ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj


Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri

Sepsi SIC este pentru a doua oară la rând câștigătoarea Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a trecut joi seara de Universitatea Cluj-Napoca în deplasare, scor 76-85, în cel de-al patrulea meci din finala campionatului. Pe sferturi, tabela a indicat 23-20, 14-22, 22-9 și 17-34. Partida nu a fost lipsită de incidente, miza confruntării spunându-și cuvântul. Unele dueluri dintre jucătoare au fost mai aprinse ca de obicei, în timp ce antrenorul formației din Sfântu Gheorghe a dorit să își scoată echipa de pe teren când mai erau cinci minute de jucat, protestând la adresa arbitrajului.

Începutul confruntării din Sala „Horia Demian” a fost echilibrat, Teodora Neagu marcând de la mare distanță pentru 22-18. Din acel moment, ”U” Cluj s-a aflat pe un trend ascendent, reușind un run de 10-0 pentru ca scorul să devină 32-20. Oaspetele din Covasna au dat replica și au reușit o revenire spectaculoasă, dominându-și clar adversara. Janeesha Jeffery a înscris de două ori consecutiv din spatele semicercului, ducându-și echipa la conducere, 35-38. De cealaltă parte, Denson a marcat pentru gazde, 37-38, dar Ty Marshall a stabilit scorul pauzei mari, 37-42.

La ieșirea de la cabine, ”studentele” au părut determinate să treacă din nou la conducere, reușind acest lucru prin punctele aduse de Harrison și Butulija, 44-43. Aceeași Harrison, dar și Irimia printr-un three-point play au contribuit pentru a aduce un avantaj de 5 lungimi gazdelor, 49-44. Sepsi a răspuns prin Shegog și Annemarie Godri-Părău, 49-49. Elevele lui Dragan Petricevic și-au păstrat consistența iar Andra Mandache a realizat un three-point play pentru 55-49. Înainte de actul decisiv, Universitatea avea un avantaj de 8 puncte, 59-51.

Vizitatoarele s-au apropiat la două lungimi prin Shegog, 62-60, dar Harrison și Butulija au punctat din spatele arcului de cerc, 70-62, iar Clujul era pe val. Pivotul celor de la Sepsi a mai înscris o dată, 70-64, după care au urmat mai multe minute de pauză, cauzate de decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage formația de pe parchet, fapt ce nu s-a concretizat. Acesta a fost însă eliminat și a privit restul partidei de pe tunelul ce duce către vestiare. Întreruperea cauzată a părut să le afecteze pe jucătoarele gazdelor, care nu au mai avut același ritm la reluarea jocului și au încasat mai multe coșuri ușoare, Annemarie Godri-Părău fiind principala realizatoare în ultimele minute ale încleștării. În acest interval, oaspetele au reușit un run de 14-0 iar trofeul de campioană ajunge din nou în vitrina celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Brittany Denson a terminat în double-double confruntarea de pe Someș, adunând 12 puncte, 12 recuperări, 3 assist-uri și 3 capace. Taneisha Harrison a fost principala marcatoare de la ”U” Cluj cu 21 de puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Dajana Butulija a avut 20 de puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri.

Din tabăra celor de la Sepsi Chalysa Shegog a fost principala evidențiată, reușind de asemenea un double-double de senzație cu 22 de puncte, 16 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un capac. Annemarie Godri-Părău a contabilizat 22 de puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Tyaunna Marshall a reușit 21 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții și un capac, în timp ce Janeesha Jeffery și-a trecut în cont 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 0:00


