Andriy Agafonov, perfect la aruncările din acțiune cu BC SCM Timișoara


Titus Nicoară a încheiat partida cu double-double

Andriy Agafonov a fost cel mai bun marcator în duelul alb-violet de la Timișoara. Pivotul piteștenilor și-a îmbunătățit recordul personal de puncte înscrise în Liga Națională și a contribuit la victoria oaspeților, cu 81-74. Alți trei jucători de la BCMU FC Argeș au fost în double-digits la meciul de duminică. Titus Nicoară a reușit al doilea double-double în acest campionat.

Andriy Agafonov a înscris 29 de puncte în 32:39 minute. Ucraineanul a marcat toate aruncările din acțiune pe care le-a încercat. A punctat de 9 ori din interiorul semicercului și de 2 ori de la mare distanță. Pivotul a transformat 5 libere din 7 (71%). A mai avut 3 recuperări, 4 pase decisive, 3 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 3 mingi pierdute, o intercepție și 3 capace. +35 a fost indicele eficienței.

Cele 29 de puncte reprezintă noul personal best pentru Agafonov în campionatul românesc. Precedenta sa performanță era de 22 de puncte, cu SCMU Craiova și cu Politehnica Iași. Agafonov a jucat în 13 partide din LNBM, aproximativ 28 de minute și jumătate pe meci. Este principalul marcator al piteștenilor cu 18.2 puncte/meci.

Are cele mai multe puncte înscrise în actuala ediție a Ligii Naționale, 237 în 13 meciuri. Acesta mai are medii de 6 recuperări, 1.5 assist-uri, 3 mingi pierdute și 1.3 capace, cu 19.3 eficiență.

Titus Nicoară și-a trecut în cont al doilea double-double din campionat și al treilea din acest sezon. Jucătorul de 29 de ani a avut 12 puncte și 13 recuperări în duelul de la sala Constantin Jude. A marcat 6 aruncări de două puncte din 8 încercate și a ratat cele trei aruncări de la distanță. Și-a îmbunătățit recordul stagional de recuperări. Dintre cele 13 mingi prinse la panou, 4 au fost în atac și 9 în defensivă. A mai avut o pasă decisivă, 4 faulturi, 3 mingi pierdute și o intercepție pentru 19 indice al eficienței. A fost liderul echipei la +/-. Cu el în teren piteștenii au avut +18.

Nicoară are cea mai mare medie de recuperări din tabăra piteșteană. În cele 13 partide pe care le-a disputat în campionat a strâns medii de 9.9 puncte, 8.1 recuperări, 1 assist și 1.2 intercepții, cu 13.5 eficiență. Are 29:24 minute/meci.

Aleksandar Kostoski a fost aproape de double-double în meciul de duminică. Macedoneanul a  marcat 14 puncte și a dat 9 pase decisive în 31:47 minute, cu 19 în dreptul eficienței. Nicholas Russell a fost al patrulea piteștean în double-digits, cu 11 puncte în 28:22 minute. 



Vizualizează pagina personală a jucătorului Andriy Agafonov
Vizualizează pagina personală a jucătorului Titus Nicoară
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs BCM U FC Argeș Pitești

Andreea Vlase / 08 January 2018 / 11:56


Galerie foto


andrac Agafonov&Nicoara
1 
Un cuplu bun de pivoti. Inca un strain pe 4/5 si vom fi si mai buni. Felicitari! 
08 January 2018 12:49
0 
Ti ai schimbat părerea, acum ceva timp considerai ca nu i nevoie de încă un străin pe 4 5. E clar ca avem nevoie, cele 10 meciuri din 1 6 se vor juca din 3 in 3 zile, apoi play off ul. În rotația de baza sper sa revina si Corpodean, un jucător cu calități. Pe mine ma bucura si prestația lui Aco! Cineva spunea pe aici de Mladenovici dar este un 5 clasic, vom vedea. 
08 January 2018 14:47
0 
Am spus asta la inceput, nu acum cateva zile, e diferenta. Am citit ca Mladenovic a semnat in Polonia. 
08 January 2018 16:55
Fortza Steaua Mladenovic
0 
A semnat în Polonia clar ca nu mai vine. Da cu siguranță este nevoie de un pivot cu aruncare și de la distanta dar acela poate sa fie și Roman. Olah este liber... 
08 January 2018 17:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37
0 
S-a vazut clar ca in primele 3 sferturi apararea a fost varza, nu s-a depus un efort prea mare. La fel a facut si Clujul ieri.

Cand ai un adversar mai accesibil, nu are rost sa-ti rupi oasele ca sa-i bati la 30 de puncte. Diferenta de scor in playoff nu are nicio importanta, conteaza mai mult sa-ti dozezi energia pentru urmatorul meci si sa fii proaspat. 
click pt. Articol 25 April 2019 21:35