ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj


Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri

Sepsi SIC este pentru a doua oară la rând câștigătoarea Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a trecut joi seara de Universitatea Cluj-Napoca în deplasare, scor 76-85, în cel de-al patrulea meci din finala campionatului. Pe sferturi, tabela a indicat 23-20, 14-22, 22-9 și 17-34. Partida nu a fost lipsită de incidente, miza confruntării spunându-și cuvântul. Unele dueluri dintre jucătoare au fost mai aprinse ca de obicei, în timp ce antrenorul formației din Sfântu Gheorghe a dorit să își scoată echipa de pe teren când mai erau cinci minute de jucat, protestând la adresa arbitrajului.

Începutul confruntării din Sala „Horia Demian” a fost echilibrat, Teodora Neagu marcând de la mare distanță pentru 22-18. Din acel moment, ”U” Cluj s-a aflat pe un trend ascendent, reușind un run de 10-0 pentru ca scorul să devină 32-20. Oaspetele din Covasna au dat replica și au reușit o revenire spectaculoasă, dominându-și clar adversara. Janeesha Jeffery a înscris de două ori consecutiv din spatele semicercului, ducându-și echipa la conducere, 35-38. De cealaltă parte, Denson a marcat pentru gazde, 37-38, dar Ty Marshall a stabilit scorul pauzei mari, 37-42.

La ieșirea de la cabine, ”studentele” au părut determinate să treacă din nou la conducere, reușind acest lucru prin punctele aduse de Harrison și Butulija, 44-43. Aceeași Harrison, dar și Irimia printr-un three-point play au contribuit pentru a aduce un avantaj de 5 lungimi gazdelor, 49-44. Sepsi a răspuns prin Shegog și Annemarie Godri-Părău, 49-49. Elevele lui Dragan Petricevic și-au păstrat consistența iar Andra Mandache a realizat un three-point play pentru 55-49. Înainte de actul decisiv, Universitatea avea un avantaj de 8 puncte, 59-51.

Vizitatoarele s-au apropiat la două lungimi prin Shegog, 62-60, dar Harrison și Butulija au punctat din spatele arcului de cerc, 70-62, iar Clujul era pe val. Pivotul celor de la Sepsi a mai înscris o dată, 70-64, după care au urmat mai multe minute de pauză, cauzate de decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage formația de pe parchet, fapt ce nu s-a concretizat. Acesta a fost însă eliminat și a privit restul partidei de pe tunelul ce duce către vestiare. Întreruperea cauzată a părut să le afecteze pe jucătoarele gazdelor, care nu au mai avut același ritm la reluarea jocului și au încasat mai multe coșuri ușoare, Annemarie Godri-Părău fiind principala realizatoare în ultimele minute ale încleștării. În acest interval, oaspetele au reușit un run de 14-0 iar trofeul de campioană ajunge din nou în vitrina celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Brittany Denson a terminat în double-double confruntarea de pe Someș, adunând 12 puncte, 12 recuperări, 3 assist-uri și 3 capace. Taneisha Harrison a fost principala marcatoare de la ”U” Cluj cu 21 de puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Dajana Butulija a avut 20 de puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri.

Din tabăra celor de la Sepsi Chalysa Shegog a fost principala evidențiată, reușind de asemenea un double-double de senzație cu 22 de puncte, 16 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un capac. Annemarie Godri-Părău a contabilizat 22 de puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Tyaunna Marshall a reușit 21 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții și un capac, în timp ce Janeesha Jeffery și-a trecut în cont 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 0:00


