ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj


Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri

Sepsi SIC este pentru a doua oară la rând câștigătoarea Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a trecut joi seara de Universitatea Cluj-Napoca în deplasare, scor 76-85, în cel de-al patrulea meci din finala campionatului. Pe sferturi, tabela a indicat 23-20, 14-22, 22-9 și 17-34. Partida nu a fost lipsită de incidente, miza confruntării spunându-și cuvântul. Unele dueluri dintre jucătoare au fost mai aprinse ca de obicei, în timp ce antrenorul formației din Sfântu Gheorghe a dorit să își scoată echipa de pe teren când mai erau cinci minute de jucat, protestând la adresa arbitrajului.

Începutul confruntării din Sala „Horia Demian” a fost echilibrat, Teodora Neagu marcând de la mare distanță pentru 22-18. Din acel moment, ”U” Cluj s-a aflat pe un trend ascendent, reușind un run de 10-0 pentru ca scorul să devină 32-20. Oaspetele din Covasna au dat replica și au reușit o revenire spectaculoasă, dominându-și clar adversara. Janeesha Jeffery a înscris de două ori consecutiv din spatele semicercului, ducându-și echipa la conducere, 35-38. De cealaltă parte, Denson a marcat pentru gazde, 37-38, dar Ty Marshall a stabilit scorul pauzei mari, 37-42.

La ieșirea de la cabine, ”studentele” au părut determinate să treacă din nou la conducere, reușind acest lucru prin punctele aduse de Harrison și Butulija, 44-43. Aceeași Harrison, dar și Irimia printr-un three-point play au contribuit pentru a aduce un avantaj de 5 lungimi gazdelor, 49-44. Sepsi a răspuns prin Shegog și Annemarie Godri-Părău, 49-49. Elevele lui Dragan Petricevic și-au păstrat consistența iar Andra Mandache a realizat un three-point play pentru 55-49. Înainte de actul decisiv, Universitatea avea un avantaj de 8 puncte, 59-51.

Vizitatoarele s-au apropiat la două lungimi prin Shegog, 62-60, dar Harrison și Butulija au punctat din spatele arcului de cerc, 70-62, iar Clujul era pe val. Pivotul celor de la Sepsi a mai înscris o dată, 70-64, după care au urmat mai multe minute de pauză, cauzate de decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage formația de pe parchet, fapt ce nu s-a concretizat. Acesta a fost însă eliminat și a privit restul partidei de pe tunelul ce duce către vestiare. Întreruperea cauzată a părut să le afecteze pe jucătoarele gazdelor, care nu au mai avut același ritm la reluarea jocului și au încasat mai multe coșuri ușoare, Annemarie Godri-Părău fiind principala realizatoare în ultimele minute ale încleștării. În acest interval, oaspetele au reușit un run de 14-0 iar trofeul de campioană ajunge din nou în vitrina celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Brittany Denson a terminat în double-double confruntarea de pe Someș, adunând 12 puncte, 12 recuperări, 3 assist-uri și 3 capace. Taneisha Harrison a fost principala marcatoare de la ”U” Cluj cu 21 de puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Dajana Butulija a avut 20 de puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri.

Din tabăra celor de la Sepsi Chalysa Shegog a fost principala evidențiată, reușind de asemenea un double-double de senzație cu 22 de puncte, 16 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un capac. Annemarie Godri-Părău a contabilizat 22 de puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Tyaunna Marshall a reușit 21 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții și un capac, în timp ce Janeesha Jeffery și-a trecut în cont 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 aprilie 2017 / 0:00


