Andrei Mandache se desparte de CSM CSU Oradea, după 3 ani și două titluri naționale


Mesajul emoționant al căpitanului bihorenilor

andrei mandache despartire oradea

Andrei Mandache este primul nume de marcă din formația bihoreană care se desparte de CSM CSU Oradea în această vară. Cel care a făcut anunțul a fost chiar căpitanul naționalei României.

Mandache a postat pe facebook un mesaj emoționant, în care explică faptul că și-ar fi dorit să rămână în angrenajul echipei, dar nu a mai fost dorit de staff-ul clubului care are un nou plan în viitorul sezon. Totodată, căpitanul naționalei a ținut să mulțumească tuturor fanilor „Leilor Roșii” pentru faptul că l-au reprimit cu brațele deschise după 10 ani de la ultimul meci în tricoul Oradiei. Totodată, Mandache a avut mulțumiri speciale și pentru antrenorul Cristian Achim:

Postarea integrală a lui Mandache:

„La Revedere Oradea...

Datorita faptului că am fost copleșit de emoții pentru că am câștigat cel de-al doilea titlu de campion,nu mi-am găsit cuvintele să scriu câteva rânduri in toată această perioadă.Acum consider ca este momentul potrivit sa adresez câteva gânduri de mulțumire celor care mi-au fost alaturi in această călătorie.As dori sa încep prin a preciza că acest sezon va rămâne în amintire ca cel mai greu an din cariera mea,din motive psihice și fizice pe care le-am comunicat întotdeauna și cărora le-am căutat raspuns/soluții de fiecare data.Ultimile 3 luni au fost detașat cele mai grele pentru că am presimțit că urmează o schimbare majora,care nu de mult a devenit realitate.

Acum 3 săptămâni am avut o întâlnire cu domnul Serban Sere care mi-a comunicat oficial că nu mai putem continua colaborarea;as dori sa ii mulțumesc în primul rând pentru că și-a găsit timpul necesar pentru a-mi comunica fata in fata acest lucru,dar și pentru că mi-a demonstrat încă odată că pe lângă faptul că este un președinte care tine la jucătorii lui este și un OM cu un caracter puternic,care m-a respectat atât pe mine cât și munca mea depusa in cadrul echipei.

Visul de a mă întoarce în Oradea,echipa cu care m-am lansat in liga națională a devenit realitate datorita acestui om minunat,care a căutat soluții in repetate rânduri de a mă duce înapoi.Din păcate orice inceput are și un sfârșit,sau orice vis frumos se termină mai repede decât ne dorim noi să se întâmple.

Pentru că mă simt dator moral macar cu o explicatie fata de oamenii minunati pe care i-am întâlnit în acest oraș,fata de toti fanii,suporterii....LEII ROSI,care m-au impresionat meci de meci,care au fost întotdeauna al-6-lea jucător de pe teren și pentru că m-au ajutat sa îmi găsesc forța necesară pentru a lupta până la ultima secunda din meci,voi scrie aici câteva rânduri care sper sa va raspunda măcar la o parte din curiozități.Imi doresc sa precizez că dorința mea de a rămâne a fost extraordinar de mare și că mi-am exprimat-o in repetate rânduri,ba chiar gandidu-ma să îmi inchei cariera Oradea.Eu consider că mă cunosc destul de bine și știu că sunt un jucător vocal și expresiv dar de cealaltă parte extrem de muncitor.Nu îmi place să mă laud,prefer sa o facă alții treabă asta,dar încep să citesc fel și fel de discuții și mi-aș dori sa se prezinte realitatea,nu bârfele răutăcioase.Fiecare are dreptul la părerea lui și la propria alegere;prin urmare din diferite motive clubul/conducerea/antrenorul....tot stafful mai mult sau mai puțin au hotărât să renunțe la mine,cert este că în acest sezon eu nu mă mai încadram in planurile lor și nu are legătură cu partea financiară pentru că Oradea este singura echipa din tara pentru care am fost dispus mereu să renunț la pretentii deoarece am considerat că sunt acasă!Imi pare rău că trebuie sa mă despart de voi,de oraș dar vreau și cred că Dumnezeu are un plan mai bun pentru mine și familia mea.