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 08:48
0 
pai nu stiu de ce au schimbat.. poate ne spune cineva de la federatie. solicita la clubul vostru un raspuns.. ma gandesc ca are trecere mai mare la federatie decat Alexa sau Petricevic. 
28 April 2017 09:36
laca1968 Hai Sepsi
-2 
sper ca asa zisa brigada de arbitrii sa fie trasa la raspundere, iar clubul sa fie amendat penzru comportamentul galeriei.P.S. Ura voastra ne face si mai puternici. La anul sper sa luam titlul impotriva Brasovului, iar voi da jucati pt locurile 5-6 cu Targoviste. 
28 April 2017 09:37
5 
https://www.youtube.com/watch?v=EopR053J6o0 la 2:02:20 e faza care a generat circul personajului de prost gust.. timpul nu expirase cum ati zis anterior (se aude fluierul arbitrului inaintea sirenei). faultul usor dat dar acoperit de regulament. daca la asa ceva vrei sa scoti echipa de pe parchet ce sa mai zici. 
28 April 2017 09:52
razv-an n-ai cu cine
2 
astia au venit cu placa invatata (sau ma rog, vreo 2-3 dintre ei) ba ca arbitru e din Cluj ba ca ii fura, ba ca ei sunt cei mai oropsiti (fara nici o acoperire). Comentariile lor de pe aici nu fac decat sa scoata in evidenta faptul ca nu stiu baschet si considera ca orice actiune fluierata impotriva lor e ..."furt"
Da, arbitrajul e slab, se arbirtreaza "in compensatie" si de aici apar multe nemultumiri. Asa putem sa zicem si noi ca n-au fluierat o groaza de pasi (in special la Shegog), de coate sau ca au acceptat un stil agresiv de aparare (aproape de fiecare data exista si contact intre jucatoare, deci si premisa de a dicta fault!, dar asta tine mai mult de modul de arbitraj, daca lasi jocul mai liber sau mai "barbatestesc"; am vazut la meciurile de baieti fluierat mai repede ...) - iar acest aspect pe noi ne-a dezavantajat) 
28 April 2017 10:43
stef ipocrizie
8 
Ceea ce voi, cei câțiva suporteri ai lui Sepsi de pe acest site, vă faceți că nu înțelegeți este faptul că nimeni nu a contestat că Sepsi la ora actuală este echipa mai bună și că era normal să câștige titlul. Ceea ce nu vreți să acceptați este faptul că a fost rușinos modul în care conducerea tehnică a echipei a procedat cu „scoaterea echipei de pe teren”. Nu are nimic de a face cu sportul. Am revăzut meciul și nici pomeneală de cele „11 greșeli” împotriva lui Sepsi. Arbitrajul a fost în nota obișnuită din campionatele noastre. Nici măcar cele 5% procente în favoarea gazdelor nu au fost. Degeaba încercați să justificați o mârșăvie care nu are nimic cu spiritul sportiv. Acest lucru a incitat publicul.
În ceea ce privește așa zisa ură, oamenii normali nu vă urăsc. Am foarte mulți prieteni maghiari, care sunt oameni de caracter și cu care mă înțeleg excelent. Din păcate unii dintre voi s-au învățat să se plângă de orice, că nu au drepturi, că sunt oprimați, etc. Care este diferența dintre voi și restul cetățenilor României? Că există o diferență între cetățenii obișnuiți și clasa politică, indiferent de naționalitate, asta da este adevărat. Nu cred că propaganda naționalistă își are locul pe acest site.
Sportiv ar fi fost să acceptați că „manevra Zoran” nu a fost fairplay așa cum noi am acceptat că Sepsi a fost echipa mai bună și așa cum noi am acceptat că în finala cupei la băieți au fost pași la Rasic iar suporterii „tigrilor” au acceptat că acea fază nu a fost singura care a decis acea finală. Este o problemă de etică sportivă, este o problemă de înțelegere a ceea ce înseamnă fairplay. Este adevărat că aceste lucruri cei care participă la spectacolele sportive le învață în timp și trebuie să ai o educație în acest sens. Sper însă că analizând cu calm veți accepta că nu era cazul șă fie umbrit un spectacol sportiv cu un astfel de comportament.
În final din nou felicitări învingătoarelor, Sepsi, cinste învinselor, „U”! Un cuvânt în plus pentru fetele de la „U”. Bravo fetelor pentru modul cum ați luptat în condițiile date. Suntem mândri de voi, pentru noi sunteți campioane! 
28 April 2017 10:59
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
28 April 2017 23:05
1 
Toata lumea ar trebui sa aibe gandirea ta si am convietui super fain 
28 April 2017 11:04
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 9-2 
28 April 2017 12:09
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
28 April 2017 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic, mesaj emoționant pentru suporteri: „Mulțumesc, Clujule, că m-ai acceptat și m-ai primit în brațele tale mari, cum ești și tu de altfel”
Antrenorul nu l-a menajat însă pe președintele CS U Cluj, Ovidiu Vasu: „Un om care s-a scăldat în mediocritate” 
Prima demisie din CA al U Cluj după ce Petricevic și Alexa au fost dați afară
„M-am simțit ca o marionetă și nu vreau să lucrez în felul acesta” 
Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"
Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj 
Surpriză la U Cluj: Schimbare de management și de antrenor principal
Dragan Petricevic, înlocuit de la conducerea lui U Cluj cu Carmin Popa 
Topul celor mai titrați antrenori din campionatul feminin românesc
Nicolae Martin, legenda Universității Cluj, conduce detașat, iar doi antrenori au câștigat titlul și la masculin 
Alina Crăciun s-a transferat la vicecampioana Italiei
Pivotul încearcă o nouă experiență în străinătate după cea din liga a treia franceză  
Miljan Medvedj este noul antrenor al echipei FCC ICIM Arad
Bogdan Bulj a pregătit formația arădeană în sezonul trecut 
„Taxa de veterani” a FRB poate afecta 11 jucători care au evoluat în Ligile Naționale în acest sezon
Bogdan Popescu, Ancuța Stoenescu, Porter Troupe și Monika Brosovszky, printre numele importante din categoria +35  
INTERVIU Cristian Mănăstireanu: „Era și mai frumos dacă terminam pe locul 1. Ne-am îndeplinit obiectivul și mai mult de atât”
Phoenix Constanța va debuta în LNBF după ce a fost aproape să câștige turneul de promovare, în primul an de existență al echipei de senioare 
Dan Calancea: „LNBF va fi mult mai slabă dacă se vor menține toate regulile”
Oficialii brașoveni iau în calcul chiar neînscrierea echipei în sezonul viitor de LNBF 
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
click pt. Articol 21 June 2018 10:58
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
click pt. Articol 20 June 2018 23:42
ydesh_apu Vasu vs Alexa
0 
Inainte de Alexa seful de la U fost tot Vasu. Alexa l-a inlocuit temporar si i-a aratat cum se face performanta. Asa ceva ii e strain lui Vasu (dovedit prin rezultate). El si-a recapatat acum vechiul lui loc caldut intr-o echipa pe care o va duce la coada clasamentului cum a mai facut. Ce sa mai dovedeasca? Eu nu inteleg cine il sustine. Desi el ca ginere a fostului primsecretar Mocuta o fi avand relatii adanci... 
click pt. Articol 20 June 2018 22:45
0 
Sper sa vina cineva mai bun si poate cu o noua viziune. L-am apreciat mult pe antrenorul Stelei care parca a fost atipic pentru campionatul nostru. 
click pt. Articol 20 June 2018 08:09
0 
V-am spus eu ca "marele" Dragan va antrena la baieti si nu m ati crezut. 
click pt. Articol 19 June 2018 21:24
studentU no amu sa vezi performante :)
0 
Baieti, pozele se fac cu trofee in spate, nu cu steaguri din astea ce schimbi pe la meciuri. Anyway, time will tell...sa lasam sa-si faca oamenii treaba zic, sa-si demonstreze valoarea manageriala si anternoriala.
 
