Andrei Kalnicenko, primul transfer al clujenilor de la U-BT


Sportivul moldovean va primi paşaport românesc

U-Banca Transilvania a realizat un prim transfer. Gruparea ardeleană a anunţat, prin intermediul site-ului oficial, achiziţia baschetbalistului Andrei Kalnicenko. Acesta este originar din Moldova, însă a depus actele pentru obţinerea paşaportului românesc.

Kalnicenko măsoară 2.01 m şi cântăreşte 89 de kg, evoluând pe postul de extremă. Sportivul soseşte de la formaţia Chercasy, pentru care a evoluat în 34 de partide. Jucătorul a contabilizat medii de 14 puncte, 6.1 recuperări şi 2.3 pase decisive.

De asemenea, Andrei a trecut pe la BC Odessa, BC Khimik sau BC Donetsk, grupări alături de care a bifat în competiţii europene precum EuroChallenge sau EuroCup.

"Ne bucurăm să anunțăm înregimentarea lui Andrei Kalnicenko, un jucător care a activat în ultimii ani în Ucraina. El joacă pe poziția 3 și este un baschetbalist care, în condițiile noii reguli impuse de Federație, ne va ajuta să acoperim un post pe care nu aveam jucători cu experiență români", a declarat Marcel Ţenter, conform site-ului u-mobitelco.ro.

Foto- fibaeurope.com



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 20 May 2015 / 12:57


Galerie foto


ARM UBT
1 
Ceva "de prezentare" nu exista? 
20 May 2015 14:40
spectator jucatori autohtoni
2 
Deci...acum incepe naturalizarea.... Inseamna ca romanii tot pe dinafara vor ramane.....Si atunci de ce avem la baby baschet, la minibaschet sute de echipe? Oare la noi de ce nu se poate ,ca la unguri, fara jucatori naturalizati ci numai jucatori autohtoni? 
20 May 2015 20:51
2 
Oricate dislike-uri i-ati da,spectator are dreptate in esenta lucrurilor.Noi o sa continuam sa jucam cu manuta de jucatori mai rasariti pana o sa iasa in carje din baschet,o sa-i platim cu sume obscene raportate la valoarea lor,apoi o sa cautam motive in galaxii de ce participarile noastre la competitiile importante internationale la nivel de echipa nationala se petrec la intervale de timp masurabile in zeci de ani!!! 
21 May 2015 11:47
tzontzolino baschet ca meserie
2 
sunt multi care isi dau copilul la baschet doar ca sa faca si el un sport/o miscare! Nu imi dau copilul la baschet cu gandul sa il fac baschetbalist! Ca orice parinte vreau sa faca o scoala si sa aibe o meserie pana la batranete! In baschet exista riscul urias sa te accidentezi si ai pierdut tot! Nici un parinte nu isi va lasa copilul sa neglijeze scoala pentru baschet, iar daca vrei sa ajungi baschetbalist de nivel va trebui sa mananci baschet pe paine, nu 2-3 antrenamente de 1 ora pe saptamana! 
21 May 2015 13:37
1 
ar mai trebui ca jucatorului de baschet sa i se recunoasca statutul profesional. 
21 May 2015 18:52
spectator jucatori romani
1 
Romania ARE jucatori tineri mai rasariti dar cu atatia antrenori sarbi ( desi avem si antrenori romani foarte bine pregatiti care nu au angajamente in Romania) nu mai apucam sa ii vedem decat prin Liga 1 sau foarte rar prin LNBM cate 20 secunde - 1 minut. In conditiile in care echipa ta conduce cu 20-30 puncte oare chiar nu s-ar putea sa le acorde si lor incredere ? Stau si ma gandesc ce e in sufletul acelor tineri, dar mai ales ma gandesc cum ma pot uita eu in ochii unui tanar dupa ce ,,imi aduc aminte" sa il introduc in teren doar cateva secunde. Singurii care le acorda sanse am vazut ca au fost Sapera si Bobo Pintea si sper ca va urma Florin Nini. 
21 May 2015 20:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55