Același careu de ași și în sezonul 2017/2018 din Liga Națională


U-BT Cluj, CSU Sibiu, CSM CSU Oradea și CSM Steaua sunt echipele calificate în semifinale

semifinale liga nationala baschet

Avem tabloul complet al semifinalelor, după victoria reușită CSM Steaua în seria cu BC SCM Timișoara, scor 3-2. Astfel, steliștii se alătură lui U-BT Cluj, CSU Sibiu și CSM CSU Oradea. Cele patru echipe sunt formațiile care au evoluat în penultima fază și în stagiunea precedentă.

Atunci U-BT Cluj-Napoca a trecut de CSM CSU Oradea la mare luptă, după cinci meciuri, cu un 84-78 în decisiv

De partea cealaltă, CSM Steaua fura un meci în Sala Transilvania și încheia seria pe teren propriu cu 3-1, după un 81-63 fără prea mari emoții

În acest sezon match-up-urile sunt inversate. Astfel, într-o semifinală avem parte de rejucarea finalei de anul trecut, dintre U-BT Cluj și CSM Steaua. În sezonul regulat, cele două echipe s-au întâlnit de 4 ori, iar avantajul îl deține Steaua, cu 3 victorii. Cu toate acestea, clujenii vor avea avantajul terenului propriu, lucru care s-ar putea dovedi esențial în acest playoff.

De partea cealaltă, CSU Sibiu are la rându-i avantajul propriului parchet în duelul cu CSM CSU Oradea, match-up care a fost tranșat de trupa lui Dan Fleșeriu în sezonul regulat cu 3-1.

CSM Steaua se află la a patra calificare consecutivă în semifinale. Clujul și Oradea au 3 astfel de calificări la rând, în timp ce CSU Sibiu se află la a doua astfel de performanță.

Partidele din semifinalele de playoff vor începe sâmbătă, 19 mai, când de la ora 17:30 se vor întâlni CSU Sibiu și CSM CSU Oradea, urmate de la ora 19:15 de primul meci dintre U-BT Cluj și CSM Steaua.

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu, Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2018 / 9:16


Galerie foto


TitiAcs Pronostic corect 100%
3 
După cum atată tabloul general, forma și lotul echipelor nu poate exista decît ( folosit corect ) un singur pronostic corect 100% : FINALA va fi între Cluj - Sibiu sau Cluj- Oradea sau Steaua- Oradea poate Steaua- Sibiu. Mai clar nici că se poate ... fie cum o cădea zarul ! 
15 May 2018 11:38
TitiAcs erată
0 
normal ARATĂ în loc de atată ! 
15 May 2018 12:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea este prima finalistă a Ligii Naționale de Baschet Masculin - ediția 2017/2018
Bihorenii au trecut în semfinale cu scorul de 3-1 la general de BC CSU Sibiu 
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu la o diferenţă de 10 puncte 
CSM Steaua EximBank trimite în decisiv semifinala cu U BT Cluj-Napoca
Militarii au controlat prima repriză a meciului 4 , când au avut și 19 puncte avantaj dar a avut mult de muncit în partea a doua pentru a se impune 
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferenţă de 8 puncte 
Condițiile de eligibilitate pentru următoarea ediție a Ligii Naționale
Sunt criterii economice, de infrastructură și de participare în alte competiții  
Schimbare importantă în LNBM în ceea ce privește Regula U23
Prezența unui jucător eligibil va fi obligatorie timp de jumătate de partidă 
Cum va arăta Liga Națională de Baschet Masculin sezonul viitor
A fost adoptat sistemul cu grupe valorice în primele două faze 
Jonte Flowers: „Baschetul e un joc de run-uri”
CSM Steaua a câștigat meciul 3 al semifinalei cu U-BT Cluj 
Semifinale LNBM, meciurile 4: Program și televizări
Partidele se joacă duminică, 27 mai 
Cristian Achim: „Seria se termină când o echipă face trei victorii”
Oradea a preluat conducerea în seria cu Sibiu și speră la o victorie duminică pentru accederea în finală 
gambler Sa ne calmam putin ?
0 
E pe bune ? Am scapat de mizerii ? 
click pt. Articol 27 May 2018 22:48
u66 Beniamin
0 
Sakic are experienta si ar merita sa ramana. Idem Baro Wason deși a câștigat niște meciuri de unul singur mi se pare prea individualist si tine prea mult mingea. Cred ca Kromah este un jucător care ar putea exploda sub un alt antrenor. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:44
3punkte Dupã pauza mare
0 
Vedem meci de baschet 3x3 pana la pauza mare dupã care vom vedea un meci normal de 5 contra 5. Nu va fi mai bun baschetul cu aceste reguli... poate biletele la meciuri se vor ieftini :-) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:40
0 
Nici eu nu sunt fan Silvasan, dar sa nu apreciezi unii jucatori mi se pare stupid. Nici mie nu imi place ca am pierdut (cu toate ca eu cred ca ne calificam), dar pentru asta sunt constient ca avem jucatori foarte buni, dar antrenorul nu a reusit sa mare lucru cu ceea ce are. Eu sper sa ramana Watson, Barro si Sakic. Cred ca au dovedit destul ca stiu sa joace foarte bine. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:38
mid53 Meritat
0 
Victorie și calificare meritată!Oradea a fost echipa mai buna! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:35
Take2 Sper
0 
Poate după acest meci se întâlnește Cristescu cu Adamovic și dykes la un whisky prin centru dacă tot sunt in Cluj și la anul avem parte de o revenire ,măcar unul dintre ei...cat despre meci privind partea buna mă bucură că am reușit să revenim de la -19 ,dar atunci când am reușit să conducem trebuia să fim mai prezenți și să ne concentrăm la liberele aruncate aiurea și pe faza de apărare la flowers.Miercuri sper sa fie o sala peste jumătate plina.Haide U 
click pt. Articol 27 May 2018 22:33
wtf Achim vs Fleseriu
0 
Aşa ar trebui antrenorul să pregătească echipa pentru semifinală. Bravo Achim, Bravo Oradea!!! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:32
0 
jucatorii de baza de la Sibiu 
click pt. Articol 27 May 2018 22:26
minotauro Dragi suporteri oradeni!
0 
Este pentru prima data cand ma simt ca pe "Bihoru" la un meci de baschet de la noi de acasa. Si nu ma refer neaparat aici la replicile unora din galerie..ce sa mai.. asa inteleg ei ca trebuie sa se dueleze.. asta e. Insa cand le interzici Sibienilor tobele, iar tu ai; le interzici steaguri, iar tu ai...pentru mine e jegos.
Daca asa inteleg unii sa isi arate "superioritatea"...asta vom primi inapoi.
P.S. Cred ca am vazut cel mai bun arbitraj de cand ma duc eu la sala. (am fost la meci..posibil sa ma insel) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:25
corleone Rotatie
0 
Nu stiu ce putea face preparatorul fizic, cand jucatorii de baa la Sibiu au jucat in ultimele meciuri constant 35+ minute. La un moment dat era firesc sa se vada oboseala. Cam asta este una dintre diferentele majore intre sezon regulat si top 6 + play-off.  
click pt. Articol 27 May 2018 22:23