Alex Olah și-a purtat echipa spre victorie în ultima etapă din Belgia

Pivotul român a fost MVP-ul partidei dintre Belfius Mons și Spirou Charleroi

Blefius Mons a câștigat partida de pe teren propriu cu Spirou Charleroi, cu scorul de 98-76. Victoria formației din Mons a fost inspirată de pivotul român Alexandru Olah, cel care a fost cel mai bun jucător al partidei.

Alex Olah a venit de pe bancă cu 25 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive în 23 de minute petrecute pe parchet. Pivotul român a prins o zi excelentă și a terminat cu 10 coșuri din 11 încercări de la 2 puncte și 5 din 6 de la linia de libere. Olah a mai avut 2 mingi pierdute și un capac, pentru un indice al eficienței de 32 de unități.

Sportivul originar din Timișoara a ajuns la 27 de partide jucate în acest sezon pentru Belfius Mons. Alex Olah înregistrează medii statistice de 11.0 puncte, 5.0 recuperări și 1.3 pase decisive în 21 de minute jucate pe meci.

Blefius Mons își consolidează poziția 8 în clasament după acest succes și se apropie la o singură victorie de Spirou Charleroi, echipa de locul 7.

În runda viitoare, Belfius Mons se deplasează pe terenul lui Antwerp Giants, meci care este programat pe data de 12 aprilie.

Bogdan Isailă / 02 aprilie 2017 / 11:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România va începe campania de calificare pentru EuroBasket 2019 la Oradea
Slovenia va fi adversara „tricolorelor”
Lasan Kromah, cel mai bun marcator al meciului dintre Ludwigsburg și U-BT Cluj
Americanul a debutat oficial în alb-negru cu procentaje foarte bune la aruncări
Mihai Silvășan: „Un rezultat bun dacă vom reuși să ne calificăm, însă fără valoare dacă nu mergem mai departe”
U-BT Cluj are de recuperat 6 puncte în returul cu cei de la Ludwigsburg
Înfrângere la 6 puncte diferență pentru U-BT Cluj în Germania
Meciul retur cu MHP Riesen Ludwigsburg este programat marți la Cluj-Napoca
FC Barcelona îşi lasă cu greu jucătorii la naţionala Spaniei
„Vrem ca jucătorii noştri să fie trataţi la fel ca cei din NBA”
U-BT Cluj debutează în noul sezon competițional cu un test dificil în Germania
Campioana României se va lupta într-o dublă manșă cu MHP Riesen Ludwigsburg pentru un loc în turul 3 preliminar al Basketball Champions League
Federația Franceză de Baschet își vrea jucătorii de Euroligă la națională
Mesaj dur pentru CEO-ul Euroligii
MHP Riesen Ludwigsburg s-a calificat în turul secund preliminar al BCL și va întâlni în dublă manșă pe campioana României
Germanii au trecut fără probleme în primul tur din Basketball Champions League de Bosna Sarajevo
Preţuri accesibile pentru Final Four-ul Euroligii din 2018
Cât costă un bilet la turneul de la Belgrad
Jorge Garbajosa: Vom convoca jucătorii de Euroligă la meciurile Spaniei
Şeful Federaţiei Spaniole nu dă niciun pas înapoi
0
Intr-adevar, Gray a jucat aproximativ 14 puncte insa nu a reusit mare lucru.
Personal mi se pare un jucator interesant care sper sa isi intre in mana cu cosurile de la distanta.
click pt. Articol 25 septembrie 2017 09:34
hunteru A jucat
0
click pt. Articol 24 septembrie 2017 23:16
0
Stie cineva de ce n-a jucat Justin Gray ?
click pt. Articol 24 septembrie 2017 23:10
hunteru Nehotărât
0
Mă abțin să mă pronunț, pe moment, referitor la cat la sută din jocul de echipă l-am pus ăn valoare azi.

Am putut să urmăresc meciul mulțumită live-ului de pe facebook al lui Gelu Radu (mulțumim încă odată pentru amabilitate). Din ce am văzut au fost destule greșeli personale (mai ales în sferturile 1 și 2) ți turnoveruri, dar echipa nu a arătat rău deloc. Cred că încă nu sunt sudați, au făcut multe greșeli care era clar că se datorau faptului că nu au multe meciuri împreună. De altfel aceasta a fost și primul meci oficial în care s-a jucat în formulă completă, iar asta după alte doar 3 meciuri neoficiale.

Nemții au echipă interesantă, cu niște jucători buni și serioși. Au avut în plus meciuri oficiale împreună și o perioadă mai lungă în care s-au pregătit în formulă completă. Au jucat mai bine azi la recuperări ofensive, mult mai bine.

Aștept să văd meciul de marți, unde sper că băieții vor profita și de avantajul meciului pe teren propriu. Sper să nu văd o reeditare a situației de anul trecut cu Ușak Sportif când veneam tot așa, cu un rezultat digerabil din deplasare.
click pt. Articol 24 septembrie 2017 23:01
0
Rezultat care păstrează șanse de calificare. Este preocupanta, ca sa nu zic altfel, deficienta la recuperări. Nu m-as fi așteptat la așa ceva, Barro, Olah și Sakic fiind buni la acest capitol. Problema noastră este însă cea de care s-a mai vorbit aici, lipsa unui small forward adevarat, shooter și recuperator în egala măsură. La valoarea bugetului de la echipa m-as fi așteptat sa fie adus ...
click pt. Articol 24 septembrie 2017 22:50
vass bela scor final
0
Scor final 78-72 pt nemti, ultimele doua sferturi le-am castigatla cate un punct ( 20-21; 16-17 ), zic eu o prima mansa in care nu ne-am facut de ras, rezultatul poate fi intors marti, pt asta un aport mare va avea publicul ! Haide U !!!
click pt. Articol 24 septembrie 2017 21:54
razv-an meciul live
0

click pt. Articol 24 septembrie 2017 19:55
vass bela La pauza
0
La pauza 42-34 pt nemti ( 22-20; 20-14 ), scorul se poate urmari pe XScores.com .
click pt. Articol 24 septembrie 2017 19:51
0
Din pacate desi trecuta la meciuri transmise, apare ca nu se poate vedea, la scor este trecut acum 9-4 pt nemti .
click pt. Articol 24 septembrie 2017 19:19