ACTUALIZARE. Cuza Sport Brăila a dat lovitura în lupta pentru promovare: l-a legitimat pe Mihai Silvășan!


Transferul a fost confirmat de către actualul antrenor principal al ”U” BT Cluj-Napoca. Acesta va evolua pentru brăileni doar la Turneul Final.

ACTUALIZARE 13.04

La conferința de presă de după meciul doi al seriei dintre U BT Cluj-Napoca si SCM U Craiova s-a reluat discuția, destul de neplăcută, privind transferul lui Mihai Silvăsan la Cuza Sport Brăila. Pentru a nu lăsa loc de îndoială, cu riscul de a nu mai putea publica stiri false pe data de 1 aprilie, dorim să confirmăm faptul că informația prezentată nu este adevărată.

Redacția Total Baschet îsi cere scuze pentru neplacerile create prin dezinformarea de 1 aprilie, însă scopul a fost să punem un zâmbet pe buzele cititorilor nostri înaintea unui playoff extrem de agitat si atractiv. Avem tot respectul pentru jucătorul si antrenorul Mihai Silvăsan, persoană care si-a dedicat întreaga viață sportivă culorilor alb-negru. 

Transferul lui Cuic la Timba Timisoara nu este o gluma :)

------

Cuza Sport Brăila a dat lovitura pe piața transferurilor în Liga 1. Gruparea de la malul Dunării a reușit o mutare surpriză în lupta pentru promovare legitimându-l pe Mihai Silvășan, actualul antrenor al liderului ”U” BT Cluj-Napoca. Retras din activitate, Silvășan a fost convins de către managerul Mircea Totolici să-i ajute pe brăileni la Turneul Final din iunie, eveniment ce va fi organizat, cel mai probabil, la malul Dunării.

Transferul, ținut secret până la această oră de către brăileni, a fost realizat de către Cuza Sport înainte de expirarea perioadei de transferuri. Contactat de către site-ul nostru, Totolici a ezitat să acorde mai multe detalii, însă în cele din urmă a confirmat legitimarea.

Da, într-adevăr, avem o înțelegere cu Mihai Silvășan pentru turneul final. Atât vă pot spune. Am făcut tot ce ne-a stat în putință ca această informație să nu iasă în presă până la finalul campionatului în prima ligă. În afară de mine și Mihai, doar cei de la Federație mai cunoșteau de acest transfer. Cred că de acolo aveți informația și nu mi se pare corect că a ajuns la voi, dar asta e. Ne dorim promovarea în prima ligă.

Informația a fost confirmată și de către sportivul de 32 de ani care și-a petrecut întreaga carieră la Cluj-Napoca.

Da, voi juca la Turneul Final al Ligii 1. Nu mi se pare un transfer „bombă” după cum îl numiți voi. Sezonul se va încheia la momentul Turneului Final, voi fi în timpul meu liber.

Întrebat dacă consideră o problemă faptul că nu a mai evoluat de două sezoane, Silvășan a răspuns negativ.

Nu cred că este o problemă faptul că nu am mai jucat de doi ani. Sunt în formă, chiar mai intru la antrenamente cu băieții, iar nivelul în Liga 1 nu este unul ridicat. Îmi era dor să intru pe parchet și doresc să-l ajut pe Mircea. A început un proiect frumos.

Ediția 2016/2017 a Ligii 1 pare a fi cea mai echilibrată din ultimii ani, șase echipe luptându-se pentru accederea la Turneul Final respectiv promovarea în Liga Națională de Baschet masculin. Nivelul ridicat din acest an a atras atenția mai multor sportivi retrași din activitate ce au fost reactivați de către cluburile din țară. Pe lângă Mihai Silvășan, Cuza Sport Brăila l-a reactivat pe Andrie Căpușan în timp ce la Timba Timișoara va evolua Branko Cuic, fostul căpitan al clujenilor obținând recent cetățenia română.

Actualmente Cuza Sport Brăila este singura formație ce a înregistrat o singură înfrângere în actuala stagiune a Ligii 1, fiind cotată cu prima șansă la promovare.

Mai citiți și:

Branko Cuic a semnat cu BC Timba Timişoara



Vizualizează pagina personală a jucătorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila

