Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea


Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat

CSM CSU Oradea a anunțat încă un nume pentru sezonul viitor. Arturas Valeika este al 5-lea campion care va rămâne în lotul orădenilor și în sezonul următor. Bihorenii și-au dorit să păstreze sub panou duo-ul Denison-Valeika.

Arturas Valeika a debutat în campionatul românesc în sezonul precedent, la CSM CSU Oradea, unde a venit de la Vyatus Prienai-Birstonas. Pivotul în vârstă de 33 de ani a fost cel mai bun recuperator al campioanei României în sezonul 2017-2018.

Lituanianul a jucat în 43 de partide în Liga Națională, cu o medie de 21:45 minute/meci. A contribuit cu 7.3 puncte/partidă, 5.1 recuperări și 1.5 pase decisive pentru 10.7 eficiență medie. A avut un total de 221 de recuperări în cele 43 de partide, fiind cel mai bun recuperator al echipei și pe locul 7 în campionat.

Pe lângă titlul din România, mai are în palmares Liga Baltică, în 2017, și Cupa Lituaniei în 2013 și 2014. A jucat pentru Midland și Weber State în NCAA, iar primul angajament de profesionist l-a avut în Germania, la Eisbaeren Bremenhaven, în sezonul 2008-2009. Atunci a fost coechipier cu noua achiziție a orădenilor, Giordan Watson. Valeika a mai jucat în Letonia, Spania sau Lituania.

Pivotul lituanian este al 5-lea jucător care a contribuit la câștigarea celui de-al doilea titlu al orădenilor și rămâne pentru sezonul viitor. Ceilalți patru sunt Richard, Nicolescu, Denison și Kariniauskas. Singura noutate anunțată până acum este Watson.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Arturas Valeika

