Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea


Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat

CSM CSU Oradea a anunțat încă un nume pentru sezonul viitor. Arturas Valeika este al 5-lea campion care va rămâne în lotul orădenilor și în sezonul următor. Bihorenii și-au dorit să păstreze sub panou duo-ul Denison-Valeika.

Arturas Valeika a debutat în campionatul românesc în sezonul precedent, la CSM CSU Oradea, unde a venit de la Vyatus Prienai-Birstonas. Pivotul în vârstă de 33 de ani a fost cel mai bun recuperator al campioanei României în sezonul 2017-2018.

Lituanianul a jucat în 43 de partide în Liga Națională, cu o medie de 21:45 minute/meci. A contribuit cu 7.3 puncte/partidă, 5.1 recuperări și 1.5 pase decisive pentru 10.7 eficiență medie. A avut un total de 221 de recuperări în cele 43 de partide, fiind cel mai bun recuperator al echipei și pe locul 7 în campionat.

Pe lângă titlul din România, mai are în palmares Liga Baltică, în 2017, și Cupa Lituaniei în 2013 și 2014. A jucat pentru Midland și Weber State în NCAA, iar primul angajament de profesionist l-a avut în Germania, la Eisbaeren Bremenhaven, în sezonul 2008-2009. Atunci a fost coechipier cu noua achiziție a orădenilor, Giordan Watson. Valeika a mai jucat în Letonia, Spania sau Lituania.

Pivotul lituanian este al 5-lea jucător care a contribuit la câștigarea celui de-al doilea titlu al orădenilor și rămâne pentru sezonul viitor. Ceilalți patru sunt Richard, Nicolescu, Denison și Kariniauskas. Singura noutate anunțată până acum este Watson.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Arturas Valeika

Andreea Vlase / 14 July 2018 / 14:47


Galerie foto


14 July 2018 15:25
4 
Sa mori tu... Cred că și-a demonstrat valoarea domn profesor... Așa că oameni de genul tau, nu merită băgați în seamă😁 
14 July 2018 15:44
0 
A incerca sa pastreze jucatorii cu care s-a castigat campionatul nu inseamna ciorba reincalzita. Iar daca pe langa acesti jucatori se mai aduc jucatori de valoare ( gen Watson pana acum, dar speram sa mai apara macar inca un jucator strain valoros) putem zice ca lotul este complet. Exista o vorba veche: echipa invingatoare nu se schimba..Asa si Csm-ul: dn moment ce s-a castigat campionatul plus s-a jucat si finala Cupei nu erau motive de a face o schimbare masiva in componenta lotului. A facut U anul trecut asa si a terminat in genunchi sezonul. 
14 July 2018 15:47
ajax Csm
1 
Hai să fim serioși, aici nu e vorba de ciorba aia reincalzita. Dacă vrei performante cred că ideea cea mai bună e continuitatea, plus 1-2 transferuri pentru un plus de fortă faţă de sezonul trecut, întrucât avem ca obiectiv si traseu în FIBA. Personal as renunta la Gajovič, nu prea a convins, iar aici ar trebui un pf veritabil.Iar în iarnă se va încerca, probabil, o mână forte, în funcție de buget. 
14 July 2018 15:48
DonDiablo DonDiablo
-2 
Nu am zis ca e antrenor rău,dar e extrem de fixist,nu încearcă ceva nou și cu Valeika nu prea te poți bate cu grei. 
14 July 2018 15:50
1 
Pai din ce zici... Înțeleg că ai prefera un antrenor că și silva... Să aducă super vedete in fiecare an... Dar uitate la randamentul lor... Gen sakic... Așa că mai bine un jucător mai slab cotate dar care își face treaba... 
14 July 2018 15:55
0 
Ce ai spus tu am afirmat si eu. Iar Gajovic sigur nu mai ramane. Sunt sanse foarte mari insa ca Zeno sa semneze prelungirea contractului. Astfel ar mai ramane 1 loc pentru un strain care ar trebui sa fie un jucator pentru pozitia 4-5. 
14 July 2018 16:04
ajax DonDiablo
0 
Probabil ai fi vrut un pivot gen Barro/Agafonov/Falker, dar Arturas s-a comportat f bine sub comanda lui Achim, iar la salariu nu cred că poti să faci comparatie cu cei trei. În banii ăstia băiatul a dat randament maxim si s-a integrat bine în grup. Că Achim este fixist mi se pare absolut normal, alfel nu faci performantă, are si omul principii, dar să zici că e fricos, mi se pare că sari calul. Wake up, am luat titlul, ce mai vrei??? 
14 July 2018 16:08
dancri DonDiablo
0 
In sezonul care s-a incheiat chiar a incercat si i-au reusit unele noutati lui Achim: a mizat si cu succes pe aruncarile de 3p ( a se vedea schemele de joc) si a reusit sa faca din Denison si partial din Gajovic jucatori de pozitia 4. 
14 July 2018 16:08
DonDiablo DonDiablo
0 
Oameni buni eu voiam un Diaz sau Cooper sincer.Valeika e atletic dar preferam ceva mai bun în post-up.Cu siguranța Diaz nu are un salar așa mare,Cooper cu siguranța are. Legat de vedete nu vreau un Silvășan,Sakic e un super jucator dar joaca când vrea și are unele probl de comportament dar nu asa grave ca și Miloșevic. Fixurile lui Achim unele să zicem sunt ok,altele părerea mea nu.Da tactician si tot este ok foarte ok. 
14 July 2018 17:24
0 
Diaz este inca sub contract cu Timisoara. Cooper este bun dar foarte slab la libere. Poate in zilele urmatoare vom avea o surpriza placuta in legitimarea unui pivot cu experienta, fiindca nu putem sta doar In Valeika, Denison si Lazar. 
14 July 2018 17:57
popsiis Pivot
0 
Ajung 3, e nevoie de un power forward atletic, si de un 3-4, iar echipa va fi completa, 
14 July 2018 18:08
1 
Pe Diaz l-am vrut Oradea și anul trecut și nu i-a putut satisface pretențiile financiare. Cooper puțin probabil să părăsească Sibiul și oricum are salariu mai mare și decât Denison.
Cu Watson, Zeno și Richard, Oradea nu cred din păcate că își mai permite un jucător scump. Sper să găsească o soluție pt încă un om mare bun pt că acolo avem nevoie. 
15 July 2018 12:46
0 
Barnette  
15 July 2018 17:48
forest832 Barnette
0 
N-ar fi rău daca ar reveni, av nevoie de lot numeros pentru a face față atât in Europa cat si in campionat si cupa 
15 July 2018 19:31
forest832 Pasalic?
0 
Ce se aude de Pasalic? 
15 July 2018 19:29
0 
Barnette a avut probleme medicale in ultima perioada si s-a renuntat la aducerea lui.Daca ramane Zeno cred ca mai util echpei ar fi un jucator pentru pozitia 4-5. Si astfel numarul de straini ar fi deja 7, incluzandu-l aici si pe Watson care in Europa are statul de strain nu de autohton. 
15 July 2018 20:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”
BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20