ACTUALIZARE. Cuza Sport Brăila a dat lovitura în lupta pentru promovare: l-a legitimat pe Mihai Silvășan!


Transferul a fost confirmat de către actualul antrenor principal al ”U” BT Cluj-Napoca. Acesta va evolua pentru brăileni doar la Turneul Final.

ACTUALIZARE 13.04

La conferința de presă de după meciul doi al seriei dintre U BT Cluj-Napoca si SCM U Craiova s-a reluat discuția, destul de neplăcută, privind transferul lui Mihai Silvăsan la Cuza Sport Brăila. Pentru a nu lăsa loc de îndoială, cu riscul de a nu mai putea publica stiri false pe data de 1 aprilie, dorim să confirmăm faptul că informația prezentată nu este adevărată.

Redacția Total Baschet îsi cere scuze pentru neplacerile create prin dezinformarea de 1 aprilie, însă scopul a fost să punem un zâmbet pe buzele cititorilor nostri înaintea unui playoff extrem de agitat si atractiv. Avem tot respectul pentru jucătorul si antrenorul Mihai Silvăsan, persoană care si-a dedicat întreaga viață sportivă culorilor alb-negru. 

Transferul lui Cuic la Timba Timisoara nu este o gluma :)

------

Cuza Sport Brăila a dat lovitura pe piața transferurilor în Liga 1. Gruparea de la malul Dunării a reușit o mutare surpriză în lupta pentru promovare legitimându-l pe Mihai Silvășan, actualul antrenor al liderului ”U” BT Cluj-Napoca. Retras din activitate, Silvășan a fost convins de către managerul Mircea Totolici să-i ajute pe brăileni la Turneul Final din iunie, eveniment ce va fi organizat, cel mai probabil, la malul Dunării.

Transferul, ținut secret până la această oră de către brăileni, a fost realizat de către Cuza Sport înainte de expirarea perioadei de transferuri. Contactat de către site-ul nostru, Totolici a ezitat să acorde mai multe detalii, însă în cele din urmă a confirmat legitimarea.

Da, într-adevăr, avem o înțelegere cu Mihai Silvășan pentru turneul final. Atât vă pot spune. Am făcut tot ce ne-a stat în putință ca această informație să nu iasă în presă până la finalul campionatului în prima ligă. În afară de mine și Mihai, doar cei de la Federație mai cunoșteau de acest transfer. Cred că de acolo aveți informația și nu mi se pare corect că a ajuns la voi, dar asta e. Ne dorim promovarea în prima ligă.

Informația a fost confirmată și de către sportivul de 32 de ani care și-a petrecut întreaga carieră la Cluj-Napoca.

Da, voi juca la Turneul Final al Ligii 1. Nu mi se pare un transfer „bombă” după cum îl numiți voi. Sezonul se va încheia la momentul Turneului Final, voi fi în timpul meu liber.

Întrebat dacă consideră o problemă faptul că nu a mai evoluat de două sezoane, Silvășan a răspuns negativ.

Nu cred că este o problemă faptul că nu am mai jucat de doi ani. Sunt în formă, chiar mai intru la antrenamente cu băieții, iar nivelul în Liga 1 nu este unul ridicat. Îmi era dor să intru pe parchet și doresc să-l ajut pe Mircea. A început un proiect frumos.

Ediția 2016/2017 a Ligii 1 pare a fi cea mai echilibrată din ultimii ani, șase echipe luptându-se pentru accederea la Turneul Final respectiv promovarea în Liga Națională de Baschet masculin. Nivelul ridicat din acest an a atras atenția mai multor sportivi retrași din activitate ce au fost reactivați de către cluburile din țară. Pe lângă Mihai Silvășan, Cuza Sport Brăila l-a reactivat pe Andrie Căpușan în timp ce la Timba Timișoara va evolua Branko Cuic, fostul căpitan al clujenilor obținând recent cetățenia română.

Actualmente Cuza Sport Brăila este singura formație ce a înregistrat o singură înfrângere în actuala stagiune a Ligii 1, fiind cotată cu prima șansă la promovare.

Mai citiți și:

Branko Cuic a semnat cu BC Timba Timişoara



Vizualizează pagina personală a jucătorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila

totalbaschet.ro / 13 April 2017 / 0:29


Galerie foto


un moldovean Porcarie !
-2 
Astia nu au pe ce arunca banii ? Propuneri de jucatori romani pt celelalte echipe candidate la promovare : Hristu Sapera, Claudiu Fometescu, Cristi Achim, Tudor Costescu. Ca transferuri externe : Michael Jordan
Pt Politehnica Iasi am rezolvat transferul lui Horia Paun si Virgil Stanescu.
Cat de jegos poti fi sa te pretezi la asa ceva ? Sau cat s-a oferit ca se se preteze Silvasan si Ciuc la asa ceva ? 
02 April 2017 11:51
un moldovean Felicitari !
0 
Foarte buna gluma :(( desi eu nu ma mai ocup de multi ani de poante din astea. De altfel articolul l-am citit pe 2.04 si nu era cazul sa ma gandesc la astfel de "glumite " Bine ca ati dat ACTUALIZARE , astazi pt ca era foarte posibil sa va il injure si altii pe Silvasan in perioada 02.04.2017.......actualizare 
13 April 2017 15:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Liga 1. Începe lupta pentru promovarea în LNBM
Programul primei etape din al doilea eșalon baschetbalistic 
Surse. Dani Popescu încearcă să își relanseze cariera în Liga Întâi
Conducătorul de joc a semnat cu o echipă cu pretenții la promovare 
Liga 1. Levi Szijarto ratează restul sezonului
Veteranul român va suferi o operație la genunchi 
Întăriri pentru promovare la Ploiești
Două nume noi va avea la dispoziție Cătălin Burlacu 
Eugen Ilie a plecat de la Dinamo
Antrenorul va prelua o echipă care luptă pentru promovarea în Liga Întâi 
Întăriri pentru promovare la Brăila și Mediaș
Doi jucători din LNBM fac pasul câtre Liga Întâi 
Programul fazei semifinale din Liga Întâi de baschet masculin
Când se vor juca cele 14 etape din L1M 
Liga 1 masculin: Faza de calificare s-a încheiat fără echipe neînvinse
Sateliții au pus destule probleme echipelor cu drept de promovare 
“Bufnițele din Regie” au ieșit victorioase în duelul cu Agronomia
Derby-urile Capitalei din Liga Întâi s-au jucat în acest weekend 
cronicaru Ai dreptate
0 
Asa este. Intradevar, oamenii care se ocupa de baschet, Mita si Dan Popa, ultimii antrenori ai Gazului metan. 
click pt. Articol 20 January 2018 11:00
martax Atentie la neatenție, sa nu incurcam borcanele
0 
In primul rand este vorba de CSM Mediaș, nu de CSS. Si doi, nu e o echipa reapăruta pe harta baschetului, pentru ca nu are cu nimic de a face cu Gaz Medias Mediaș, echipa care castiga doua cupe ale României. CSM este un club nou, afiliat de curand la FRB!  
click pt. Articol 20 January 2018 10:42
0 
Detest PSD-ul, fac parte din acei 20% de alexăndreni ce nu au votat niciodată acest partid! Insă nu se poate arunca doar în cârca acestui partid nereușitele altor localități! In altă ordine de idei, nu poți compara Miroslava cu Voluntari, în Voluntari e încorporată și Pipera, zonă cu multe sedii de societăți cu cifre mari de afaceri, impozitele mergând spre primăria lu' soțu' doamnei Firea. La un buget mare evident că suma de 5% destinată finanțării sportului e mai mare, poate, decât la ale unități administrative. Apoi, niciun partid nu e mai pervers ca PSD, stie Pandele că dacă dă circ fraierilor de rând vor uita de foame.  
click pt. Articol 04 January 2018 23:27
0 
Consider ca antrenorul Ilie era factorul determinant in existenta acestei echipe. Odata cu el vor pleca, SIGUR, 3-4 jucatori buni pt a intari echipa de la Voluntari si praful se va alege de " proiectul -DINAMO 2017 - Eugen Ilie ".
Ciudata alegerea. Putea merge la Braila, la Medias sau oriunde se joaca baschet de mai mult de 10 ani.
Merge la Voluntari.... mare centru baschetbalisti al Romaniei dupe Otopeni si Chiajna si sigur cu aceasi soarta.
CRONICARU are dreptate : cum poate finanta o astfel de entitate : Voluntari, o echipa de fotbal in prima liga si una de baschet probabil viitoare promovata ?. La Iasi, oras cu 310000 locuitori, hub IT intr-o dezvoltare exploziva, nu se poate....
Comuna Miroslava, limitrofa Iasului, considerata una din cele mai bogate comune ale Romaniei isi permite doar o modesta echipa de fotbal la coada clasamentului ligii a 2a. Comuna Jucu de langa Cluj isi permite si mai putin.
Sper sa ne raspunda DNA -ul ?  
click pt. Articol 04 January 2018 20:35
0 
Imi cer scuze pt limbajul folosit dar nu.inteleg cum Brasovul, Aradul nu au echipa iar Voluntari are bani pt doua echipe. Numai bine. 
click pt. Articol 04 January 2018 18:44
cronicaru Da, pe filiera politica
0 
De unde Dumnezeu o comuna prapadita ca Voluntariul are bani de liga 1 la fotbalul si la baschet ??? Cum de doua regii nationale dau sponsorizari de milioane la un no name ???? PSD stie de ce....tara de doi bani 
click pt. Articol 04 January 2018 16:15
0 
A mai jucat pentru Phoenix Galati (sper sa nu ma insel) in LNBM. 
click pt. Articol 02 January 2018 15:40
Thomasjer France - A Dream Home
0 
Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location 
click pt. Articol 03 December 2017 09:15
orangina studentU
0 
2 chiar.... 
click pt. Articol 17 November 2017 19:56
studentU pensionari
0 
Daca si in liga 1 lasa pensionari din astia, atunci treaba cu dezvoltarea jucatorilor tineri va merge in continuare minunat. Joaca si straini in liga 1? 
click pt. Articol 17 November 2017 18:54