Andreea Vlase / 14 July 2018 / 14:47


Galerie foto


14 July 2018 15:25
4 
Sa mori tu... Cred că și-a demonstrat valoarea domn profesor... Așa că oameni de genul tau, nu merită băgați în seamă😁 
14 July 2018 15:44
0 
A incerca sa pastreze jucatorii cu care s-a castigat campionatul nu inseamna ciorba reincalzita. Iar daca pe langa acesti jucatori se mai aduc jucatori de valoare ( gen Watson pana acum, dar speram sa mai apara macar inca un jucator strain valoros) putem zice ca lotul este complet. Exista o vorba veche: echipa invingatoare nu se schimba..Asa si Csm-ul: dn moment ce s-a castigat campionatul plus s-a jucat si finala Cupei nu erau motive de a face o schimbare masiva in componenta lotului. A facut U anul trecut asa si a terminat in genunchi sezonul. 
14 July 2018 15:47
ajax Csm
1 
Hai să fim serioși, aici nu e vorba de ciorba aia reincalzita. Dacă vrei performante cred că ideea cea mai bună e continuitatea, plus 1-2 transferuri pentru un plus de fortă faţă de sezonul trecut, întrucât avem ca obiectiv si traseu în FIBA. Personal as renunta la Gajovič, nu prea a convins, iar aici ar trebui un pf veritabil.Iar în iarnă se va încerca, probabil, o mână forte, în funcție de buget. 
14 July 2018 15:48
DonDiablo DonDiablo
-2 
Nu am zis ca e antrenor rău,dar e extrem de fixist,nu încearcă ceva nou și cu Valeika nu prea te poți bate cu grei. 
14 July 2018 15:50
1 
Pai din ce zici... Înțeleg că ai prefera un antrenor că și silva... Să aducă super vedete in fiecare an... Dar uitate la randamentul lor... Gen sakic... Așa că mai bine un jucător mai slab cotate dar care își face treaba... 
14 July 2018 15:55
0 
Ce ai spus tu am afirmat si eu. Iar Gajovic sigur nu mai ramane. Sunt sanse foarte mari insa ca Zeno sa semneze prelungirea contractului. Astfel ar mai ramane 1 loc pentru un strain care ar trebui sa fie un jucator pentru pozitia 4-5. 
14 July 2018 16:04
ajax DonDiablo
0 
Probabil ai fi vrut un pivot gen Barro/Agafonov/Falker, dar Arturas s-a comportat f bine sub comanda lui Achim, iar la salariu nu cred că poti să faci comparatie cu cei trei. În banii ăstia băiatul a dat randament maxim si s-a integrat bine în grup. Că Achim este fixist mi se pare absolut normal, alfel nu faci performantă, are si omul principii, dar să zici că e fricos, mi se pare că sari calul. Wake up, am luat titlul, ce mai vrei??? 
14 July 2018 16:08
dancri DonDiablo
0 
In sezonul care s-a incheiat chiar a incercat si i-au reusit unele noutati lui Achim: a mizat si cu succes pe aruncarile de 3p ( a se vedea schemele de joc) si a reusit sa faca din Denison si partial din Gajovic jucatori de pozitia 4. 
14 July 2018 16:08
DonDiablo DonDiablo
0 
Oameni buni eu voiam un Diaz sau Cooper sincer.Valeika e atletic dar preferam ceva mai bun în post-up.Cu siguranța Diaz nu are un salar așa mare,Cooper cu siguranța are. Legat de vedete nu vreau un Silvășan,Sakic e un super jucator dar joaca când vrea și are unele probl de comportament dar nu asa grave ca și Miloșevic. Fixurile lui Achim unele să zicem sunt ok,altele părerea mea nu.Da tactician si tot este ok foarte ok. 
14 July 2018 17:24
0 
Diaz este inca sub contract cu Timisoara. Cooper este bun dar foarte slab la libere. Poate in zilele urmatoare vom avea o surpriza placuta in legitimarea unui pivot cu experienta, fiindca nu putem sta doar In Valeika, Denison si Lazar. 
14 July 2018 17:57
popsiis Pivot
0 
Ajung 3, e nevoie de un power forward atletic, si de un 3-4, iar echipa va fi completa, 
14 July 2018 18:08
1 
Pe Diaz l-am vrut Oradea și anul trecut și nu i-a putut satisface pretențiile financiare. Cooper puțin probabil să părăsească Sibiul și oricum are salariu mai mare și decât Denison.
Cu Watson, Zeno și Richard, Oradea nu cred din păcate că își mai permite un jucător scump. Sper să găsească o soluție pt încă un om mare bun pt că acolo avem nevoie. 
15 July 2018 12:46
0 
Barnette  
15 July 2018 17:48
forest832 Barnette
0 
N-ar fi rău daca ar reveni, av nevoie de lot numeros pentru a face față atât in Europa cat si in campionat si cupa 
15 July 2018 19:31
forest832 Pasalic?
0 
Ce se aude de Pasalic? 
15 July 2018 19:29
0 
Barnette a avut probleme medicale in ultima perioada si s-a renuntat la aducerea lui.Daca ramane Zeno cred ca mai util echpei ar fi un jucator pentru pozitia 4-5. Si astfel numarul de straini ar fi deja 7, incluzandu-l aici si pe Watson care in Europa are statul de strain nu de autohton. 
