Ancuța Stoenescu, campioană în ultimii 3 ani, iar acum țintește cel de-al 4-lea titlu consecutiv


Baschetbalista de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se află în fața unei performanțe istorice, a 5-a finală la rând

Ancuța Stoenescu scrie istorie în baschetul feminin românesc, urmând ca astăzi să debuteze în cea de-a 5-a finală consecutivă jucată în Liga Națională. Sportiva din lotul lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are la activ 3 titluri naționale câștigate la rând cu două echipe diferite, Sepsi și CSM Târgoviște, respectiv 4 finale disputate în ultimii 4 ani, fiind singura baschetbalistă care a reușit acest lucru în România în anii precedenți. 

În sezonul 2016-2017, Ancuța își poate trece în palmares cel de-al 4-lea trofeu la rând în LNBF, respectiv al 2-lea consecutiv în echipamentul alb-verde a lui Sepsi, asta dacă trupa lui Zoran Mikes se va impune în finală în fața celor de la Universitatea Cluj. 

Cum au arătat ultimele 4 sezoane pentru Ancuța Stoenescu în Liga Națională de Baschet Feminin?

2015-2016 - A juca la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, victorie în finală cu 3-0 la general în fața celor de la CSU Alba Iulia

2014-2015 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-2 la general în fața celor de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

2013-2014 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-1 la general în fața celor de la ICIM Arad

2012-2013 - A jucat la CSM Târgoviște, înfrângere în finală cu 2-3 la general în fața celor de la ICIM Arad

Finala dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj debutează astăzi cu primul meci al seriei și continuă mâine tot în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe pentru jocul secund. Ulterior, seria se mută în fieful celor de la ”U” Cluj. 

*Foto: Mircea Roșca, Cosmin Iftode (sportpictures.eu)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 15:30


Galerie foto


megan trei culori
0 
stimate radu, culorile Sepsi Sic sunt verde-alb (de unde galben-verde, si de cand?)
 
20 aprilie 2017 15:46
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Hai Ancuta...speram sa fi o serbatorita speciala in baschetul feminin...chiar meriti !Succes tie si echipei SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia
Fetele lui Sorin Șimon vor evolua astăzi pentru locurile 5-6 la Jocurile Europene Universitare 
Acuze grave la CSM Târgoviste: "Iugulescu spune că semnătura sa de pe contractul cu Dikeoulakos a fost falsificată"
Conform presei din Târgoviste, Iugulescu este reprezentat în actualul proces de avocatul-impresar Sergiu Gherdan, fostul jurist al CSM Târgoviste în perioada în care Iugulescu era presedinte. 
SURSE. Andra Mandache și Taneisha Harrison trec la CSM Satu Mare
Cele două sportive au evoluat în ediția trecută a LNBF la Universitatea Cluj 
Ciprian Prisăcaru: "Indiferent de interesele unora ca această echipă să se chinuie, să dispară, vom continua în Liga Națională"
CSM Târgoviste anunță că va participa în ediția 2017/2018 a Ligii Naționale de Baschet feminin. 
CSM Târgoviste, interzisă la transferuri si înaintea sezonului 2017/2018
Tribunalul Dâmbovița judecă procesul dintre Dikeoulakos si CSM Tărgoviste, în cadrul căruia a intervenit si fostul presedinte, Ciprian Iugulescu. 
Marcel Urban: „La Timișoara s-a deschis punga larg, datorită modului în care sunt construiți”
Președintele Univ. Goldiș ICIM Arad a vorbit despre adversarul din Cupa României 
LNBF – Programul competițional al sezonului 2017-2018
CSM Târgoviște va primi vizita campioanei ACS Sepsi SIC în cea de-a doua etapă 
EXCLUSIV. CSU Alba Iulia, în pericol de a nu putea participa în ediția 17/18 a LNBF
Conform regulamentelor în vigoare, formația din Cetatea Unirii nu are dreptul de a promova în prima ligă feminină de baschet. 
Vladimir Ivankovic, noul antrenor al CSU Alba Iulia
Croatul are o vastă experiență în antrenorat 
EuroCup Women. ACS Sepsi SIC si-a cunoscut adversarii
Tragerea la sorti a avut loc în urmă cu câteva minute. 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Este corect !!! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
NU ATI FOST CORECTI NICI ANUL TRECUT. IN SPORT TREBUIA SA FII DREPT SI CINSTIT!Si inca ceva: Tanase sa respecte adversarii atat in deplasare cat si acasa !! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:22
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Da a aparut un mongol,dar nu un tigan !!! 
click pt. Articol 17 iulie 2017 13:46
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Leatule: noi jucam baschet si avem rezultate....nu ne ocupm de nimicuri ca tine ! 
click pt. Articol 16 iulie 2017 12:29
TBN Mongol nou
0 
Vad ca a aparut alt mongol pe aici. Esti binevenit... macar aici pe site. 
click pt. Articol 16 iulie 2017 10:30
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
BINE AI VENIT RUZICA !! SUCCES SI FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 11:00
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES SEPSI SIC ! SINTETI CELE MAI BUNE ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES IN COMPETITIILE INTERNATIONALE!!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Succes SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:58
7vezer Etnia mare
0 
Da este o etnie foarte mare: au 16 premii NOBEL...acum organizeaza intr-un mod excelent si de invidiat campionatul mondial FINA...au cam de patru ori mai multe succese internationale si de rasunet in sport ca Romania...au o istorie de peste 1000 de ani si 98 de ani...si pot sa continui dar nu are rost !  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:54