ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj


Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri

Sepsi SIC este pentru a doua oară la rând câștigătoarea Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a trecut joi seara de Universitatea Cluj-Napoca în deplasare, scor 76-85, în cel de-al patrulea meci din finala campionatului. Pe sferturi, tabela a indicat 23-20, 14-22, 22-9 și 17-34. Partida nu a fost lipsită de incidente, miza confruntării spunându-și cuvântul. Unele dueluri dintre jucătoare au fost mai aprinse ca de obicei, în timp ce antrenorul formației din Sfântu Gheorghe a dorit să își scoată echipa de pe teren când mai erau cinci minute de jucat, protestând la adresa arbitrajului.

Începutul confruntării din Sala „Horia Demian” a fost echilibrat, Teodora Neagu marcând de la mare distanță pentru 22-18. Din acel moment, ”U” Cluj s-a aflat pe un trend ascendent, reușind un run de 10-0 pentru ca scorul să devină 32-20. Oaspetele din Covasna au dat replica și au reușit o revenire spectaculoasă, dominându-și clar adversara. Janeesha Jeffery a înscris de două ori consecutiv din spatele semicercului, ducându-și echipa la conducere, 35-38. De cealaltă parte, Denson a marcat pentru gazde, 37-38, dar Ty Marshall a stabilit scorul pauzei mari, 37-42.

La ieșirea de la cabine, ”studentele” au părut determinate să treacă din nou la conducere, reușind acest lucru prin punctele aduse de Harrison și Butulija, 44-43. Aceeași Harrison, dar și Irimia printr-un three-point play au contribuit pentru a aduce un avantaj de 5 lungimi gazdelor, 49-44. Sepsi a răspuns prin Shegog și Annemarie Godri-Părău, 49-49. Elevele lui Dragan Petricevic și-au păstrat consistența iar Andra Mandache a realizat un three-point play pentru 55-49. Înainte de actul decisiv, Universitatea avea un avantaj de 8 puncte, 59-51.

Vizitatoarele s-au apropiat la două lungimi prin Shegog, 62-60, dar Harrison și Butulija au punctat din spatele arcului de cerc, 70-62, iar Clujul era pe val. Pivotul celor de la Sepsi a mai înscris o dată, 70-64, după care au urmat mai multe minute de pauză, cauzate de decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage formația de pe parchet, fapt ce nu s-a concretizat. Acesta a fost însă eliminat și a privit restul partidei de pe tunelul ce duce către vestiare. Întreruperea cauzată a părut să le afecteze pe jucătoarele gazdelor, care nu au mai avut același ritm la reluarea jocului și au încasat mai multe coșuri ușoare, Annemarie Godri-Părău fiind principala realizatoare în ultimele minute ale încleștării. În acest interval, oaspetele au reușit un run de 14-0 iar trofeul de campioană ajunge din nou în vitrina celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Brittany Denson a terminat în double-double confruntarea de pe Someș, adunând 12 puncte, 12 recuperări, 3 assist-uri și 3 capace. Taneisha Harrison a fost principala marcatoare de la ”U” Cluj cu 21 de puncte, 5 recuperări și 2 intercepții. Dajana Butulija a avut 20 de puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri.

Din tabăra celor de la Sepsi Chalysa Shegog a fost principala evidențiată, reușind de asemenea un double-double de senzație cu 22 de puncte, 16 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un capac. Annemarie Godri-Părău a contabilizat 22 de puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Tyaunna Marshall a reușit 21 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții și un capac, în timp ce Janeesha Jeffery și-a trecut în cont 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 aprilie 2017 / 0:00


