Andrei Kalnicenko, primul transfer al clujenilor de la U-BT


Sportivul moldovean va primi paşaport românesc

U-Banca Transilvania a realizat un prim transfer. Gruparea ardeleană a anunţat, prin intermediul site-ului oficial, achiziţia baschetbalistului Andrei Kalnicenko. Acesta este originar din Moldova, însă a depus actele pentru obţinerea paşaportului românesc.

Kalnicenko măsoară 2.01 m şi cântăreşte 89 de kg, evoluând pe postul de extremă. Sportivul soseşte de la formaţia Chercasy, pentru care a evoluat în 34 de partide. Jucătorul a contabilizat medii de 14 puncte, 6.1 recuperări şi 2.3 pase decisive.

De asemenea, Andrei a trecut pe la BC Odessa, BC Khimik sau BC Donetsk, grupări alături de care a bifat în competiţii europene precum EuroChallenge sau EuroCup.

"Ne bucurăm să anunțăm înregimentarea lui Andrei Kalnicenko, un jucător care a activat în ultimii ani în Ucraina. El joacă pe poziția 3 și este un baschetbalist care, în condițiile noii reguli impuse de Federație, ne va ajuta să acoperim un post pe care nu aveam jucători cu experiență români", a declarat Marcel Ţenter, conform site-ului u-mobitelco.ro.

