Andrei Mandache și Vlad Moldoveanu vor lipsi de la meciul cu Macedonia


Primii doi căpitani ai Vulturilor nu au participat la partidele jucate de națională în București

andrei mandache vlad moldoveanu romania baschet

Andrei Mandache și Vlad Moldoveanu nu au fost pe foaia statistică la partidele jucate de naționala României la Arena de Baschet din Capitală, în compania celor de la Athletic Constanța și SCM U Craiova.

Cei  doi jucători care au avut banderola de căpitan în ultima perioadă la naționala României au fost inițial convocați în lotul de 15 al tricolorilor pentru primul duel din precalificările pentru Euro 2021. Cu toate acestea, ei nu au jucat nici în victoria scor 108-73 în fața lui Athletic Constanța, nici în înfrângerea cu SCM U Craiova, scor 72-78.

De asemenea, Iulian Orbeanu ar fi suferit o entorsă în amicalul contra dobrogenilor, motiv pentru care nu a jucat contra Craiovei și este incert pentru duelul de duminică, ce se va juca în compania ex-iugoslavilor.

Interesant este că Vlad Moldoveanu a fost apt și a jucat miercuri în partida amicală a celor de la U-BT Cluj în compania celor de la CSM Târgu Mureș, câștigată de clujeni cu 88-71.

Astfel, lotul pentru meciul cu Macedonia este următorul:

Fundași: Giordan Watson, Lucas Tohătan, Dragoș Diculescu, Tudor Gheorghe

Extreme: Nandor Kuti, Bobe Nicolescu, Radu Paliciuc, Iulian Orbeanu

Pivoți: Alex Olah, Emanuel Cățe, Anton Diaconescu.

Din lotul inițial de 15 jucători mai făceau parte și Rolland Torok și Radu Vîrnă, dar aceștia nu au jucat în amicalele de la Arena de Baschet. Este neclar, deci, dacă mai fac parte din lotul echipei pentru partida de duminică.

*foto: fiba.com



Eduard Popa / 13 September 2018 / 13:32


Galerie foto


1 
Oradea are meci oficial in 22 Septembrie si i se iau 2 jucatori la lot (singurii eligibili pentru nationala) iar Moldoveanu joaca bine merci la Cj in amicale. Mie mi se pare corect ca toate echipele sa beneficieze de tratament egal mai ales ca acum Oradea putea fi ajutata sa il lase macar pe Watson fiind un PG nou la echipa. 
13 September 2018 14:25
ajax Chiar
0 
mai repede, pe 20, în deplasare. 
13 September 2018 16:48
gyke mda
0 
Nu cred ca cei de la Cluj au fost 'lasati" de Costescu la club ca un hatar facut Clujului, cred ca e altceva la mijloc, dar cum cei de la FRB au o transparenta si o comunicare inexistente, nu sper sa aflu prea curand motivul... 
13 September 2018 14:55
Oldtimer Onoare vs. Tactică
0 
Posibil ca, uneori, onoarea de a castiga un meci, cand ai 15 pct avans la debutul Q4, a fost sacrificata tactic, pierzand la 1-5 puncte, pentru a incerca trasarea unui parcurs cat mai favorabil in PO, odata ce ti-ai testat jocul, schemele si echipa si ai vazut ca toate merg "snur". Dar pentru Onoarea de a reprezenta, cat mai onorabil posibil, Romania, atat "ciudatul" domn Achim cat si "mizeria" de domn Sere au sacrificat calculul tactic, asumandu-si consecintele asupra evolutiei echipei in alte competitii.... O atitudine care, de fapt, tine si ea de mentalitatea de campion.  
13 September 2018 19:50
andrac Nationala
0 
Nici mie nu mi se para fair-play decizia federatiei de a nu-i 'taxa' pe cei de la Cluj pentru asta. Sunt echipe care au cate 2-3 jucatori la nationala si raman descoperiti (la antrenamente) o buna perioada. Moldoveanu si Torok de ce nu fac parte din lot si joaca amicale cu Cluj?:) 
13 September 2018 23:35
0 
E intr-adevar ciudat ce se intampla cu atat mai mult cu cat nu vine nimeni cu precizari. Atat Moldoveanu, Mandache cat si Torok vin dupa niste accidentari si probabil nu vor sa recidiveze. Eu pe ei ii inteleg, ceea ce nu inteleg este de ce li se permite acest lucru. Ori sunt accidentati, ori nu. Atata vreme cat joaca bine mersi in amicale inseamna ca sunt ok. Poate nu 100% dar sigur pot ajuta nationala.
Oradea ii va primi pe Watson si Bobe in 18 sep, iar in 19 pleaca la drum, deci nu vor mai apuca niciun antrenament cu echipa. Daca nu o sa se califice o sa fie vina lor ca nu sunt in stare si se fac de ras.
Interesant e ca cei 3 nici macar nu s-au prezentat la lot. Nu vreau sa intram in "hora scenariilor" dar Mandache cand inca era jucatorul Oradiei si era cu ruptura musculara, deci clar nu avea cum sa joace, a fost obligat sa mearga la lot si sa faca recuperarea acolo. Asta dupa ce abia terminase un sezon greu si putea fi lasat cu familia. Nu vreau sa cred ca s-a facut acest lucru pt ca era jucatorul Oradiei, dar e surprinzator ca atunci au fost foarte stricti iar acum fara reactie. 
14 September 2018 16:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos 
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
click pt. Articol 01 April 2019 21:38
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
click pt. Articol 01 April 2019 18:10
studentU photoshop ultimul racnet
0 
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :)) 
click pt. Articol 01 April 2019 16:13
tanaseb Gluma
0 
1 APRILIE 
click pt. Articol 01 April 2019 15:00
studentU da, corect
0 
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0 
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0 
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale... 
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0 
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.  
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0 
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.  
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0 
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania