Andrei Mandache și Vlad Moldoveanu vor lipsi de la meciul cu Macedonia


Primii doi căpitani ai Vulturilor nu au participat la partidele jucate de națională în București

andrei mandache vlad moldoveanu romania baschet

Andrei Mandache și Vlad Moldoveanu nu au fost pe foaia statistică la partidele jucate de naționala României la Arena de Baschet din Capitală, în compania celor de la Athletic Constanța și SCM U Craiova.

Cei  doi jucători care au avut banderola de căpitan în ultima perioadă la naționala României au fost inițial convocați în lotul de 15 al tricolorilor pentru primul duel din precalificările pentru Euro 2021. Cu toate acestea, ei nu au jucat nici în victoria scor 108-73 în fața lui Athletic Constanța, nici în înfrângerea cu SCM U Craiova, scor 72-78.

De asemenea, Iulian Orbeanu ar fi suferit o entorsă în amicalul contra dobrogenilor, motiv pentru care nu a jucat contra Craiovei și este incert pentru duelul de duminică, ce se va juca în compania ex-iugoslavilor.

Interesant este că Vlad Moldoveanu a fost apt și a jucat miercuri în partida amicală a celor de la U-BT Cluj în compania celor de la CSM Târgu Mureș, câștigată de clujeni cu 88-71.

Astfel, lotul pentru meciul cu Macedonia este următorul:

Fundași: Giordan Watson, Lucas Tohătan, Dragoș Diculescu, Tudor Gheorghe

Extreme: Nandor Kuti, Bobe Nicolescu, Radu Paliciuc, Iulian Orbeanu

Pivoți: Alex Olah, Emanuel Cățe, Anton Diaconescu.

Din lotul inițial de 15 jucători mai făceau parte și Rolland Torok și Radu Vîrnă, dar aceștia nu au jucat în amicalele de la Arena de Baschet. Este neclar, deci, dacă mai fac parte din lotul echipei pentru partida de duminică.

