Ante Delas, primul jucător străin transferat de CSA Steaua


Croatul vine de la campioana Poloniei, Anwil Wloclawek

Ante Delas se alătură celor de la CSA Steaua București pentru noul sezon. Transferul fundașului de 2 metri și 30 de ani a fost anunțat de agentul său. Delas a câștigat titlul în Polonia în sezonul trecut, cu Anwil Wloclawek, și mai are în palmares două eventuri în Croația. Cu Cedevita a jucat în Euroligă în sezonul 2014-2015 și are în palmares locul 4 la EuroBasket 2013. A fost coleg cu Alex Olah în Belgia, acum două sezoane.

Noul fundaș al Stelei a crescut la juniorii lui KK Split și a debutat pentru echipa de seniori în stagiunea 2006-2007. După încă un sezon la Split, a mers la Trogir ZP și Alkar Sinj. În perioada 2011-2013 a jucat la KK Zadar, în prima ligă din Croația și în Liga Adriatică.

Au urmat două sezoane la Cedevita Zagreb, cu care a câștigat două eventuri. Fundașul născut în 1988 a evoluat cu Cedevita atât în EuroCup, cât și în Euroligă. În sezonul 2014-2015 a jucat 8 partide în Euroligă, având medii de 12:26 minute, 4.3 puncte, 0.6 recuperări și 0.8 pase decisive.

În stagiunea următoare a evoluat pentru KK Ribola Kastela (un meci) și KK Zadar. În sezonul 2016-2017 a încercat o primă experiență în străinătate, în campionatul Belgiei. La Belfius Mons-Hainaut a fost coechipier cu Alexandru Olah. Delas a intrat în 17 partide din campionat, cu medii de 7.5 puncte, 2.1 recuperări și 1.5 pase decisive în aproape 22 de minute/meci. În FIBA EuropeCup a avut medii de 13.5 puncte și 2.5 recuperări în patru partide, cu 26.4 minute/meci. În luna februarie a mers în liga secundă italiană, la BCC Corvengenze Agropoli, pentru care a strâns 11 meciuri, cu medii de 11 puncte, 4.2 recuperări și 1.9 assist-uri.

Combo guard-ul a petrecut ultimul sezon la Anwil Wloclawek, cu care a câștigat campionatul Poloniei. Anwil s-a impus cu 4-2 în finala cu Slam Stal. Fundașul croat a jucat 45 de meciuri în campionat pentru polonezi, aproximativ 16 minute/partidă. A mai avut medii de 5 puncte, 1.4 recuperări și 1.5 pase decisive, având 93,9% la linia de fault.

Ante Delas are în palmares și un loc 4 la EuroBasket 2013, alături de naționala Croației. Noul fundaș al Stelei nu a prins atunci foarte multe minute, în total 11 in 4 partide, având o medie de 1.3 puncte. A jucat un meci pentru națională în prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2019. Ante Delas s-a aflat în teren, timp de 7:41 minute, la meciul pierdut de ex-iugoslavi pe propriul teren în fața României.

După ruperea protocolului cu CSM, Steaua îi are sub contract pe Andrei Mandache, Radu Vîrnă și Victor Petrache, alături de secundul Sasa Ocokoljic.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

Andreea Vlase / 13 September 2018 / 20:38


Galerie foto


trancer Steaua
0 
Așteptam cu interes sa vad ce nume anunță Steaua, căreia mulți i-au cântat deja prohodul. Dar după ce l-am văzut pe Delas e clar, Steaua va fi tot acolo în top 3. 
14 September 2018 10:03
gyke Steaua
0 
Al doilea strain pe care tocmai l-au anuntat e Malesevic, deci e clar ca Steaua va fi din nou una din pretendente. Foarte aprinsa va fi lupta la top 6.
In alta ordine de idei, daca se va adeveri zvonul cu cine e in spate la Steaua, multa lume va fi surprinsa. Vedem... 
14 September 2018 13:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12