Ancuța Stoenescu: „Pentru noi meciul cu Sepsi va fi foarte greu, însă nu imposibil”

Veterana de la CSM Târgoviște este cea mai bună marcatoare din grupa valorică A, după 5 etape

CSM Târgoviște primește astăzi, de la ora 16:30, vizita campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. În tur alb-verzile s-au impus cu 101-69 și pornesc ca favorite și la duelul de pe terenul dâmbovițencelor. Ancuța Stoenescu, căpitanul CSM-ului, a prefațat partida în cadrul unei conferințe de presă.

„Pentru noi meciul va fi foarte greu, însă nu imposibil. În sport mingea este rotundă și niciodată nu se știe ce se poate întâmpla, mai ales în baschet un rezultat de +20 se poate răsturna într-un minut, să zic așa, și pentru noi, și pentru ele. Eu îmi doresc să facem un meci bun în primul rând pentru noi, pentru a căpăta încredere în noi și, nu în ultimul rând, pentru a încerca să aducem din nou suporterii la sală, care o dată o umpleau”, a declarat Ancuța Stoenescu.

CSM Târgoviște are un bilanț de 2 victorii și 3 înfrângeri în turul primei faze a campionatului, în timp ce ACS Sepsi SIC s-a impus în toate cele 5 partide disputate până acum în LNBF.

Căpitanul de la CSM Târgoviște a marcat 29 de puncte în meciul tur cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Ancuța Stoenescu a înscris 27 și 26 de puncte în ultimele două partide ale dâmbovițencelor și este cea mai bună marcatoare a primei grupe valorice din LNBF.

Fundașul care va face 39 de ani în prima zi din ianuarie a înscris 109 puncte în cele 5 meciuri pe care le-a jucat în grupa A. Ancuța Stoenescu are o medie de 21,8 puncte pe meci în 35:11 minute. Mai are 4,2 recuperări/partidă, 3,2 pase decisive, 2,6 mingi pierdute și 1,4 intercepții pentru +16,2 eficiență medie. Următoarea marcatoare din această grupă valorică este Kristina Higgins, de la ACS Sepsi SIC, cu 90 de puncte.

*foto: Sport Pictures Brasov

Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgoviște vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 10 November 2018 / 10:14

7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !!
10 November 2018 18:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Universitatea Cluj primește marți vizita celor de la CSM Târgoviște într-o restanță din etapa a 7-a
Dâmbovițencele caută prima victorie pe terenul Universității după patru ani
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte
LNBF - Etapa 9 - MVP: Brankica Hadzovic
Sârboaica a reușit o prestație excelentă contra Olimpiei CSU Brașov, fiind la 2 assist-uri de triple-double
Marius Dobă: "Când mă va chema Poliția, am să spun tot ce știu"
Ape tulburi la Târgoviște după ce DIICOT a intrat pe fir în dosarul Dikeoulakos
ACS Sepsi SIC obține a 9-a victorie în campionat fără să forțeze cu Universitatea Cluj
Campioana a jucat cu doar trei straniere și alte jucătoare de bază au evoluat mai puțin
Florina Stănici (Diaconu), prima jucătoare cu peste 40 de puncte într-un meci din această ediție a LNBF
Fundașul Rapidului a stabilit noul record stagional în victoria de la Târgu Secuiesc, în grupa valorică B
Phoenix Știința Constanța, la prima victorie sub 10 puncte diferență în grupa valorică B
Constănțencele s-au distanțat din primul sfert, dar Agronomia a reușit să echilibreze jocul
Rapid București se impune la Târgu Secuiesc și se menține pe locul secund în grupa B din LNBF
Diferența s-a făcut de la linia de fault, cu 27 de libere transformate de oaspete și 5 de gazde
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie runda a 9-a din grupa A în LNBF
Se întâlnesc liderul și codașa primei grupe valorice, cu victorii, respectiv înfrângeri pe linie
CSU CSM Oradea ajunge la 7 victorii în grupa valorică B din LNBF
Orădencele au câștigat și returul cu CSM Alexandria, după ce s-au desprins în sfertul doi
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
Nu obeservi ca nu avem adversari in tara...atat ne ajunge:cupa si campionatul !Noi sarbatorim victoriile noastre,nu ne ocupam de centenarii!
click pt. Articol 03 December 2018 15:13
0
Bravo, sărbătoriți centenarul cu o victorie! După meciurile din Europa nu mai croncăniti deloc pe aici.
click pt. Articol 02 December 2018 18:57
0
FELICITARI !! Dupa primul meci in SEPSI Arena,Calancea a declarat,ca am castigat cu noroc,ei sint mai buni si vor demonstra acest lucru pe terenul propriu...Au demonstrat faptul ca sint o echipa de un singur sfert...
0
BUN VENIT ILDIKÓ !ISTEN HOZOTT!!Iti uram succes la echipa campioana !!
click pt. Articol 22 November 2018 13:03
0
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!
click pt. Articol 12 November 2018 20:44