ACS Sepsi SIC câștigă la scor pe terenul Universității Cluj


Campioana a condus și la 50 de puncte în fața ultimei clasate din Grupa Roșie

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a continuat parcursul perfect în Liga Națională de Baschet Feminin, obținând a 12-a victorie consecutivă. Meciul dintre Universitatea Cluj și deținătoarea trofeului s-a încheiat cu scorul de 54-96, pe sferturi: 11-27, 13-17, 16-25, 14-27. Campioana și-a respectat statutul de favorită și s-a distanțat aproape tot meciul, până la un maxim de 50 de puncte. Gazdele au avut mult mai multe minute în care nu au găsit drumul spre coș. Kristina Higgins a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, trecându-și în cont un nou double-double.

Universitatea Cluj a început partida cu Rishonda Napier, Paula Cenean, Irina Părău, Adina Ciciovan și Aleksandra Begenisic. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe le-a avut în 5-ul de start pe Annemarie Godri-Părău, Ioana Ghizilă, Marina Solopova, Peyton Whitted și Kristina Higgins.

Higgins a înscris prima, din apropierea panoului, iar Cenean reușea primul punct al gazdelor, de la linia de fault. Higgins a marcat primele 8 puncte ale formației vizitatoare, Ghizilă a reușit prima triplă a meciului, iar Solopova și Părău au dus run-ul campioanei la 13 puncte. Au fost mai mult de trei minute fără coș pentru alb-negre și scorul era 3-17 în minutul șase. A fost rândul alb-verzilor să nu înscrie mai mult de două minute, timp în care Părău, Begenisic și Napier și-au apropiat echipa la șase lungimi. Clujencele nu au mai găsit drumul spre coș în ultimele două minute ale sfertului și elevele lui Zoran Mikes au încheiat perioada de joc cu un run de 10 puncte. La prima pauză tabela arăta 11-27.

Whitted marca primele două puncte din sfertul secund și ducea diferența la 18 lungimi. Ciciovan, Sfîrlea și Părău au micșorat ecartul la 12 puncte, dar au fost din nou mai mult de trei minute fără coș pentru gazde. Whitted, Higgins și Solopova au distanțat din nou deținătoarea titlului la 18 puncte, după intrarea în a doua jumătate a sfertului. Au fost câteva greșeli ale ambelor echipe și oaspetele au profitat mai bine de momentele în care adversarele nu au găsit drumul spre coș. Higgins și Părău au mărit diferența la 23 de puncte. Cenean a marcat ultimul coș al reprizei și la pauza mare scorul a fost 24-44.

După revenirea de la vestiare, jocul a continuat să fie controlat de campioană, care și-a mărit avansul la 29 de puncte la finalul sfertului patru. Scorul ultimei pauze a fost 40-69. Alb-verzile au avut un run de 18 puncte după mijlocul sfertului patru, prin care s-au dus la o diferență de 50 de puncte după tripla Solopovei, când mai era un minut și jumătate. A fost ultimul coș al oaspetelor, iar clujencele au mai înscris 8 puncte în finalul partidei care s-a încheiat cu scorul de 54-96.

Pentru ACS Sepsi SIC este a 12-a victorie în această ediție de campionat și conduce în clasament cu 22 de puncte, în timp ce clujencele ajung la 11 înfrângeri și încheie clasamentul Grupei Roșii cu 13 puncte. Covăsnencele au dominat la aproape toate capitolele în duelul din etapa a 3-a, având 56% reușite din acțiune (37 din 66) față de 30% în dreptul gazdelor (16/52). Alb-verzile au reușit 54 de puncte din spațiul de trei secunde față de 16. Formația luI Zoran Mikes a încheiat meciul cu 10 reușite de la distanță față de 5. Universitatea a transformat 17 libere față de 12. Sepsi a avut 11 recuperări în plus (39 la 28) și a încheiat meciul cu 22 de puncte înscrise pe contraatac, la 4.

Kristina Higgins a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte, fiind din nou în double-double cu 15 recuperări. Pentru ACS Sepsi SIC au mai înscris: Slamova 18 puncte (2x3), Solopova 17 puncte (3x3, plus 7 recuperări), Ghizilă 16 puncte (4x3), Godri-Părău 9 puncte (9 pase decisive, dar și 5 mingi pierdute), Whitted 9 puncte și Șipoș 4.

Rishonda Napier a fost cea mai bună marcatoare de la gazde cu 12 puncte, dar a și pierdut 6 mingi. Pentru Universitatea Cluj au mai înscris: Părău 11 puncte, Morse 9, Cenean 7, Boț 5, Begenisic 4 puncte (7 recuperări), Sfîrlea 4 puncte și Ciciovan 2.

Ambele echipe vor evolua pe propriul teren în etapa următoare, din 12 ianuarie. ACS Sepsi SIC va primi vizita celor de la CSM Târgoviște, iar Universitatea Cluj va juca cu FCC ICIM Arad.



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 05 January 2019 / 20:55


Galerie foto


1 
Ovidiu Vasu, PLEACĂ ! 
06 January 2019 09:48
0 
Toate sporturile de echipa de la CSU sunt la pamant. Ma mir ca aici nu sunt carcotasi, doar la U-BT. Domnule Vass Bella ce parere ai despre situatia de aici? 
06 January 2019 11:14
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR!! Clujul nu mai conteaza in acest campionat ! 
06 January 2019 18:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere 
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an 
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște 
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte 
ACS Sepsi SIC trece în semifinalele LNBF după un nou succes la scor cu tinerele de la CSU CSM Oradea
Campioana a depășit suta și în meciul trei cu formația venită din Grupa Galbenă 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