Ancuța Stoenescu, campioană în ultimii 3 ani, iar acum țintește cel de-al 4-lea titlu consecutiv


Baschetbalista de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se află în fața unei performanțe istorice, a 5-a finală la rând

Ancuța Stoenescu scrie istorie în baschetul feminin românesc, urmând ca astăzi să debuteze în cea de-a 5-a finală consecutivă jucată în Liga Națională. Sportiva din lotul lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are la activ 3 titluri naționale câștigate la rând cu două echipe diferite, Sepsi și CSM Târgoviște, respectiv 4 finale disputate în ultimii 4 ani, fiind singura baschetbalistă care a reușit acest lucru în România în anii precedenți. 

În sezonul 2016-2017, Ancuța își poate trece în palmares cel de-al 4-lea trofeu la rând în LNBF, respectiv al 2-lea consecutiv în echipamentul alb-verde a lui Sepsi, asta dacă trupa lui Zoran Mikes se va impune în finală în fața celor de la Universitatea Cluj. 

Cum au arătat ultimele 4 sezoane pentru Ancuța Stoenescu în Liga Națională de Baschet Feminin?

2015-2016 - A juca la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, victorie în finală cu 3-0 la general în fața celor de la CSU Alba Iulia

2014-2015 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-2 la general în fața celor de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

2013-2014 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-1 la general în fața celor de la ICIM Arad

2012-2013 - A jucat la CSM Târgoviște, înfrângere în finală cu 2-3 la general în fața celor de la ICIM Arad

Finala dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj debutează astăzi cu primul meci al seriei și continuă mâine tot în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe pentru jocul secund. Ulterior, seria se mută în fieful celor de la ”U” Cluj. 

*Foto: Mircea Roșca, Cosmin Iftode (sportpictures.eu)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 April 2017 / 15:30


Galerie foto


megan trei culori
0 
stimate radu, culorile Sepsi Sic sunt verde-alb (de unde galben-verde, si de cand?)
 
20 April 2017 15:46
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Hai Ancuta...speram sa fi o serbatorita speciala in baschetul feminin...chiar meriti !Succes tie si echipei SEPSI SIC ! 
21 April 2017 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LNBF – Etapa XVI – MVP: Tyaunna Marshall
Americanca a stabilit un nou record stagional de capace și a fost cea mai eficientă jucătoare a etapei 
Mihai Coldea: „S-a văzut atitudine, hotărâre și cred că apărarea noastră și-a spus cuvântul”
CS SCM Timișoara a câștigat cu 77-68 meciul de acasă cu CSU Alba Iulia 
Călin Voicu: „Au fost alte greșeli mult mai mari decât folosirea din partea mea a 5 jucătoare străine, care n-a fost intenționată”
Managerul de la CSBT a explicat absența lui Mădălin Piperea la meciul de la Arad  
Universitatea Cluj înscrie 34 de puncte în sfertul patru și se impune cu Sirius
Mureșencele au condus la toate cele trei pauze 
Victorie clară pentru ACS Sepsi, acasă cu Olimpia
Pentru brașovence a fost cea mai grea înfrângere în acest sezon 
FCC ICIM Arad s-a desprins pe contraatac cu CSBT Alexandria după un meci intens
De la oaspete a absentat antrenorul Mădălin Piperea 
Universitatea Cluj-Napoca învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Universitatea Cluj-Napoca învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș la o diferenţă de 14 puncte 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov la o diferenţă de 37 puncte 
fadgyas arpad minciunã
0 
Declarația asta ar fi fost bine înainte de meci sã ziceți şi la cei 10-15 suporteri venite de la brasov sã nu mai vine cã meciul este nunai un antrenament cu publicul. Dar cred cã la nici un meci de acasã no sã aveți mai mult de maxim 200 de spectatori cã numai cu Sepsi puteți sã mobilizați. 
click pt. Articol 21 January 2018 16:10
laca1968 Bla bla bla
0 
Cel mai mare comentator! Antrenament cu public pt urmatoarele meciuri ? In primul rand n- o sa aveti public pt ca n-o sa jucati cu Sepsi. Cu caderea nervoasa a lui Handford in ultimul sfert cand a lovit-o intentionat pe Kilin? Sa nu vorbim de Irimia. Ce sa spun? Fain antrenament. Cel putin la baschet ati primit o lectie pe care n-o veti uita curand. 
click pt. Articol 21 January 2018 13:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
U s-a chinuit si cu ultima clasata!Ce face Petricevic ,altminteri avand un lot foarte bun ? 
click pt. Articol 21 January 2018 09:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
BASCHETUL COVASNEAN MERITA UN ALL STAR GAME!! Cred ca federatia este deranjata de faptul,ca dominam baschetul feminin!! Ori anuleaza supercupa,ori All Star gamul.Este o hatarare necugetata si neserioasa!! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
BRAVO FETELOR! SINTETI CELE MAI BUNE DIN TARA !! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SINTETI MINUNATE !! FELICITARI! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:14
laca1968 Jaj, jaj, jaj
0 
Domnul Gabriel Irimia nu prea are loc la baschet, mai degraba la K1. Arbitri se prefaceau ca ploua de n ori. 
click pt. Articol 20 January 2018 21:31
laca1968 Amanda
0 
Vedeti baieti? Acum cateva luni ati huiduit-o, ati zis ca nu este femeie. Acuma va place de ea nu? Il mai ajuta si pe mult iubitul vostru anrenor da invete baschet. 
click pt. Articol 18 January 2018 18:28
laca1968 Bravo Adrienne
0 
Diferenta este ca Webb joaca 20 de minute pe meci iar Bartee 40. Webb arunca in 10 minute cat alte jucatoate in 30-40. 
click pt. Articol 14 January 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adrienne este una dintre cele mai bune jucatoare de baschet din Romania.Finalizeaza fara concurenta!!Bravo Adrienne,esti una dintre bazele solide a echipei SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 14 January 2018 11:10