Ancuța Stoenescu, campioană în ultimii 3 ani, iar acum țintește cel de-al 4-lea titlu consecutiv


Baschetbalista de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se află în fața unei performanțe istorice, a 5-a finală la rând

Ancuța Stoenescu scrie istorie în baschetul feminin românesc, urmând ca astăzi să debuteze în cea de-a 5-a finală consecutivă jucată în Liga Națională. Sportiva din lotul lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are la activ 3 titluri naționale câștigate la rând cu două echipe diferite, Sepsi și CSM Târgoviște, respectiv 4 finale disputate în ultimii 4 ani, fiind singura baschetbalistă care a reușit acest lucru în România în anii precedenți. 

În sezonul 2016-2017, Ancuța își poate trece în palmares cel de-al 4-lea trofeu la rând în LNBF, respectiv al 2-lea consecutiv în echipamentul alb-verde a lui Sepsi, asta dacă trupa lui Zoran Mikes se va impune în finală în fața celor de la Universitatea Cluj. 

Cum au arătat ultimele 4 sezoane pentru Ancuța Stoenescu în Liga Națională de Baschet Feminin?

2015-2016 - A juca la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, victorie în finală cu 3-0 la general în fața celor de la CSU Alba Iulia

2014-2015 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-2 la general în fața celor de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

2013-2014 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-1 la general în fața celor de la ICIM Arad

2012-2013 - A jucat la CSM Târgoviște, înfrângere în finală cu 2-3 la general în fața celor de la ICIM Arad

Finala dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj debutează astăzi cu primul meci al seriei și continuă mâine tot în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe pentru jocul secund. Ulterior, seria se mută în fieful celor de la ”U” Cluj. 

*Foto: Mircea Roșca, Cosmin Iftode (sportpictures.eu)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 15:30


Galerie foto


megan trei culori
0 
stimate radu, culorile Sepsi Sic sunt verde-alb (de unde galben-verde, si de cand?)
 
20 aprilie 2017 15:46
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Hai Ancuta...speram sa fi o serbatorita speciala in baschetul feminin...chiar meriti !Succes tie si echipei SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 9 puncte 
Zoran Mikes a vrut să-și scoată echipa de pe parchet în sfertul 4 al meciului 4 din finala LNBF
Formația din Sfântu Gheorghe a revenit pe parchet, fără antrenorul principal care a fost trimis la cabine după ce a încasat al doilea fault tehnic 
Zoran Mikes: „Cred că puteam fi mai concentrați pentru a termina meciul mai devreme”
ACS Sepsi SIC a trecut în deplasare de ”U” Cluj în meciul trei al finalei feminine 
Dajana Butulija și Brittany Denson, jucătoarele meciului pentru Universitatea Cluj în meciul 3 al finalei cu Sepsi
Cele două baschetbaliste au marcat 44 de puncte din totalul de 68 al echipei 
Tyaunna Marshall, din nou decisivă pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Americanca este principala gură de foc a campioanei en-titre în finala cu Universitatea Cluj 
0 
Poza de grup este geniala : o doamna - romanca si 3 flacai americani :)).
Fara suparare am vazut si la Cluj intr-un alt articol "o domnisoara " plina de testosteron , asa cum era si Galdeira... 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:02
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 23:05
0 
Nu-i problem,data viitoare desenez la tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:54
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:41
meea Traducerea
0 
Traducerea va rog dl Tihi sa înțelegem și noi ce spui ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:29
megan jalnic
0 
buzi dragă, tu te crezi un băiat ironic, dar mai degrabă ești jalnic. diferență mare.
 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:38
Buzestii SERPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Cu toate nedreptatile facute,cu un arbitraj jaf la drumul mare facut pentru toate celelalte echipe care v-au stat in fata,totusi ati castigat!Bravo,sunteti geniale,sunteti galactice!Sper ca domnul Mikes sa ramana,desi presa din Istanbul scrie ca lui Obradovic ii tremura chilotii ca daca nu castiga Euroleague anul asta,va fi inlocuit de domnul Mikes!Ceilalti asteptam cu sufletul la gura deschiderea salii OZN din Sf Gheorghe,unde sa le invingem pe fetele de la Olympiacos,Partizan Belgrad si Galatasaray si sa le punem galeriile sa stea drepti cand cantam imnul nostru secoiesc! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 19:46
0 
mai incercam o data? de data asta in romaneste 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 16:49
fuszi senna
0 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 15:32
0 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
click pt. Articol 28 aprilie 2017 13:41