Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea


Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat

CSM CSU Oradea a anunțat încă un nume pentru sezonul viitor. Arturas Valeika este al 5-lea campion care va rămâne în lotul orădenilor și în sezonul următor. Bihorenii și-au dorit să păstreze sub panou duo-ul Denison-Valeika.

Arturas Valeika a debutat în campionatul românesc în sezonul precedent, la CSM CSU Oradea, unde a venit de la Vyatus Prienai-Birstonas. Pivotul în vârstă de 33 de ani a fost cel mai bun recuperator al campioanei României în sezonul 2017-2018.

Lituanianul a jucat în 43 de partide în Liga Națională, cu o medie de 21:45 minute/meci. A contribuit cu 7.3 puncte/partidă, 5.1 recuperări și 1.5 pase decisive pentru 10.7 eficiență medie. A avut un total de 221 de recuperări în cele 43 de partide, fiind cel mai bun recuperator al echipei și pe locul 7 în campionat.

Pe lângă titlul din România, mai are în palmares Liga Baltică, în 2017, și Cupa Lituaniei în 2013 și 2014. A jucat pentru Midland și Weber State în NCAA, iar primul angajament de profesionist l-a avut în Germania, la Eisbaeren Bremenhaven, în sezonul 2008-2009. Atunci a fost coechipier cu noua achiziție a orădenilor, Giordan Watson. Valeika a mai jucat în Letonia, Spania sau Lituania.

Pivotul lituanian este al 5-lea jucător care a contribuit la câștigarea celui de-al doilea titlu al orădenilor și rămâne pentru sezonul viitor. Ceilalți patru sunt Richard, Nicolescu, Denison și Kariniauskas. Singura noutate anunțată până acum este Watson.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Arturas Valeika

