Andrei Mandache se desparte de CSM CSU Oradea, după 3 ani și două titluri naționale


Mesajul emoționant al căpitanului bihorenilor

andrei mandache despartire oradea

Andrei Mandache este primul nume de marcă din formația bihoreană care se desparte de CSM CSU Oradea în această vară. Cel care a făcut anunțul a fost chiar căpitanul naționalei României.

Mandache a postat pe facebook un mesaj emoționant, în care explică faptul că și-ar fi dorit să rămână în angrenajul echipei, dar nu a mai fost dorit de staff-ul clubului care are un nou plan în viitorul sezon. Totodată, căpitanul naționalei a ținut să mulțumească tuturor fanilor „Leilor Roșii” pentru faptul că l-au reprimit cu brațele deschise după 10 ani de la ultimul meci în tricoul Oradiei. Totodată, Mandache a avut mulțumiri speciale și pentru antrenorul Cristian Achim:

Postarea integrală a lui Mandache:

„La Revedere Oradea...

Datorita faptului că am fost copleșit de emoții pentru că am câștigat cel de-al doilea titlu de campion,nu mi-am găsit cuvintele să scriu câteva rânduri in toată această perioadă.Acum consider ca este momentul potrivit sa adresez câteva gânduri de mulțumire celor care mi-au fost alaturi in această călătorie.As dori sa încep prin a preciza că acest sezon va rămâne în amintire ca cel mai greu an din cariera mea,din motive psihice și fizice pe care le-am comunicat întotdeauna și cărora le-am căutat raspuns/soluții de fiecare data.Ultimile 3 luni au fost detașat cele mai grele pentru că am presimțit că urmează o schimbare majora,care nu de mult a devenit realitate.

Acum 3 săptămâni am avut o întâlnire cu domnul Serban Sere care mi-a comunicat oficial că nu mai putem continua colaborarea;as dori sa ii mulțumesc în primul rând pentru că și-a găsit timpul necesar pentru a-mi comunica fata in fata acest lucru,dar și pentru că mi-a demonstrat încă odată că pe lângă faptul că este un președinte care tine la jucătorii lui este și un OM cu un caracter puternic,care m-a respectat atât pe mine cât și munca mea depusa in cadrul echipei.

Visul de a mă întoarce în Oradea,echipa cu care m-am lansat in liga națională a devenit realitate datorita acestui om minunat,care a căutat soluții in repetate rânduri de a mă duce înapoi.Din păcate orice inceput are și un sfârșit,sau orice vis frumos se termină mai repede decât ne dorim noi să se întâmple.

Pentru că mă simt dator moral macar cu o explicatie fata de oamenii minunati pe care i-am întâlnit în acest oraș,fata de toti fanii,suporterii....LEII ROSI,care m-au impresionat meci de meci,care au fost întotdeauna al-6-lea jucător de pe teren și pentru că m-au ajutat sa îmi găsesc forța necesară pentru a lupta până la ultima secunda din meci,voi scrie aici câteva rânduri care sper sa va raspunda măcar la o parte din curiozități.Imi doresc sa precizez că dorința mea de a rămâne a fost extraordinar de mare și că mi-am exprimat-o in repetate rânduri,ba chiar gandidu-ma să îmi inchei cariera Oradea.Eu consider că mă cunosc destul de bine și știu că sunt un jucător vocal și expresiv dar de cealaltă parte extrem de muncitor.Nu îmi place să mă laud,prefer sa o facă alții treabă asta,dar încep să citesc fel și fel de discuții și mi-aș dori sa se prezinte realitatea,nu bârfele răutăcioase.Fiecare are dreptul la părerea lui și la propria alegere;prin urmare din diferite motive clubul/conducerea/antrenorul....tot stafful mai mult sau mai puțin au hotărât să renunțe la mine,cert este că în acest sezon eu nu mă mai încadram in planurile lor și nu are legătură cu partea financiară pentru că Oradea este singura echipa din tara pentru care am fost dispus mereu să renunț la pretentii deoarece am considerat că sunt acasă!Imi pare rău că trebuie sa mă despart de voi,de oraș dar vreau și cred că Dumnezeu are un plan mai bun pentru mine și familia mea.

