Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”


Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a

Duminică, 25 martie, în Pitești a avut loc duelul dintre formațiile care vor termina, cel mai probabil, pe locurile 4-5 în Grupa Roșie. După un joc foarte disputat, BCM U FC Argeș Pitești s-a impus în fața lui SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte, scor 83-80.

La conferința de presă organizată după încheierea partidei, Aleksandar Todorov, tehnicianul Craiovei, s-a arătat parțial dezamăgit de acest rezultat. Acesta și-ar fi dorit ca SCM U Craiova să o întâlnească în prima rundă a playoff-ului pe SCM Timișoara, nu pe BCM U Pitești.

Am venit aici cu două obiective: primul a fost să câștigăm! Al doilea, dacă nu reușim să câștigăm, măcar să pierdem la mai puțin de 10 puncte pentru că, în acest fel, orice s-ar întâmpla până la finalul campionatului Piteștiul să nu poată să termine în fața noastră. Așa că, mai mult sau mai puțin, desigur că mai sunt meciuri de jucat, noi ne-am securizat poziția a patra cu această înfrângere la 3 puncte diferență. Sunt dezamăgit deoarece, dacă am fi câștigat am fi putut să ne alegem Timișoara pentru sferturi de finală dar, așa cum am mai spus, mai sunt meciuri de jucat și la final obiectivul nostru a fost atins, acela de a termina pe locul 4. Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem! Mai avem două meciuri de jucat, cu Sibiu și Timișoara, vom juca la victorie cu amândouă pentru că, așa cum v-am mai spus, nu avem posibilitatea să ne alegem adversarul”, conform arges-sport.ro

În acest moment, SCM U Craiova se află pe locul al 4-lea în Grupa Roșie, având 11 victorii și 11 înfrângeri. În ultimele două etape, trupa olteană va juca împotriva lui BC CSU Sibiu și a lui SCM Timișoara.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu/BC CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Aleksandar Todorov
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

David Istrate / 25 March 2019 / 13:43


Galerie foto


0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
25 March 2019 14:56
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
25 March 2019 15:34
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
25 March 2019 16:41
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
25 March 2019 17:01
adu Si ce sa facem?
0 
Sa intram direct resemnati? Lasa ca nu e nicio echipa fara astfel de probleme. Eu cred ca vom bate Sibiul, astfel ne facem finalul de sezon mai usor. 
26 March 2019 10:21
0 
Pentru noi ar fi minunata o victorie a voastra. Eu chiar am spus ca Pitestiul e echipa de top 4, fara a avea vreo problema cu Nini cum au altii. Ideea ii ca nu aveti lotul complet, jucati cu 2 u23 si urmeaza testul cel mai important, de la Tm. Si daca ma intrebi pe mine, va vad clar mare favorita. 
26 March 2019 10:41
adu Inteleg
0 
Dar anul asta chiar avem lot numeros. Dubluri pe fiecare post. Pai anul trecut aveam 5 straini si aia accidentati. Jucam mai mereu in 4 straini si tot pe 6 am terminat. Acum ma gandesc ca ar trebui sa fie diferit. 
26 March 2019 13:13
ydesh_apu Titlul...
1 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
25 March 2019 20:50
adu :))
0 
:)))) 
26 March 2019 13:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23