ACTUALIZARE. Cuza Sport Brăila a dat lovitura în lupta pentru promovare: l-a legitimat pe Mihai Silvășan!


Transferul a fost confirmat de către actualul antrenor principal al ”U” BT Cluj-Napoca. Acesta va evolua pentru brăileni doar la Turneul Final.

ACTUALIZARE 13.04

La conferința de presă de după meciul doi al seriei dintre U BT Cluj-Napoca si SCM U Craiova s-a reluat discuția, destul de neplăcută, privind transferul lui Mihai Silvăsan la Cuza Sport Brăila. Pentru a nu lăsa loc de îndoială, cu riscul de a nu mai putea publica stiri false pe data de 1 aprilie, dorim să confirmăm faptul că informația prezentată nu este adevărată.

Redacția Total Baschet îsi cere scuze pentru neplacerile create prin dezinformarea de 1 aprilie, însă scopul a fost să punem un zâmbet pe buzele cititorilor nostri înaintea unui playoff extrem de agitat si atractiv. Avem tot respectul pentru jucătorul si antrenorul Mihai Silvăsan, persoană care si-a dedicat întreaga viață sportivă culorilor alb-negru. 

Transferul lui Cuic la Timba Timisoara nu este o gluma :)

------

Cuza Sport Brăila a dat lovitura pe piața transferurilor în Liga 1. Gruparea de la malul Dunării a reușit o mutare surpriză în lupta pentru promovare legitimându-l pe Mihai Silvășan, actualul antrenor al liderului ”U” BT Cluj-Napoca. Retras din activitate, Silvășan a fost convins de către managerul Mircea Totolici să-i ajute pe brăileni la Turneul Final din iunie, eveniment ce va fi organizat, cel mai probabil, la malul Dunării.

Transferul, ținut secret până la această oră de către brăileni, a fost realizat de către Cuza Sport înainte de expirarea perioadei de transferuri. Contactat de către site-ul nostru, Totolici a ezitat să acorde mai multe detalii, însă în cele din urmă a confirmat legitimarea.

Da, într-adevăr, avem o înțelegere cu Mihai Silvășan pentru turneul final. Atât vă pot spune. Am făcut tot ce ne-a stat în putință ca această informație să nu iasă în presă până la finalul campionatului în prima ligă. În afară de mine și Mihai, doar cei de la Federație mai cunoșteau de acest transfer. Cred că de acolo aveți informația și nu mi se pare corect că a ajuns la voi, dar asta e. Ne dorim promovarea în prima ligă.

Informația a fost confirmată și de către sportivul de 32 de ani care și-a petrecut întreaga carieră la Cluj-Napoca.

Da, voi juca la Turneul Final al Ligii 1. Nu mi se pare un transfer „bombă” după cum îl numiți voi. Sezonul se va încheia la momentul Turneului Final, voi fi în timpul meu liber.

Întrebat dacă consideră o problemă faptul că nu a mai evoluat de două sezoane, Silvășan a răspuns negativ.

Nu cred că este o problemă faptul că nu am mai jucat de doi ani. Sunt în formă, chiar mai intru la antrenamente cu băieții, iar nivelul în Liga 1 nu este unul ridicat. Îmi era dor să intru pe parchet și doresc să-l ajut pe Mircea. A început un proiect frumos.

Ediția 2016/2017 a Ligii 1 pare a fi cea mai echilibrată din ultimii ani, șase echipe luptându-se pentru accederea la Turneul Final respectiv promovarea în Liga Națională de Baschet masculin. Nivelul ridicat din acest an a atras atenția mai multor sportivi retrași din activitate ce au fost reactivați de către cluburile din țară. Pe lângă Mihai Silvășan, Cuza Sport Brăila l-a reactivat pe Andrie Căpușan în timp ce la Timba Timișoara va evolua Branko Cuic, fostul căpitan al clujenilor obținând recent cetățenia română.

Actualmente Cuza Sport Brăila este singura formație ce a înregistrat o singură înfrângere în actuala stagiune a Ligii 1, fiind cotată cu prima șansă la promovare.

Mai citiți și:

Branko Cuic a semnat cu BC Timba Timişoara



Vizualizează pagina personală a jucătorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila

