ACTUALIZARE. Cuza Sport Brăila a dat lovitura în lupta pentru promovare: l-a legitimat pe Mihai Silvășan!


Transferul a fost confirmat de către actualul antrenor principal al ”U” BT Cluj-Napoca. Acesta va evolua pentru brăileni doar la Turneul Final.

ACTUALIZARE 13.04

La conferința de presă de după meciul doi al seriei dintre U BT Cluj-Napoca si SCM U Craiova s-a reluat discuția, destul de neplăcută, privind transferul lui Mihai Silvăsan la Cuza Sport Brăila. Pentru a nu lăsa loc de îndoială, cu riscul de a nu mai putea publica stiri false pe data de 1 aprilie, dorim să confirmăm faptul că informația prezentată nu este adevărată.

Redacția Total Baschet îsi cere scuze pentru neplacerile create prin dezinformarea de 1 aprilie, însă scopul a fost să punem un zâmbet pe buzele cititorilor nostri înaintea unui playoff extrem de agitat si atractiv. Avem tot respectul pentru jucătorul si antrenorul Mihai Silvăsan, persoană care si-a dedicat întreaga viață sportivă culorilor alb-negru. 

Transferul lui Cuic la Timba Timisoara nu este o gluma :)

------

Cuza Sport Brăila a dat lovitura pe piața transferurilor în Liga 1. Gruparea de la malul Dunării a reușit o mutare surpriză în lupta pentru promovare legitimându-l pe Mihai Silvășan, actualul antrenor al liderului ”U” BT Cluj-Napoca. Retras din activitate, Silvășan a fost convins de către managerul Mircea Totolici să-i ajute pe brăileni la Turneul Final din iunie, eveniment ce va fi organizat, cel mai probabil, la malul Dunării.

Transferul, ținut secret până la această oră de către brăileni, a fost realizat de către Cuza Sport înainte de expirarea perioadei de transferuri. Contactat de către site-ul nostru, Totolici a ezitat să acorde mai multe detalii, însă în cele din urmă a confirmat legitimarea.

Da, într-adevăr, avem o înțelegere cu Mihai Silvășan pentru turneul final. Atât vă pot spune. Am făcut tot ce ne-a stat în putință ca această informație să nu iasă în presă până la finalul campionatului în prima ligă. În afară de mine și Mihai, doar cei de la Federație mai cunoșteau de acest transfer. Cred că de acolo aveți informația și nu mi se pare corect că a ajuns la voi, dar asta e. Ne dorim promovarea în prima ligă.

Informația a fost confirmată și de către sportivul de 32 de ani care și-a petrecut întreaga carieră la Cluj-Napoca.

Da, voi juca la Turneul Final al Ligii 1. Nu mi se pare un transfer „bombă” după cum îl numiți voi. Sezonul se va încheia la momentul Turneului Final, voi fi în timpul meu liber.

Întrebat dacă consideră o problemă faptul că nu a mai evoluat de două sezoane, Silvășan a răspuns negativ.

Nu cred că este o problemă faptul că nu am mai jucat de doi ani. Sunt în formă, chiar mai intru la antrenamente cu băieții, iar nivelul în Liga 1 nu este unul ridicat. Îmi era dor să intru pe parchet și doresc să-l ajut pe Mircea. A început un proiect frumos.

Ediția 2016/2017 a Ligii 1 pare a fi cea mai echilibrată din ultimii ani, șase echipe luptându-se pentru accederea la Turneul Final respectiv promovarea în Liga Națională de Baschet masculin. Nivelul ridicat din acest an a atras atenția mai multor sportivi retrași din activitate ce au fost reactivați de către cluburile din țară. Pe lângă Mihai Silvășan, Cuza Sport Brăila l-a reactivat pe Andrie Căpușan în timp ce la Timba Timișoara va evolua Branko Cuic, fostul căpitan al clujenilor obținând recent cetățenia română.

Actualmente Cuza Sport Brăila este singura formație ce a înregistrat o singură înfrângere în actuala stagiune a Ligii 1, fiind cotată cu prima șansă la promovare.