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 aprilie 2017 08:48
0 
pai nu stiu de ce au schimbat.. poate ne spune cineva de la federatie. solicita la clubul vostru un raspuns.. ma gandesc ca are trecere mai mare la federatie decat Alexa sau Petricevic. 
28 aprilie 2017 09:36
laca1968 Hai Sepsi
-2 
sper ca asa zisa brigada de arbitrii sa fie trasa la raspundere, iar clubul sa fie amendat penzru comportamentul galeriei.P.S. Ura voastra ne face si mai puternici. La anul sper sa luam titlul impotriva Brasovului, iar voi da jucati pt locurile 5-6 cu Targoviste. 
28 aprilie 2017 09:37
5 
https://www.youtube.com/watch?v=EopR053J6o0 la 2:02:20 e faza care a generat circul personajului de prost gust.. timpul nu expirase cum ati zis anterior (se aude fluierul arbitrului inaintea sirenei). faultul usor dat dar acoperit de regulament. daca la asa ceva vrei sa scoti echipa de pe parchet ce sa mai zici. 
28 aprilie 2017 09:52
razv-an n-ai cu cine
2 
astia au venit cu placa invatata (sau ma rog, vreo 2-3 dintre ei) ba ca arbitru e din Cluj ba ca ii fura, ba ca ei sunt cei mai oropsiti (fara nici o acoperire). Comentariile lor de pe aici nu fac decat sa scoata in evidenta faptul ca nu stiu baschet si considera ca orice actiune fluierata impotriva lor e ..."furt"
Da, arbitrajul e slab, se arbirtreaza "in compensatie" si de aici apar multe nemultumiri. Asa putem sa zicem si noi ca n-au fluierat o groaza de pasi (in special la Shegog), de coate sau ca au acceptat un stil agresiv de aparare (aproape de fiecare data exista si contact intre jucatoare, deci si premisa de a dicta fault!, dar asta tine mai mult de modul de arbitraj, daca lasi jocul mai liber sau mai "barbatestesc"; am vazut la meciurile de baieti fluierat mai repede ...) - iar acest aspect pe noi ne-a dezavantajat) 
28 aprilie 2017 10:43
stef ipocrizie
8 
Ceea ce voi, cei câțiva suporteri ai lui Sepsi de pe acest site, vă faceți că nu înțelegeți este faptul că nimeni nu a contestat că Sepsi la ora actuală este echipa mai bună și că era normal să câștige titlul. Ceea ce nu vreți să acceptați este faptul că a fost rușinos modul în care conducerea tehnică a echipei a procedat cu „scoaterea echipei de pe teren”. Nu are nimic de a face cu sportul. Am revăzut meciul și nici pomeneală de cele „11 greșeli” împotriva lui Sepsi. Arbitrajul a fost în nota obișnuită din campionatele noastre. Nici măcar cele 5% procente în favoarea gazdelor nu au fost. Degeaba încercați să justificați o mârșăvie care nu are nimic cu spiritul sportiv. Acest lucru a incitat publicul.
În ceea ce privește așa zisa ură, oamenii normali nu vă urăsc. Am foarte mulți prieteni maghiari, care sunt oameni de caracter și cu care mă înțeleg excelent. Din păcate unii dintre voi s-au învățat să se plângă de orice, că nu au drepturi, că sunt oprimați, etc. Care este diferența dintre voi și restul cetățenilor României? Că există o diferență între cetățenii obișnuiți și clasa politică, indiferent de naționalitate, asta da este adevărat. Nu cred că propaganda naționalistă își are locul pe acest site.
Sportiv ar fi fost să acceptați că „manevra Zoran” nu a fost fairplay așa cum noi am acceptat că Sepsi a fost echipa mai bună și așa cum noi am acceptat că în finala cupei la băieți au fost pași la Rasic iar suporterii „tigrilor” au acceptat că acea fază nu a fost singura care a decis acea finală. Este o problemă de etică sportivă, este o problemă de înțelegere a ceea ce înseamnă fairplay. Este adevărat că aceste lucruri cei care participă la spectacolele sportive le învață în timp și trebuie să ai o educație în acest sens. Sper însă că analizând cu calm veți accepta că nu era cazul șă fie umbrit un spectacol sportiv cu un astfel de comportament.
În final din nou felicitări învingătoarelor, Sepsi, cinste învinselor, „U”! Un cuvânt în plus pentru fetele de la „U”. Bravo fetelor pentru modul cum ați luptat în condițiile date. Suntem mândri de voi, pentru noi sunteți campioane! 
28 aprilie 2017 10:59
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
28 aprilie 2017 23:05
1 
Toata lumea ar trebui sa aibe gandirea ta si am convietui super fain 
28 aprilie 2017 11:04
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 9-2 
28 aprilie 2017 12:09
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
28 aprilie 2017 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Florin Muresan "Dacă Jose nu acceptă o negociere amiabilă, îl vom pune să lucreze în cadrul clubului"
Presedintele sectiei de baschet feminin a CSM Satu Mare afirmă că decizia aparține "superiorilor", ferindu-se să facă referire la o persoană anume. 
Marius Dobă este noul antrenor al CSM Satu Mare
Primăria din Satu Mare va trebui să-i achite despăgubiri de peste 30.000 de euro lui Jose Araujo. 
Ioana Ghizila este noua jucătoare a Universității Cluj
Jucătoarea a semnat un contract pentru sezonul 2017-2018 
Jovana Pasic: „ICIM Arad a fost de mare ajutor în cariera mea”
Baschetbalista din Muntenegru a semnat un contract cu o formație de primă ligă din Spania 
Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare
Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o. 
ALEGERI 2017. Rusz Istvan: „Ar fi timpul să avem reprezentanți care să apere interesele baschetului feminin”
Managerul celor de la ACS Sepsi SIC candidează la poziția de membru în Biroul Federal. 
Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final
Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis 
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
0 
Cam ciudat, pui principal pe cineva care nu a fost niciodata in aceasta postura si are o varsta nu tot mai propice acumularii de cunostinte. Satu Mare, probabil, l-a ofertat in speranta ca-l trage si pe Fleseriu dupa el, ambii facand echipa buna la Tirgoviste, formula ce a adus ultimele titluri acolo, ultimul-spre stupefactia lu' Tihi-venind dupa 0-2 cu cu Sepsi si victorie in decisiv pe teren advers. Doba are meritul de a-i crea un nume lui Fleseriu, l-a adus la Tirgoviste de la Satu Mare unde se zbatea in mediocritate, luase cateva medalii dar nu spera niciodata la aur, venind la Tirgoviste dupa dezastrul Nini, acesta pierzand acasa titlul in 2013 in decisiv dupa ce a condus cu 18-0! 
click pt. Articol 26 mai 2017 00:03
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
click pt. Articol 14 mai 2017 02:50
Oldtimer Explicatii
0 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
click pt. Articol 13 mai 2017 07:21
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
click pt. Articol 13 mai 2017 01:35
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
0 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:21
arifliv Mai bine tăceai.
0 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:48
TDM Fleseriu
0 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:32
0 
Vestimentatia e mai mult decât reprezentativà pt. candidaturà! 
click pt. Articol 04 mai 2017 20:55
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
0 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
click pt. Articol 04 mai 2017 17:07
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment...