Atât de aproape de bulgari și totuși atât de departe


Lukoil Levski Sofia a făcut legea în BCL, bazăndu-se pe jucători originari din Bulgaria

bulgaria baschet

Săptămâna trecută a avut loc primul tur preliminar al Basketball Champions League. Atât noi, cât și bulgarii, ne-am regăsit în această competiție cu o singură formație: CSM CSU Oradea respectiv Lukoil Levski.

CSM CSU Oradea a fost eliminată de campioana în exercițiu a Finlandei, Karhu Basket, cu scorul general de 158 - 167, în timp ce Lukoil Levski a dispus de Siauliai cu 170 - 144.

Nu acest lucru am vrut să-l scoatem in evidență, ci aportul jucătorilor autohtoni, atât în cazul campioanei României cât și în cazul bulgarilor. Din totalul de 158 de puncte înscrise de CSM CSU Oradea în dubla manșă cu finlandezii de la Karhu Basket, doar 8 puncte au fost înscrise de către conaționalii noștri și toate acestea au aparținut noului căpitan al echipei naționale de baschet, Bobe Nicolescu. De asemenea, Giordan Watson, baschetbalist naturalizat de FRB, dar care nu a învățat tainele acestui sport în România, a marcat 20 de puncte.

De cealaltă parte, din totalul de 170 de puncte ale lui Lukoil Levski, nu mai puțin de 115(!) puncte au fost înscrise de către jucătorii bulgari ai acestei echipe. Nici la recuperări nu stăm mai strălucit, CSM CSU Oradea a avut parte de 9 recuperări din partea lui Laszlo Lazar și Bobe Nicolescu în timp ce pentru Lukoil Levski, bulgarii acesteia au strâns 56 de recuperări.

Pe parcursul acestei duble manșe, CSM CSU Oradea a folosit doar 2 jucători români, Laszlo Lazar și Bobe Nicolescu, la care se adaugă și naturalizatul Giordan Watson, în timp ce Lukoil Levski a rulat toți jucătorii bulgari avuți la dispoziție, 8 la număr.

Din păcate, aceste diferențe uriașe nu se opresc aici, iar rezultatele recente ale echipelor naționale confirmă din plin acest lucru. Dacă România a pierdut la cel puțin 14 puncte diferență ultimele 4 partide pe care le-a disputat și a ajuns în precalificările pentru Euro 2021, Bulgaria se află încă în cursă pentru Mondialul din 2019.

Astfel, vecinii noștri au pierdut la limită în deplasarea din Rusia, 73-77 și au reușit o victorie de răsunet împotriva Franței, 74-68, națională care a avut pe parchet jucători precum Nando de Colo, Nicolas Batum sau Mathias Lessort. În acel meci s-au remarcat la bulgari Dimitar Dimitrov, cu 16 puncte, Pavel Marinov, cu 13 puncte, dar și Dee Bost. Americanul naturalizat, de 28 de ani, a înscris 17 puncte contra naționalei „Cocoșului Galic”.

Rămâne de văzut dacă este valabilă comparația noastră în turul 2 al preliminariile Basketball Champions League, acolo unde campioana Bulgariei, Lukoil Levski Sofia, urmează să joace împotriva lui Karhu Basket, formație care a eliminat CSM CSU Oradea. 

*foto: basketball.championsleague



Andrei Ilie / 25 September 2018 / 12:50


Galerie foto


TDM Excelent articol
0 
Foarte buna observatie. E clar pentru toata lumea ca ne indepartam tot mai tare de baschetul de performanta? Cluburile de copii sunt interesate de un oarecare profit din taxe si alte mizerii mici. Seniorii aduc straini care nu isi gasesc contracte mai bune. Cam asta e selectia. 
25 September 2018 19:21
0 
Nu prea ramane in picioare in totalitate comparatia. Lukoil a pierdut acasa la diferenta de 6pcte dupa ce a revenit pe final cu 35 pcte in sfertul4! 
26 September 2018 17:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Umana Reyer Venezia este noua campioană a Italiei
Este al doilea titlu în ultimele sezoane pentru formația din Venezia 
Women's Eurobasket 2019 începe joi în Letonia și Serbia, a doua ediție organizată de două țări
Campioana nu a reușit să își apere titlul din 1991 până acum, după destrămarea URSS-ului 
Marcus Ginyard va evolua în Franța, la Limoges CSP
Americanul a jucat la CSM CSU Oradea în sezonul 2018/2019 
Ashley Walker revine în prima ligă italiană, la câștigătoarea cupei
Naturalizata naționalei României va juca la Ragusa, pentru care a mai evoluat în perioada 2013-2015 
Rick Pitino se desparte de Panathinaikos după o jumătate de sezon
Legendarul antrenor american își dorește să se întoarcă acasă și să obțină un post în NBA 
Real Madrid o învinge pe Barcelona și devine campioana Spaniei
Formația din Capitală cucerește al 4-lea titlu din ultimii 5 ani 
Anadolu Efes câștigă titlul în Turcia și încheie un an excelent
Shane Larkin a avut o prestație de senzație și a adunat 38 de puncte 
CSM CSU Oradea va juca în primul tur de calificare pentru Basketball Champions League
Campioana României își va afla adversara în 4 iulie 
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
Satoransky, Vesely și Balvin, în lotul lărgit al Cehiei pentru Cupa Mondială din China
Jan Vesely și Ondrej Balvin, doi jucători de Euroligă, nu au evoluat la EuroBasket 2017 
TDM Balanța
0 
Mai devreme in articol scria si ca cererea Sibiului de înscriere a fost respinsă de FIBA. V-a sunat Hila sa va roage sa ștergeți Știrea??? Doamne cât de jenant sa te deranjeze purul adevăr!!!! Păcat ca scrieți articole (și) la comandă. 
click pt. Articol 21 June 2019 23:31
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