Alexandru Vasile a fost suspendat timp de un an calendaristic și a fost exclus din corpul de arbitri


Antrenorul a lovit un arbitru în timpul unui meci din cadrul CN U13 Masculin

Comisia de Disciplină a FRB și Colegiul Central al Arbitrilor de Baschet au hotărât să-l suspende pe Alexandru Vasile timp de un an calendaristic și să-l excludă din corpul de arbitri români, după ce acest a lovit un arbitru în timpul unui meci din cadrul CN U13 Masculin.

Alexandru Vasile a avut o ieșire nervoasă în timpul meciului dintre CSU Ploiești și CSS Nr. 4 București. Acesta a aruncat cu o sticlă de apă după arbitrul Vlad Crișan, după care i-a aplicat un cap în figură, așa cum Total Baschet a prezentat deja acest fapte aici. Astfel, Alexandru Vasile a primit două pedepse, una din partea Comisiei de disciplină și una din partea CCAB, după cum urmează:

Decizie Comisie de Disciplina - 12.05.2017

Comisia de disciplina intrunita in data de 12.05.2016, ora 12:00, sa analizize dosarul cauzei evenimentelor petrecute la jocul din cadrul Turneului Semifinal 4 al CN U13 masculin desfasurat in Oradea, la data de 29.04.2017 ora 19:30 intre echipele CSU Ploiesti si CSS Nr. 4 Bucuresti.
Avand in vedere inregistrarea video a jocului, rapoartele suplimentare ale arbitrilor jocului Crisan Vlad si Szabo David, precum si raportul suplimentar al comisarului jocului Radu Vaida, Comisia de Disciplina decide:
In conformitate cu art 17.1.2, lit. a, coroborat cu art 17.3.2, Comisia de Disciplina dispune suspendarea antrenorului Alexandru Cosmin VASILE pe perioda   de 1 (un) an calendaristic in perioada 12.05.2017 – 11.05.2018 din toate competitiile organizate de catre Federatia Romana de Baschet.
Decizia Comisiei de Disciplina poate fi atacata cu Apel in conformitate cu art. 18 din Regulamentul de Disciplina al FR Baschet.

Decizie CCAB din data de 10 mai 2017

In urma incidentelor petrecute la jocul de baschet dintre echipele CSU Ploiesti si CSS Nr. 4 Bucuresti, din cadrul turneului U 13, masculin, disputat in data de 29.04.2017, in localitatea Oradea, Colegiul Central al Arbitrilor de Baschet din cadrul FR Baschet a hotarat:
- excluderea din corpul de arbitri romani a domnului Vasile Alexandru Cosmin, conform Anexa RABR, Cap "J", Lit "B",  incepand cu data de 10.05.2017.

Alexandru Vasile a fost arbitru prim divizionar feminin timp de 8 opt, timp în care a bifat 122 de partide la nivel de seniori. În sezonul 2016/2017 el a oficiat în 11 partide din Liga Națională de Baschet Feminin.



