Atât de aproape de bulgari și totuși atât de departe


Lukoil Levski Sofia a făcut legea în BCL, bazăndu-se pe jucători originari din Bulgaria

bulgaria baschet

Săptămâna trecută a avut loc primul tur preliminar al Basketball Champions League. Atât noi, cât și bulgarii, ne-am regăsit în această competiție cu o singură formație: CSM CSU Oradea respectiv Lukoil Levski.

CSM CSU Oradea a fost eliminată de campioana în exercițiu a Finlandei, Karhu Basket, cu scorul general de 158 - 167, în timp ce Lukoil Levski a dispus de Siauliai cu 170 - 144.

Nu acest lucru am vrut să-l scoatem in evidență, ci aportul jucătorilor autohtoni, atât în cazul campioanei României cât și în cazul bulgarilor. Din totalul de 158 de puncte înscrise de CSM CSU Oradea în dubla manșă cu finlandezii de la Karhu Basket, doar 8 puncte au fost înscrise de către conaționalii noștri și toate acestea au aparținut noului căpitan al echipei naționale de baschet, Bobe Nicolescu. De asemenea, Giordan Watson, baschetbalist naturalizat de FRB, dar care nu a învățat tainele acestui sport în România, a marcat 20 de puncte.

De cealaltă parte, din totalul de 170 de puncte ale lui Lukoil Levski, nu mai puțin de 115(!) puncte au fost înscrise de către jucătorii bulgari ai acestei echipe. Nici la recuperări nu stăm mai strălucit, CSM CSU Oradea a avut parte de 9 recuperări din partea lui Laszlo Lazar și Bobe Nicolescu în timp ce pentru Lukoil Levski, bulgarii acesteia au strâns 56 de recuperări.

Pe parcursul acestei duble manșe, CSM CSU Oradea a folosit doar 2 jucători români, Laszlo Lazar și Bobe Nicolescu, la care se adaugă și naturalizatul Giordan Watson, în timp ce Lukoil Levski a rulat toți jucătorii bulgari avuți la dispoziție, 8 la număr.

Din păcate, aceste diferențe uriașe nu se opresc aici, iar rezultatele recente ale echipelor naționale confirmă din plin acest lucru. Dacă România a pierdut la cel puțin 14 puncte diferență ultimele 4 partide pe care le-a disputat și a ajuns în precalificările pentru Euro 2021, Bulgaria se află încă în cursă pentru Mondialul din 2019.

Astfel, vecinii noștri au pierdut la limită în deplasarea din Rusia, 73-77 și au reușit o victorie de răsunet împotriva Franței, 74-68, națională care a avut pe parchet jucători precum Nando de Colo, Nicolas Batum sau Mathias Lessort. În acel meci s-au remarcat la bulgari Dimitar Dimitrov, cu 16 puncte, Pavel Marinov, cu 13 puncte, dar și Dee Bost. Americanul naturalizat, de 28 de ani, a înscris 17 puncte contra naționalei „Cocoșului Galic”.

Rămâne de văzut dacă este valabilă comparația noastră în turul 2 al preliminariile Basketball Champions League, acolo unde campioana Bulgariei, Lukoil Levski Sofia, urmează să joace împotriva lui Karhu Basket, formație care a eliminat CSM CSU Oradea. 

*foto: basketball.championsleague



Andrei Ilie / 25 September 2018 / 12:50


Galerie foto


TDM Excelent articol
0 
Foarte buna observatie. E clar pentru toata lumea ca ne indepartam tot mai tare de baschetul de performanta? Cluburile de copii sunt interesate de un oarecare profit din taxe si alte mizerii mici. Seniorii aduc straini care nu isi gasesc contracte mai bune. Cam asta e selectia. 
25 September 2018 19:21
0 
Nu prea ramane in picioare in totalitate comparatia. Lukoil a pierdut acasa la diferenta de 6pcte dupa ce a revenit pe final cu 35 pcte in sfertul4! 
26 September 2018 17:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Euroligă. Program și televizări
Nu mai puțin de 8 partide din Euroligă vor fi transmise de Digi Sport 
O nouă victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia în Liga ACB
Internaționalul român a bifat doar 5 minute pe teren în succesul cu Montakit Fuenlabrada 
Claudia Cuic (Pop), calificată în play-off-ul EuroCup cu Botas Spor
Echipa româncei va avea un adversar din Rusia în primul tur de play-off 
Real Madrid se impune categoric în derby-ul cu Barcelona din Euroligă
Campazzo a înscris un buzzer-beater din apropierea panoului propriu (Video) 
Zoran Mikes: „Este o diferență evidentă și vom munci să fim mai buni aici, în campionatul românesc”
ACS Sepsi SIC a încheiat joi participarea din acest an în EuroCup Women, după meciul cu Orman Genclik  
Annemarie Godri-Părău: „Îmi pare rău că nu am câștigat meciul acesta pentru fanii noștri”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC a fost în double-double la ultimul meci european al covăsnencelor în acest sezon 
ACS Sepsi SIC încheie cu o înfrângere campania europeană din acest sezon
Orman Genclik a urcat pe locul secund și merge mai departe, profitând de problemele ofensive ale gazdelor, în sferturile 1 și 3 
Ashley Walker, decisivă în succesul cu WBC Enisey din ultima etapă a grupelor EuroCup
Mersin BSB are nevoie de victoria celor de la ACS Sepsi SIC cu Orman Genclik ca să avanseze în play-off 
Grupă dificilă pentru gazda Serbia la Women's Eurobasket 2019
Cealaltă gazdă a turneului a nimerit în grupă cu Spania, deținătoarea trofeului 
Victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia pe terenul lui Le Mans
A 7-a victorie din opt partide pentru spanioli 
fanU Esec usturator
0 
Euro Cup s-a dovedit o palarie prea mare pentru echipa noastra
Diferenta de valoare este evidenta , cu o singura jucatoare cu adevarat valoroasa Ane Marie nu se poate sa obtinem mare lucru. Campionat slab , Sepsi va defila si va cistiga tot ce se poate cistiga in Romania. Incet ,incet baschetul feminin din Romania se scufunda si federatia nu face nimic. Lucrurile lasate in voia lor merg din rau in mai rau. 
click pt. Articol 14 December 2018 14:26
0 
Bravo campioanelor!  
click pt. Articol 13 December 2018 22:04
Buzestii Domnu' "Oti"
0 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
click pt. Articol 06 December 2018 13:50
Attila si da
0 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:44
Attila ptr_rarroldtimer
0 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:41
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
0 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
click pt. Articol 05 December 2018 22:00
0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
click pt. Articol 05 December 2018 20:01
raress23 Unde sunteti
0 
Ungurasi