Doresc să mulțumesc în primul rând lui Dumnezeu că m-a ținut sănătos și că m-a ajutat sa merg mai departe,minunatei mele familii care mă susține necondiționat și mă urmează cu dragoste și pasiune,fără ei nu as fi fost aici.;domnului Serban Sere care a crezut în mine și mi-a oferit confortul necesar pentru ca eu și familia mea sa ne simțim minunat,agentului meu Catalin Voiculescu care îmi supravegheaza fiecare pas cu mare atentie.Tot respectul meu îl dedic colegilor mei de echipa,staf-ului tehnic,medical,au fost 3 ani minunati alaturi de voi,interesanti plini de urcușuri și coborâșuri,dar de fiecare dată împreună am reușit să găsim calea câștigătoare pentru a obține aceste rezultate istorice.

Milioane de mulțumiri oamenilor frumoși pe care i-am cunoscut,suporterilor care au trăit cu sufletul la gură fiecare acțiune din teren.Va mulțumesc din suflet că deși trecuseră 10 ani de la ultimul meu meci în culorile CSM-ului,ne-ați primit cu brațele deschise,pline de căldură atât pe mine cât și pe familia mea,pentru susținerea acorda in tot acești ani și pentru aprecierea arătată fata de munca depusa in toată această perioadă.FAMILIA CSM ESTE MAI PUTERNICA SI COMPLETA IMPREUNA CU VOI!!!

In ultimul rând doresc sa ii mulțumesc profesorului Cristi Achim pentru că nu de puține ori a văzut în mine un capitan.Va țin pumnii să se întâmple totul așa cum va doriti,multă sănătate.

Am avut multe de învățat alături de voi și vă mulțumesc pentru aceasta frumoasa călătorie.

Bafta multă în noul sezon și BCL.Sa dea Domnul sa fie totul așa cum va doriti!!!

Va pup și va iubesc enorm. Oradea va rămâne veșnic a doua mea casa.”

Și clubul CSM CSU Oradea a postat un mesaj pentru căpitan, prin care anunță despărțirea de jucător:

În sezonul 2017/2018, Andrei Mandache a jucat în 43 de meciuri în Liga Națională, cu medii de 9,8 puncte, 2,8 recuperări și 2,1 pase decisive în 22:49 minute rămase de jucat.

Baschetbalistul care a mai trecut de-a lungul carierei pe la CSM Brașov, CS Otopeni, Steaua, Gaz Metan Mediaș și U-BT Cluj-Napoca, este acum liber de contract.

Baschetbalistul care urmează să împlinească 31 de ani ar fi o adiție importantă pentru orice club din Top 6 care are nevoie de jucători români valoroși în rotație.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 11 July 2018 / 15:11