totalbaschet.ro / 13 aprilie 2017 / 0:29

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


un moldovean Porcarie !
-2 
Astia nu au pe ce arunca banii ? Propuneri de jucatori romani pt celelalte echipe candidate la promovare : Hristu Sapera, Claudiu Fometescu, Cristi Achim, Tudor Costescu. Ca transferuri externe : Michael Jordan
Pt Politehnica Iasi am rezolvat transferul lui Horia Paun si Virgil Stanescu.
Cat de jegos poti fi sa te pretezi la asa ceva ? Sau cat s-a oferit ca se se preteze Silvasan si Ciuc la asa ceva ? 
02 aprilie 2017 11:51
un moldovean Felicitari !
0 
Foarte buna gluma :(( desi eu nu ma mai ocup de multi ani de poante din astea. De altfel articolul l-am citit pe 2.04 si nu era cazul sa ma gandesc la astfel de "glumite " Bine ca ati dat ACTUALIZARE , astazi pt ca era foarte posibil sa va il injure si altii pe Silvasan in perioada 02.04.2017.......actualizare 
13 aprilie 2017 15:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Liga 1 Masculin - Programul partidelor din acest weekend
Faza semifinală din eșalonul secund continuă sâmbătă și duminică cu alte patru confruntări 
Victorii pentru favorite în faza semifinală din Liga 1 de Baschet Masculin
Timba Timișoara, Cuza Sport Brăila și Politehnica Iași s-au desprins în clasament de celelalte combatante. CN „Aurel Vlaicu” și Știința București, în lupta pentru locul 4 
Liga 1 de Baschet Masculin revine în acest weekend
Favoritele la promovarea în LNBM au programate partide duminică 
ACTUALIZARE. Cuza Sport Brăila a dat lovitura în lupta pentru promovare: l-a legitimat pe Mihai Silvășan!
Transferul a fost confirmat de către actualul antrenor principal al ”U” BT Cluj-Napoca. Acesta va evolua pentru brăileni doar la Turneul Final. 
Liga 1 Masculin - Timba Timișoara, victorie clară pe teren propriu cu Rapid București
Bănățenii s-au distanțat pentru moment în fruntea clasamentului fazei semifinale 
Liga 1 Masculin - Timba Timișoara se impune în fața celor de la Cuza Sport Brăila și revine în fruntea clasamentului
Brăilenii erau singurii din faza semifinală cu un singur eșec la activ înaintea acestui meci 
Rezultate surprinzătoare și schimbare de lider în Liga 1 de Baschet Masculin
Timba Timișoara și Cuza Sport Brăila dau astăzi piept într-un meci care poate de asemenea schimba liderul 
Politehnica Iași învinge Timba Timișoara și devine lider în Liga 1 de Baschet Masculin
Cuza Sport Brăila obține de asemenea o victorie importantă și rămâne lângă Poli Iași 
Liga 1 Masculin - Derby-ul etapei se joacă duminică la Iași
Programul etapei a 6-a din faza semifinală a Ligii 1 de Baschet Masculin 
Știința București, lider provizoriu în faza semifinală a Ligii 1
„Bufnițele din Regie” au trecut luni seara de Universitatea Cluj  
un moldovean Felicitari !
0 
Foarte buna gluma :(( desi eu nu ma mai ocup de multi ani de poante din astea. De altfel articolul l-am citit pe 2.04 si nu era cazul sa ma gandesc la astfel de "glumite " Bine ca ati dat ACTUALIZARE , astazi pt ca era foarte posibil sa va il injure si altii pe Silvasan in perioada 02.04.2017.......actualizare 
click pt. Articol 13 aprilie 2017 15:20
un moldovean Porcarie !
0 
Astia nu au pe ce arunca banii ? Propuneri de jucatori romani pt celelalte echipe candidate la promovare : Hristu Sapera, Claudiu Fometescu, Cristi Achim, Tudor Costescu. Ca transferuri externe : Michael Jordan
Pt Politehnica Iasi am rezolvat transferul lui Horia Paun si Virgil Stanescu.
Cat de jegos poti fi sa te pretezi la asa ceva ? Sau cat s-a oferit ca se se preteze Silvasan si Ciuc la asa ceva ? 
click pt. Articol 02 aprilie 2017 11:51
0 
Iesenii au castigat mult mai greu decat arata scorul, dupa un meci in care veteranii rapidisti Santana , Bordei si Buruiana au dat o lectie de baschet eficient. Iesenii desi superiori ca talie si valoare individuala nu au stiut sa-si valorifice atuurile abuzand de aruncari de la distanta si bagand rar mingea la interior. Meciul s-a castigat atunci cad oaspetii au cazut fizic 
click pt. Articol 18 martie 2017 22:10
0 
Interesanta aceasta echipa. Privind marcatorii observ ca Cezar Baragau, nascut 1993 parca , este decanul de varsta. Cred ca asta este scopul principal pentru echipele de Liga I care nu au obiectiv promovarea in prima liga, sustinerea tinerilor jucatori romani. Ce face Alin Olaru, conducator de joc foarte talentat care a jucat bine 2 sezoane la bucuresteni ? 
click pt. Articol 14 martie 2017 22:37
3punkte Ce vise au
0 
... 
click pt. Articol 24 februarie 2017 20:49
laker8 De ce se amesteca fotbalul?
0 
Totuși, de ce se amesteca fotbalul? In LNBM Rapidul nu are ce cauta cu astfel de mentalitate. Nu avem nevoie de suporteri necivilizați din lumea fotbalului. 
click pt. Articol 24 februarie 2017 09:07
un moldovean Fara confuzii
0 
A fost o ironie. Stiu exact care dintre fratii Tibarna a venit la Iasi. Faceam un scenariu ironic...Poate vine Burlacu care nu joaca in play-off ... 
click pt. Articol 22 februarie 2017 19:19
gyke Pfuui
0 
Cuic... 
click pt. Articol 22 februarie 2017 17:43
csapo.eugen @un moldovean
0 
Incurci oamenii! La Poli Iasi NU vine Bodgan Tibarna (CSM Oradea)..ci, frate-su, L.Tibarna:)) 
click pt. Articol 22 februarie 2017 16:46
gyke esti atent?
0 
Buic a semnat cu Timba, in Liga 1, nu cu BC Timisoara (sau cum s-o mai numi) in Liga Nationala. Nu e e nici un conflict de interese. Ca e usor ridicola situatia, putem discuta, dar altfel poate face ce vrea... 
click pt. Articol 22 februarie 2017 16:31