totalbaschet.ro / 13 April 2017 / 0:29


Galerie foto


un moldovean Porcarie !
-2 
Astia nu au pe ce arunca banii ? Propuneri de jucatori romani pt celelalte echipe candidate la promovare : Hristu Sapera, Claudiu Fometescu, Cristi Achim, Tudor Costescu. Ca transferuri externe : Michael Jordan
Pt Politehnica Iasi am rezolvat transferul lui Horia Paun si Virgil Stanescu.
Cat de jegos poti fi sa te pretezi la asa ceva ? Sau cat s-a oferit ca se se preteze Silvasan si Ciuc la asa ceva ? 
02 April 2017 11:51
un moldovean Felicitari !
0 
Foarte buna gluma :(( desi eu nu ma mai ocup de multi ani de poante din astea. De altfel articolul l-am citit pe 2.04 si nu era cazul sa ma gandesc la astfel de "glumite " Bine ca ati dat ACTUALIZARE , astazi pt ca era foarte posibil sa va il injure si altii pe Silvasan in perioada 02.04.2017.......actualizare 
13 April 2017 15:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Cuza Sport Brăila face instrucție cu CSU Ploiești
127-59 a fost scorul final 
„Juniorii” lui Szaszgaspar joacă perfect în Liga Întâi
Satelitul lui BC Mureș a reușit două victorii consecutive 
Liga I: Virgil Căruţaşu, double-double la Cluj
CSO Voluntari a învins satelitul campioanei 
Prima înfrângere pentru Cătălin Burlacu în postura de antrenor
CSM Ploiești a pierdut la Brașov într-un meci jucat în devans 
Laurențiu Răuț: „Obiectivul nostru este formarea unei echipe competitive pentru ca în viitor să încercăm să atacăm promovarea”
Nou-înființata ACS Târgu Jiu a început în Liga 1 cu mulți jucători sub 18 ani și are un bilanț de o victorie și 3 înfrângeri 
Liga I: ACS Târgu Jiu, înfrângere la Timișoara cu satelitul lui BC SCM
Gazdele au avut un avans maxim de 22 de puncte 
Liga I: „Bufnițele din Regie” au trecut de „Pirații din Brăila”
Știința București a trecut clar de Cuza Sport Brăila 
Liga I: CSM Ploiești, victorie dificilă cu U-BT 2 Cluj-Napoca
Cătălin Burlacu și Adi Tudor, decisivi în duelul cu satelitul campioanei României 
Liga 1 masculin: 9 victorii pentru gazde în etapa a 3-a
Satelitul Stelei a reușit cele mai multe puncte, 120 
Liga Întâi: Vlad Dumitrescu, 10 coşuri de trei puncte pentru CSO Voluntari
Ilfovenii au reuşit să treacă la 31 de puncte de CSU Braşov 
orangina studentU
0 
2 chiar.... 
click pt. Articol 17 November 2017 19:56
studentU pensionari
0 
Daca si in liga 1 lasa pensionari din astia, atunci treaba cu dezvoltarea jucatorilor tineri va merge in continuare minunat. Joaca si straini in liga 1? 
click pt. Articol 17 November 2017 18:54
gyke Întrebare
0 
Citind articolul ăsta despre Pampers, și văzând ce colecție de Jurassic Park are, ma gândeam ca sunt ceva jucători români de care nu am auzit nimic anul ăsta. Știe cineva ceva de Gutoaia, Vlaicu sau Toth. Oare s-au lăsat complet de sportul ăsta?  
click pt. Articol 15 November 2017 22:08
danadumi Eroare
0 
Cel mai bun marcator de la CSO Voluntari - Vlad Dumitrescu -23 puncte 
click pt. Articol 23 October 2017 14:47
cronicaru Super fain
0 
E doar inceputul, intr o perioada scurta un sponsor important va veni langa echipa ! Rabdare ! 
click pt. Articol 22 October 2017 12:49
0 
Si pitesti in grupa D presupun 
click pt. Articol 06 October 2017 12:58
un moldovean Mainea !!!
0 
Nu stiu ce mare performanta a facut Craft jucand in fata unei echipe fara jucatori de pozitia 4 si 5. Doar Deconescu se apropia ca talie de acest statut iar dupa eliminarea lui si a lui Cuic , acest Craft a fost singur sub ambele panouri. Nu stiu daca a impresionat cu Iasul sau cu Braila unde a avut adversari, cat de cat.
Mai importante sunt prestatii lui Mainea " cel mare " cum ii spun eu, nr 5 de la Vlaicu care a impresionat in cele 3 meciuri cu energia adusa in teren, cu recuperarile ofensive si cu forta de patrundere aratata. Un jucator de urmarit si de sustinut avand in vedere ca are sub 20 de ani. Poate chiar Iasul s-ar putea gandi sa-l coopteze in lot pt sezonul viitor 
click pt. Articol 06 June 2017 20:25
un moldovean Respect, Timba !!!
0 
Nu am crezut nici un moment, inaintea meciului si chiar pe parcursul desfasurarii lui ca Timba va invinge, mai ales ca nu avea nevoie de victorie. In plus a obtinut 2 victorii clare intr-o rotatie extrem de scurta in care Cuic si falanga sarba au jucat foarte , foarte mult. Au jucat si fara titularul postului pe poz. 5 , Mario Lazar, excelent in acest sezon, la acest nivel si totusi, au demonstrat, ca stiinta jocului indusa de scoala sarbeasca este mult peste " run and gun " adus de americani.
Respect, Cuic ! Respect Kovac si Kovacevic ! Respect, Deconescu, Engi , Boloni si Medgesy ! Respect, stafului banatean !. UN IESEAN  
click pt. Articol 06 June 2017 20:18
studentU nu ti contest argumentele
0 
dar daca jucatorul respectiv de la Iasi nu era cu actele in regula atunci asta nu e o tehnicalitate care se poate trece cu vederea sau o manevra de avantajare a echipei din Bucuresti. E o eroare care dupa parerea mea trebuia sanctionata, si a si fost, conform regulamentului. 
click pt. Articol 05 June 2017 12:35
Oldtimer Potenta financiara
0 
Felicitari promovatelor. Ramane de vazut daca in comunitatile economice ale celor 2 echipe se vor gasi resursele financiare necesare pentru sustinerea unui parcurs onorabil in LNBM. Mai ales in cazul Timisoarei, care are deja o echipa in liga. Sa speram ca spiritul logo-ului istoric "Banatu-i fruncea" nu a disparut si ca fanii de baschet in orasul natal al lui Tarzan se vor inmultii pe masura. Ar fi frustrant, dureros chiar, ca in sezonul urmator sa se repete situatii in genul celor de la Baia Mare si Ploiesti. Doamne ajuta ! Sa fie Baschet ! 
click pt. Articol 05 June 2017 08:38