Galerie foto


ajax CSM
0 
Mulțumim capitane, mulțumim pt contribuția extraordinară la ascensiunea acestui club si la obținerea celor două titluri de campioană. Vei fi primit cu urale oricând te vei întoarce ca adversar! Succes pe mai departe! 
11 July 2018 15:30
6X Mandache.
0 
Mulțumim Andrei și vă dorim mult succes mai departe și multe sănătate aproape de cei dragi. 
11 July 2018 15:56
0 
Multumim capitane!!! Ai fost unul dintre principalii artizani in castigarea celor 2 titluri.
Mult succes in continuare! 
11 July 2018 16:23
tsc_1980 Csm Oradea
-4 
Mult succes in Capitala. Nu te-au mai vrut sau nu i-ai mai vrut pe asa putini bani cand aveai in mana oferta Stelei?  
11 July 2018 16:35
0 
Chiar isi au rostul astfel de insinuari? A fost om de baza in echipa care a castigat 2 titluri, merita tot respectul nostru. 
11 July 2018 16:45
cristy pt. tsc_1980
0 
Esti rautacios,Andrei si-a exprimat dorinta de a continua si extrem de diplomat a spus ca i s-a transmis ca nu mai face parte din strategia clubului pt. anul urmator.Nici vorba de bani.Il cunosti prea putin pe Andrei,macar sa fi citit atent mesajul lui. 
12 July 2018 11:48
0 
...poate vine la Sibiu?:)))) 
14 July 2018 09:09
hhh Mandache
0 
acuma sunt bune si "mizeriile" la Sibiu? 
16 July 2018 08:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 77 puncte 
CSM Mediaș a câștigat la Voluntari după prelungiri
Titus Nicoară a bifat cea mai bună prestație personală a sezonului 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 3 puncte 
CSM CSU Oradea câștigă clar în Trivale
Elevii lui Cristian Achim au avut un sfert trei de excepție, în care au marcat 43 de puncte 
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 20 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Buzestii @Renal
0 
Indiscutabil nu avem palmaresul vostru,no comment!In privinta spectatorilor esti insa in mare eroare,sala aia goala tot aduna mai multi oameni decat aia plina de la voi,ca sa nu mai spunem ca in vreo doi ani la Craiova la baschet au venit mai multi spectatori decat ati strans voi in intreaga existenta(ca fapt divers,cu o Constanta ciuca batailor,avand doar 2 straini in echipa,s-a jucat cu 4000 de oameni in tribune)... 
click pt. Articol 17 November 2018 22:08
Buzestii Zici tu?
0 
Stimabile,de apreciat ca o fac atunci cand sunt indreptatiti,oamenii s-au prins ca niste capuse paraziteaza ordinar de cativa ani echipa si iau atitudine,ca e pe banii lor,foarte foarte bine ca s-au trezit!Dar iti dau si tie dreptate,daca voi va simtiti bine sa va complaceti intr-o situatie similara,nu vad de ce s-ar baga altii in seama sa va deschida ochii. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:59
gyke Pitești
0 
Chiar nu vreau să răsucesc cuțitul în rană, că am tot zis de vreo 2 luni că echipa nu e bine alcătuită. Dar... să iei 43 de puncte într-un singur sfert la tine acasă este nepermis. Ceva măsuri trebuie luate, cu cât mai repede cu atât mai bine, pentru voi...  
click pt. Articol 17 November 2018 21:40
andrac @Renan
0 
Bravo, omule! Sa le inchidem gura acestor oameni. Echipa a pierdut, nu e un capat de tara. Cred ca problema e la PG. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:37
andrac Oltenii
0 
Asta e caracterul olteanului. Vedeti-va de treaba voastra, domnilor. Lasati-l pe “mini” Nini, conducerea si echipa de aici. De cand citesc acest site, nu imi amintesc alti comentatori care sa critice propria conducere asa cum o faceti voi. Stati jos ca stati bine. Pacat de echipa frumoasa de acolo. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Renan Prietene
0 
Vezi'ti de echipa ta, mai bine. Noi nu suntem o echipă la nivelel celor de top din LNBM in ultimii ani, dar in comparație cu Craiova, avem un campionat castigat, o cupă, o supercupa. In plus, nu a injurat nimeni Oradea. A fost un protest al galeriei de fotbal impotriva conducerii orasului. In plus, rezultate n am prea avut in ultimii ani, dar am jucat meci de meci cu sala plina si o atmosferă frumoasă. La Craiova anii trecuți, batea vantul in sală. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Tommy Pitesti
0 
Va meritati soarta din toate punctele de vedere !In primul rand atitudinea voastra,a suporterilor,o atitudine mizerabila ,ati injurat tot meciul,a auzit o tara intreaga cat de civilizati sunteti voi.In al doilea rand,din cate se pare,acea femeie care a intrat pe parchet era sub influenta bauturilor alcoolice,iar asta spune multe!Sa primesti peste 100 de puncte la tine acasa,se poate numi VIOL cu publicul! Antrenorul vostru,mini NINI,e slab rau de tot ,pacat de faptul ca aveti 2-3 jucatori buni,care din pacate nu pot face mai mult pt voi!! Schimbati-va din temelii dragi pitesteni,fiindca pana in acest moment sunt o dezamagire pt suporterul care iubeste acest fenomen! 
click pt. Articol 17 November 2018 21:16
0 
Eu cred că Nini e veriga slabă, a luat conducerea echipei de gugulani, adevărul e că dacă-i privești cu atenție pe băieții din conducere când stau pe bancă la meciuri nu e greu să-ți dai seama că au capul gol și burta plină, a semnat un contract beton iar acum e la plici.  
click pt. Articol 17 November 2018 19:49
Renan Foarte slabi.
0 
Oradea superioara, dar sa primesti 101 pct acasa, e rusinos. Sa iei 43 de pct in sfertul 3, cred ca e si o problemă de pregătire fizică. Nu ne aparam deloc, nu există determinare. La începutul sezonului credeam ca vom avea banca lungă dar Paliciuc si Orbeanu i am adus sa i tinem pe bancă, mai bine adoptam strategia Craiovei, cu 6 jucatori u23. Jeremic ori e intr o scadere de forma, ori nu stim sa l jucăm, nu i motorul echipei, cum era la Timisoara. Mă asteptam la un lot mult mai bine alcatuit. Cred că daca nu schimbam ceva cat mai repede, același loc 6 il vom ocupa. 
click pt. Articol 17 November 2018 19:03
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11