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 08:48
0 
pai nu stiu de ce au schimbat.. poate ne spune cineva de la federatie. solicita la clubul vostru un raspuns.. ma gandesc ca are trecere mai mare la federatie decat Alexa sau Petricevic. 
28 April 2017 09:36
laca1968 Hai Sepsi
-2 
sper ca asa zisa brigada de arbitrii sa fie trasa la raspundere, iar clubul sa fie amendat penzru comportamentul galeriei.P.S. Ura voastra ne face si mai puternici. La anul sper sa luam titlul impotriva Brasovului, iar voi da jucati pt locurile 5-6 cu Targoviste. 
28 April 2017 09:37
5 
https://www.youtube.com/watch?v=EopR053J6o0 la 2:02:20 e faza care a generat circul personajului de prost gust.. timpul nu expirase cum ati zis anterior (se aude fluierul arbitrului inaintea sirenei). faultul usor dat dar acoperit de regulament. daca la asa ceva vrei sa scoti echipa de pe parchet ce sa mai zici. 
28 April 2017 09:52
razv-an n-ai cu cine
2 
astia au venit cu placa invatata (sau ma rog, vreo 2-3 dintre ei) ba ca arbitru e din Cluj ba ca ii fura, ba ca ei sunt cei mai oropsiti (fara nici o acoperire). Comentariile lor de pe aici nu fac decat sa scoata in evidenta faptul ca nu stiu baschet si considera ca orice actiune fluierata impotriva lor e ..."furt"
Da, arbitrajul e slab, se arbirtreaza "in compensatie" si de aici apar multe nemultumiri. Asa putem sa zicem si noi ca n-au fluierat o groaza de pasi (in special la Shegog), de coate sau ca au acceptat un stil agresiv de aparare (aproape de fiecare data exista si contact intre jucatoare, deci si premisa de a dicta fault!, dar asta tine mai mult de modul de arbitraj, daca lasi jocul mai liber sau mai "barbatestesc"; am vazut la meciurile de baieti fluierat mai repede ...) - iar acest aspect pe noi ne-a dezavantajat) 
28 April 2017 10:43
stef ipocrizie
8 
Ceea ce voi, cei câțiva suporteri ai lui Sepsi de pe acest site, vă faceți că nu înțelegeți este faptul că nimeni nu a contestat că Sepsi la ora actuală este echipa mai bună și că era normal să câștige titlul. Ceea ce nu vreți să acceptați este faptul că a fost rușinos modul în care conducerea tehnică a echipei a procedat cu „scoaterea echipei de pe teren”. Nu are nimic de a face cu sportul. Am revăzut meciul și nici pomeneală de cele „11 greșeli” împotriva lui Sepsi. Arbitrajul a fost în nota obișnuită din campionatele noastre. Nici măcar cele 5% procente în favoarea gazdelor nu au fost. Degeaba încercați să justificați o mârșăvie care nu are nimic cu spiritul sportiv. Acest lucru a incitat publicul.
În ceea ce privește așa zisa ură, oamenii normali nu vă urăsc. Am foarte mulți prieteni maghiari, care sunt oameni de caracter și cu care mă înțeleg excelent. Din păcate unii dintre voi s-au învățat să se plângă de orice, că nu au drepturi, că sunt oprimați, etc. Care este diferența dintre voi și restul cetățenilor României? Că există o diferență între cetățenii obișnuiți și clasa politică, indiferent de naționalitate, asta da este adevărat. Nu cred că propaganda naționalistă își are locul pe acest site.
Sportiv ar fi fost să acceptați că „manevra Zoran” nu a fost fairplay așa cum noi am acceptat că Sepsi a fost echipa mai bună și așa cum noi am acceptat că în finala cupei la băieți au fost pași la Rasic iar suporterii „tigrilor” au acceptat că acea fază nu a fost singura care a decis acea finală. Este o problemă de etică sportivă, este o problemă de înțelegere a ceea ce înseamnă fairplay. Este adevărat că aceste lucruri cei care participă la spectacolele sportive le învață în timp și trebuie să ai o educație în acest sens. Sper însă că analizând cu calm veți accepta că nu era cazul șă fie umbrit un spectacol sportiv cu un astfel de comportament.
În final din nou felicitări învingătoarelor, Sepsi, cinste învinselor, „U”! Un cuvânt în plus pentru fetele de la „U”. Bravo fetelor pentru modul cum ați luptat în condițiile date. Suntem mândri de voi, pentru noi sunteți campioane! 
28 April 2017 10:59
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
28 April 2017 23:05
1 
Toata lumea ar trebui sa aibe gandirea ta si am convietui super fain 
28 April 2017 11:04
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 9-2 
28 April 2017 12:09
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
28 April 2017 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Program infernal pentru Olimpia Brașov, cu 5 meciuri în 11 zile
Elevele lui Dan Calancea întâlnesc miercuri Zabiny Brno în CEWL 
Gabriela Irimia și-a rupt un deget de la mână
Jucătoarea Olimpiei Brașov s-a accidentat în meciul cu CSM Satu Mare 
LNBF – Etapa VI – MVP: Porchia Green
Fundașul american a reușit 21 de puncte și 14 assist-uri pentru CSM Satu Mare în fața Olimpiei Brașov 
CSU Alba Iulia a câștigat la Cluj după un meci cu multe ratări
Oaspetele au dominat în duelurile 1 la 1 sub panou în partida din sala Polivalentă 
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 4 puncte 
