Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com


Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres

andrei mandache cel mai bun roman

Site-ul eurobasket.com a oferit premiile individuale pentru sezonului 2018/2019 al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Eurobasket a păstrat anumite rubrici speciale pentru jucătorii autohtoni, iar Andrei Mandache a fost votat cel mai bun baschetbalist român.

Mandache a jucat în acest sezon la CSA Steaua, după trei sezoane petrecute la CSM CSU Oradea. Chiar dacă echipa sa nu a mai avut un parcurs prea bun în playoff, dată fiind despărțirea de CSM București, Mandache a reușit un sezon individual excelent. Andrei a adunat medii de 11,8 puncte, 3,5 recuperări și 3,3 pase decisive, cu 2,5 intercepții, în 32 de partide.

Nandor Kuti a fost votat de eurobasket.com drept cel mai bun jucător U23 din LNBM. Baschetbalistul celor de la U-BT Cluj a avut prestații fluctuante în ofensivă, dar a arătat o creștere în joc apreciabilă în ceea ce privește defensiva. El a strâns medii de 6,8 puncte, 3,5 recuperări și 2 pase decisive în acest sezon pentru U-BT, echipă care a terminat pe locul 3 în actualul sezon al LNBM.

În ceea ce privește jucătorul cu cel mai mare progres, distincția îi revine lui Dragoș Diculescu de la SCM Timișoara. Adus de la Steaua, Diculescu a fost principalul jucător U23 al bănățenilor, iar după despărțirea de Kevin Calotă, principalul român al Timișoarei. El a strâns medii de 5,5 puncte, 3,2 recuperări și 2,2 pase decisive.

De altfel, Eurobasket.com a propus și o echipă a celor mai buni jucători autohtoni în sezonul 2018/2019. Aceasta arată în forma următoare:

Andrei Mandache (CSA Steaua)
Vlad Corpodean (Phoenix Galați)
Titus Nicoară (CSM Mediaș)
Szabolcs Santa (CSM Târgu Mureș)
Alin Borșa (CSM Târgu Mureș)

Site-ul a oferit și opiniile privind cele mai bune echipe ale sezonului, dar și premiile individuale din LNBM.

*foto: facebook Steaua București Baschet



Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Nandor Kuti
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dragoș Andrei Diculescu

Eduard Popa / 12 June 2019 / 15:35


Galerie foto


studentU fara indoiala
1 
mandache a fost cel mai bun roman
dar sa pui in best 5 4 jucatori care nici n-au jucat cu echipe de top 6...asta inseamna sa te iei strict dupa statistica, fara sa interpretezi datele intr-un anumit context si asta inseamna sa te numesti FRB si sa faci o liga hibrida din care n-a inteles nimeni nimic si n-a avut nimeni nici un beneficiu direct. Doar atat ca nu s-a numit ca avem o liga 1 cu 6-8 echipe competitive, s-a numit ca avem super liga cu x grupe valorice, etc... 
12 June 2019 18:00
1 
Selectie facuta (cu exceptia lui Mandache) dupa regula: " Decat codas la oras, mai bine-n satul tau fruntas". 
12 June 2019 19:24
2 
Daca ar fi dupa cei 2 u-isti de mai sus toate topurile ar fi facute doar cu jucatori de la voi ca doar voi sunteti miezu. Baieti baieti 
12 June 2019 22:05
1 
Daca nu era nici un jucator din grupa 2,3 e problema ca nu ne descurcam nici acolo. Nu va e bine nici cum 
12 June 2019 22:52
2 
macar intelegi ce spui? eu unul nu inteleg
am zis eu ceva de jucatori romani de la U?
Vezi un Dragoste, un Tohatan, chiar Gheorghe de la Pitesti, toti care au jucat in prima grupa valorica, atat cat au putut. Eu le vad merite mai mari decat lui Santa sau Borsa indiferent de statistica celor doi din urma 
13 June 2019 08:38
Cristi11 Studentu
1 
Inteleg ce spui. Dar pe pozitiile lor e Mandache si Corpo. Si merita din plin sa fie acolo. Dragoste mai putin 
13 June 2019 09:04
Cristi11 Studentu
2 
Zi un jucator roman din 1-8 pe pozitiile 4-5 care au statistici cat de cat!!! Orbeanu? Gavrila? Lazar? Popa? Tabarna? 
13 June 2019 09:07
studentU din nou spun
1 
nu vorbim de statistici, vorbim de joc si impactul jucatorilor la un nivel mai ridicat sau mai scazut. De exemplu torok cred ca merita mai mult sa fie aici decat borsa sau santa.
Sa compari jucatori din doua ligi cu nivel de joc diferit e ca si cum ai compara mere cu pere. Nu i "vina" celor de la eurobasket.com ci a frb care au gandit formatul asta. Probabil torok daca ar fi jucat cu echipele cu care au jucat Santa si Borsa ar fi fost mult peste ei la toate statisticile posibile.  
13 June 2019 09:41
Cristi11 Studentu
1 
Ai dreptate. Dar e doar 1 din 8 echipe. Din pacate nu avem jucatori cu talie. Nu vine nimeni din spate. Sunt curios in cat timp o sa apara un Cațe, un Moldoveanu.  
13 June 2019 10:00
2 
Cum a fost pus Titus pe 3, desi el joaca 4, tot asa putea fi pus un Tohatan pe 2 in locul lui Corpodean. Iar pe pozitia 3 nu are loc Diculescu care a jucat contra unui Dykes sau Richard? La pozitia 4-5 de acord ca nu avem jucatori la echipele bune, cu exceptia lui Torok, dar pe pozitia 1-2-3 eu zic ca avem jucatori care au avut rezultate foarte bune in grupa principala, contra unor adversari valorosi. 
13 June 2019 11:52
1 
Asta ziceam si eu. Pe 1-2-3 sunt destui cu siguranta dar pe 4-5 spre 0 
13 June 2019 13:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34