Același careu de ași și în sezonul 2017/2018 din Liga Națională


U-BT Cluj, CSU Sibiu, CSM CSU Oradea și CSM Steaua sunt echipele calificate în semifinale

semifinale liga nationala baschet

Avem tabloul complet al semifinalelor, după victoria reușită CSM Steaua în seria cu BC SCM Timișoara, scor 3-2. Astfel, steliștii se alătură lui U-BT Cluj, CSU Sibiu și CSM CSU Oradea. Cele patru echipe sunt formațiile care au evoluat în penultima fază și în stagiunea precedentă.

Atunci U-BT Cluj-Napoca a trecut de CSM CSU Oradea la mare luptă, după cinci meciuri, cu un 84-78 în decisiv

De partea cealaltă, CSM Steaua fura un meci în Sala Transilvania și încheia seria pe teren propriu cu 3-1, după un 81-63 fără prea mari emoții

În acest sezon match-up-urile sunt inversate. Astfel, într-o semifinală avem parte de rejucarea finalei de anul trecut, dintre U-BT Cluj și CSM Steaua. În sezonul regulat, cele două echipe s-au întâlnit de 4 ori, iar avantajul îl deține Steaua, cu 3 victorii. Cu toate acestea, clujenii vor avea avantajul terenului propriu, lucru care s-ar putea dovedi esențial în acest playoff.

De partea cealaltă, CSU Sibiu are la rându-i avantajul propriului parchet în duelul cu CSM CSU Oradea, match-up care a fost tranșat de trupa lui Dan Fleșeriu în sezonul regulat cu 3-1.

CSM Steaua se află la a patra calificare consecutivă în semifinale. Clujul și Oradea au 3 astfel de calificări la rând, în timp ce CSU Sibiu se află la a doua astfel de performanță.

Partidele din semifinalele de playoff vor începe sâmbătă, 19 mai, când de la ora 17:30 se vor întâlni CSU Sibiu și CSM CSU Oradea, urmate de la ora 19:15 de primul meci dintre U-BT Cluj și CSM Steaua.

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu, Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2018 / 9:16


Galerie foto


TitiAcs Pronostic corect 100%
3 
După cum atată tabloul general, forma și lotul echipelor nu poate exista decît ( folosit corect ) un singur pronostic corect 100% : FINALA va fi între Cluj - Sibiu sau Cluj- Oradea sau Steaua- Oradea poate Steaua- Sibiu. Mai clar nici că se poate ... fie cum o cădea zarul ! 
15 May 2018 11:38
TitiAcs erată
0 
normal ARATĂ în loc de atată ! 
15 May 2018 12:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12