ACTUALIZAT. SURSE. Se reîntoarce Ceskovic la CSU Sibiu?


În altă ordine de idei, conducerea sibiană este pe punctul de a renunţa la un sportiv străin.

Foto: Andor Marton

După ce sursele Total Baschet au indicat că Matija Ceskovic este aproape de o revenire la CSU Atlassib Sibiu, informatia a fost confirmată și de clublui sibian, printr-un comunicat de presă.

"CSU Atlassib Sibiu l-a transferat ȋn echipa galben-albastră pe Matija Ceskovic. Acesta și-a manifestat dorința de a se reîntoarce la Sibiu, după un tur bun de campionat, la echipa BC Târgu Mureș", se arată ȋn comunicat.

----

Începând de luni, 26.01, Matija Ceskovic nu mai este jucătorul formaţiei BC Mureş Târgu Mureş. Anunţul oficial a fost făcut de către site-ul clubului mureşean, la o lună distanţă după ce sursele Total Baschet au sesizat iminenţa rupturii dintre sportivul croat şi clubul mureşean. După această despărţire BC Mureş Târgu Mureş a rămas cu şase jucători străini în componenţă.

Aceleaşi surse indică faptul că Ceskovic este foarte aproape de o revenire la CSU Sibiu, formaţia alături de care a disputat, în stagiunea trecută, sferturile de finală ale LNBM. Fundaşul croat s-a simţit foarte bine pe malul Cibinului, dovadă fiind statisticile înregistrate, medii de 16.6 puncte, 4.3 pase decisive cu 48.1% la aruncările de la semidistanţă şi 40.1% de la mare distanţă. Dacă se va concretiza transferul, Ceskovic va părăsi pentru a doua oară BC Mureş Târgu Mureş cu direcţia CSU Sibiu.

La capitolul zvonuri putem menţiona o potenţială despărţire între CSU Sibiu şi LeVar Seals, cel mai probabil în cazul în care varianta Ceskovic se va concretiza. Americanul aflat la al 10-lea sezon consecutiv în România a evoluat în 14 partide pentru CSU având medii de 13.2 puncte şi 3.2 recuperări pentru 10.6 unităţi la eficienţă. Vom reveni cu mai multe amănunte.



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Matija Ceskovic

Radu Bărăian / 27 January 2015 / 16:00


Galerie foto


0 
Hai Cesko hai ! E clar ca Matija e peste Levar in momentul acesta, Levar ne-a si ajutat pana acum, dar a si gresit, nu mai e ce a fost odata din pacate.  
27 January 2015 11:17
0 
Levar juca pentru echipa, Ceskovic joaca pentru statistica. Crezi ca daca vroia Levar sa arunce numai el la cos nu putea? Acum o sa avem nevoie de 2 mingi pe teren ca sa poata arunca cate 20 de aruncari pe meci Boiki, Matija si Hurd iar ceilalti se vor uita...Cred ca nu au citit bine statistica cei din staff!  
27 January 2015 11:36
danb61 haha+ha
-1 
20pct.Boiki+20 Matija+20 Hurd=60.Lee-15;Calota-15 si se mai poate trai! 
27 January 2015 15:16
aditza haaaaa
0 
Felicitari! Este exact cum ai prevazut :))))))))))))) Exact pe dos! hahaha 
02 March 2015 20:19
1 
Hai LeVar înapoi la Craiova, ca doar noi te iubim cel mai mult!!! Știam eu ca trebuia sa facem tot sa il păstram la noi din vara!! 
27 January 2015 12:00
esti cam inflacarat...Sigur,desi cineva a remarcat corect ca LeVar nu mai este decat amintirea jucatorului decisiv de odinioara,este net peste cateva dintre petardele aduse pe post de jucatori la noi.In plus,nu ne-ar mai ajuta cu nimic,calificarea in play-off este iremediabil compromisa,eu mai degraba as utiliza aceasta parte a sezonului pentru consolidarea jocului romanilor,in vederea campionatului urmator,cand se revine la obligativitatea folosirii unui roman pe toata durata meciului. 
27 January 2015 13:28
mariuscalin pierdere
1 
Ceskovic este un jucator foarte bun pentru liga noastra. Este o pierdere ca a plecat de la noi. Daca as fi sigur ca asta va insemna ca Polyak va juca 15 min pe meci as putea sa accept usor decizia, dar raman cu impresia ca Matija a fost un jucator tare fain in tricoul BC Mures. 
27 January 2015 19:02
frank Matija
0 
Eu unul ma bucur sincer ca a revenit la Sibiu, nu trebuia sa plece la sfarsitul campionatului trecut. Bine ai revenit Matija! Imi pare rau de Levar dar asta e viata, mult succes in campionatul Ungariei la Kormend! 
27 January 2015 22:39
0 
Si mie imi pare rau de Levar..nu inteleg de ce nu avea cetatie deja! Sincer mi se parea inimos si muncitor-adica nu era arongat sau absurd ca multi altii! Nu tragea de statistica, era atent..! Sunt jucatori ca el, Darby, Troupe,Jovanovic si chiar Ciuc care parca ii stii de o viata pe aici si ti se pare aiurea campionatul fara ei! 
27 January 2015 22:50
free62 free62
1 
LeVar ar avea la toamna exact 10 ani de cand joaca in Romania, e normal sa fie de-al casei. Din pacate e acelasi tip comod care nu a nici evoluat, nici involuat. Ba chiar i-a pierit mult din motivatie comparativ cu primele doua sezoane si poate asta l-a facut putin mai "de echipa". Insa, a ramas acelasi gen de jucator care are flash-uri fantastici, dar nu te poti baza pe el intotdeauna. La final de meci poate da 3 de 3, iar pana atunci sa aiba un 0 din 5 si alte cateva atacuri facute praf. Cand a venit a fost ceva atractiv, o pata de culoare. Imi aduc aminte un meci cu Pitestiul lui Ziguli in cupa cand a la o diferenta considerabila a scapat pe contraatac, a batut mingea in podea si a dat un dunk care a facut "Demianul" sa sara in sus. Cu timpul i-a cam pierit cheful, au aparut si altii cu skill-urile lui si el a ramas pe la mijloc p-acolo. Cand a fost adus in primele multe meciuri era de o stangacie teribila si cum era moda brazilienilor de duzina la fotbal(vb lui DInu, in Romania a fost adus primul brazilian care nu stie dribla), ne gandeam ca si la CLuj a venit primul american care nu stapaneste niciun procedeu de pe acolo. 
27 January 2015 23:14
1 
Din pacate ambii sunt in scadere de forma fata de sezonul trecut, deci nu stiu cu cat ne va ajuta mai mult Ceskovic. 
28 January 2015 01:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Isaiah Martin, noul pivot de la CSM Galați
Primul jucător străin pentru echipa de la Dunăre 
Andrei Calenic continuă la Dinamo Știința București
Un nou sezon pentru tânărul jucător român la echipa din Ștefan Cel Mare 
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10