15 July 2018 20:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și U-BT Cluj Napoca se întâlnesc în prima etapă din top 6
În prima fază a LNBM, U-BT Cluj Napoca s-a impus în ambele meciuri 
Decizie controversată luată de Digi Sport, în legătură cu partida SCM U Craiova – CSM CSU Oradea
Producătorul tv va transmite decalat meciul din Bănie 
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 4 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare”
BC CSU Sibiu a început cu o înfrângere parcursul în Top 6 
Season high pentru Lucas Tohătan
Randal Falker a fost cel mai bun jucător al sibienilor 
Octavian Popa Calotă, omul meciului pentru bănățeni
Marko Stojadinovic a fost al doilea cel mai eficient jucător al gazdelor 
Grupa Galbenă, etapa 1: Steaua București se deplasează pe terenul celor de la CSM Phoenix Galați
În celelalte două meciuri din această grupă se vor întâlni Athletic Constanța cu Dinamo, respectiv Voluntari cu Mediaș 
Vasile Gîlcă: „Avem deja în minte pregatirea sezonului viitor”
Managerul și-a exprimat așteptările cu privire la faza a doua a LNBM 
Marko Stojadinovic: „Am crezut că putem să îi batem mai ușor”
SCM Timișoara s-a impus pe teren propriu împotriva lui BC CSU Sibiu la o diferență de 7 puncte 
Octavian Popa-Calotă: „Cristi este un antrenor al jucătorilor”
Căpitanul timișorenilor s-a arătat foarte mulțumit de victoria reușită împotriva celor de la BC CSU Sibiu 
gyke CSU
0 
Problema nu e nici că am pierdut, nici că am pierdut contra Timișoarei, lucrurile astea se pot întâmpla. Ce e absolut deranjant pentru mine e atitudinea echipei, care parcă s-au prezentat la un meci de presezon. Nu ne-am apărat deloc, nu am arătat nici un dram de determinare, am făcut totul pe repede înainte, de parcă pierdeam trenul... Iar Dan i-a lăsat în pace și a părut că nu vrea sau nu poate schimba ceva. Scoțând meciul cu Clujul din discuție, ce am văzut cu Steaua și Timișoara, m-a dezamăgit foarte tare. Sunt foarte curios cum se vor desfășura lucrurile în continuare, dar ceva trebuie să se schimbe.  
click pt. Articol 19 January 2019 17:38
gyke Mda
0 
Da un meci de handbal foarte atractiv și disputat... (sarcasm). Că federația nu e în stare să îi determine pe cei de la Digi să trateze baschetul cu un minim de respect sunt obișnuit, dar de data asta pe Digi nu îi pot înțelege. Ai în exclusivitate o competiție, bună-rea, nu contează, la care tu stabilești ziua și ora, și nu ești în stare să faci într-un fel în care să poți transmite în direct, e absolut de neînțeles...  
click pt. Articol 19 January 2019 17:29
0 
Cine și ce să mai înțeleagă ? Fix la ora asta, meciul de handbal este pe DIGI 3, iar pe D4 sunt știri :( 
click pt. Articol 19 January 2019 17:28
Marius_M Problema
0 
Problema nu e ca am pierdut un meci, ci faptul ca am pierdut în fata unei echipe cu Baciu și Popa Calota și cu cel mai bun jucător al lor într-o zi foarte slaba. 
click pt. Articol 19 January 2019 13:51
0 
Eu simt ca este nevoie de un PG clasic. Hardy, Pratt si Tamulis sunt jucatori polivalenti care pot sa joace pe pozitia 1, insa nu dau randament maxim pe pozitia aceea.
In partida cu Clujul nu am avut acea minte limpede la final de meci si fiecare a inceput sa-l copieze pe Dykes luand meciul pe cont propriu. 
click pt. Articol 19 January 2019 10:32
0 
Personal nu am mai recunoscut Sibiul din ultimele etape.... 
click pt. Articol 19 January 2019 08:04
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
martax Oscar
0 
And the 4th place goes to... CSU Sibiu 
click pt. Articol 18 January 2019 21:58
JCN Asa se intampla
0 
cand iei de sus echipa adversa. Nu am vazut deloc incrancenare in jocul nostru, parca erau in vacanta.
Cat despre antrenor si timeout-uri ca se vorbeste mult de lucrul asta: Dan are obiceiul (de multe ori prost) sa isi tina TO pentru ultimul sfert. Din pacate nu cred ca isi alege mereu foarte fericit momentul. Aici ar trebui sa intervina secundul si sa il ajute insa cum noi nu avem secund..... 
click pt. Articol 18 January 2019 21:06
0 
Evolutia Sibiului mult sub cea de la Cluj. Doua echipe frumoase, dar fara antrenori. Fleseriu mi s-o parut depasit astazi, nicio reactie. Bv, Timisoara. 
click pt. Articol 18 January 2019 21:00