Foto- fibaeurope.com



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 20 May 2015 / 12:57


Galerie foto


ARM UBT
1 
Ceva "de prezentare" nu exista? 
20 May 2015 14:40
spectator jucatori autohtoni
2 
Deci...acum incepe naturalizarea.... Inseamna ca romanii tot pe dinafara vor ramane.....Si atunci de ce avem la baby baschet, la minibaschet sute de echipe? Oare la noi de ce nu se poate ,ca la unguri, fara jucatori naturalizati ci numai jucatori autohtoni? 
20 May 2015 20:51
2 
Oricate dislike-uri i-ati da,spectator are dreptate in esenta lucrurilor.Noi o sa continuam sa jucam cu manuta de jucatori mai rasariti pana o sa iasa in carje din baschet,o sa-i platim cu sume obscene raportate la valoarea lor,apoi o sa cautam motive in galaxii de ce participarile noastre la competitiile importante internationale la nivel de echipa nationala se petrec la intervale de timp masurabile in zeci de ani!!! 
21 May 2015 11:47
tzontzolino baschet ca meserie
2 
sunt multi care isi dau copilul la baschet doar ca sa faca si el un sport/o miscare! Nu imi dau copilul la baschet cu gandul sa il fac baschetbalist! Ca orice parinte vreau sa faca o scoala si sa aibe o meserie pana la batranete! In baschet exista riscul urias sa te accidentezi si ai pierdut tot! Nici un parinte nu isi va lasa copilul sa neglijeze scoala pentru baschet, iar daca vrei sa ajungi baschetbalist de nivel va trebui sa mananci baschet pe paine, nu 2-3 antrenamente de 1 ora pe saptamana! 
21 May 2015 13:37
1 
ar mai trebui ca jucatorului de baschet sa i se recunoasca statutul profesional. 
21 May 2015 18:52
spectator jucatori romani
1 
Romania ARE jucatori tineri mai rasariti dar cu atatia antrenori sarbi ( desi avem si antrenori romani foarte bine pregatiti care nu au angajamente in Romania) nu mai apucam sa ii vedem decat prin Liga 1 sau foarte rar prin LNBM cate 20 secunde - 1 minut. In conditiile in care echipa ta conduce cu 20-30 puncte oare chiar nu s-ar putea sa le acorde si lor incredere ? Stau si ma gandesc ce e in sufletul acelor tineri, dar mai ales ma gandesc cum ma pot uita eu in ochii unui tanar dupa ce ,,imi aduc aminte" sa il introduc in teren doar cateva secunde. Singurii care le acorda sanse am vazut ca au fost Sapera si Bobo Pintea si sper ca va urma Florin Nini. 
21 May 2015 20:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
Lovitură de imagine dată de U-BT Cluj: Dusko Vujosevic – noul antrenor coordonator
Mihai Silvășan revine în angrenajul echipei, din funcția de antrenor secund. Branko Cuic – noul director executiv sportiv 
SCM Timișoara, termen prelungit până în 1 iulie pentru achitarea datoriei
Directorul clubului va încerca să îl convingă pe primarul Nicolae Robu 
Reacția primarului Nicolae Robu cu privire la situația echipei de baschet
Ce spune despre plata datoriei celor de la SCM Timisoara 
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
0 
Un antrenor mare cu palmares impresionant. Singura problema a lui e senatatea. Din delcaratia lui se poate deduce ca avea si alte oferte (lucru care e foarte logic si usor de crezut), dar a ales sa vina la Cluj. Cred ca zvonul cu Eurocup o sa se adevereasca. La nivelul lui nu cred ca ar vrea sa joace in Fiba europe cup. Fun fact e ca in Franta vorbea in sarba doar la timeouts si avea translator. Poate invata si Silva ceva sarba. Oricum cred ca sezonul acesta o sa avem mult mai multi jucatori sarbi decat americani, iar intr-o nota semi-trista, avand in vedere declaratia antenorlui, presimt ca nu o sa ramana nici macar Dykes la echipa. Daca se adevereste situatia, mie mi se pare ciudata inlaturarea lui Pintea de la echipa. 
click pt. Articol 18 June 2019 23:32
0 
Ok, o lovitura de imagine, de acord. Însă să vedem ce se întâmplă mai departe, care este forță de muncă a acestui om care mănâncă baschet pe pâine, dar care are probleme serioase de sănătate. Oricum la ce jucători vor veni, cred ca ar trebui în sfârșit sa ne mai distram și noi. Sper ca Silvasan va profita din plin și va invata multe pt ca acum chiar are profesor. Sunt însă foarte dezamăgit de mutarea cu Cuic. Dintr-un jucător ambițios, decent valoric, dar de un caracter îndoielnic și apoi secund sa ajungi în câțiva ani director sportiv, wow, nu știu ce sa zic, este aproape șocant. Nu sunt fun Cristescu, am zis-o, dar personal, pentru funcția respectiva mi se părea mult mai potrivit decât acest Cuic... 
click pt. Articol 18 June 2019 22:35
0 
Mi se pare total ireal scenariul conform căruia Vujosevic a venit doar de imagine si in fapt va fi secundul/in umbra lui Silva..nu ar fi venit doar pt asa ceva 
click pt. Articol 18 June 2019 21:50
tarb Comparatie nefericita!
0 
Nick Nurse a castigat titlul in Anglia cu London Towers a castigat g League si ajucat ceva meciuri si in Euroliga. El nu o invatat meserie la Toronto ci s-o ocupat cu ofensiva timp de 3, 4 ani . 
click pt. Articol 18 June 2019 21:23
vass bela Tot Silva
0 
va avea cutitul in mana, este o mutare cum ii si titlul din TB, adica una de imagine . Nume da, putere de munca ba, asa ca pt suporteri un strain celebru e noul antrenor, pt cei din interiorul clubului tot Silva, asa ca totul e ca inainte . Din pacate ! 
click pt. Articol 18 June 2019 20:03
vruk Silvasan asistent
0 
Te contrazic. Este o idee foarte buna. Si iti dau un exemplu recent de campion. Nick Nurse. Uita-te in cate sezoane a fost omul ala asistent, de la cine a invatat meserie si unde a ajuns acum.
In rest, o mutare excelenta. 
click pt. Articol 18 June 2019 19:31
romeovura Nana Foulland
0 
Sper să rămână la echipă, și să vedem baschet. Hai U-BT 
click pt. Articol 18 June 2019 19:00
76ers Da..
0 
Se vede si in poza ca nu arata tocmai bine si plin de viata dar si prin simpla prezenta in jurul clubului sunt convins ca va avea un impact imens mai ales in aducerea jucatorilor.
Am vazut ca se doreste o schimbare totala la nivelul strainilor si chiar sunt curios :D 
click pt. Articol 18 June 2019 18:53
free62 free62
0 
Pai se pare ca sibienii au avut dreptate...Pintea pare a fi out si Cristescu pe linie moarta. E mai escroc sarbotelu asta de Cuic decat credeam eu. Cat despre Silvasan...daca vrei sa fii principal cu adevarat, atunci te duci peste tot si antrenezi si inveti, nu e niciun pas normal sa stai sluga cuiva, mai ales cand acel cineva probabil are personalitate si nu ai un cuvant prea mare de spus. Nu e ca si cum pe Tenter l-a facut Baldwin antrenor. Da este antrenor cu nume, a mai fost(Baldwin), sa vedem jucatorii, ca pana la urma aia joaca. Cu Baldwin din cauza jucatorilor am reusit sa iesim din sferturi in al doilea lui sezon aici... 
click pt. Articol 18 June 2019 18:49
6X Da.
0 
Așa să fie. Amin. 
click pt. Articol 18 June 2019 18:41