15 jucătoare convocate la naționala U16 feminin care se reunește peste o săptămână


Cadetele vor fi conduse de fostul selecționer al naționalei de senioare, Miroslav Popov

Naționala sub 16 ani a României se reunește peste o săptămână, în 17 iulie. Miroslav Popov îi va avea ca secunzi pe Victor Constantin și Marian Enache. Campionatul European U16 feminin, Divizia B, se dispută la Podgorica în perioada 16-25 august. România joacă în prima zi cu Elveția.

Campioana națională a categoriei, CSS Alexandria, dă trei sportive, la fel ca și CSS Bega Timișoara. Olimpia București, formația la care activează antrenorul Miroslav Popov, are convocate două jucătoare. Celelalte sunt de la cluburi diferite.

Iată cele 15 jucătoare convocate pentru acțiunile naționalei U16 în această vară:

Rebeca LIPOVAN - CSS Bega Timișoara

Alexandra MANGRA - Crișul Oradea

Ana Maria BOTOROGEANU - CSS Alexandria

Ana Maria POP – CSU Olimpia Brașov

Andreea DUMITRU – CSS Ploiești

Paloma CUCU – CSS Alexandria

Andreea HORLEA – CSS Alexandria

Stephania DUNA - Admar

Anisia CROITORU – CSS Bega Timișoara

Cătălina ION – ACS Champions București

Ioana BOTA – LAPI Dej

Raluca LUNGU – CSS Craiova

Eva PETROF – Olimpia București

Irina DUMITRU – Olimpia București

Ana Maria CALAPIȘ – CSS Bega Timișoara

În 17 iulie este programată vizita medicală după care lotul va intra în cantonament la Centrul Olimpic de la Izvorani, până în 3 august. În 27 și 29 iulie sunt programate la Izvorani două amicale cu Bulgaria. În 3 și 5 august vor fi alte două meciuri de verificare, cu Ucraina. În 7 august naționala feminină U16 se mută la Craiova timp de o săptămână, după care va pleca spre Podgorica. Din grupa C mai fac parte Elveția, Irlanda, Luxemburg, Israel și Kosovo.

*foto: facebook Federatia Romana de Baschet



Andreea Vlase / 10 July 2018 / 21:42


Galerie foto


0 
Selecție facută pe picior! Adică luate jucătoare de la mai multe echipe doar pentru a mulțumi mai multă lume. Mă întreb ce caută 3 jucătoare de la Timișoara iar de la vicecampioana de la categoria U16 nu sunt jucatoare. Apoi, cea mai bună pasatoare de la turneul final al categoriei nu e luată deși echipa în care joacă a câștigat en-fanfare campionatul. Nu mai zic de faptul că e luată o jucătoare de la o echipă ce nici măcar nu a fost prezentă în GVB. Da' Svetlana știe, încă o campanie ratată. A pus antrenor secund o persoană dragă inimii sale, nu mai contează restul.  
10 July 2018 23:47
-1 
Nostradamus de Muntenia 
11 July 2018 00:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos 
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
click pt. Articol 01 April 2019 21:38
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
click pt. Articol 01 April 2019 18:10
studentU photoshop ultimul racnet
0 
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :)) 
click pt. Articol 01 April 2019 16:13
tanaseb Gluma
0 
1 APRILIE 
click pt. Articol 01 April 2019 15:00
studentU da, corect
0 
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0 
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0 
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale... 
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0 
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.  
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0 
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.  
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0 
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania