Alexandru Iacobescu nu s-a prezentat la DNA Ploiești


Publicațile centrale susțin că acesta ar fi părăsit țara

Foto: Mediafax.ro

După 12 ani în care a dominat baschetul românesc, CSU Asesoft Ploiești a ajuns în imposibilitatea de a continua în Liga Națională. Retrgerea principalului sponsor, Sebastian Ghiță, dar și lipsa sprijinului autorităților locale au obligat gruparea prahoveană să înceapă totul de la zero, în liga secundă, dar și cu o altă denumire, CSM Ploiești.

Dacă problema baschetului a fost parțial rezolvată în Ploiești, nu același lucru se poate spune despre cele cu care se confruntă Sebastian Ghiță și Alexandru Iacobescu. Asupra primului, săptămâna trecută, procurorii de la DNA Ploiești au instituit un sechestru asigurator asupra averii sale dar și a 51 de societăți presupuse ca fiind controlate de acesta, fără limită de sumă, în vederea asigurării confiscării speciale și confiscării extinse. Asupra măsurii Ghiță a făcut marți contestație la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanța rămânând în pronunțare.

Alexandru Iacobescu a fost citat miercuri dupămasă la DNA Ploiești. Conform publicațiilor centrale fostul manager al clubului Asesoft nu s-a deplasat la sediul instituției și nu a putut fi găsit la domiciliu. Conform comisarul.ro, Iacobescu ar fi părăsit țară. 

În cei 12 ani petrecuți pe prima scenă a LNBM, CSU Asesoft Ploiești a izbutit să cucerească 11 titluri de campioni ai României, șase Cupe ale României și o cupă FIBA Europe.



Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești

totalbaschet.ro / 02 July 2015 / 15:21


Galerie foto


1 
Stiu cum e cu "sa nu te bucuri de raul altuia" dar nu pot sa ma abtin din a avea un sentiment de satisfactie 
02 July 2015 18:59
rexdecebal incet, incet
0 
si cu multa rabdare se va face dreptate.....speram ca intr-o masura meritata si nu doar partiala!!!  
02 July 2015 19:24
misub Ase - Hotii!
0 
Asta-i ASESOFTUL!
Sa i se retraga toate titlurile obtinute prin jaf!
Asa excroci au fost din totdeauna, nu degeaba i-a urat toata suflarea baschetbalistica cinstita din tara.
Iar gunoiul de Iacobescu sper din tot sufletul sa nu scape de justitie. 
02 July 2015 19:49
free62 free62
0 
Hopa, o fugit dobitocu? Fara puscarie tot nu scapa, paote doar mai amana verdictul...da un bou ca el o merita pe deplin, din parte iti doresc Iacobescule 25 de ani + 1 zi. Stiam ca va veni si ziua asta, am zis-o de mutla vreme si ca orice ardelean am avut si rabdare. CIne rade la urma rade mai bine. Pacat ca ai fost in Ardeal cand ai facut gesturile cu degetele catre 4000 de oameni, ca poate altfel faceai o baie in sange propriu si nu cred ca iti strica...intra in procesul de educare(ca la tine nu poate fi vorba de reeducare, fiind un handicapat..noroc ca ai avere ca altfel meritai pensie grad II macar) 
02 July 2015 21:18
1 
GRIJA LA SAPUN. 
02 July 2015 22:12
02 July 2015 22:28
1 
Respect fata de ce? fata de infractionalitate? Sau ii musai sa respectam degetele alea pe care le-a indreptat catre noi, sau atunci cand a venit in fata noastra si a mimat un act sexual cu noi suporterii lui "U" (printre noi erau si foartemulti copii), pentru asta sa il respectam? Daca pentru asta ii musai sa il respectam atunci l-om respecta, da unica conditie ii sa il trimita la noi la Gherla impreuna cu o trusa de machiaj profesionala, niste vazelina dar si un sapun extrem de alunecos si promitem ca o sa primeasca tot respectul cuvenit unei domnisoare frumoase! 
02 July 2015 23:15
2 
Respectul cuiva il castigi nu il capeti doar pentru ca ai o functie! 
02 July 2015 23:24
-4 
respect pentru baschet. textul din continutul articolului nu are legatura cu baschetul. si asa, putini inteleg baschet. in ce ne invita textul sa cunoastem, inteleg si mai putini. 
02 July 2015 23:26
2 
Putin mai coerent si poate o lecturare si o aprofundare mai buna a textului ar prinde bine! Din pacate capacitatea mea de intelegere s-a terminat cand am incercat sa inteleg ce vrei sa spui!