Andreea Vlase / 14 July 2018 / 14:47


Galerie foto


14 July 2018 15:25
4 
Sa mori tu... Cred că și-a demonstrat valoarea domn profesor... Așa că oameni de genul tau, nu merită băgați în seamă😁 
14 July 2018 15:44
0 
A incerca sa pastreze jucatorii cu care s-a castigat campionatul nu inseamna ciorba reincalzita. Iar daca pe langa acesti jucatori se mai aduc jucatori de valoare ( gen Watson pana acum, dar speram sa mai apara macar inca un jucator strain valoros) putem zice ca lotul este complet. Exista o vorba veche: echipa invingatoare nu se schimba..Asa si Csm-ul: dn moment ce s-a castigat campionatul plus s-a jucat si finala Cupei nu erau motive de a face o schimbare masiva in componenta lotului. A facut U anul trecut asa si a terminat in genunchi sezonul. 
14 July 2018 15:47
ajax Csm
1 
Hai să fim serioși, aici nu e vorba de ciorba aia reincalzita. Dacă vrei performante cred că ideea cea mai bună e continuitatea, plus 1-2 transferuri pentru un plus de fortă faţă de sezonul trecut, întrucât avem ca obiectiv si traseu în FIBA. Personal as renunta la Gajovič, nu prea a convins, iar aici ar trebui un pf veritabil.Iar în iarnă se va încerca, probabil, o mână forte, în funcție de buget. 
14 July 2018 15:48
DonDiablo DonDiablo
-2 
Nu am zis ca e antrenor rău,dar e extrem de fixist,nu încearcă ceva nou și cu Valeika nu prea te poți bate cu grei. 
14 July 2018 15:50
1 
Pai din ce zici... Înțeleg că ai prefera un antrenor că și silva... Să aducă super vedete in fiecare an... Dar uitate la randamentul lor... Gen sakic... Așa că mai bine un jucător mai slab cotate dar care își face treaba... 
14 July 2018 15:55
0 
Ce ai spus tu am afirmat si eu. Iar Gajovic sigur nu mai ramane. Sunt sanse foarte mari insa ca Zeno sa semneze prelungirea contractului. Astfel ar mai ramane 1 loc pentru un strain care ar trebui sa fie un jucator pentru pozitia 4-5. 
14 July 2018 16:04
ajax DonDiablo
0 
Probabil ai fi vrut un pivot gen Barro/Agafonov/Falker, dar Arturas s-a comportat f bine sub comanda lui Achim, iar la salariu nu cred că poti să faci comparatie cu cei trei. În banii ăstia băiatul a dat randament maxim si s-a integrat bine în grup. Că Achim este fixist mi se pare absolut normal, alfel nu faci performantă, are si omul principii, dar să zici că e fricos, mi se pare că sari calul. Wake up, am luat titlul, ce mai vrei??? 
14 July 2018 16:08
dancri DonDiablo
0 
In sezonul care s-a incheiat chiar a incercat si i-au reusit unele noutati lui Achim: a mizat si cu succes pe aruncarile de 3p ( a se vedea schemele de joc) si a reusit sa faca din Denison si partial din Gajovic jucatori de pozitia 4. 
14 July 2018 16:08
DonDiablo DonDiablo
0 
Oameni buni eu voiam un Diaz sau Cooper sincer.Valeika e atletic dar preferam ceva mai bun în post-up.Cu siguranța Diaz nu are un salar așa mare,Cooper cu siguranța are. Legat de vedete nu vreau un Silvășan,Sakic e un super jucator dar joaca când vrea și are unele probl de comportament dar nu asa grave ca și Miloșevic. Fixurile lui Achim unele să zicem sunt ok,altele părerea mea nu.Da tactician si tot este ok foarte ok. 
14 July 2018 17:24
0 
Diaz este inca sub contract cu Timisoara. Cooper este bun dar foarte slab la libere. Poate in zilele urmatoare vom avea o surpriza placuta in legitimarea unui pivot cu experienta, fiindca nu putem sta doar In Valeika, Denison si Lazar. 
14 July 2018 17:57
popsiis Pivot
0 
Ajung 3, e nevoie de un power forward atletic, si de un 3-4, iar echipa va fi completa, 
14 July 2018 18:08
1 
Pe Diaz l-am vrut Oradea și anul trecut și nu i-a putut satisface pretențiile financiare. Cooper puțin probabil să părăsească Sibiul și oricum are salariu mai mare și decât Denison.
Cu Watson, Zeno și Richard, Oradea nu cred din păcate că își mai permite un jucător scump. Sper să găsească o soluție pt încă un om mare bun pt că acolo avem nevoie. 
15 July 2018 12:46
0 
Barnette  
15 July 2018 17:48
forest832 Barnette
0 
N-ar fi rău daca ar reveni, av nevoie de lot numeros pentru a face față atât in Europa cat si in campionat si cupa 
15 July 2018 19:31
forest832 Pasalic?
0 
Ce se aude de Pasalic? 
15 July 2018 19:29
0 
Barnette a avut probleme medicale in ultima perioada si s-a renuntat la aducerea lui.Daca ramane Zeno cred ca mai util echpei ar fi un jucator pentru pozitia 4-5. Si astfel numarul de straini ar fi deja 7, incluzandu-l aici si pe Watson care in Europa are statul de strain nu de autohton. 
15 July 2018 20:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
0 
da,este vorba despre un croat de la cedevita care la prima vedere arata destul de ok 
click pt. Articol 21 July 2019 17:42
0 
Incet dar sigur,va formati o super trupa,FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:13
Tommy Fortza Steaua
0 
Odata cu Burlacu antrenor,o sa aveti o echipa puternica in acest sezon! Deja sunt acontati cativa tineri de u23 puternici !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:07
Tommy Buzestii
0 
PE aceasta pagina nu faci decat hate,nimic altceva!! Iti spun doar atat,este un new entry CROAT !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:04
stef No așa!
0 
Și mai vin! 
click pt. Articol 21 July 2019 16:53
Buzestii Baieti,
0 
Nu ma dezamagiti,mai exista oare cineva care sa se uite in gura individului in afara de dentist?O sa incerce vreo lovitura de imagine ca acoperire(daca o iesi),in rest sfantul parandarat sa traiasca si refrenul cu avem buget mic,ne dusmanesc arbitrii,etc,etc...mic si gretos! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:26
Buzestii :)))))
0 
La noi se mizeaza pe experienta,cata vreme merge pe picioarele lui,e bun! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:21
trt Mno..
0 
De ceva vreme am zis ca doar voi citi aici pe site.Pana azi asta am facut.Nu cred ca am vazut vreun fan "U" sa comenteze (tendentios) stirile altor echipe.Am avut un sezon slab,asta este.Am pus capul in pamant,o luam de la capat! E sport.Eu zic sa ne vedem fiecare de ograda lui,sa nu incepem sa cautam in cosul lui Naimsmith...O zi faina.Haide "U"! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:17
bulcul Zganec
0 
Nu cred ca va juca minute multe. Ma astept sa vad cel putin in primul rand 2 solizi, apoi poate inca ceva pe 3. Dar oricum si Patrick si Curry, jucatori cu aruncare, patrundere, aparare buna, inaltime, plus cine stie ce pivoti vor aduce, va fi greu de aparat panoul, mai ales de catre lotul nostru. In fine, un transfer foarte bun. Inca vor mai veni vesti bune de la cluj, dar acuma sunt curios ce mai miscam si noi, sibiul, craiova, pitesti... 
click pt. Articol 21 July 2019 14:07
mikki se-ngroasa gluma!
0 
a mai aparut un interpret si mai urmeaza.. si eu cred ca un pivot de meserie si o extrema cu shoot bun de afara. asta in ideea ca vor fi pt inceput doar 6 straini. insa eu cred ca se va mai aduce si la romani, macar unul de valoare under 23 si unul cu experienta. e o parere personala.
 
click pt. Articol 21 July 2019 13:34