ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj


Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri

Sepsi SIC este pentru a doua oară la rând câștigătoarea Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a trecut joi seara de Universitatea Cluj-Napoca în deplasare, scor 76-85, în cel de-al patrulea meci din finala campionatului. Pe sferturi, tabela a indicat 23-20, 14-22, 22-9 și 17-34. Partida nu a fost lipsită de incidente, miza confruntării spunându-și cuvântul. Unele dueluri dintre jucătoare au fost mai aprinse ca de obicei, în timp ce antrenorul formației din Sfântu Gheorghe a dorit să își scoată echipa de pe teren când mai erau cinci minute de jucat, protestând la adresa arbitrajului.

Începutul confruntării din Sala „Horia Demian” a fost echilibrat, Teodora Neagu marcând de la mare distanță pentru 22-18. Din acel moment, ”U” Cluj s-a aflat pe un trend ascendent, reușind un run de 10-0 pentru ca scorul să devină 32-20. Oaspetele din Covasna au dat replica și au reușit o revenire spectaculoasă, dominându-și clar adversara. Janeesha Jeffery a înscris de două ori consecutiv din spatele semicercului, ducându-și echipa la conducere, 35-38. De cealaltă parte, Denson a marcat pentru gazde, 37-38, dar Ty Marshall a stabilit scorul pauzei mari, 37-42.

La ieșirea de la cabine, ”studentele” au părut determinate să treacă din nou la conducere, reușind acest lucru prin punctele aduse de Harrison și Butulija, 44-43. Aceeași Harrison, dar și Irimia printr-un three-point play au contribuit pentru a aduce un avantaj de 5 lungimi gazdelor, 49-44. Sepsi a răspuns prin Shegog și Annemarie Godri-Părău, 49-49. Elevele lui Dragan Petricevic și-au păstrat consistența iar Andra Mandache a realizat un three-point play pentru 55-49. Înainte de actul decisiv, Universitatea avea un avantaj de 8 puncte, 59-51.

Vizitatoarele s-au apropiat la două lungimi prin Shegog, 62-60, dar Harrison și Butulija au punctat din spatele arcului de cerc, 70-62, iar Clujul era pe val. Pivotul celor de la Sepsi a mai înscris o dată, 70-64, după care au urmat mai multe minute de pauză, cauzate de decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage formația de pe parchet, fapt ce nu s-a concretizat. Acesta a fost însă eliminat și a privit restul partidei de pe tunelul ce duce către vestiare. Întreruperea cauzată a părut să le afecteze pe jucătoarele gazdelor, care nu au mai avut același ritm la reluarea jocului și au încasat mai multe coșuri ușoare, Annemarie Godri-Părău fiind principala realizatoare în ultimele minute ale încleștării. În acest interval, oaspetele au reușit un run de 14-0 iar trofeul de campioană ajunge din nou în vitrina celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Brittany Denson a terminat în double-double confruntarea de pe Someș, adunând 12 puncte, 12 recuperări, 3 assist-uri și 3 capace. Taneisha Harrison a fost principala marcatoare de la ”U” Cluj cu 21 de puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Dajana Butulija a avut 20 de puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri.

Din tabăra celor de la Sepsi Chalysa Shegog a fost principala evidențiată, reușind de asemenea un double-double de senzație cu 22 de puncte, 16 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un capac. Annemarie Godri-Părău a contabilizat 22 de puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Tyaunna Marshall a reușit 21 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții și un capac, în timp ce Janeesha Jeffery și-a trecut în cont 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 0:00