EXCLUSIV. Destiny Williams părăsește pe CSM Satu Mare
Lidera clasamentului rămâne fără a doua cea mai bună marcatoare înaintea meciului cu ACS Sepsi SIC 
Duelul ultimelor vicecampioane închide etapa a 6-a
Universitatea Cluj vs. CSU Alba Iulia este al doilea meci televizat al rundei 
Nervi și țipete ale timișorenilor la finalul partidei pierdute cu Alexandria
Cei de la SCM Timișoara au dat vina pe deciziile arbitrilor că le-au readus în meci pe teleormănence 
Campioana s-a impus la 38 de puncte cu Sirius Târgu Mureș, după pauza pentru naționale
ACS Sepsi a obținut cea mai clară victorie din acest sezon 
tjl59 De unde sa stie ...
0 
domnisoara (doamna?) A. V. diferenta dintre o cronica si un editorial? Ii cereti prea mult... Abia de s-a pus la punct cu geografia si voi o chinuiti cu baschetul. Ei-ei...  
click pt. Articol 21 November 2017 16:50
megan esti mare stiutor
0 
deşi scrii numele cu CH, cu K trebuie să scrii că eşti neam cu fotbalistul cu acelaşi nume, Giani. Apăi naţia voastră - dealtfel încă tot minoritară - se reproduce şi fără aparate şi încet încet va fi majoritară în ţara pe care deja este numită după neamul vostru 
click pt. Articol 21 November 2017 13:44
Cristian Chirita Asa măgăreală, așa răspuns!
0 
Mai nou, am auzit că părții feminine a minorității secuiești îi este modificat aparatul excretor în aparat reproducător, apoi primește timp de nouă luni o medicație care are ca efect secundar constipația! La sfârșitul acestor nouă luni primește laxative din belșug și asa se naște laca1968!  
click pt. Articol 20 November 2017 23:19
0 
dupa parerea mea articolul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat pe teren.Am fost la meci de la inceput si vreau sa va spun ca fetele de la Timisoara au jucat bine si meritau cu prisosinta sa castige ,asta daca nu intervenea acest, nu pot sa-i spun arbitru,Serbulea.decizii date pe final de meci toate impotriva gazdelor,cu rautate sau din prostie asta nu pot sa spun dar a influentat clar rezultatul,deci intr-un cuvant viciere de rezultat.
Cat priveste articolul de mai sus ,nu are nici o legatura cu baschetul este un articol de scandal in primul rand sa loveasca in conducerea clubului SCM si nu este prima oara cand face treaba asta D-na VLASE .
In continuare daca imi permite-ti o sa fac cateva precizari in legatura cu caile de atac despre care a amintit comisarul Badila.POTI FACE MEMORIU LA FEDERATIE IN CARE SA DESCRII CELE INTAMPLATE DAR PLATESTI 200 DE EURO CA ALTFEL nu se ia in considerare, iar rezultatul este eventual o suspendare a arbitrului in cauza .Pai e normal sa fie nervosi conducatorii acestui club stimata d-na fiindca le-a fost furata o victorie foarte importanta.Cine crezi ca arunca cu flori dupa arbitrii dupa prestatia care au avut-o.
parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa mai dai drumul la asa un articol slab.
cu respect
UN SUSTINATOR AL SPORTULUI TIMISOREAN 
click pt. Articol 20 November 2017 22:22
0 
Echipa mica cu an partid mare in spate. 
click pt. Articol 20 November 2017 19:46
0 
Dragnea o sa faca legea si in sport. Ce bine ca si alte echipe au inceput sa simta ceea ce se face cu Sepsi de ani de zile. Mai nou am auzit ca asistatii sociali din Teleorman sunt obligati sa mearga la meci, altfel n-o sa-si mai ia banii de la tata Dragnea. 
click pt. Articol 20 November 2017 18:52
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL ESTE,DE MULTE ORI SE INTAMPLA CA ARBITRII SA STRICE MECIUL SI ATMOSFERA!SI LA SFANTU GHEORGHE S-A INTAMPLAT NU O SINGURA DATA !!Aduceti aminte de meciul SEPSI SIC cu U Cluj in finala de anul trecut,cand Zoran Mikes a retras echipa de pe teren !! IERI,AM AVUT PARTE DE UN ARBITRAJ BUN,TRIOU CONDUS DE ALEXANDRA STAN!!Felicitari echipei,antrenorului si arbitriilor !!Meciul a fost bun din toate punctele de vedere!! 
click pt. Articol 20 November 2017 18:25
0 
studentU ? saU fanU lU` Coldea, antrenorU rateU !?! 
click pt. Articol 20 November 2017 15:39
studentU nu stiu ce
0 
relevanta au parerile autoarei exprimate la finalul stirii. Ori o faci editorial si atunci pui mai multe impresii personale, ori o faci stire si atunci nu-si au rostul aceste impresii.
Trecand peste asta, e usor sa spui ca e inadecvata reactia pt un oficial. Daca avea insa dreptate sa protesteze, mie nu mi se pare de condamnat. Sa isi bata cineva joc de munca ta, normal ca te apuca toti dracii. Sa te mai si ia la basca cu procedura de protest. De parca ar fi rezolvat vreodata ceva aceasta procedura - adica sa se rejoace meciul spre exemplu. Nimic de genul, eventual nu a mai fost delegat arbitrul respectiv 2-3 meciuri si basta. Rezultatul ramane si cantareste in economia echipei. 
click pt. Articol 20 November 2017 14:25
Cristian Chirita Mare Manager
0 
Marele Manager Tritoiu a sarit sa l bata pe arbitru si la lovit cu usa la final.Poate scrie si domnul Badila in raport Mare Manager