Annemarie Godri Părău a ajuns la 8 titluri de campioană a României, al 4-lea la rând cu Sepsi SIC

23.05.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat Liga Națională de Baschet Feminin pentru a 4-a oară la rând. Alb-verzile au câștigat finala cu 3-2 după ce s-au impus acasă în decisivul cu CSM Satu Mare, scor 59-56. Annemarie Godri Părău este singura jucătoare care a contribuit la toate cele patru titluri consecutive câștigate de formația covăsneană. Fundașul de 35 de ani și-a trecut în palmares al 8-lea titlu de campioană a României. Ildiko Nagy a reușit al 5-lea său titlu, Anca Șipoș a ajuns la 3 și Renata Kovacs la 2. Pentru tinerele Ioana Ghizilă și Nora Demeter este prima medalie de campioane, iar cele șase straniere din lot sunt la primul titlu în țara noastră.

Annemarie Godri Părău (foto dreapta) a fost cea mai bună marcatoare a celor de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, la total, în finala LNBF din acest an. Căpitanul alb-verzilor a înscris 57 de puncte în cele cinci partide din ultimul act. Cel mai bun meci al său a fost al doilea de pe terenul covăsnencelor, în care a contribuit cu 20 de puncte, 3 recuperări și 6 assist-uri, cu +19 eficiență în 33:20 minute. În meciul decisiv a înscris 11 puncte și a oferit 5 pase decisive, reușind un coș cu fault spre finalul partidei cu care și-a readus echipa la conducere. Fundașul a jucat 31 de meciuri în acest campionat, cu medii de 10,4 puncte, 3,2 recuperări, 6,2 pase decisive, 2,9 mingi pierdute și 1,7 intercepții în 27:59 minute, cu 14,6 eficiență medie.

Annemarie Godri Părău a contribuit la toate cele 8 trofee pe care le are în palmares actuala echipă din Sfântu Gheorghe, ACS Sepsi SIC. Fundașul a contribuit la eventurile din 2016, 2018 și 2019, precum și la cupa din 2015 și titul din 2017. Jucătoarea de 35 de ani a reușit marți al 8-lea său titlu în campionatul românesc, după cele din 2001 și 2006 cu ICIM Arad, 2009 și 2010 cu MCM Târgoviște și cele din 2016-2019 cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. A mai câștigat campionatul Belgiei în 2007.-

Căpitanul alb-verzilor este singura jucătoare de bază din sezonul trecut care a rămas la Sepsi și în acest an. Din formația care câștiga trofeul în sezonul trecut au mai rămas alături de guparea covăsneană antrenorul Zoran Mikes (care a condus echipa spre toate cele patru titluri) și tânăra Renata Kovacs. Jucătoarea de 19 ani este la al doilea titlu de campioană a României, după cel din stagiunea precedentă. La cel din acest an a avut o contribuție mai importantă, cu o medie de 11:19 minute în 28 de partide și 2,6 puncte, după ce anul trecut juca 4:23 minute pe partidă în 16 jocuri.

Celelalte două tinere din lotul lui Sepsi, Ioana Ghizilă  și Nora Demeter, și-au trecut în palmares primul titlu. Ghizilă a avut un rol foarte important în cele 18 meciuri pe care le-a disputat în LNBF cu Sepsi, cu medii de 13,6 puncte, 3,8 recuperări și 4,1 assist-uri în 31:29 minute, cu 13,7 eficiență, dar a trebuit să vadă de pe margine finala după ce a ratat finalul sezonului din cauza accidentării la genunchi. Demeter a revenit în țara noastră în acest sezon și a debutat în LNBF. A înscris 6 puncte esențiale pentru revenirea lui Sepsi din finalul meciului decisiv. A jucat în 29 de partide în acest campionat, cu medii de 4,4 puncte, 3,4 recuperări și 5,6 eficiență în 14:49 minute.

La primul titlu în campionatul românesc sunt și cele șase straniere din lotul lui Sepsi. Kristina Higgins (33 de meciuri, 16,1 puncte, 10,8 recuperări, 28:13 minute, 24,1 eficiență) a câștigat LNBF la al 3-lea său sezon în România (primul cu Sepsi după cele două la Brașov). Jovana Pasic (19 jocuri, 8,2 puncte, 22:43 minute, 11,8 eficiență) a ratat multe meciuri din cauza accidentării la umăr în acest sezon, dar a revenit la timp pentru play-off, a fost la a doua experiență în campionatul românesc (prima a fost în 2016-2017 la Arad). Marina Solopva (31 meciuri, 11,4 puncte, 26:20 minute, 15 eficiență) a câștigat finala la a doua încercare, după ce anul trecut o pierdea cu CSM Satu Mare în fața covăsnencelor.

Celelalte trei straniere din lotul alb-verzilor au evoluat pentru prima oară în LNBF în acest sezon. Angelika Slamova (30 meciuri, 10,8 puncte, 11,1 eficiență în 19:20 minute) a înscris două triple esențiale în meciul 5, care au pornit revenirea alb-verzilor, conduse cu 11 puncte. Kristina Topuzovic (ultima sosită la Sepsi în acest sezon, 14 jocuri, 8,4 puncte, 19:32 minute, 11,2 eficiență) a fost cea mai bună marcatoare a echipei în prima partidă a finalei. Peyton Whitted (24 meciuri, 10,5 puncte, 20:37 minute, 11,2 eficiență) a avut unele prestații solide în prima parte a sezonului, dar a rămas de multe ori în afara foii de joc după venirea lui Topuzovic, pentru că Sepsi avea o stranieră în plus față de limita maximă din meci.

Dacă pentru multe jucătoare a fost primul titlu în România, celelalte românce cu experiență din lotul lui Sepsi au revenit pe prima treaptă a podiumului după mai mulți ani de la precedentul trofeu de campioană. Ildiko Nagy (foto stânga, 27 de meciuri, 8:28 minute, 2,3 puncte) și-a trecut în palmares al 5-lea titlu, după cele din 2005 cu Biandra Târgoviște și cele trei cu ICIM Arad (2006, 2008 și 2011). Anca Șipoș (33 de jocuri, 18:54 minute, 5,6 puncte) a ajuns la trei titluri cu echipe diferite, după ce în 2006 câștiga cu ICIM Arad și în 2012 cu CSM Târgoviște. Reamintim că Ancuța Stoenescu este lideră la acest capitol, cu 12 campionate ale României câștigate de-a lungul carierei.

*foto: Miska Brigitta