Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”


Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a

Duminică, 25 martie, în Pitești a avut loc duelul dintre formațiile care vor termina, cel mai probabil, pe locurile 4-5 în Grupa Roșie. După un joc foarte disputat, BCM U FC Argeș Pitești s-a impus în fața lui SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte, scor 83-80.

La conferința de presă organizată după încheierea partidei, Aleksandar Todorov, tehnicianul Craiovei, s-a arătat parțial dezamăgit de acest rezultat. Acesta și-ar fi dorit ca SCM U Craiova să o întâlnească în prima rundă a playoff-ului pe SCM Timișoara, nu pe BCM U Pitești.

Am venit aici cu două obiective: primul a fost să câștigăm! Al doilea, dacă nu reușim să câștigăm, măcar să pierdem la mai puțin de 10 puncte pentru că, în acest fel, orice s-ar întâmpla până la finalul campionatului Piteștiul să nu poată să termine în fața noastră. Așa că, mai mult sau mai puțin, desigur că mai sunt meciuri de jucat, noi ne-am securizat poziția a patra cu această înfrângere la 3 puncte diferență. Sunt dezamăgit deoarece, dacă am fi câștigat am fi putut să ne alegem Timișoara pentru sferturi de finală dar, așa cum am mai spus, mai sunt meciuri de jucat și la final obiectivul nostru a fost atins, acela de a termina pe locul 4. Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem! Mai avem două meciuri de jucat, cu Sibiu și Timișoara, vom juca la victorie cu amândouă pentru că, așa cum v-am mai spus, nu avem posibilitatea să ne alegem adversarul”, conform arges-sport.ro

În acest moment, SCM U Craiova se află pe locul al 4-lea în Grupa Roșie, având 11 victorii și 11 înfrângeri. În ultimele două etape, trupa olteană va juca împotriva lui BC CSU Sibiu și a lui SCM Timișoara.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu/BC CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Aleksandar Todorov
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

David Istrate / 25 March 2019 / 13:43


Galerie foto


0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
25 March 2019 14:56
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
25 March 2019 15:34
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
25 March 2019 16:41
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
25 March 2019 17:01
adu Si ce sa facem?
0 
Sa intram direct resemnati? Lasa ca nu e nicio echipa fara astfel de probleme. Eu cred ca vom bate Sibiul, astfel ne facem finalul de sezon mai usor. 
26 March 2019 10:21
0 
Pentru noi ar fi minunata o victorie a voastra. Eu chiar am spus ca Pitestiul e echipa de top 4, fara a avea vreo problema cu Nini cum au altii. Ideea ii ca nu aveti lotul complet, jucati cu 2 u23 si urmeaza testul cel mai important, de la Tm. Si daca ma intrebi pe mine, va vad clar mare favorita. 
26 March 2019 10:41
adu Inteleg
0 
Dar anul asta chiar avem lot numeros. Dubluri pe fiecare post. Pai anul trecut aveam 5 straini si aia accidentati. Jucam mai mereu in 4 straini si tot pe 6 am terminat. Acum ma gandesc ca ar trebui sa fie diferit. 
26 March 2019 13:13
ydesh_apu Titlul...
1 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
25 March 2019 20:50
adu :))
0 
:)))) 
26 March 2019 13:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
Daniel Ewing Jr., un alt jucător care nu va continua la BC CSU Sibiu
Clubul sibian a anunțat oficial despărțirea de jucătorul american 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
BC Mureș a intrat oficial în faliment
Clubul avea datorii de 4,4 milioane de lei către baschetbaliști, parteneri și autorități. Document 
Sherwood Brown rămâne jucătorul lui SCM Timișoara
Americanul continuă în Banat 
Iuri Fraseniuc continuă în LNBM alături de BCM U Pitești - Surse
Jucătorul cu dublă cetățenie revine la alb-violeți după 4 sezoane 
BC CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Monyea Pratt
Jucătorul american pleacă de la vicecampioana României după două sezoane 
Troy Franklin Jr, noul fundaș al lui SCM Timișoara
Americanul a încheiat sezonul precedent în Bulgaria 
Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Sârbul este primul jucător anunțat de argeșeni 
0 
Ma refeream la TM. Pt ei downgrade momentan... 
click pt. Articol 16 July 2019 20:23
u1919cj ultimul an de U23
0 
E la ultimul an de U23. Ce sa faca, sa astepte incheierea carierei cu medii de 1 min pe meci? Merge si incearca la o echipa unde sau creste si poate continua dupa U23 baschetul sau se lasa linistit.
Sper ca U sa aiba tupeu sa aduca jucatori de la U18 (sau chiar U16) asa cum au facut-o cu Kuti. Ce sens are sa tii jucator de 22 de ani pe banca tot sezonul. 
click pt. Articol 16 July 2019 15:41
studentU la momentul acesta
0 
un down grade evident dar daca primeste minute in 1-2 ani va creste si el destul de mult in evolutii.

