Ancuța Stoenescu, campioană în ultimii 3 ani, iar acum țintește cel de-al 4-lea titlu consecutiv


Baschetbalista de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se află în fața unei performanțe istorice, a 5-a finală la rând

Ancuța Stoenescu scrie istorie în baschetul feminin românesc, urmând ca astăzi să debuteze în cea de-a 5-a finală consecutivă jucată în Liga Națională. Sportiva din lotul lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are la activ 3 titluri naționale câștigate la rând cu două echipe diferite, Sepsi și CSM Târgoviște, respectiv 4 finale disputate în ultimii 4 ani, fiind singura baschetbalistă care a reușit acest lucru în România în anii precedenți. 

În sezonul 2016-2017, Ancuța își poate trece în palmares cel de-al 4-lea trofeu la rând în LNBF, respectiv al 2-lea consecutiv în echipamentul alb-verde a lui Sepsi, asta dacă trupa lui Zoran Mikes se va impune în finală în fața celor de la Universitatea Cluj. 

Cum au arătat ultimele 4 sezoane pentru Ancuța Stoenescu în Liga Națională de Baschet Feminin?

2015-2016 - A juca la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, victorie în finală cu 3-0 la general în fața celor de la CSU Alba Iulia

2014-2015 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-2 la general în fața celor de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

2013-2014 - A jucat la CSM Târgoviște, victorie în finală cu 3-1 la general în fața celor de la ICIM Arad

2012-2013 - A jucat la CSM Târgoviște, înfrângere în finală cu 2-3 la general în fața celor de la ICIM Arad

Finala dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj debutează astăzi cu primul meci al seriei și continuă mâine tot în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe pentru jocul secund. Ulterior, seria se mută în fieful celor de la ”U” Cluj. 

*Foto: Mircea Roșca, Cosmin Iftode (sportpictures.eu)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ancuţa Stoenescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 15:30


Galerie foto


megan trei culori
0 
stimate radu, culorile Sepsi Sic sunt verde-alb (de unde galben-verde, si de cand?)
 
20 aprilie 2017 15:46
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Hai Ancuta...speram sa fi o serbatorita speciala in baschetul feminin...chiar meriti !Succes tie si echipei SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Olimpia Brașov, două victorii în amicale la Alba
CSU Alba Iulia a pierdut toate cele patru amicale de pe propriul teren 
6 formații din LNBF continuă cu antrenorii din sezonul trecut
Nou-venitele în prima ligă se numără printre cele 4 echipe care au schimbat principalul 
Călin Voicu: "Avem banii necesari pentru o lună si jumătate"
Consiliul Județean Teleorman si-a retras sprijinul echipei de baschet feminin din Alexandria. 
LNBF – Rezultatele și programul din presezon
Au fost preferați adversari din Ungaria și amicale între echipele din campionatul românesc 
Sherise Williams, noua achiziție de la BC Sirius Târgu Mureș
Pivotul american va fi la prima experiență europeană 
Două înfrângeri în presezon pentru CSU Alba Iulia
Gruparea din Cetatea Unirii a pierdut la 33 de puncte duelul cu SCM Timisoara respectiv 6 puncte cu FCC ICIM Arad. 
Si-a retras echipa din prima ligă de baschet, dar refuză să acorde dezlegarea sportivelor
Marius Cosoi, presedintele CS National Iasi, solicită bani pentru a acorda dezlegarea unor sportive care nu mai sunt sub contract cu echipa sa. 
FCC ICIM Arad revine în Liga Europei Centrale după un an
Alte patru echipe din LNBF au confirmat deja participarea 
CSM Satu Mare cedează în fața unei nou-promovate la meciul de prezentare al echipei
SCM Timisoara s-a impus cu scorul de 72-67 în fața unei echipe ce are ca obiectiv câstigarea titlului național. 
LNBF: Gălățeanca Alina Crăciun a semnat cu Phoenix
Crăciun: „Am făcut o alegere potrivită pentru că m-am întors acasă” 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
leatule...Chirita,taci macar in acest campionat.Lasa-ne in pace,sa putem savura castigul si victoria cu echipele tale preferate !! Hújj,hújj hajrá...Hai Sepsi Sic !!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DVTK este o echipa net suprioara Clujului...nu va mirati ca ati pierdut !! Echipe mai bune ca DVTK,Győr si Pécs au pierdut cu SEPSI SIC tot in Ungaria.SEPSI SIC a jucat si finala Cupei Sió la Szekszárd!! Bravo SEPSI SIC !! FELICITARI!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:16
0 
Zât, 7verze! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 19:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Pierde campionatul o echipa buna,dar nu ne doare lipsa lui Tanase !!Poate jucatoarele bune vin la noi...
A doua oara scapa Targoviste de SEPSI SIC in supercupa!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ce ati facut cu SEPSI SIC ??Evolutie cam palida...