Ante Delas, primul jucător străin transferat de CSA Steaua


Croatul vine de la campioana Poloniei, Anwil Wloclawek

Ante Delas se alătură celor de la CSA Steaua București pentru noul sezon. Transferul fundașului de 2 metri și 30 de ani a fost anunțat de agentul său. Delas a câștigat titlul în Polonia în sezonul trecut, cu Anwil Wloclawek, și mai are în palmares două eventuri în Croația. Cu Cedevita a jucat în Euroligă în sezonul 2014-2015 și are în palmares locul 4 la EuroBasket 2013. A fost coleg cu Alex Olah în Belgia, acum două sezoane.

Noul fundaș al Stelei a crescut la juniorii lui KK Split și a debutat pentru echipa de seniori în stagiunea 2006-2007. După încă un sezon la Split, a mers la Trogir ZP și Alkar Sinj. În perioada 2011-2013 a jucat la KK Zadar, în prima ligă din Croația și în Liga Adriatică.

Au urmat două sezoane la Cedevita Zagreb, cu care a câștigat două eventuri. Fundașul născut în 1988 a evoluat cu Cedevita atât în EuroCup, cât și în Euroligă. În sezonul 2014-2015 a jucat 8 partide în Euroligă, având medii de 12:26 minute, 4.3 puncte, 0.6 recuperări și 0.8 pase decisive.

În stagiunea următoare a evoluat pentru KK Ribola Kastela (un meci) și KK Zadar. În sezonul 2016-2017 a încercat o primă experiență în străinătate, în campionatul Belgiei. La Belfius Mons-Hainaut a fost coechipier cu Alexandru Olah. Delas a intrat în 17 partide din campionat, cu medii de 7.5 puncte, 2.1 recuperări și 1.5 pase decisive în aproape 22 de minute/meci. În FIBA EuropeCup a avut medii de 13.5 puncte și 2.5 recuperări în patru partide, cu 26.4 minute/meci. În luna februarie a mers în liga secundă italiană, la BCC Corvengenze Agropoli, pentru care a strâns 11 meciuri, cu medii de 11 puncte, 4.2 recuperări și 1.9 assist-uri.

Combo guard-ul a petrecut ultimul sezon la Anwil Wloclawek, cu care a câștigat campionatul Poloniei. Anwil s-a impus cu 4-2 în finala cu Slam Stal. Fundașul croat a jucat 45 de meciuri în campionat pentru polonezi, aproximativ 16 minute/partidă. A mai avut medii de 5 puncte, 1.4 recuperări și 1.5 pase decisive, având 93,9% la linia de fault.

Ante Delas are în palmares și un loc 4 la EuroBasket 2013, alături de naționala Croației. Noul fundaș al Stelei nu a prins atunci foarte multe minute, în total 11 in 4 partide, având o medie de 1.3 puncte. A jucat un meci pentru națională în prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2019. Ante Delas s-a aflat în teren, timp de 7:41 minute, la meciul pierdut de ex-iugoslavi pe propriul teren în fața României.

După ruperea protocolului cu CSM, Steaua îi are sub contract pe Andrei Mandache, Radu Vîrnă și Victor Petrache, alături de secundul Sasa Ocokoljic.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