multa bafta!
 
click pt. Articol 16 July 2019 08:52
gyke :)))
0 
Pai pe principiul aplicat la Jeremic, primul care ar trebui sa plece e Nini... 
click pt. Articol 15 July 2019 19:47
0 
La Pitesti, Mures si Steaua a jucat chiar bine, la Craiova a avut un sezon mai modest, care nu cred ca se va repeta anul acesta.
Sub panouri pitestenii au fost destul de subtiri si slabuti anul trecut, eu zic ca acest transfer e clar unul reusit.

Eu i-as mai tine pe Carson, Bishop, Bailey care mi s-au parut constanti, ceilalti m-au dezamagit. Korniyenko foarte inconstant, Siriscevic de multe ori accidentat, Jeremic a clacat mereu in momente importante. 
click pt. Articol 15 July 2019 19:24
0 
si eu sunt de aceeasi parere cu pasalic..cu jeremic stiu ca au existat ceva negocieri 
click pt. Articol 15 July 2019 18:39
Buzestii Sincer
0 
Nu e genul de jucator pe care l-as dori,plus ca este scump.Conform naravurilor conducerii intuiesc ca il vom aduce pe Pasalic. 
click pt. Articol 15 July 2019 18:37
Renan @Buzestii
0 
Jeremic, ajunge la Craiova?:) 
click pt. Articol 15 July 2019 18:29
Buzestii @andrac
0 
Nu inteleg de ce te inflamezi asa.Da,omul a glumit,are motive intemeiate sa o faca,nu a jignit pe nimeni,trebuia cumva sa iti ceara acordul?Fraseniuc din sezonul trecut nu e nici macar umbra celui care a evoluat la voi sau Steaua si daca vrei,punem prinsoare ca nu-l mai aduce nimeni la o forma rezonabila,dar e dreptul vostru sa credeti ca ati facut o afacere.Cum deasemenea e dreptul nostru sa luam atitudine fata de un management de praduitori care aduce jucatori la kg si parandarat,iar voi,daca asa considerati,sa fiti pasivi sau sa acceptati o ipotetica situatie de acest fel la clubul vostru.Ca fapt divers si opinie personala,agitatia e cu atat mai putin justificata cu cat se pare ca podiumul editiei viitoare e deja arvunit si numai un sezon de mare exceptie al outsiderelor ar putea produce vreo surpriza. 
click pt. Articol 15 July 2019 17:56
sebi12 meh,nu prea
0 
fraseniuc e bun doar daca te gandesti ca isi "asuma"faulturile.imi aduc aminte ca acum 2 sezoane inainte sa plece la steaua ,era destul de ok,.poate fi folositor daca ajunge la o conditie fizica decenta,la noi la forma lui fizica din sezonul acesta numai bun n a fost :) 
click pt. Articol 15 July 2019 17:49