click pt. Articol 19 June 2018 20:01
studentU personal
0 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
click pt. Articol 19 June 2018 19:49
Oldtimer Urmeaza schimbarea de sex...
0 
al echipei U antrenate de dl. Dragan? 
click pt. Articol 19 June 2018 17:58
laca1968 Felicitari tuturor!
0 
Speram la al 4 lea titlu consecutiv pentru Zoran Mikes! 
click pt. Articol 17 June 2018 14:26
alin67 ai dreptate..., sau nu...
0 
Reformulez: Crearea unei ligi alternative, in afara "umbrelei" Federatiei Internationale este (aproape) imposibila. Exista o singura structura de acest fel, Euroleague Basketball, dar aceasta rezista (inca) datorita puterii financiare si a existentei unui contract in vigoare valabil inca vreo cativa ani. La expirarea actualului contract probabil ca aceasta va disparea sau va fi transformata si "incorporata" de FIBA, urmare a presiunilor tot mai mari exercitate. Asadar, singura solutie ar fi sa apara alti oameni la conducerea FRB, carora sa le pese de viitorul acestui sport in Romania. Din pacate, acesti oameni nu exista, iar daca totusi ar aparea candva, acestia ar fi imediat fie redusi la tacere, fie "absorbiti" de sistem. Astfel, aceasta poveste cu intentia de a crea o alta liga, imi pare doar ... o poveste.  
click pt. Articol 03 June 2018 12:09