Ancuța Stoenescu, campioană în ultimii 3 ani, iar acum țintește cel de-al 4-lea titlu consecutiv


Baschetbalista de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se află în fața unei performanțe istorice, a 5-a finală la rând

Ancuța Stoenescu scrie istorie în baschetul feminin românesc, urmând ca astăzi să debuteze în cea de-a 5-a finală consecutivă jucată în Liga Națională. Sportiva din lotul lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are la activ 3 titluri naționale câștigate la rând cu două echipe diferite, Sepsi și CSM Târgoviște, respectiv 4 finale disputate în ultimii 4 ani, fiind singura baschetbalistă care a reușit acest lucru în România în anii precedenți. 

În sezonul 2016-2017, Ancuța își poate trece în palmares cel de-al 4-lea trofeu la rând în LNBF, respectiv al 2-lea consecutiv în echipamentul alb-verde a lui Sepsi, asta dacă trupa lui Zoran Mikes se va impune în finală în fața celor de la Universitatea Cluj. 

Cum au arătat ultimele 4 sezoane pentru Ancuța Stoenescu în Liga Națională de Baschet Feminin?

2015-2016 - A juca la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, victorie în finală cu 3-0 la general în fața celor de la CSU Alba Iulia

2014-2015 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-2 la general în fața celor de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

2013-2014 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-1 la general în fața celor de la ICIM Arad

2012-2013 - A jucat la CSM Târgoviște, înfrângere în finală cu 2-3 la general în fața celor de la ICIM Arad

Finala dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj debutează astăzi cu primul meci al seriei și continuă mâine tot în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe pentru jocul secund. Ulterior, seria se mută în fieful celor de la ”U” Cluj. 

*Foto: Mircea Roșca, Cosmin Iftode (sportpictures.eu)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 April 2017 / 15:30


Galerie foto


megan trei culori
0 
stimate radu, culorile Sepsi Sic sunt verde-alb (de unde galben-verde, si de cand?)
 
20 April 2017 15:46
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Hai Ancuta...speram sa fi o serbatorita speciala in baschetul feminin...chiar meriti !Succes tie si echipei SEPSI SIC ! 
21 April 2017 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Schimbări majore la nivel de LNBF
Sezonul următor vom avea două românce în permanență pe parchet 
Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin
Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi 
Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani
„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe” 
Nathalie Fontaine nu va continua la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în sezonul viitor
Suedeza va juca în prima ligă din Franţa  
CSU Alba Iulia si Bogdan Duma, cercetați de procurorii din Alba Iulia
La baza anchetei penale stă nerespectarea, de către conducerea clubului, a unei hotărâri judecătoresti pronunțate de Tribunalul Bucuresti 
CSM Satu Mare va conta și în sezonul viitor pe căpitanul Andra Mandache
Alte două jucătoare vor continua la viecampioană 
Harrison și Lloyd, coechipiere în Australia
Jucătoarea care a evoluat pentru SCM Timișoara și-a făcut deja debutul la noua sa echipă 
Anca Stoenescu, a 12-a oară campioană a României
Veterana devine cea mai titrată baschetbalistă din istoria Ligii Naționale 
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
click pt. Articol 16 May 2018 16:07
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
click pt. Articol 15 May 2018 23:06
Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
click pt. Articol 15 May 2018 22:24
laca1968 Raios?
0 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
click pt. Articol 12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
click pt. Articol 11 May 2018 23:10
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
click pt. Articol 11 May 2018 21:58
studentU Dragan
0 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
click pt. Articol 11 May 2018 21:48
laca1968 Multumim Zoran!
0 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
click pt. Articol 11 May 2018 19:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DENSON SI SOLOPOVA JUCATOARE DE NIVELUL LUI SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
JUCATOARELE BUNE VOR VENI LA SEPSI SIC !!! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:57