Aaron Broussard este noul transfer al celor de la CSM CSU Oradea


Americanul este campion en-titre al Poloniei

aaron broussard nou transfer oradea

Aaron Broussard este noul jucător transferat de CSM CSU Oradea. Americanul vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek, unde a jucat alături de Nikola Markovic.

Născut la 14 aprilie 1990, Aaron Broussard evoluează pe pozițiile 2-3 și măsoară 1m95. El a jucat 4 ani în NCAA, la Seattle, între anii 2008-2012, perioada în care a bifat 109 prezențe, cu medii de 12,9 puncte, 5,9 recuperări și 1,4 intercepții în 26 de mniute pe întâlnire.

A urmat apoi o carieră în Europa, care l-a purtat mai întâi în Liga Islandei, la Grindavik, formație pentru care a bifat 22 de prezențe, cu medii de 23 puncte, 9,1 recuperări și 3,5 pase decisive. După aceea, în sezonul 2013/2014, a jucat la Avignon, formație din liga a 3-a a Franței. În următoarele trei sezoane a urcat un eșalon și a jucat pentru Fos Prevence, pentru care a adunat în total 102 partide.

În vara lui 2017 Broussard a făcut pasul în Polonia, unde a evoluat mai întâi pentru Dabrowa Gornicza. El a strâns medii de 14,3 puncte, 5,4 recuperări și 4,5 pase decisive în 34 de partide. A început sezonul 2018/2019 alături de Nijni Novgorod, unde a jucat într-un singur meci în VTB League și în opt partide în Basketball Champions League. Apoi a făcut pasul la Anwil, unde a jucat în 39 de partide în prima ligă poloneză și în 9 partide în BCL. El a avut medii de 10 puncte, 3,5 recuperări și 3,2 pase decisive în campionatul Poloniei pentru Anwil, alături de care a ieșit campion.

Aaron Broussard devine a doua noutate a Oradiei, după ce trupa bihoreană l-a transferat pe Bobo Baciu. De asemenea, echipa campioană a confirmat faptul că următorii jucători vor continua la Oradea: Kris Richard, Giordan Watson, Dragan Zekovic, Nikola Markovic, Arturas Valeika, Bobe Nicolescu, Tudor Fometescu și Edi Petrescu.

*foto: dziendobrywloclawek.pl



Eduard Popa, Mara Mihăilescu / 10 July 2019 / 17:54


Galerie foto


1 
Multumiti?
Fara a fi un transfer bomba, pare un jucator mai mult decat decent ca parcurs si cifre.
Va fi bine. 
10 July 2019 18:04
marauder marauder
0 
E un transfer de pozitia 1-2 mai mult, mai au nevoie de un shooter pur si un 3-4. Depinde de buget. Barnette e un jucator bun, dar de la accidentul neplacut ceva nu mai pusca la el. 
10 July 2019 20:12
gyke Nu vreau eu să vă contrazic
2 
... Dar o grămadă de site-uri de specialitate îl dau 2-3. Chiar în prezentarea oficială Adrian Micinic spune chestia asta. Din ce highlights am văzut și cât mă duce capul nu pot zice că e combo guard. Dar văd că mulți ziceți asta și nu văd de ce...  
10 July 2019 20:48
mikki daca tot l-au anuntat..
0 
imediat dupa despartirea de Pasalic, o fi cel care-l inlocuieste, nu? asa ar fi logic.. 
10 July 2019 22:25
mikki da, e clar..
0 
in presa locala scrie ca Broussard îl înlocuieşte la CSM CSU pe Muhamed Pasalic, căruia clubul orădean nu i-a mai prelungit contractul..deci nu cred ca va mai fi alt shooter, alt combo guard.. 
10 July 2019 22:38
6X Aaron B.
1 
Din film se pare un jucător OK. 
10 July 2019 18:19
gyke Iar apoi...
1 
Mai este o intrebare:
Al saselea strain va fi un 1-2 sau un 3-4? Sau vor fi 7 straini...
Ma gandesc ca atunci cand nu e Watson pe teren, cineva trebuie sa duca mingea: Richard sau Broussard. Pot sa o faca, fara indoiala, dar nu stiu ce sa zic... 
10 July 2019 18:34
1 
Aaron B joaca 2-1, e excelent playmaker. El va duce mingea cat nu e Watson 
10 July 2019 18:57
mikki @gyke
0 
din prezentarile oficiale clar rezulta ca este 2-3. pare un transfer reusit, bun, se incadreaza perfect in stilul si pretentiile lui Achim. acum vb ta..va cara el mingea si va mai fi un transfer pe 3-4 sau va veni altcineva pe 1-2? al saptealea strain, nu stiu ce sa zic, nu cred.. 
10 July 2019 22:21
mikki @gyke
0 
mai sunt sanse se ti se indeplineasca previziunea cu Tamulis???  
10 July 2019 22:22
gyke @mikki
0 
Vezi că te înșeli, nu am făcut nici o previziune. Am zis doar că, după ce am auzit eu, a existat o ofertă pentru Tamulis. Nu am zis și că o să semneze. 😉  
10 July 2019 22:42
mikki am retinut..
0 
era un zvon ca l-am ofertat. poate da, poate nu..poate are alte ganduri el.. 
10 July 2019 22:53
0 
Nu ajunge la Oradea 
11 July 2019 00:57
Lasa prezentarile oficiale... la Oradea o sa joace doar 2-1 :) 
11 July 2019 01:04
gyke Hmm
0 
Să nu pățiți ca și cu Ginyard....  
11 July 2019 08:00
6X Părerea
3 
mea este că va veni Barni înapoi, asta simt. 
10 July 2019 18:38
2 
Am urmarit cateva meciuri din cele 7 ale finale din Polonia si este un jucator bun, foarte bun in conditiile de la Oradea.
In campionatul Poloniei rar un jucator este folosit mai mult de 20-25 de minute si asa a fost si cazul lui Aaron, intra de pe banca si isi facea treaba, uneori chiar foarte bine.
Pare un jucator exact pe placul lui Achim, bun la toate, disciplinat, isi face bine treaba in minutele pe care le primeste, are experienta intr-un campionat mai puternic si la un nivel inalt fiind campion anul trecut…
Bun transfer, Oradea, mai asteptam si altele, adversarii din BCL sunt buni si mai trebuie ceva intariri dupa parerea mea  
10 July 2019 18:41
0 
finalei* si probabil cel mai important este faptul ca este un baiat foarte muncitor si dorinta de a face performanta, intotdeauna am apreciat jucatorii care si-au inceput carierele de la un nivel mai scazut si au urcat incet, incet desi acum pare ca ar fi facut un pas inapoi :D 
10 July 2019 19:03
gyke nu cred
1 
... ca e un pas inapoi; poate unul in lateral... 
10 July 2019 19:29
76ers se poate
1 
spune si asa, inainte sigur nu e, dar este parerea mea, campionatul polonez este mai bine vazut decat al nostru si as zice ca si mai puternic. Pana la urma, cu ceva timp in urma aveau echipa in Euroliga iar acum campioana lor are loc asigurat in BCL iar locul 2 incepe in turul al doilea pe cand campioana noastra trebuie sa joace din primul.
Imi doresc ca Oradea sa treaca de calificari si intr-o eventuala grupa sa pice cu Anwil si sa imi dea o palma pentru ce am spus acum :D 
10 July 2019 21:11
mikki asta cu pasul inapoi este subiectiva..
0 
inseamna ca majoritatea celor care vor veni la UBT vor face pas inapoi, avand in vedere valoarea lor si campionatele din care vor proveni..primul, Curry din Franta. sau poate acolo prezenta lui Duško Vujošević este decisiva. 
11 July 2019 09:14
6X Cu românii
0 
stăm cam prost, Baciu e peste Tăbîrnă dar nu văd o achiziție strălucită. 
10 July 2019 18:48
76ers haha
0 
Watsonescu si Richardescu nu ajung?  
10 July 2019 18:54
DonDiablo DonDiablo
0 
Ai Bobe și Fometescu tineri,te mai poți baza și pe Petrescu.Ai 2 naturalizați Watson și Kris,ce ai vrea să mai aduci și pe cine?Nu poți spune că sunt atâția români decenți din care să poți alege. 
10 July 2019 18:54
0 
Cred ca ajung pe langa cei U23 
10 July 2019 18:54
2 
Bobe + Fome la u23 Giordan/Kris + Baciu e mai mult decat de ajuns 
10 July 2019 18:55
bulcul Pana la urma
0 
se poate juca cu 2 naturalizati pe foaia de romani? 