Mai citiți și:

Branko Cuic a semnat cu BC Timba Timişoara



Vizualizează pagina personală a jucătorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila

totalbaschet.ro / 13 aprilie 2017 / 0:29

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


un moldovean Porcarie !
-2 
Astia nu au pe ce arunca banii ? Propuneri de jucatori romani pt celelalte echipe candidate la promovare : Hristu Sapera, Claudiu Fometescu, Cristi Achim, Tudor Costescu. Ca transferuri externe : Michael Jordan
Pt Politehnica Iasi am rezolvat transferul lui Horia Paun si Virgil Stanescu.
Cat de jegos poti fi sa te pretezi la asa ceva ? Sau cat s-a oferit ca se se preteze Silvasan si Ciuc la asa ceva ? 
02 aprilie 2017 11:51
un moldovean Felicitari !
0 
Foarte buna gluma :(( desi eu nu ma mai ocup de multi ani de poante din astea. De altfel articolul l-am citit pe 2.04 si nu era cazul sa ma gandesc la astfel de "glumite " Bine ca ati dat ACTUALIZARE , astazi pt ca era foarte posibil sa va il injure si altii pe Silvasan in perioada 02.04.2017.......actualizare 
13 aprilie 2017 15:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
T.F. Liga 1 M: Politehnica Iasi afirmă că a pierdut acordul de joc al sportivului Alexandru Dudu
Eugen Poenaru, comisarul partidei dintre Iasi si Vlaicu respectiv Ioan Constantin, comisarul organizator al evenimentului, oferă explicații pe marginea subiectului. 
T.F. Liga 1 M: Aurel Vlaicu si Cuza Sport Brăila au depus memoriu împotriva Politehnicii Iasi
CCCLT s-a întrunit miercuri într-o sedință pentru a soluționa cele două memorii. 
T.F. Liga 1 M: Record de libere pentru Timba în meciul cu Aurel Vlaicu
Timișorenii au câștigat turneul final de promovare în Liga Națională 
T.F. Liga 1 M: "Monster game" pentru Louis Craft
Pivotul Colegiului Național Aurel Vlaicu a avut un indice al eficienței de +45 
T.F. Liga 1 M Victorie dramatică pentru Timba Timișoara în fața CN Aurel Vlaicu
Liceenii au pierdut calificarea în LNBM după o înfrângere în prelungiri 
T.F. Liga 1 M Poli Iaşi se califică in extremis în Liga Naţională
CN Aurel Vlaicu ratează dramatic promovarea 
T.F Liga 1 M - Cuza Sport Brăila a obținut primul succes la ultimul meci al turneului
Formația de la Dunăre a învins pe Politehnica Iași în ultima zi a turneului de promovare 
T. F. Liga 1 M – BC CSU 2 Sibiu a câștigat turneul echipelor satelit
Sibienii au învins în meciul decisiv echipa satelit a lui BCM U Pitești 
Politehnica Iași a pierdut prin forfait tehnic partida cu Timba Timișoara
Ieșenii au avut pe foaie un jucător fără dublă legitimare 
T.F. Liga 1 M: Dan Mâinea, MVP ul zilei a doua
CN Aurel Vlaicu a trecut de Cuza Brăila, Timba Timişoara de Poli Iaşi 
un moldovean Mainea !!!
0 
Nu stiu ce mare performanta a facut Craft jucand in fata unei echipe fara jucatori de pozitia 4 si 5. Doar Deconescu se apropia ca talie de acest statut iar dupa eliminarea lui si a lui Cuic , acest Craft a fost singur sub ambele panouri. Nu stiu daca a impresionat cu Iasul sau cu Braila unde a avut adversari, cat de cat.
Mai importante sunt prestatii lui Mainea " cel mare " cum ii spun eu, nr 5 de la Vlaicu care a impresionat in cele 3 meciuri cu energia adusa in teren, cu recuperarile ofensive si cu forta de patrundere aratata. Un jucator de urmarit si de sustinut avand in vedere ca are sub 20 de ani. Poate chiar Iasul s-ar putea gandi sa-l coopteze in lot pt sezonul viitor 
click pt. Articol 06 iunie 2017 20:25
un moldovean Respect, Timba !!!
0 
