionat după ce a dominat meciul de la început  
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 50 puncte 
Phoenix Știința Constanța, la primul succes în deplasare în prima grupă valorică din LNBF
Formația de la malul mării s-a impus la Târgoviște în etapa a 10-a din faza a doua a sezonului regulat 
CSM Satu Mare obține la Brașov a 7-a victorie consecutivă în Grupa Roșie din LNBF
Vicecampioana a controlat meciul din etapa a 10-a și s-a impus la 45 de puncte 
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie etapa a 10-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana s-a impus la diferențe mari în toate cele trei confruntări din acest sezon 
Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se întâlnesc pentru a 4-a oară în acest sezon
În precedentele trei dueluri s-au impus de fiecare dată gazdele 
LNBF: Programul etapei a 10-a din Grupa Roșie
În timpul acestei săptămâni sunt programate și două restanțe din Grupa Galbenă 
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov 
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat 
0 
Stai linistit. Nimeni nu-si mai vrea geanta pierduta care intre timp a fost umpluta cu rahat 
click pt. Articol 21 February 2019 06:19
0 
Lasă tu, grobianule, plăcuțele suedeze! Aici suntem în România iar voi, cei pe care vă strânge granița aveți doar vorbele lui Dante: "Lăsați orice speranțe", anul ăsta e centenarul Trianon! Te pup, minoritarule!  
click pt. Articol 21 February 2019 00:47
0 
Stii tu foarte bine placuta aia de pe masina din Suedia. Te prefaci numai, intelectualule, Mr Mop 
click pt. Articol 20 February 2019 23:53
0 
Încearcă să te faci înțeles, e plină România de analfabeți funcționali! Tu ești unul dintre ei, te chinui să scrii aici da', nici măcar tu, nu înțelegi sensul!!!!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:42
0 
Citeste si executa ce scrie pe placuta aia de inmatriculare, Mr Mop! 
click pt. Articol 20 February 2019 23:37
0 
Suge o ceapă cu pulpă de cal! E apetisant!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:32
laca1968 Prostii?
0 
Nu aveti centenarul clubului anul acesta? La voi saua e purtata de oi, nu? 
click pt. Articol 20 February 2019 23:24
0 
Mamaliga lui de frustrat, cand vei vorbi asa ca mine o limba straina. 
click pt. Articol 20 February 2019 23:13
0 
Decât sa vorbești prostii, mai ia o gura din papica de sub sa și în Asia cu voi! 
click pt. Articol 20 February 2019 23:12
0 
Boss, cântă la altă masă! Scrie corect românește și apoi purtăm un dialog! Sau... Mută-te!  
click pt. Articol 20 February 2019 23:01