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 08:48
0 
pai nu stiu de ce au schimbat.. poate ne spune cineva de la federatie. solicita la clubul vostru un raspuns.. ma gandesc ca are trecere mai mare la federatie decat Alexa sau Petricevic. 
28 April 2017 09:36
laca1968 Hai Sepsi
-2 
sper ca asa zisa brigada de arbitrii sa fie trasa la raspundere, iar clubul sa fie amendat penzru comportamentul galeriei.P.S. Ura voastra ne face si mai puternici. La anul sper sa luam titlul impotriva Brasovului, iar voi da jucati pt locurile 5-6 cu Targoviste. 
28 April 2017 09:37
5 
https://www.youtube.com/watch?v=EopR053J6o0 la 2:02:20 e faza care a generat circul personajului de prost gust.. timpul nu expirase cum ati zis anterior (se aude fluierul arbitrului inaintea sirenei). faultul usor dat dar acoperit de regulament. daca la asa ceva vrei sa scoti echipa de pe parchet ce sa mai zici. 
28 April 2017 09:52
razv-an n-ai cu cine
2 
astia au venit cu placa invatata (sau ma rog, vreo 2-3 dintre ei) ba ca arbitru e din Cluj ba ca ii fura, ba ca ei sunt cei mai oropsiti (fara nici o acoperire). Comentariile lor de pe aici nu fac decat sa scoata in evidenta faptul ca nu stiu baschet si considera ca orice actiune fluierata impotriva lor e ..."furt"
Da, arbitrajul e slab, se arbirtreaza "in compensatie" si de aici apar multe nemultumiri. Asa putem sa zicem si noi ca n-au fluierat o groaza de pasi (in special la Shegog), de coate sau ca au acceptat un stil agresiv de aparare (aproape de fiecare data exista si contact intre jucatoare, deci si premisa de a dicta fault!, dar asta tine mai mult de modul de arbitraj, daca lasi jocul mai liber sau mai "barbatestesc"; am vazut la meciurile de baieti fluierat mai repede ...) - iar acest aspect pe noi ne-a dezavantajat) 
28 April 2017 10:43
stef ipocrizie
8 
Ceea ce voi, cei câțiva suporteri ai lui Sepsi de pe acest site, vă faceți că nu înțelegeți este faptul că nimeni nu a contestat că Sepsi la ora actuală este echipa mai bună și că era normal să câștige titlul. Ceea ce nu vreți să acceptați este faptul că a fost rușinos modul în care conducerea tehnică a echipei a procedat cu „scoaterea echipei de pe teren”. Nu are nimic de a face cu sportul. Am revăzut meciul și nici pomeneală de cele „11 greșeli” împotriva lui Sepsi. Arbitrajul a fost în nota obișnuită din campionatele noastre. Nici măcar cele 5% procente în favoarea gazdelor nu au fost. Degeaba încercați să justificați o mârșăvie care nu are nimic cu spiritul sportiv. Acest lucru a incitat publicul.
În ceea ce privește așa zisa ură, oamenii normali nu vă urăsc. Am foarte mulți prieteni maghiari, care sunt oameni de caracter și cu care mă înțeleg excelent. Din păcate unii dintre voi s-au învățat să se plângă de orice, că nu au drepturi, că sunt oprimați, etc. Care este diferența dintre voi și restul cetățenilor României? Că există o diferență între cetățenii obișnuiți și clasa politică, indiferent de naționalitate, asta da este adevărat. Nu cred că propaganda naționalistă își are locul pe acest site.
Sportiv ar fi fost să acceptați că „manevra Zoran” nu a fost fairplay așa cum noi am acceptat că Sepsi a fost echipa mai bună și așa cum noi am acceptat că în finala cupei la băieți au fost pași la Rasic iar suporterii „tigrilor” au acceptat că acea fază nu a fost singura care a decis acea finală. Este o problemă de etică sportivă, este o problemă de înțelegere a ceea ce înseamnă fairplay. Este adevărat că aceste lucruri cei care participă la spectacolele sportive le învață în timp și trebuie să ai o educație în acest sens. Sper însă că analizând cu calm veți accepta că nu era cazul șă fie umbrit un spectacol sportiv cu un astfel de comportament.
În final din nou felicitări învingătoarelor, Sepsi, cinste învinselor, „U”! Un cuvânt în plus pentru fetele de la „U”. Bravo fetelor pentru modul cum ați luptat în condițiile date. Suntem mândri de voi, pentru noi sunteți campioane! 
28 April 2017 10:59
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
28 April 2017 23:05
1 
Toata lumea ar trebui sa aibe gandirea ta si am convietui super fain 
28 April 2017 11:04
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 9-2 
28 April 2017 12:09
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
28 April 2017 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Brittany Denson îi ia locul lui Britany Miller la CSM Satu Mare
Este a patra vicecampioană cu „U” Cluj care ajunge la sătmărence în acest sezon 
CSM Satu Mare, pentru prima oară în acest sezon fără popriri pe conturi
Conducerea clubului sătmărean a plătit datoria de peste 30.000 mii de euro în ultimele trei luni 
Final 8-ul Cupei României deschide seria de turnee pentru fete
Vor urma turneul final al sateliților, Final 4-ul CEWL și cele trei turnee din faza a doua a LNBF 
Anna Kiriienko, a doua stranieră care pleacă de la SCM Timișoara
Dlesha Lloyd a semnat în Australia  
Ieva Kazlauskaite a trecut în campionatul Germaniei
Lituanianca va juca la campioana Wasserburg, după despărțirea de Olimpia CSU Brașov 
Programul grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Gazdele celor trei turnee vor fi anunțate în 16 februarie 
Componența grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Cum se desfășoară partea următoare a campionatului, înainte de play-off 
Conducerea ICIM FCC Arad amenință cu retragerea din campionat
Consiliul Director și-a prezentat demisia condiționată din finalul acestui sezon 
Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC
Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă 
LNBF – Etapa XVIII – MVP: Amanda Thompson
Americanca a fost în double-double și a avut +41 eficiență în victoria Universității Cluj cu liderul ACS Sepsi SIC 
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
0 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
click pt. Articol 05 February 2018 22:29
studentU eu am stat
0 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
click pt. Articol 04 February 2018 17:45
0 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
click pt. Articol 04 February 2018 16:58
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
click pt. Articol 04 February 2018 16:45
0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
click pt. Articol 04 February 2018 16:05
ovidiu parau jucatoare autohtone
0 
...daca citeai atent, ai fi vazut ca le-a nominalizat. Pentru informare, ar fi bine sa urmariti si echipele de junioare din Cluj. Veti avea surpriza sa descoperiti jucatoare foarte talentate care, speram sa aiba sansa lor de afirmare.
... numai bine de la Cluj! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:40
0 
Dacă Rusz e prost... Omu' ăla a creat echipa asta, asigură condiții materiale pentru nivelul unde s-a ajuns! Iar tu vii și cobesti pe aici că e prost! Greu de înțeles. Cine e in sistem anticipa rezultatul! O sa vezi ce sparing-partener va fi in F8 Clujul, victoria asta va fi o amintire!  
click pt. Articol 04 February 2018 10:32
0 
De baschet legati-va, sunteți buni, recunosc, bravo vouă! Istoria lasati-o balta, va spun doar atat: SUNTEM ÎN ANUL CENTENARULUI! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Matematica ta intrece orice lipsa de bun simti si incultura! 
click pt. Articol 04 February 2018 09:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Important este faptul,ca conducem campionatul confortabil acasa,in deplasare si la general!! Felicitari fetelor,un joc pierdut nu inseamna tragedie,ci o resuscitare a elementelor tactice si technice care fac din echipa SEPSI SIC cea mai performanta din tara. 
click pt. Articol 04 February 2018 09:54