Iar articolul ne invita sa descoperim, nasterea, gloria si decaderea Asesoftului sub bagheta acestui......., baschet! 
02 July 2015 23:56
baloo no respect
3 
jegobescu,un om mic da' cu gura mare,a fost personajul care-i spala jegurile lui ghita . As vrea sa-l vad pe acest gura sparta cum da din casa tot ce au facut rau in baschetul romanesc , cum au controlat arbitrajul si comisarii (implicit frb) asta in cazul in care DNA-ul va mai avea timp si pentru problemele noastre . In rest saracu' a aratat cu degetul ca altceva nu are nu vedeti ca-i mai mic ca un deget normal ! TEXTUL ARE LAGATURA CU BASCHETUL pentru ca de la jegurile din ploiesti a fost mizeria din baschet in ultimii ani ! 
03 July 2015 09:23
danb61 erata
3 
Nu incep totul de la 0:au deja 3 locuri asigurate in echipa:jegobescu,ghita,ponta.Mai trebuie 2 si-si fac echipa: CSU DNA Ploiesti.Sala in care vor juca:Beciul Domnesc!! 
03 July 2015 10:40
Dwade @Constantin Titi Mircea
4 
Acest individ Iacobescu are foarte mare legatura cu baschetul dar mai ales cu hotia din baschetul romanesc in uiltimii 12 ani. Cum poti afirma ca articolul nu are legatura cu baschetul? Are foarte mare legatura cu baschetul d-le Mircea. Ca sa raspund intrebarii dvs., textul articolului ne invata ca hotii (chiar si din baschet) vor da la un moment dat socoteala. Sincer, hotia din baschet ma doare mai putin decat jaful pe care l-au facut acesti indivizi din taxele pe care eu ma zbat sa le platesc la zi. In concluzie, cativa hoti in minus in baschetul romanesc, este FOARTE binevenita. A se retine ca in prezent eticheta de hoti pusa sefilor clubului ploiestean nu mai este pusa doar de suporterii altor echipe ci si de catre procurorii DNA. Mai ramane sa se pronunte si judecatorii, dupa care "beciul"este pregatit pentru ei. Si da, ma bucur cand vad incatusat orice "smecher"care fura cu nemiluita din impozitele platite de mine ... fie ca il cheama Nastase, Fenechiu, Ghita sau Iacobescu. Abia cand ii vad incatusati am o raza de speranta pentru tara asta. 
03 July 2015 12:07
danb61 12 ani
3 
Normal ca ne bucuram ......problema este ca puteam trai fara bucuria asta.Baschetul romanesc a pierdut 12 ANI!!!!Daca toata lumea isi facea treaba(DNA,politie,etc.)nu aparea MONSTRUOZITATEA asta de echipa, o echipa facuta dupa chipul si caracterul lor.Stiti cu totii cate s-au intamplat in anii astia la meciurile cu lor,stiti toate strigatele noastre.....ne-a auzit cineva??Normal ca ar trebui sa li se retraga titlurile.....dar e tarziu si asta nu se va intampla.Ma gandesc la ce se gandesc toti cei care i-au ajutat si au facut posibil asa ceva.Sa le fie (macar)rusine!! 
03 July 2015 13:10
TDM Pt Constantin Mircea
2 
Interesant ca in vremea cand nu era urmarit, Ghita a bagat bani cu nemiluita...banii mei, banii tai - Constantin Mircea. Acum, cand ar putea baga din banii lui, pentru ca banuiesc ca nu i-a furat chiar pe toti, s-a oprit. Nu ii mai plac investitiile din bani proprii, curati, munciti. Daca ar fi sa intre DNA-ul si pe toate contractele si platile facute in 15 ani de CSU, cred ca ar fi jale.
Acum se pare ca incepe era Steaua CSM Targoviste Eximbank Dan Dacian Stanescu Paun Ponta Adi Voinescu Bucuresti...cu Georgescu la butoane. Stii ce vorbesc doar ai fost si tu la Steaua! 
03 July 2015 18:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53
underCat gata cu vestile proaste
0 
bine, ar putea pleca la Oradea sau Cluj, dar asta e alta poveste. Daca intr-adevar s-a negociat pana acum inseamna ca mai asteptam pana aflam inlocuitorul.  
click pt. Articol 17 July 2019 18:46