Anca Șipoș a reușit cea mai bună prestație din acest sezon în victoria lui Sepsi cu FCC ICIM Arad

10.03.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a reușit o nouă victorie clară în Grupa Roșie din Liga Națională de Baschet Feminin, 91-62 acasă cu FCC ICIM Arad. Anca Șipoș și-a stabilit un nou record stagional de puncte la gazde, iar Kristina Higgins a reușit încă un double-double. Marina Solopova a fost cea mai eficientă jucătoare de la campioană în meciul din etapa a 12-a.

Anca Șipoș a intrat de pe bancă și a petrecut 25:30 de minute în teren. Extrema a înscris 22 de puncte, cu 5/8 din interiorul semicercului (62%) , 3/9 de la distanță (33%) și 3/4 de la linia de fault (75%). A mai avut o pasă decisivă, o greșeală personală, 2 faulturi scoase și 2 intecepții, pentru +15 indice al eficienței. Jucătoarea de 33 de ani a revenit în acest sezon în campionatul românesc după mai mulți ani în Franța. A jucat în 19 meciuri din această ediție a LNBF și are medii de 5 puncte, 2,5 recuperări, 1,5 pase decisive și 5,7 eficiență în 17:52 minute.

Kristina Higgins a bifat al 13-lea double-double în acest campionat, cu 10 puncte și 10 recuperări (5 ofensive/5 defensive). Pivotul american a jucat 27:14 minute și a avut 4/9 din semicerc (44%) și 2/2 la linia de fault. A mai avut o greșeală personală, 2 faulturi scoase, o minge pierdută și un capac, pentru +15 eficiență. Cu Higgins în teren gazdele au avut un plus de 25 de puncte pe tabelă. Aceasta a evoluat în 19 meciuri din această ediție a LNBF și are medii de 17,6 puncte, 11,7 recuperări, 1,6 pase decisive, 1,9 mingi pierdute și 1,8 intercepții în 29:28 minute, cu 26,7 eficiență.

Marina Solopova a fost cea mai eficientă jucătoare a campioanei în victoria cu arădencele. Lituanianca a jucat 25:48 minute și a contribuit cu 11 puncte, 8 recuperări (5/3), 6 assist-uri și 2 intercepții, pentru +21 eficiență. A înscris 5 coșuri de două puncte din 6 încercări (83%) și a avut 0/3 la șuturile de afară, 1/2 la libere și o minge pierdută. Solopova are 18 meciuri alături de alb-verzi în campionat, cu medii de 10,1 puncte, 4,6 recuperări, 4,1 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 2,1 intercepții în 26:01 minute, cu 13,9 eficiență.

Alte trei jucătoare de la ACS Sepsi SIC au mai încheiat meciul în double-digits. Peyton Whitted a înscris 14 puncte în 15:01 minute (4/6 din semicerc, 2/2 de afară și 0/1 la libere). A mai avut 2 recuperări, 2 mingi pierdute și un capac, cu +12 eficiență. Angelika Slamova a înscris 10 puncte, plus 3 recuperări și 6 assist-uri în 19:44 minute. A încheiat cu 4/6 din semicerc, 0/3 de afară și 2/2 la libere, pentru +14 indice al eficienței. Kristina Topuzovic a marcat tot 10 puncte, în 19 minute (1/5 la șuturile de două, 2/4 de la distanță, 2/2 la libere). A mai avut 7 recuperări (1/6), 3 assist-uri, 2 turnovers și o intercepție, cu +13 eficiență.

Pentru ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe urmează restanța din runda a 11-a de la Târgoviște, marți de la ora 18.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook