22 de echipe înscrise în primul sezon al Ligii Naționale, în noul format de „Superligă”


Știința Dinamo București este surpriza din grupa valorică A

superliga nationala baschet

Marți, 14 august, a avut loc tragerea la sorți pentru determinarea programului sezonului viitor din Liga Națională de Baschet Masculin, primul în care se joacă la debutul sezonului în noul format de „Superligă” cu trei grupe valorice.

În grupa valorică A, care conține cele mai bune 8 echipe din sezonul trecut, apar primele 7 echipe clasate în stagiunea precedentă. Singura care lipsește esste Phoenix Galați, despre care site-ul nostru a scris că are grave probleme financiare și va juca în Grupa valorică C.

Locul moldovenilor este luat de Dinamo București, care în această vară s-a unit cu Știința pentru a forma echipa „Știința Dinamo București”. Rămâne de văzut felul în care cele două formații de tradiție din sportul bucureștean vor reuși să colaboreze între ele, având ca model probabil conlucrarea dintre CSA Steaua și CSM București, despre care am scris recent că nu funcționează așa de bine zilele acestea.

În Grupa Valorică B se poate observa că sunt numai 4 echipe, printre care și câștigătoarea turneului de promovare de anul trecut, Cuza Sport Brăila.

În schimb, în grupa valorică C s-au strâns 10 echipe.

Grupele valorice sunt următoarele:

Grupa valorică A: CSM CSU Oradea, CSM Steaua București, U-BT Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, SCM Timișoara, BCM U FC Argeș Pitești, SCM U Craiova, Știința Dinamo București.

Grupa valorică B: CS Cuza Sport Brăila, ABC Athletic Constanța, CSO Voluntari, CSM Mediaș

Grupa valorică C:  CS Rapid București, ACS Târgu Jiu, Cikszereda Miercurea Ciuc, CSM Focșani, CSM Târgu Mureș, Universitatea Cluj-Napoca, CSM Sighetu Marmației, Phoenix Galați, CS Agronomia București, CN Aurel Vlaicu.

Ies în evidență faptul că lipsesc formațiile din Iași și Ploiești. De asemenea, Aurel Vlaicu a decis să înceapă noul sezon în urna a treia valorică, chiar dacă a jucat în turneul de promovare în ultimele două stagiuni.

Urmează să anunțăm în curând și programul tragerii la sorți efectuate de FRB.



Eduard Popa / 14 August 2018 / 12:08


Galerie foto


attitude_vs_altitude denumire echipe
0 
21 de echipe cu denumire corecta, unul ba. Ghici care? 
14 August 2018 13:03
0 
CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc!
Asa ca idee...... 
15 August 2018 11:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12