ACS Sepsi SIC a început seria amicalelor cu o victorie clară cu Phoenix Constanța

Cele două echipe se întâlnesc și în această seară

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus în prima partidă de pregătire din presezon cu 105-41 în fața celor de la CS Phoenix Constanța. Campioana și-a adjudecat toate cele patru sferturi și a înscris 30 de puncte pe contră. Cele două echipe sunt în grupe diferite în campionat și au alte reguli în ceea ce privește limita de straniere.

Meciul de vineri seara a fost primul pentru ambele formații în această perioadă de pregătire. Zoran Mikes nu le-a putut folosi pe Voicu și Allen, accidentate. Antrenorul campioanei a folosit 10 jucătoare, iar Predrag Stanojcic s-a bazat pe 9. A fost un duel dezechilibrat între o formație care se pregătește pentru EuroCup și prima grupă valorică a Ligii Naționale și una din a doua grupă valorică din prima fază a campionatului. Sepsi poate folosi cel mult 5 straniere pe foaia de joc în campionat, în timp ce pentru grupa a doua limita este de 3.

Alb-verzile s-au distanțat în primul sfert la 15 lungimi, după un parțial de 31-16. Ecartul a crescut cu alte 17 puncte în a doua perioadă de joc, astfel că la pauza mare tabela de la Sepsi Arena arăta 59-27. Sfertul trei a fost cel mai sărac în puncte, cu 17 în dreptul gazdelor și 4 pentru constănțence, astfel că la ultima pauză scorul era 76-31. Elevele lui Mikes au continuat să forțeze și în ultimele zece minute, pe care și le-au adjudecat cu 29-10, și s-au impus la final cu 105-41.

Angelika Slamova, de la gazde, a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte. Kristina Higgins s-a remarcat cu 23 de puncte și 11 recuperări. Pentru ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe au mai înscris: Whitted 16 puncte, Pašić 12, Ghizilă 11, Solopova 8, Demeter 4, Gödri-Părău 4 și Șipoș 3 puncte. A mai jucat Kovacs.

Chelsea Douglas a fost principala marcatoare a formației care a fost pe locul secund în Liga 1, cu 19 puncte. Pentru Phoenix Constanța au mai înscris: E. Armanu 8 puncte, Davis 6, Cutaș 5, Fota 2 și T. Armanu 1 punct. Au mai jucat: Fleșer, Beldian și Duță.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CS Phoenix Constanța se întâlnesc și astăzi într-un nou meci de verificare. Partida este programată tot de la ora 20, la Sepsi Arena.

*foto: Henning János

Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 15 September 2018 / 9:04

7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Felicitari fetelor !! SUCCES in noul sezon !!
15 September 2018 10:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Phoenix Știința Constanța înregistrează cel mai clar succes al etapei a 3-a din grupa B
Erak, Douglas și Fota au făcut diferența la gazde, în timp ce Pfirman a fost în double-double pentru orădence
Rapid București reușește prima victorie în campionat pe terenul tinerei echipe din Alexandria
Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de triple-double
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte
CSM Târgu Mureș obține a doua victorie în grupa B, după cel mai strâns meci al etapei intermediare
Kayla Mobley și Angel Robinson au fost coșgheterele celor două echipe, terminând în double-double
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 32 puncte
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 7 puncte
Biljana Pesovic, aproape de triple-double al doilea meci la rând
Aleksandra Begenisic, la debutul pentru „U”, și Carla Bartee au fost în double-double la restanța de marți
Biljana Pesovic și Gabriela Irimia au acționat în judecată pe CSU Brașov
Clubul de sub Tâmpa nu a achitat integral sportivelor salariul pe sezonul precedent
Alina Podar: „Vreau să cred că suntem net superioare echipei din Cluj. Maturitatea coechipierelor mele a făcut diferența”
Fundașul a fost printre cele trei integraliste ale brașovencelor și Dan Calancea vrea întăriri
Echipele din grupa B a LNBF au prima rundă intermediară
Formațiile din grupa A nu au meciuri astăzi și vor evolua la finalul săptămânii etapa a 3-a
0
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
0
Felicitari si succes in cupele europene !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
0
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
0
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa.
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0
Bravo,Ancuta!
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
0
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
0
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:54