Nu am crezut nici un moment, inaintea meciului si chiar pe parcursul desfasurarii lui ca Timba va invinge, mai ales ca nu avea nevoie de victorie. In plus a obtinut 2 victorii clare intr-o rotatie extrem de scurta in care Cuic si falanga sarba au jucat foarte , foarte mult. Au jucat si fara titularul postului pe poz. 5 , Mario Lazar, excelent in acest sezon, la acest nivel si totusi, au demonstrat, ca stiinta jocului indusa de scoala sarbeasca este mult peste " run and gun " adus de americani.
Respect, Cuic ! Respect Kovac si Kovacevic ! Respect, Deconescu, Engi , Boloni si Medgesy ! Respect, stafului banatean !. UN IESEAN  
click pt. Articol 06 iunie 2017 20:18
studentU nu ti contest argumentele
0 
dar daca jucatorul respectiv de la Iasi nu era cu actele in regula atunci asta nu e o tehnicalitate care se poate trece cu vederea sau o manevra de avantajare a echipei din Bucuresti. E o eroare care dupa parerea mea trebuia sanctionata, si a si fost, conform regulamentului. 
click pt. Articol 05 iunie 2017 12:35
Oldtimer Potenta financiara
0 
Felicitari promovatelor. Ramane de vazut daca in comunitatile economice ale celor 2 echipe se vor gasi resursele financiare necesare pentru sustinerea unui parcurs onorabil in LNBM. Mai ales in cazul Timisoarei, care are deja o echipa in liga. Sa speram ca spiritul logo-ului istoric "Banatu-i fruncea" nu a disparut si ca fanii de baschet in orasul natal al lui Tarzan se vor inmultii pe masura. Ar fi frustrant, dureros chiar, ca in sezonul urmator sa se repete situatii in genul celor de la Baia Mare si Ploiesti. Doamne ajuta ! Sa fie Baschet ! 
click pt. Articol 05 iunie 2017 08:38
gratian cormos si iti mai dau alte doua exemple de meciuri
0 
ieri s-a tras imens pentru Besiktas, si totusi la ultima faza Anadolu Efes a reusit supraomeneste sa bage mingea in cos si sa castige. azi de exemplu, la fel s-a tras pt Lyon (era si PArker in sala, presedintele clubului), insa pe final Strasbourg a avut cateva aruncari bune. nu intotdeauna arbitrii decid meciul. ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca s-a incercat din rasputeri sa fie calificata Aurel Vlaicu si aproape ca s-a reusit. Azi IAsi trebuia sa spulbere pe Braila care juca si fara unul dintre straini, iar Timba sa bata pe Aurel Vlaicu la 30, cum s-ar fi si intamplat daca asta era primul meci al turneului. insasi modul de desfasurare al turneului a incercat sa avantazeje pe Aurel Vlaicu: 1. erau gazde. 2. Timba a jucat primele zile cu echipele mai tari anume ca sa le bata si sa se relaxeze in ultima zi, permitand un miracol al bucurestenilor etc. 
click pt. Articol 04 iunie 2017 23:51
gratian cormos hai sa iti zic eu un proverb original
0 
care suna cam asa: "Arbitrii iti dau, dar nu iti baga si in traista!" :)))))))))  
click pt. Articol 04 iunie 2017 23:38
studentU gratiane
0 
pana la urma s au calificat timba si iasiul 😉 Teoria conspiratiei... 
click pt. Articol 04 iunie 2017 23:27
gratian cormos Aurel Vlaicu e deja calificata, miracole in secolul 21
0 
cum sa se califice Iasi? cine vrea sa faca deplasari lungi si obositoare in Moldova? asa ca toate s-au rezolvat de la sine, "romaneste" si Aurel Vlaicu a fost calificata in divizia A! Felicitari "regizorilor"! 
click pt. Articol 04 iunie 2017 19:19
gratian cormos mai lasati vrajeala
0 
credeti ca pentru niste chichite ar trebuie eliminate echipele cele mai bune care demonstreaza in teren valoarea??? cine sa se califice? braila cu un joc ridicol de divizia a 10-a sau cumva Aurel Vlaicu, cu niste copii bucuresteni de care nu a auzit nimeni si care vor fi rasul curcilor in divizia A? acuma dupa ce nu aveti sanse in teren incercati sa speculati in afara lui ca de obicei, miticilor.  
click pt. Articol 04 iunie 2017 18:28
spectator spectator
0 
Lazar de la Timba nu era cu viza la zi și a fost trecut pe foaie în prima zi. A doua zi a făcut încălzirea iar dupa pauza nu a mai revenit pe teren Oare de ce? 
click pt. Articol 04 iunie 2017 18:23