10 July 2019 19:00
DonDiablo DonDiablo
0 
Da,U bt nu a jucat cu Watson și Calnicenco? 
10 July 2019 19:06
1 
Calinicenco nu e naturalizat. E o chestie prin legile romanesti, a dobandit cetatenia datorita 'stramosilor"...nu e considerat naturalizat.
Richard si Watson nu pot fi "romani" pe foaie in acelasi timp... 
10 July 2019 19:28
0 
Un jucator complet pentru pozitiile 2-3. 1 nu mi-ar placea sa-l vad. Are si aruncare si patrundere, in video se poate observa cel putin se ca se misca bine si ca poate face cate-o faza singur. Imi place cand sunt mai multi jucatori cu calitati pentru mai multe pozitii, si sunt in teren in acelasi timp - atacurile sunt mai greu de oprit. Cred ca se va completa bine cu Richard, profil asemanator, insa Broussard pare mai impunator la recuperari si cu forta pentru patrundere. Daca si la sut sta la fel de bine ca Richard, va fi jucatorul - cheie. Sunt curios insa ce pozitie urmeaza sa mai intarim / ce fel de jucator sa mai aducem. 
10 July 2019 18:57
Nu ti-ar placea sa-l vezi pe 1, dar o sa-l vezi si probabil o sa-ti placa atunci. Poate juca si 3 la nevoie, dar nu o sa fie cazul daca mai vine un jucator pe 3-4. Se completeaza bine cu Kris, dar nu fiindca e profil asemanator, ci din contra, fiindca unul face ce nu poate sa faca celalalt. Aaron isi pune corpul la bataie, se apara agresiv, alearga, patrunde, paseaza bine, dar nu are shoot cum are Kris. Tot Richard va fi principalul aruncator. 
10 July 2019 19:13
0 
O sa-l vad numai daca se mai aduce un 3-4, in loc de 1-2. Altfel, nu ziceam ca nu s-ar pricepe omul sa dirijeze mingea, ci ca are calitati clare pentru 2-3, pozitii de pe care ar putea avea un impact mult mai mare in meci. Pe 1 banuiesc ca il voi vedea pe richard mai mult. Cu privire la asemanarea cu Richard, mi se pare un Richard trecut pe la sala, tocmai ca poate face patrundere si poate fi mult mai prezent in aparare. Daca l-ar ajuta fizicul, si Richard ar purea scoate niste patrunderi spectaculoase, fiindca are acelasi control si eleganta cand e la minge. Despre sut nu poti decat sa ite iei dupa video, momentan, de unde se observa cel putin ca se avanta des de la 3, si pana la urma e in locul lui pasalic. In orice caz, abia astept sa-l vad jucand, cred ca va fi unul dintre cei mai importanti jucatori ai nostri si sunt tare curios sa vad ce ne vom mai aduce. Banuiesc ca nu mai este pentru "transferul bomba", dar hai ca nici la Cluj n-or fi numai Curry-uri. 
10 July 2019 23:57
0 
Are calitati de 2-3 in aparare, unde se poate apara fara probleme la un 3 veritabil. Dar in atac va juca numai 2-1 :). Pe 1 il vom vedea destul de putin pe Richard, nu pentru ca nu are control la minge, din contra, e foarte elegant cum ai zis si tu, ci pentru ca e prea valoros la finalizare ca sa-l obosesti la creatie. Broussard e un playmaker exceptional (dar asta nu se vede din highlights) si a fost adus sa coordoneze jocul in lipsa lui Giordan. Kris, ai dreptate, poate patrunde frumos si o si face cateodata, dar de la un timp si de la o varsta prefera sa evite pe cat posibil contactele fizice. Sper sa iasa frumos lotul. Preconizez ca nu o sa mai fie vreun transfer bomba. Ori Barnette, ori ceva asemanator... 
11 July 2019 01:14
trancer Oradea
0 
Bun și mai ales foarte util pt jocul d-lui Achim. Băiatul vine cu experienta și mentalitatea de campion dintr-un campionat taricel, pana la urma dacă vrei sa progresezi astfel de oameni trebuie sa aduci. Eu zic ca se va dovedi un transfer reușit chiar dacă, personal, ma așteptăm să vad un shooter pur sânge. 
10 July 2019 22:04
carlos_cj U Cluj - CSM. Ce faaceeeti??
0 
Ce a pățit Oradea? S-a terminat era U Cluj a bihorenilor? Nu mai luați tot ce pleca de la noi? Așa ați câștigat, demonstrând că, dacă e un antrenor bun, jucătorul dă randament. Pe Kyndall l-ați ratat, și pe Washbourn, Easly sau Dorsey. Ca să nu mai spun de Torok. Ce se întâmplă la CSM? Intrați într-o nouă epocă? 
12 July 2019 11:19
mikki Recent...
0 
Chestionat cu privire la aceste „implanturi” de la Cluj atât de reușite în echipă, care și-au adus contribuții copioase la cucerirea celor trei titluri naționale, antrenorul Cristian Achim ne-a declarat: „Toți acești jucători au venit de la Cluj și au devenit apoi campioni naționali cu echipa noastră. Cu excepția lui Kariniauskas, niciunul dintre ei nu a reușit acest lucru cu U BT Cluj-Napoca. Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile care se impun”.
Antrenorul orădean afirmă că și la ora actuală există jucători clujeni care doresc să se transfere la campioana CSM CSU Oradea. Cristian Achim nu a dorit însă să îi nominalizeze. „Și acum sunt câțiva jucători de la Cluj care ar dori să vină la noi, dacă am fi interesați să îi legitimăm. Deocamdată nu este însă momentul să discutăm despre așa ceva”, a conchis antrenorul CSM CSU Oradea.... 
12 July 2019 11:28
mikki acum..
0 
limita .. deocamdata ..nu stiu pana cand va tine.. 
12 July 2019 11:30
mikki poate anul acesta..
0 
se limiteaza la Baciu care chiar daca nu este luat direct de la UBT..tot de acolo provine 
12 July 2019 11:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58