15 jucătoare convocate la naționala U16 feminin care se reunește peste o săptămână


Cadetele vor fi conduse de fostul selecționer al naționalei de senioare, Miroslav Popov

Naționala sub 16 ani a României se reunește peste o săptămână, în 17 iulie. Miroslav Popov îi va avea ca secunzi pe Victor Constantin și Marian Enache. Campionatul European U16 feminin, Divizia B, se dispută la Podgorica în perioada 16-25 august. România joacă în prima zi cu Elveția.

Campioana națională a categoriei, CSS Alexandria, dă trei sportive, la fel ca și CSS Bega Timișoara. Olimpia București, formația la care activează antrenorul Miroslav Popov, are convocate două jucătoare. Celelalte sunt de la cluburi diferite.

Iată cele 15 jucătoare convocate pentru acțiunile naționalei U16 în această vară:

Rebeca LIPOVAN - CSS Bega Timișoara

Alexandra MANGRA - Crișul Oradea

Ana Maria BOTOROGEANU - CSS Alexandria

Ana Maria POP – CSU Olimpia Brașov

Andreea DUMITRU – CSS Ploiești

Paloma CUCU – CSS Alexandria

Andreea HORLEA – CSS Alexandria

Stephania DUNA - Admar

Anisia CROITORU – CSS Bega Timișoara

Cătălina ION – ACS Champions București

Ioana BOTA – LAPI Dej

Raluca LUNGU – CSS Craiova

Eva PETROF – Olimpia București

Irina DUMITRU – Olimpia București

Ana Maria CALAPIȘ – CSS Bega Timișoara

În 17 iulie este programată vizita medicală după care lotul va intra în cantonament la Centrul Olimpic de la Izvorani, până în 3 august. În 27 și 29 iulie sunt programate la Izvorani două amicale cu Bulgaria. În 3 și 5 august vor fi alte două meciuri de verificare, cu Ucraina. În 7 august naționala feminină U16 se mută la Craiova timp de o săptămână, după care va pleca spre Podgorica. Din grupa C mai fac parte Elveția, Irlanda, Luxemburg, Israel și Kosovo.

*foto: facebook Federatia Romana de Baschet



Andreea Vlase / 10 July 2018 / 21:42


Galerie foto


0 
Selecție facută pe picior! Adică luate jucătoare de la mai multe echipe doar pentru a mulțumi mai multă lume. Mă întreb ce caută 3 jucătoare de la Timișoara iar de la vicecampioana de la categoria U16 nu sunt jucatoare. Apoi, cea mai bună pasatoare de la turneul final al categoriei nu e luată deși echipa în care joacă a câștigat en-fanfare campionatul. Nu mai zic de faptul că e luată o jucătoare de la o echipă ce nici măcar nu a fost prezentă în GVB. Da' Svetlana știe, încă o campanie ratată. A pus antrenor secund o persoană dragă inimii sale, nu mai contează restul.  
10 July 2018 23:47
-1 
Nostradamus de Muntenia 
11 July 2018 00:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
Dragan Petricevic: „Normal că dorim să jucăm cât de bine putem și cât de mult ne va permite și adversarul”
„Acvilele” s-au reunit la Cluj-Napoca pentru meciurile cu Franța și Finlanda, care încheie calificările la europeanul de anul viitor 
Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților
Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională” 
Tudor Costescu: „Drumul e foarte lung și va fi plin de suișuri și coborâșuri”
Antrenorul naționalei României a oferit o declarație realistă despre echipa „Vulturilor” 
Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021
Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor” 
Monika Brosovszky: „Jucătoarele au luptat din greu, am doar cuvinte de laudă pentru ele”
Antrenoarea s-a arătat mulțumită de prestația fetelor de la 3x3 în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 
Ancuța Stoenescu se va retrage de la naționala de senioare după meciurile din luna noiembrie
Veterana a evoluat la 4 ediții ale Campionatului European începând din 2001 și a jucat în acest an la europeanul de 3x3 
„Acvilele” pentru meciurile cu Franța și Finlanda, ultimele din calificările pentru europeanul din 2019
6 din cele 14 jucătoare au sub 23 de ani și lipsește o componentă importantă din partidele de până acum 
Naționala feminină U18 de 3x3 a disputat primele partide de la Jocurile Olimpice de Tineret
Tricolorele au cedat în fața Germaniei, dar au triumfat împotriva Iranului 
Monika Brosovszky: „Este o onoare și o mândrie să pot participa la o asemenea acțiune”
Arădeanca este pregătită să conducă naționala feminină de 3x3 la Jocurile Olimpice de Tineret 
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41
0 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta