ACS Sepsi SIC, la prima înfrângere în partidele de verificare

Alb-verzile au cedat cu NKE Csata și vor întâlni primul adversar din EuroCup în finala mică la Sio Kupa

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a suferit primul eșec în meciurile amicale din această toamnă. Alb-verzile au cedat cu 77-79 în fața maghiarelor de la NKE Csata, pe sferturi: 23-18, 12-22, 22-17, 20-22. Pentru elevele lui Zoran Mikes urmează duminică duelul cu WBC Enisey, al 3-lea meci în tot atâtea zile în Ungaria.

Campioana României s-a oprit la 3 succese consecutive în amicale, cele două cu Phoenix Constanța și cel de vineri cu VBW CEKK Cekled. Alb-verzile au jucat cu NKE Csata pentru un loc în a 49-a ediție a Sio Kupa. ACS Sepsi SIC avea un avans de cinci puncte la prima pauză, 23-18, dar NKE s-a apărat mai bine în sfertul secund, adjudecat la 10 puncte diferență, astfel că la pauza mare scorul era 35-40. Alb-verzile au egalat înaintea ultimei pauze, 57-57. Sfertul patru a fost echilibrat, iar la final victoria le-a revenit celor de la NKE Csata, după 77-79. Maghiarele au avut 43% reușite de după semicerc.

Annemarie Gödri-Părău și Kristina Higgins au marcat mai mult de jumătate din punctele celor de la Sepsi, 23 și 22. Pentru alb-verzi au mai înscris: Solopova 9 puncte, Slamová 7, Whitted 6, Șipoș 5, Ghizilă 3 și Pašić 2 puncte.

Cinci jucătoare de la învingătoare au fost în double-digits: Lang 18, Nagy-Bujdosó 17, Angyal 14, Lelik 10 și Adamecz 10.

În cealaltă semifinală gazda turneului, Atomeromu KSC Szekszard, s-a impus cu 80-69 în fața celor de la WBC Enisey. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe va juca duminică de la ora 15:30 în finala mică, în fața formației cu care începe noua ediție a EuroCup, WBC Enisey, peste o lună. Gazdele vor lupta pentru Sio Kupa de la ora 18, cu NKE Csata.

*foto: Henning János

Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 22 September 2018 / 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Phoenix Știința Constanța înregistrează cel mai clar succes al etapei a 3-a din grupa B
Erak, Douglas și Fota au făcut diferența la gazde, în timp ce Pfirman a fost în double-double pentru orădence
Rapid București reușește prima victorie în campionat pe terenul tinerei echipe din Alexandria
Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de triple-double
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte
CSM Târgu Mureș obține a doua victorie în grupa B, după cel mai strâns meci al etapei intermediare
Kayla Mobley și Angel Robinson au fost coșgheterele celor două echipe, terminând în double-double
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 32 puncte
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 7 puncte
Biljana Pesovic, aproape de triple-double al doilea meci la rând
Aleksandra Begenisic, la debutul pentru „U”, și Carla Bartee au fost în double-double la restanța de marți
Biljana Pesovic și Gabriela Irimia au acționat în judecată pe CSU Brașov
Clubul de sub Tâmpa nu a achitat integral sportivelor salariul pe sezonul precedent
Alina Podar: „Vreau să cred că suntem net superioare echipei din Cluj. Maturitatea coechipierelor mele a făcut diferența”
Fundașul a fost printre cele trei integraliste ale brașovencelor și Dan Calancea vrea întăriri
Echipele din grupa B a LNBF au prima rundă intermediară
Formațiile din grupa A nu au meciuri astăzi și vor evolua la finalul săptămânii etapa a 3-a
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
0
Felicitari si succes in cupele europene !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
0
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
0
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa.
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0
Bravo,Ancuta!
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
0
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
0
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:54