Andreea Vlase / 13 September 2018 / 20:38


Galerie foto


trancer Steaua
0 
Așteptam cu interes sa vad ce nume anunță Steaua, căreia mulți i-au cântat deja prohodul. Dar după ce l-am văzut pe Delas e clar, Steaua va fi tot acolo în top 3. 
14 September 2018 10:03
gyke Steaua
0 
Al doilea strain pe care tocmai l-au anuntat e Malesevic, deci e clar ca Steaua va fi din nou una din pretendente. Foarte aprinsa va fi lupta la top 6.
In alta ordine de idei, daca se va adeveri zvonul cu cine e in spate la Steaua, multa lume va fi surprinsa. Vedem... 
14 September 2018 13:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a recuzat un judecător de la Tribunalul Timiș în litigiul cu foștii jucători
Clubul bănățean a apelat la o soluție disperată pentru a amâna deznodământul procesului 
CSM CSU Oradea se desparte de Vaidas Kariniauskas
Lituanianul va juca miercuri ultimul meci pentru „Leii-Roșii”  
CSM CSU Oradea l-a luat și pe Pavle Reljic
Fundașul sârb va bifa a treia echipă din Liga Națională, după cele două din Timișoara 
Tribunalul Federal Elvețian a respins solicitarea depusă de CS SCM Timișoara (surse)
Clubul bănățean este obligat să plătească în continuare datoriile fostei formații 
Dragan Zekovic a semnat cu CSM CSU Oradea
Baschetbalistul sârb ajunge la campioana României din postura de jucător liber de contract 
Imaginile cu încăierarea din Music Pub Brăila, în care au fost înjughiați baschetbaliștii americani
Filmul evenimentelor în care au avut de suferit Joseph McClain și Darrel Bowie (Video) 
LNBM MVP – Etapa 6: Goran Gajovic
Muntenegreanul a condus SCM U Craiova spre victoria în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești 
Florin Nini: „Nu am fost constanți și jocul colectiv a suferit”
BCM U FC Argeș Pitești a cedat la Craiova în meciul cu cele mai multe puncte din etapa a 6-a a grupei A 
Aleksandar Todorov: „Am arătat că formăm o echipă unită, cu nervi tari și am continuat să ne regăsim jocul”
SCM U Craiova s-a impus acasă în confruntarea cu piteștenii 
Victorie importantă pentru SCM U Craiova, în fața celor de la BCM U Pitești
Ambele echipe au avut procentaje excelente din spatele liniei de 3 puncte 
studentU mixed impressions
0 
avand in vedere varsta si fizicul, precum si prestatiile per total bune din sezonul trecut, Kariniauskas ar fi fost, pe termen mediu, o optiune mult mai buna pentru Oradea sau pt orice alta echipa, in comparatie cu Watson, un PG mic si cam pe final de cariera.
Dar avand in vedere modul in care a prestat si a plecat atat de la Cluj cat si de la Oradea, se pune intrebarea unei probleme de atitudine la acest jucator: ori e impasibil sau lenes ori nu e destul de puternic sa se impuna, avand in vedere rolul pe care trebuie sa il joace un PG in teren.
Altfel nu-mi explic diferenta intre potentialul pe care jucatorul asta pare sa il aiba si modul cum sfarsesc contractele lui.
Bine, pot fi si alte motive pentru care fiecare club (CJ si Oradea) a decis sa incheie colaboarea.  
click pt. Articol 14 November 2018 11:09
0 
atricolul gresit :) 
click pt. Articol 14 November 2018 09:12
Tommy FELICITARI
0 
Va felicit pt acest transfer,anul acesta desi a avut un inceput de sezon mai dificil,cu aceste transferuri,Oradea e favorita la titlu ! 
click pt. Articol 13 November 2018 22:42
3punkte Poza cu schimbari de post
0 
Am adus un jucator de ce? am avut alti doi jucatori instruiti pe acel post si de ce nu l-am tinut...mãcar pe unul din ei?! Pierdem incã doua luni fatã de celelalte echipe din campionat. Asa le dãm sansa si lor :-) 
click pt. Articol 13 November 2018 20:19
6X suportercristi
0 
Despre ce vorbesti. Mai bine stai pe cu..l tau. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:41
0 
Buna, buna asta! Nu te pot contrazice, probabil va lua avionul spre Lituania din Cluj.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:28
suportercristi ce urmeaza ?
0 
Si dupa toate astea, o demisie, un ANAF, DNA? Banii s-au dus, au venit ? Cine e raspunzator pentru toate astea?  
click pt. Articol 13 November 2018 18:26
6X Vaidas Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:21
0 
nu cred ca vine Runkauskas la noi, dar ar fi fain sa vina un jucator care e pe profilul lui: un jucator pe care te poti baza ca duce mingea bine in terenul advers (atunci cand Marinov nu e in teren) si care joaca si pe pozitia 2. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:20
0 
acum doar am vazut anuntul.
Era destul de logica mutarea. Oradea are destui jucatori care au capacitatea de a duce mingea in terenul advers si erau destui jucatori pe pozitiile 1-2.

In ceea ce priveste acest transfer, eu il vad mai mult ca un fel de back-up in cazul in care e nevoie de odihnirea unor jucatori sau in cazul unei accidentari. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:16