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 aprilie 2017 08:48
0 
pai nu stiu de ce au schimbat.. poate ne spune cineva de la federatie. solicita la clubul vostru un raspuns.. ma gandesc ca are trecere mai mare la federatie decat Alexa sau Petricevic. 
28 aprilie 2017 09:36
laca1968 Hai Sepsi
-2 
sper ca asa zisa brigada de arbitrii sa fie trasa la raspundere, iar clubul sa fie amendat penzru comportamentul galeriei.P.S. Ura voastra ne face si mai puternici. La anul sper sa luam titlul impotriva Brasovului, iar voi da jucati pt locurile 5-6 cu Targoviste. 
28 aprilie 2017 09:37
5 
https://www.youtube.com/watch?v=EopR053J6o0 la 2:02:20 e faza care a generat circul personajului de prost gust.. timpul nu expirase cum ati zis anterior (se aude fluierul arbitrului inaintea sirenei). faultul usor dat dar acoperit de regulament. daca la asa ceva vrei sa scoti echipa de pe parchet ce sa mai zici. 
28 aprilie 2017 09:52
razv-an n-ai cu cine
2 
astia au venit cu placa invatata (sau ma rog, vreo 2-3 dintre ei) ba ca arbitru e din Cluj ba ca ii fura, ba ca ei sunt cei mai oropsiti (fara nici o acoperire). Comentariile lor de pe aici nu fac decat sa scoata in evidenta faptul ca nu stiu baschet si considera ca orice actiune fluierata impotriva lor e ..."furt"
Da, arbitrajul e slab, se arbirtreaza "in compensatie" si de aici apar multe nemultumiri. Asa putem sa zicem si noi ca n-au fluierat o groaza de pasi (in special la Shegog), de coate sau ca au acceptat un stil agresiv de aparare (aproape de fiecare data exista si contact intre jucatoare, deci si premisa de a dicta fault!, dar asta tine mai mult de modul de arbitraj, daca lasi jocul mai liber sau mai "barbatestesc"; am vazut la meciurile de baieti fluierat mai repede ...) - iar acest aspect pe noi ne-a dezavantajat) 
28 aprilie 2017 10:43
stef ipocrizie
8 
Ceea ce voi, cei câțiva suporteri ai lui Sepsi de pe acest site, vă faceți că nu înțelegeți este faptul că nimeni nu a contestat că Sepsi la ora actuală este echipa mai bună și că era normal să câștige titlul. Ceea ce nu vreți să acceptați este faptul că a fost rușinos modul în care conducerea tehnică a echipei a procedat cu „scoaterea echipei de pe teren”. Nu are nimic de a face cu sportul. Am revăzut meciul și nici pomeneală de cele „11 greșeli” împotriva lui Sepsi. Arbitrajul a fost în nota obișnuită din campionatele noastre. Nici măcar cele 5% procente în favoarea gazdelor nu au fost. Degeaba încercați să justificați o mârșăvie care nu are nimic cu spiritul sportiv. Acest lucru a incitat publicul.
În ceea ce privește așa zisa ură, oamenii normali nu vă urăsc. Am foarte mulți prieteni maghiari, care sunt oameni de caracter și cu care mă înțeleg excelent. Din păcate unii dintre voi s-au învățat să se plângă de orice, că nu au drepturi, că sunt oprimați, etc. Care este diferența dintre voi și restul cetățenilor României? Că există o diferență între cetățenii obișnuiți și clasa politică, indiferent de naționalitate, asta da este adevărat. Nu cred că propaganda naționalistă își are locul pe acest site.
Sportiv ar fi fost să acceptați că „manevra Zoran” nu a fost fairplay așa cum noi am acceptat că Sepsi a fost echipa mai bună și așa cum noi am acceptat că în finala cupei la băieți au fost pași la Rasic iar suporterii „tigrilor” au acceptat că acea fază nu a fost singura care a decis acea finală. Este o problemă de etică sportivă, este o problemă de înțelegere a ceea ce înseamnă fairplay. Este adevărat că aceste lucruri cei care participă la spectacolele sportive le învață în timp și trebuie să ai o educație în acest sens. Sper însă că analizând cu calm veți accepta că nu era cazul șă fie umbrit un spectacol sportiv cu un astfel de comportament.
În final din nou felicitări învingătoarelor, Sepsi, cinste învinselor, „U”! Un cuvânt în plus pentru fetele de la „U”. Bravo fetelor pentru modul cum ați luptat în condițiile date. Suntem mândri de voi, pentru noi sunteți campioane! 
