Austin Chatman, eroul Stelei în partida câștigată cu BCM U Pitești


Americanul a marcat un buzzer-beater cu care mută în decisiv seria pentru locurile 5-8

austin chatman steaua pitesti

CSA Steaua s-a impus în meciul 2 al seriei cu BCMU Pitești cu scorul de 73-70 în partida a doua a seriei jucate pentru locurile 5-8. Steliștii își iau astfel revanșa după înfrângerea suferită în Trivale în primul meci, scor 87-64.

Steaua a început meciul cu Chatman, Mandache, Petrache, Djuric și Spencer, în timp ce Piteștiul i-a avut în primul cinci pe Carson, Jeremic, Ciotlăuș, Bishop și Sturanovic.

Oaspeții au început mai bine meciul cu un run de 8-0, Chatman a pus primele puncte ale Stelei cu un coș de 3. Steliștii au răspuns înapoi cu un parțial de 12-2 (15-12). Bishop a răspuns cu un coș de 3 puncte și a făcut scorul 15-16. De altfel, oaspeții au păstrat avantajul de 1 punct la sfârșitul primului sfert (22-23). Piteștenii au fost la conducerea sfertului al doilea pe care l-au început cu un parțial de 14-0. Seria a fost oprită de Chatman si Andrei Mandache, dar piteștenii păstrau la pauză un avantaj de 8 puncte (33-41).

Și începutul sfertului al treilea a aparținut tot piteștenilor care prin Sturanovic și Carson au reușit să mențină un avantaj de 13 puncte (42-55). A urmat o perioadă îndelungată în care nu s-a înscris, până la o liberă reușită de Mandache. Un coș al lui Sturanovic a stabilit scorul după 30 de minute la 43-57. Ante Delas și Vlad Negoiţescu au deschis sfertul final și au apropiat Steaua la 9 puncte și Zarko Djuric a dus scorul la 7 puncte cu un and-one (52-59). Cu 3:30 rămase de jucat, Piteștiul păstra același avantaj, dar a intrat în scenă Austin Chatman, cu un coș de 3 puncte și un and-one care au apropiat gazdele la un singur punct (62-63). Același Chatman a înscris de 3 puncte, din pasa lui Djuric, după o intercepție a lui Spencer cu care a adus Steaua în avantaj. De altfel, americanul a mai înscris 2 puncte la libere (67-63). Bishop a adus la două puncte Piteștiul, Chatman a mai pus 3 puncte din 4 de la linia de fault, dar Jeremic a înscris 4 puncte consecutive cu care a egalat situația la 70. La ultima fază a meciului, eroul finalului de partidă, Austin Chatman, a mai reușit un coș de la 3 puncte chiar pe finalul timpului regulamentar, cu care a adus prima victorie a Stelei în fața Piteștiului din acest sezon, scor 73-70.

Chatman a terminat cu 25 de puncte pentru Steaua, inclusiv ultimele 11 ale echipei sale. Zarko Djuric a adunat și el 21 de puncte, cu 7 recuperări și 7/9 din acțiune. Tony Bishop a marcat 17 puncte, în timp ce  Maksim Sturanovic a înscris 16 puncte și 11 recuperări.

Seria se mută acum la Pitești pentru meciul decisiv care va decide echipa ce va evolua pentru locurile 5-6, împotriva Timișoarei. Formația înfrântă va juca pentru locurile 7-8, împotriva lui Dinamo. Meciul 3 se va juca sâmbătă, 18 mai, în Sala Trivale.

*foto: Sabin Malisevschi



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 15 May 2019 / 23:40


Galerie foto


Renan Rușinos
0 
Mai ales sferturi 4! E clar ca Jerry n a fost mulțumit de tactica din acest sezon, a fost șters in multe meciuri. Pregătirea fizică la echipa e foarte slabă după părerea mea. Nu inteleg scăderea mare de forma a lui Koornienko. După acest sezon total ratat ar trebui sa si dea toti demisia. Conducere si alt antrenor, dacă va mai fi înscrisă echipa in sezonul viitor. 
16 May 2019 00:25
-1 
E ciudat sa ai +14 si sa pierzi, sa ai 50 recuperari si sa pierzi, dar asa e in baschet. Nu cred ca se pune problema calificarii, sambata trebuie sa castigam. Am cateva mentiuni pentru ce a spus colegul @Renan. 1. Meciurile astea clar nu mai au o importanta mare iar gradul de concentrare nu mai poate fi acelasi. 2. Care-i treaba cu pregatirea fizica? A cazut echipa fizic? Nu. 3. Jeremic e aparat bine, atata tot. Korniyenko nu e ce trebuie pentru echipa. 4. Echipa asta va fi inscrisa mereu. Ideea e de buget. 
16 May 2019 00:49
Renan Gradul
0 
De concentrare al unui sportiv profesionist trebuie sa fie ridicat la orice meci oficial. Te bate Sibiu, Oradea, Cluj, sunt echipe mai puternice, dar cand iti da Steaua cu terenul în cap in ultimul sfert, clar e o mare problemă. Dacă la bugetul pe care l am avut, ne mulțumim ca jucam pentru locul 5 8, cu meci decisiv cu Steaua, ne meritam soarta. Jerry era aparat bine si când juca la Timișoara, dar acolo era lider în meciurile importante. Cat despre buget, care a fost unul destul de mare în ultimii 2 ani, se pare că sezonul viitor vom avea decât un sfert. Si...cred că merităm asta, pentru că mulți dintre suporteri in loc să ceară de la conducere, antrenori, jucători, rezultate, le au găsit mereu scuze la multele înfrângeri, invocând faptul că s oameni buni si ca bat palma după meci. Sportul i despre strategie si performanta, iar tu ca și club când timp de 2 ani cand a fost buget ok, n ai păstrat un nucleu de jucători străini, n ai avut nici un fel de strategie, iar asa e foarte greu să te bați cu echipele fruntașe din LNBM. 
16 May 2019 01:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 12:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