Audiență destul de scăzută la finala Cupei României


Atmosfera este însă animată de galeriile celor două echipe

spectatori sibiu oradea finala cupei romaniei

Finala CSU Sibiu – CSM CSU Oradea, care se joacă în Polivalenta clujeană, are parte de o audiență destul de scăzută. Aproximativ 3.000 de oameni sunt prezenți la ultimul act al Cupei României la baschet masculin.

Ambele galerii ale celor două echipe au venit însă la meciul care va decide primul trofeu din acest sezon. Astfel, galeria sibiană măsoară în jur de 3-400 de oameni, iar fanii sibieni mai sunt prezenți în număr important și în restul sălii. De partea cealaltă, 150 de fani orădeni formează o galerie în cealaltă parte a arenei. Cele două galerii au cântat imnul României și au fost fair play pe parcursul primei reprize.

Spectatorii neutri sunt destul de mulți. Cu toate acestea, dacă U-BT ar fi reușit să se califice în finală, probabil numărul spectatorilor ar fi fost mult mai mare.

Recordul de audiență al Sălii Polivalente la un meci de baschet rămâne duelul dintre România și Ungaria la Eurobasket 2017, când capacitatea sălii de 9.300 de locuri a fost aproape atins.

*foto: Valentin Todea



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 18 April 2019 / 19:56


Galerie foto


2 
Daca sala e de 7000 de locuri, asta nu inseamna ca o audienta de 3000 de oameni e scazuta.In ultimii 10 ani nu stiu daca a fost vreo finala cu peste 2000 de spectatori.Cand audienta la orice sport din Romania este in scadere drastica, sa ne bucuram de aceasta “mica” crestere de spectatori. 
18 April 2019 21:11
raz de acord
1 
intr-un meci in care nu joaca echipa gazda, 3.000 de spectatori, intr-o sala, e mai mult decat OK 
18 April 2019 21:30
0 
Cand ai cea mai mare prezenta la o finală- cel putin din ultimii ani - cu toate că nu joaca echipa gazdă, eu zic ca e o realizare si asta. La Sibiu au fost 1800, la Sf. Gheorghe 2.200. Deci.... 
18 April 2019 21:31
romeovura Posibil
0 
Între 4000 și 5000 de spectatori, a fost până la final 
18 April 2019 21:39
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
20 April 2019 15:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20