28 aprilie 2017 10:59
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
28 aprilie 2017 23:05
1 
Toata lumea ar trebui sa aibe gandirea ta si am convietui super fain 
28 aprilie 2017 11:04
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 9-2 
28 aprilie 2017 12:09
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
28 aprilie 2017 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia
Fetele lui Sorin Șimon vor evolua astăzi pentru locurile 5-6 la Jocurile Europene Universitare 
Acuze grave la CSM Târgoviste: "Iugulescu spune că semnătura sa de pe contractul cu Dikeoulakos a fost falsificată"
Conform presei din Târgoviste, Iugulescu este reprezentat în actualul proces de avocatul-impresar Sergiu Gherdan, fostul jurist al CSM Târgoviste în perioada în care Iugulescu era presedinte. 
SURSE. Andra Mandache și Taneisha Harrison trec la CSM Satu Mare
Cele două sportive au evoluat în ediția trecută a LNBF la Universitatea Cluj 
Ciprian Prisăcaru: "Indiferent de interesele unora ca această echipă să se chinuie, să dispară, vom continua în Liga Națională"
CSM Târgoviste anunță că va participa în ediția 2017/2018 a Ligii Naționale de Baschet feminin. 
CSM Târgoviste, interzisă la transferuri si înaintea sezonului 2017/2018
Tribunalul Dâmbovița judecă procesul dintre Dikeoulakos si CSM Tărgoviste, în cadrul căruia a intervenit si fostul presedinte, Ciprian Iugulescu. 
Marcel Urban: „La Timișoara s-a deschis punga larg, datorită modului în care sunt construiți”
Președintele Univ. Goldiș ICIM Arad a vorbit despre adversarul din Cupa României 
LNBF – Programul competițional al sezonului 2017-2018
CSM Târgoviște va primi vizita campioanei ACS Sepsi SIC în cea de-a doua etapă 
EXCLUSIV. CSU Alba Iulia, în pericol de a nu putea participa în ediția 17/18 a LNBF
Conform regulamentelor în vigoare, formația din Cetatea Unirii nu are dreptul de a promova în prima ligă feminină de baschet. 
Vladimir Ivankovic, noul antrenor al CSU Alba Iulia
Croatul are o vastă experiență în antrenorat 
EuroCup Women. ACS Sepsi SIC si-a cunoscut adversarii
Tragerea la sorti a avut loc în urmă cu câteva minute. 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Este corect !!! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
NU ATI FOST CORECTI NICI ANUL TRECUT. IN SPORT TREBUIA SA FII DREPT SI CINSTIT!Si inca ceva: Tanase sa respecte adversarii atat in deplasare cat si acasa !! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:22
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Da a aparut un mongol,dar nu un tigan !!! 
click pt. Articol 17 iulie 2017 13:46
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Leatule: noi jucam baschet si avem rezultate....nu ne ocupm de nimicuri ca tine ! 
click pt. Articol 16 iulie 2017 12:29
TBN Mongol nou
0 
Vad ca a aparut alt mongol pe aici. Esti binevenit... macar aici pe site. 
click pt. Articol 16 iulie 2017 10:30
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
BINE AI VENIT RUZICA !! SUCCES SI FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 11:00
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES SEPSI SIC ! SINTETI CELE MAI BUNE ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES IN COMPETITIILE INTERNATIONALE!!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Succes SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:58
7vezer Etnia mare
0 
Da este o etnie foarte mare: au 16 premii NOBEL...acum organizeaza intr-un mod excelent si de invidiat campionatul mondial FINA...au cam de patru ori mai multe succese internationale si de rasunet in sport ca Romania...au o istorie de peste 1000 de ani si 98 de ani...si pot sa continui dar nu are rost !  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:54