Vizualizează pagina personală a arbitrului Vasile Alexandru

Bogdan Isailă / 12 May 2017 / 21:45

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


bob iar in acest timp
-2 
poate aplica capete in gura din postura de parinte. Pam pam! Poate o interzicere a dreptului de a intra in sala de baschet ar fi fost mai corecta! 
12 May 2017 21:56
Sharky4 Precedent
-1 
A existat precent cu domnul Bulancea, care a primit mai puțin. E inadmisibil ce a facut Vasile, dar intr-un fel îl înțeleg! Doamne ferește sa reactionezi la nervi! :( 
12 May 2017 22:03
gyke Nu ai ce intelege...
-1 
Un gest absolut cretin, ce nu ar trebui intalnit in salile de sport, cu atat mai mult cu cat era antrenorul unor copii. Nu exista circumstante atenuante, iar pedeapsa este mult prea blanda, ridicola de-a dreptul. 
12 May 2017 22:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România U16 feminin, la primul eșec la europeanul de la Sofia, divizia B
Tricolorele mici au fost învinse la 30 de puncte de Slovenia 
România încheie pe locul 8 europeanul U16 masculin, divizia B
Tricolorii au fost învinși de Cehia în ultima zi a turneului 
România învinge Muntenegru la 23 de puncte și obține a doua victorie la europeanul U16, divizia B
Tricolorele au făcut diferența cu coșurile din semicerc, după ce ieri au marcat mai mult de afară 
România U16 pierde la sirenă meciul contra Bulgariei
Elevii lui Branko Cuic vor juca pentru locurile 7-8 
România, victorie cu Bosnia-Herțegovina în primul meci la europeanul U16 feminin, divizia B
Tricolorele au condus tot jocul, cu un avans maxim de 16 puncte 
România U16 a căzut în sfertul patru cu Danermarca și ratează calificarea în semifinale
Elevii lui Branko Cuic au făcut o primă repriză bună, dar ultimele zece minute au aparținut clar nordicilor 
INTERVIU. Alexandru Pașca: „Dacă noi dictăm ritmul de joc, nu știu câte echipe se pot ține după noi”
Componentul naționalei U16 a vorbit despre așteptările sale legate de Campionatul European, despre atuurile echipei și despre modelul său 
România începe joi seară cu Bosnia-Herțegovina europeanul U16 feminin, divizia B
Două jucătoare din lotul lui Mădălin Piperea au participat și la ediția de anul trecut 
Ștefan Grasu, nominalizat pentru trofeul de MVP la EuroBasket U16 – divizia B
Tânărul baschetbalist a pus umărul serios la calificarea României în sferturi  
România se califică în sferturile europeanului U16 după ce a învins Marea Britanie
Tricolorii au revenit de la -17 după un început slab și s-au impus la 17 puncte 
potyike De ce neaparat 4 sau 5?
0 
Aici e problema noastra, ca neaparat vrem sa facem dintr-un jucator de 2 metrii un pivot sau o extrema de forta! De ce sa nu joace pozitia 3?!  
click pt. Articol 17 August 2019 12:38
ydesh_apu Da, incaltat
0 
Asa era masurata inaltimea jucatorilor juniori la FRB in 2010 si nu cred sa se fi schimbat ceva. 
click pt. Articol 15 August 2019 11:51
gyke @trancer
0 
pe site-ul fiba e dat la 2.00 - probabil incaltat...:). eu zic ca mai are potential de vreo 2 cm, asa ca ar putea fi un PF decent, ca skilluri are; poate chiar si un 5 undersized. Oricum, un jucator foarte interesant, care trebuie ajutat cat se poate de mult sa creasca. 
click pt. Articol 14 August 2019 17:23
0 
De acord cu totul, doar ca treaba cu poziția optima va fi mai greu de rezolvat. Pt pivot pare cam scund, pt extrema de forță n-are fizicul necesar deocamdată, dar categoric merita încercat la cu cata ardoare joaca băiatul. 
click pt. Articol 14 August 2019 16:38
Buzestii Stefan
0 
Puternic precum o stanca,cu o cultura sportiva extrem de solida din familie,ii mai trebuie doar sansa unui antrenor care sa-i gaseasca pozitia optima si sa-l slefuiasca pentru ea.Mult succes,Fane! 
click pt. Articol 14 August 2019 15:40
0 
Anul trecut, U16 o terminat pe 6, iesind din sferturi. Nini si Cenean parca au fost antrenori. 
click pt. Articol 14 August 2019 08:49
corleone Asa da!
0 
Deci este posibil sa nu te lupti in permanenta pentru locurile 21-24 in div. B. Sper ca, intr-un final, se prind si cei de la federatie care-i "smecheria". Oricum, felicitari baieti, felicitari Cuic! 
click pt. Articol 13 August 2019 21:01
un moldovean Bravo, baieti !
0 
Am fost foarte sceptic mai ales cand am vazut cum a decurs primul sfert. Nu stiu ce le-a spus Cuic intre sferturi, nu stiu ce au inteles jucatorii intrati de pe banca, cert este ca jocul echipei s-a schimbat mult in bine si a rezultat o victorie foarte frumoasa.  
click pt. Articol 13 August 2019 17:20
gyke E ok
0 
A făcut și azi un meci foarte bun. El și Sucala au fost cei mai constanți. Dacă prindea și Grasu o zi puțin mai bună, am fi câștigat.  
click pt. Articol 09 August 2019 22:09
un moldovean Am gresit !
0 
Am scris un comment la articolul despre meciul cu Austria. Pustiul pare foarte puternic si bataios pt varsata lui. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos ca ceva stofa este.
Mea culpa !!!  
click pt. Articol 09 August 2019 20:58