ACS Sepsi SIC cedează în deplasare cu Mersin BSB după ce la ultima pauză era egalitate


Turcoaicele au făcut diferența cu recuperările ofensive și reușitele de la distanță

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a pierdut cu 61-71 pe terenul celor de la Mersin BSB, pe sferturi: 16-18, 14-17, 17-12, 14-24. Alb-verzile au condus la începutul partidei, dar Mersin s-a distanțat  în a doua perioadă de joc. Covăsnencele au revenit în sfertul trei și au trecut în față, dar nu au reușit aceeași evoluție și în ultima perioadă de joc. Turcoaicele au avut 22 de puncte după recuperări ofensive și 30 de după semicerc, în timp ce ACS Sepsi SIC n-a reușit să înscrie de la distanță. Ashley Walker a fost coșghetera partidei, de la gazde, iar Annemarie Godri-Părău a fost cea mai eficientă de la oaspete.

Mersin BSB a început partida cu Tiffany Mitchell, Gintare Petronyte, Melis Talay, Ashley Walker și Asena Yalcin. ACS Sepsi SIC le-a avut în 5-ul de start pe Annemarie Godri-Părău, Angelika Slamova, Marina Solopova, Peyton Whitted și Kristina Higgins. De la Sepsi nu a fost pe foaie Pasic, care s-a accidentat la meciul trecut din EuroCup. Whitted a deschis scorul și Mitchell reușea prima triplă. Aceeași Whitted le-a readus pe alb-verzi în față și Talay înscria de după semicerc pentru 6-4. Godri-Părău a egalat la 6 și 8, Whitted le-a readus pe oaspete în avantaj și Slamova făcea 8-12. A urmat un timp de odihnă al gazdelor și Walker le-a dus din nou la conducere cu 8 puncte la rând. Whitted a înscris ultimul coș al perioadei de joc și la prima pauză scorul era 18-16.

Whitted a egalat la 18 în debutul sfertului doi, dar au urmat aproape două minute fără coș pentru alb-verzi și Mersin s-a dus la 24-18. Higgins a marcat din nou pentru oaspete și a urmat un minut și jumătate fără reușite de ambele părți. Cadjo a dus ecartul la 6 puncte și Zoran Mikes cerea time-out. Elevele sale au avut unele probleme cu blocajul defensiv și adversarele au avut 9 recuperări ofensive în prima repriză. Higgins și Solopova și-au apropiat echipa la două lungimi, dar Cadjo a răspuns cu o reușită de după semicerc pentru 29-24. Petronyte și Walker au mărit distanța la 9 puncte în minutul 18, scor 33-24.  Whitted și Higgins le-au apropiat pe alb-verzi până la pauza mare, când scorul a fost 35-30. Sepsi stătea mai bine la șuturile de două puncte, cu 14 reușite față de 6, dar Mersin avea în plus 6 libere și 5 triple.

Mitchell a înscris prima după revenirea de la vestiare, de la distanță, iar Higgins reușea primele 2 puncte ale oaspetelor în repriza secundă. Au fost mai mult de trei minute fără coș pentru turcoaice, timp în care Slamova și Godri-Părău au dus scorul la 38-36. Cadjo a marcat de la distanță și Whitted, de la linia de fault. Godri-Părău și Slamova au dus din nou campioana României la conducere, 41-42 în minutul 27. Cadjo a scuturat din nou plasa de la distanță și le-a readus pe alb-albastre în față, iar Mitchell făcea 47-43. După un turnover de 24 de secunde și un time-out al lui Mikes, Sepsi a egalat, prin Solopova și Godri-Părău, iar la ultima pauză tabela arăta 47-47.

Sfertul patru a început cu greșeli și ratări pentru alb-verzi. Mitchell, Walker și Petronyte au dus scorul la 59-49 la jumătatea perioadei de joc și Mikes cerea un nou timp de odihnă. Slamova a marcat cele patru puncte ale covăsnencelor în primele șase minute ale sfertului patru. Walker a dus din nou diferența la 10 puncte, iar Whitted strângea scorul la 61-55. Petronyte și Cadjo le-au distanțat pe turcoaice la 11 puncte, cea mai mare diferență, cu mai puțin de două minute până la final. A urmat un nou time-out al covăsnencelor, iar Slamova și Godri-Părău au punctat pentru 66-59. Sepsi a încercat pressing-ul avansat și Petronyte, care a transformat două libere. Godri-Părău a mai reușit două puncte, dar coechipiera sa de la națională, Walker a scuturat plasa de la distanță și a stabilit scorul final, 71-61.

Mersin BSB a făcut diferența cu 22 de puncte înscrise după cele 17 recuperări ofensive, dar și cu aruncările de afară. Alb-albastrele au reușit 10 triple din 25 de încercări, în timp ce Sepsi a încheiat cu 0/10 la șuturile de afară. Alb-verzile au stat mai bine la aruncările de două puncte, cu 27 de reușite, față de 13 ale gazdelor. 15-7 a fost scorul la libere transformate și 41-31 la recuperări.

Ashley Walker a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte (3x3) plus 8 recuperări. Pentru gazde au mai înscris: Mitchell 17 puncte (2x3, plus 5 recuperări și 5 pase decisive), Cadjo 16 puncte (3x3, 5 recuperări), Petronyte 11 puncte (în double-double cu 13 recuperări, plus 4 capace) și Talay 3 puncte.

Peyton Whitted a fost cea mai bună marcatoare de la Sepsi cu 20 de puncte plus 4 recuperări, iar Annemarie Godri-Părău a fost cea mai eficientă jucătoare a campioanei cu 19 puncte, 6 recuperări și 9 pase decisive. Pentru ACS Sepsi SIC au mai înscris: Slamova 10 puncte, Higgins 8 puncte (9 recuperări) și Solopova 4 puncte (5 recuperări).

După acest rezultat ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe ajunge la 6 puncte în grupa D, după o victorie (cea din tur la 17 puncte cu Mersin) și 4 înfrângeri. WBC Enisey conduce grupa cu 9 puncte (4/1), Orman Genclik are 8 puncte (3/2) și Mersin BSB 7 puncte (2/3). Se califică primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune două ocupante ale locului 3, dar alb-verzile sunt ca și eliminate din cursa pentru play-off pentru că în trei grupe din conferința 1 sunt echipe pe locul 3 care aveau două victorii înaintea acestei runde.

La mijlocul săptămânii viitoare se încheie faza grupelor în EuroCup Women. Miercuri Mersin BSB primește vizita rusoaicelor de la WBC Enisey. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe joacă ultimul meci din grupa D joi, 13 decembrie, acasă cu Orman Genclik.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Ashley Walker

Andreea Vlase / 05 December 2018 / 19:39


Galerie foto


0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
05 December 2018 20:01
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
-1 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
05 December 2018 22:00
Attila ptr_rarroldtimer
-1 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
06 December 2018 00:41
Buzestii Domnu' "Oti"
-1 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
06 December 2018 13:50
Attila si da
1 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
06 December 2018 00:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
Euroligă – Încep bătăliile pentru Final Four
Playoff-ul Euroligii debutează marți, 16 aprilie 
Sabrina Ionescu și Kobe Bryant au fost co-antrenori la un turneu de junioare U16
Ce nume de personaj Disney a primit Sabrina Ionescu de la Kobe Bryant 
Alex Olah continuă seria evoluțiilor de excepție
Record stagional de puncte pentru pivotul român 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00