Doresc să mulțumesc în primul rând lui Dumnezeu că m-a ținut sănătos și că m-a ajutat sa merg mai departe,minunatei mele familii care mă susține necondiționat și mă urmează cu dragoste și pasiune,fără ei nu as fi fost aici.;domnului Serban Sere care a crezut în mine și mi-a oferit confortul necesar pentru ca eu și familia mea sa ne simțim minunat,agentului meu Catalin Voiculescu care îmi supravegheaza fiecare pas cu mare atentie.Tot respectul meu îl dedic colegilor mei de echipa,staf-ului tehnic,medical,au fost 3 ani minunati alaturi de voi,interesanti plini de urcușuri și coborâșuri,dar de fiecare dată împreună am reușit să găsim calea câștigătoare pentru a obține aceste rezultate istorice.

Milioane de mulțumiri oamenilor frumoși pe care i-am cunoscut,suporterilor care au trăit cu sufletul la gură fiecare acțiune din teren.Va mulțumesc din suflet că deși trecuseră 10 ani de la ultimul meu meci în culorile CSM-ului,ne-ați primit cu brațele deschise,pline de căldură atât pe mine cât și pe familia mea,pentru susținerea acorda in tot acești ani și pentru aprecierea arătată fata de munca depusa in toată această perioadă.FAMILIA CSM ESTE MAI PUTERNICA SI COMPLETA IMPREUNA CU VOI!!!

In ultimul rând doresc sa ii mulțumesc profesorului Cristi Achim pentru că nu de puține ori a văzut în mine un capitan.Va țin pumnii să se întâmple totul așa cum va doriti,multă sănătate.

Am avut multe de învățat alături de voi și vă mulțumesc pentru aceasta frumoasa călătorie.

Bafta multă în noul sezon și BCL.Sa dea Domnul sa fie totul așa cum va doriti!!!

Va pup și va iubesc enorm. Oradea va rămâne veșnic a doua mea casa.”

Și clubul CSM CSU Oradea a postat un mesaj pentru căpitan, prin care anunță despărțirea de jucător:

În sezonul 2017/2018, Andrei Mandache a jucat în 43 de meciuri în Liga Națională, cu medii de 9,8 puncte, 2,8 recuperări și 2,1 pase decisive în 22:49 minute rămase de jucat.

Baschetbalistul care a mai trecut de-a lungul carierei pe la CSM Brașov, CS Otopeni, Steaua, Gaz Metan Mediaș și U-BT Cluj-Napoca, este acum liber de contract.

Baschetbalistul care urmează să împlinească 31 de ani ar fi o adiție importantă pentru orice club din Top 6 care are nevoie de jucători români valoroși în rotație.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 11 July 2018 / 15:11


Galerie foto


ajax CSM
0 
Mulțumim capitane, mulțumim pt contribuția extraordinară la ascensiunea acestui club si la obținerea celor două titluri de campioană. Vei fi primit cu urale oricând te vei întoarce ca adversar! Succes pe mai departe! 
11 July 2018 15:30
6X Mandache.
0 
Mulțumim Andrei și vă dorim mult succes mai departe și multe sănătate aproape de cei dragi. 
11 July 2018 15:56
0 
Multumim capitane!!! Ai fost unul dintre principalii artizani in castigarea celor 2 titluri.
Mult succes in continuare! 
11 July 2018 16:23
tsc_1980 Csm Oradea
-4 
Mult succes in Capitala. Nu te-au mai vrut sau nu i-ai mai vrut pe asa putini bani cand aveai in mana oferta Stelei?  
11 July 2018 16:35
0 
Chiar isi au rostul astfel de insinuari? A fost om de baza in echipa care a castigat 2 titluri, merita tot respectul nostru. 
11 July 2018 16:45
cristy pt. tsc_1980
0 
Esti rautacios,Andrei si-a exprimat dorinta de a continua si extrem de diplomat a spus ca i s-a transmis ca nu mai face parte din strategia clubului pt. anul urmator.Nici vorba de bani.Il cunosti prea putin pe Andrei,macar sa fi citit atent mesajul lui. 
12 July 2018 11:48
0 
...poate vine la Sibiu?:)))) 
14 July 2018 09:09
hhh Mandache
0 
acuma sunt bune si "mizeriile" la Sibiu? 
16 July 2018 08:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20