*foto: fiba.com



Eduard Popa / 13 September 2018 / 13:32


Galerie foto


1 
Oradea are meci oficial in 22 Septembrie si i se iau 2 jucatori la lot (singurii eligibili pentru nationala) iar Moldoveanu joaca bine merci la Cj in amicale. Mie mi se pare corect ca toate echipele sa beneficieze de tratament egal mai ales ca acum Oradea putea fi ajutata sa il lase macar pe Watson fiind un PG nou la echipa. 
13 September 2018 14:25
ajax Chiar
0 
mai repede, pe 20, în deplasare. 
13 September 2018 16:48
gyke mda
0 
Nu cred ca cei de la Cluj au fost 'lasati" de Costescu la club ca un hatar facut Clujului, cred ca e altceva la mijloc, dar cum cei de la FRB au o transparenta si o comunicare inexistente, nu sper sa aflu prea curand motivul... 
13 September 2018 14:55
Oldtimer Onoare vs. Tactică
0 
Posibil ca, uneori, onoarea de a castiga un meci, cand ai 15 pct avans la debutul Q4, a fost sacrificata tactic, pierzand la 1-5 puncte, pentru a incerca trasarea unui parcurs cat mai favorabil in PO, odata ce ti-ai testat jocul, schemele si echipa si ai vazut ca toate merg "snur". Dar pentru Onoarea de a reprezenta, cat mai onorabil posibil, Romania, atat "ciudatul" domn Achim cat si "mizeria" de domn Sere au sacrificat calculul tactic, asumandu-si consecintele asupra evolutiei echipei in alte competitii.... O atitudine care, de fapt, tine si ea de mentalitatea de campion.  
13 September 2018 19:50
andrac Nationala
0 
Nici mie nu mi se para fair-play decizia federatiei de a nu-i 'taxa' pe cei de la Cluj pentru asta. Sunt echipe care au cate 2-3 jucatori la nationala si raman descoperiti (la antrenamente) o buna perioada. Moldoveanu si Torok de ce nu fac parte din lot si joaca amicale cu Cluj?:) 
13 September 2018 23:35
0 
E intr-adevar ciudat ce se intampla cu atat mai mult cu cat nu vine nimeni cu precizari. Atat Moldoveanu, Mandache cat si Torok vin dupa niste accidentari si probabil nu vor sa recidiveze. Eu pe ei ii inteleg, ceea ce nu inteleg este de ce li se permite acest lucru. Ori sunt accidentati, ori nu. Atata vreme cat joaca bine mersi in amicale inseamna ca sunt ok. Poate nu 100% dar sigur pot ajuta nationala.
Oradea ii va primi pe Watson si Bobe in 18 sep, iar in 19 pleaca la drum, deci nu vor mai apuca niciun antrenament cu echipa. Daca nu o sa se califice o sa fie vina lor ca nu sunt in stare si se fac de ras.
Interesant e ca cei 3 nici macar nu s-au prezentat la lot. Nu vreau sa intram in "hora scenariilor" dar Mandache cand inca era jucatorul Oradiei si era cu ruptura musculara, deci clar nu avea cum sa joace, a fost obligat sa mearga la lot si sa faca recuperarea acolo. Asta dupa ce abia terminase un sezon greu si putea fi lasat cu familia. Nu vreau sa cred ca s-a facut acest lucru pt ca era jucatorul Oradiei, dar e surprinzator ca atunci au fost foarte stricti iar acum fara reactie. 
14 September 2018 16:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ancuța Stoenescu: „Am hotărât să las loc și fetelor mai tinere. Încercăm să le ajutăm să se integreze cât mai bine”
Meciurile cu Franța și Finlanda sunt ultimele pe care fundașul de 38 de ani le dispută pentru naționala de senioare 
Dragan Petricevic: „Normal că dorim să jucăm cât de bine putem și cât de mult ne va permite și adversarul”
„Acvilele” s-au reunit la Cluj-Napoca pentru meciurile cu Franța și Finlanda, care încheie calificările la europeanul de anul viitor 
Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților
Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională” 
Tudor Costescu: „Drumul e foarte lung și va fi plin de suișuri și coborâșuri”
Antrenorul naționalei României a oferit o declarație realistă despre echipa „Vulturilor” 
Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit al României pentru partida cu Kosovo din precalificările Euro 2021
Care sunt absențele și surprizele din lotul „Vulturilor” 
Monika Brosovszky: „Jucătoarele au luptat din greu, am doar cuvinte de laudă pentru ele”
Antrenoarea s-a arătat mulțumită de prestația fetelor de la 3x3 în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 
Ancuța Stoenescu se va retrage de la naționala de senioare după meciurile din luna noiembrie
Veterana a evoluat la 4 ediții ale Campionatului European începând din 2001 și a jucat în acest an la europeanul de 3x3 
„Acvilele” pentru meciurile cu Franța și Finlanda, ultimele din calificările pentru europeanul din 2019
6 din cele 14 jucătoare au sub 23 de ani și lipsește o componentă importantă din partidele de până acum 
Naționala feminină U18 de 3x3 a disputat primele partide de la Jocurile Olimpice de Tineret
Tricolorele au cedat în fața Germaniei, dar au triumfat împotriva Iranului 
Monika Brosovszky: „Este o onoare și o mândrie să pot participa la o asemenea acțiune”
Arădeanca este pregătită să conducă naționala feminină de 3x3 la Jocurile Olimpice de Tineret 
fanU fan U
0 
Claudia Pop Cuic nu a fost convocata deoarece ea a renuntat la echipa nationala. Este decizia ei care trebuie respectata. Sigur ar fii fost de mare ajutor in cadrul echipei, deoarece este o jucatoare valoroasa. Pacat ca pentru unii convocarea la echipa nationala nu este o prioritate. Oricum si fara ea le doresc succes feteor si HAI ROMANIA
Haideti sambata in Horea Demian sa fim alaturi de Romania 
click pt. Articol 13 November 2018 13:58
studentU Claudia Pop
0 
de ce nu a fost convocata sau nu a rapsuns convocarii?

Cu o formula de start Parau-Marginean-Stoenescu-Pop-Pavel eram competitivi cred eu.

De Walker nu stiu nimic. Nici nu stiam ca avem naturalizari la nationala de fete.

Sambata sunt la meci! Hai acvilelor! :) 
click pt. Articol 13 November 2018 12:58
0 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
click pt. Articol 12 November 2018 01:11
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
click pt. Articol 11 November 2018 23:11
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
click pt. Articol 11 November 2018 22:12
0 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
click pt. Articol 11 November 2018 22:08
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
click pt. Articol 11 November 2018 20:58
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
click pt. Articol 11 November 2018 20:47
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
click pt. Articol 11 November 2018 20:41
0 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta