BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș


BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 2 puncte

BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 89-87 (17-23, 26-8, 18-23, 13-20, 15-13)

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Bogdan Popescu cu 19 puncte (2x3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3x3), 2 recuperări și 5 pase decisive și Kevin Christopher Hardy cu 14 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic cu 19 puncte (1x3), 3 recuperări și 6 pase decisive, Radovan Markovic cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Lamarcus Reed cu 17 puncte (3x3), 8 recuperări și 4 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 20 aprilie 2017 / 19:39



gyke Yesss
0 
Extraordinar...ce victorie. Hai CSU. Nu mai am cuvinte si nici voce. 
20 aprilie 2017 19:42
danb61 CSU!!!
0 
Caracter+daruire+sacrificiu-FAMILIA C S U!!! Multumim baieti!! Sunem mandrii de voi!!! 
20 aprilie 2017 19:59
0 
Meci de infarct. Ma asteptam ca CSU sa dea o replica pe masura si e foarte bine ca am castigat.
Ne-am scos cu victoria asta, nu vreau sa imi imaginez ce presiune ar fi fost pe noi sambata in cazul in care nu castigam azi.
 
20 aprilie 2017 20:00
3 
Fiind in sala pot afirma că arbitrajul a fost clar pro Sibiu, sunt neutru dar parerea mea e cam unanima. Numai bine. 
20 aprilie 2017 20:14
-5 
20 aprilie 2017 20:21
-1 
Arbitrii din LNBM nu tin cu nimeni, asa sunt ei... mediocri spre slabi. Keep calm.

De iesirea lui Markovic ce mai zici? Oare de ce nu l-au sanctionat arbitrii dupa ce a vrut sa-l ia pe Hardy la bataie?
 
20 aprilie 2017 20:30
soso69 Opinie
4 
Am aceeasi parere. In repriza de prelungiri orice contact la jucatorii sibieni a fost fsult. Sibiul a marcat in prelungiri doar din libere. Oricum foarte echilibrat meci cu multa tensiune. Seria nu e nici pe departe jucata. 
20 aprilie 2017 20:32
1 
Pai bineinteles pentru ca muresenii au sperat sa ratam mai mult de la libere. S-a marcat numai de la libere la noi pt ca au faultat intentionat muresenii.. Despre ce vorbesti? 
20 aprilie 2017 20:44
outsider @soso69
1 
toti cei care au patruns (si de la Mures si de la Sibiu) au primit fault in prelungiri - jucatorii au fost f. obositi (TOTI), cei cu vointa mai mare (sau autoconservarea mai mica) au castigat in final  
20 aprilie 2017 20:44
wtf @Fr3aksway
2 
Vrei sa spui Igor? 
20 aprilie 2017 20:47
1 
se referea la iesirea nevoasa a lui Markovic, care merita un tehnic - nu s-a referit la fault-ul ofensiv (?!?!) a lui Igor  
20 aprilie 2017 20:49
3 
Eu cred ca Markovic cu Igor avea ceva de-mpartit.  
20 aprilie 2017 21:14
soso69 Markovic
5 
Mijajlovic a fost cel care i-a spus ceva lui Markovic si acesta a reactionat. Cei 2 au schimbat ceva cuvinte dar atat. Oricum au primit tehnic amândoi. 
20 aprilie 2017 22:40
mid53 Meritat
0 
Ce victorie!!!!! cit un campionat! O daruire totala pina la ultima picatura de energie : FELICITARI !!! Ideal ar fi sa transam simbata calificatea.... HAI CSU !!!!! 
20 aprilie 2017 20:24
piroskutya Olaru sa ajungi ca Stoica
0 
Arbitraj smecheresc,este clar pentru orice cunascator de baschet.Olaru a fost seful care a condus Sibiul spre victorie,daca se arbitra corect Muresul se impunea fara probleme.Dar Dumnezeu este sus,si va avea grija de trisoriul Olaru. 
20 aprilie 2017 21:37
florinlin victimele baschetului romanesc
0 
Dintotdeauna v-ati victimizat si la infrangeri ati acuzat arbitrajul. O fi complexul minoritarului, nu stiu, dar atata timp cat veti mai fi singura sala de baschet in care se mai striga arhaicul si pateticul "hotii hotii" probabil ca nici nu va veti depasi conditia. Victorie meritata pentru CSU azi care a controlat jocul in cea mai mare parte si a stiut mai bine sa gestioneze un OT in care muresenii nu faceau altceva decat sa faulteze, probabil asta le-a spus si Barni fiind stiuta slabiciunea noastra la libere. Hai, mai multa demnitate, seria se joaca. 
20 aprilie 2017 21:53
piroskutya Este greu cand joci orice decisiv contra 8
-3 
Si voi stiti cat de greu se putea inghitii acele arbitraje cu Asesoftul,si voi si clujenii. Diferente e ca voi ati scapat odata cu disparitia bine meritata a Asehotilor, noi suntem furati incontinuare in toate meciurile decisive. Sper acum odata cu arestarea lui Ghita sa mai intre la belea ceva arbitrii mai cu experienta,pentru ca astia mai tineri sunt mai demni. 
20 aprilie 2017 22:03
3punkte Mingea si panoul
1 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume)de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?! 
20 aprilie 2017 23:13
2 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume) DACA, de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?!  
20 aprilie 2017 23:28
JCN :))
-3 
In primul meci v-am furat, acum v-am furat, sper ca Sambata seara sa vad aceleasi fustrari ale muresenilor pe aici. Daca am reusit sa va batem fara conducator de joc (dupa ce fluierasii i-au scos pe rand pe Davis si Igor)......inseamna ca ati fost foarte buni dar nu v-au lasat astia cu fluierul sa castigati. Deveniti penibili, la orice infrangere o dati cu arbitrii.
Ma tot intreb de ce se numeste jungla sala voastra? Oare pentru ca da cel de la masa muzica la maxim la time-out si in pauza atunci cand celelalte galerii canta sau pentru ca doar atunci mai cantati si voi cate ceva si va auziti ? Hai CSU !!! #nucedam 
21 aprilie 2017 00:00
free62 free62
0 
La tine e vesnic "pe galerii". Vezi ca s-a jucat baschet nu galereala. Noi avem galerie ce conteaza ca n-am altceva...ca noi este peste toti! Daca te intreaba cineva Igor al tau putea fi scos mai repede, are doua simulari grosolane in meci, plus alte cateva faze dubioase, daca tot e sa le luam toate la puricat...ma rog nu de aia a pierdut Muresul, ca au pierdut de fraieri(sa te aperi cu Santa la ultima recuperare si Lazar pe banca e putin curios)...Da pt copilu asta imi place ca toti suntem penibili, numa el are galerieee! 
21 aprilie 2017 00:22
free62 free62
-1 
#nuteducecapu 
21 aprilie 2017 00:22
-4 
Nici in seara asta nu ti-ai luat pastilele ? 
21 aprilie 2017 00:25
free62 free62
-3 
Zi tu sa crape baschetu in Sibiu daca Igor nu are doua simulari in meciu asta? Stii cum se penalizeaza simularile banuiesc, nu trebuie egzplicat... 
21 aprilie 2017 00:32
1 
Doar nu te astepti ca omu' sa aiba coloana vertebrala si sa recunoasca cele 2 simulari a lui Mijajlovici, nu? Dupa cum au spus si altii, a fost eliminat gratuit Igor pe final de meci, dar pe de alta parte, trebuia oricum eliminat mai devreme. Hai cu 2-2, chiar vreau sa vad un meci decisiv intre Sibiu si Mures.  
21 aprilie 2017 12:32
DonJuan free62
-4 
Nu il bagati in seama.Isi pierde mereu timpul sa posteze la articolele legate de Csu Sibiu. Se aude despre el ca a fost insurat cu o ciobanita de la Poiana si la lasat aia in pantaloni scurti. De atunci e anti sibiu. Mareu o parte din timp si-l petrece in baie cu reviste despre animale, din cauza asta la lasat nevasta. Un om cu minte bolnava...cum uita de pastile intra aici sa dea cu gloante dula sibiu. Mars mah la tine sub feleac. 
21 aprilie 2017 01:15
DonJuan digi sport
1 
Foarte slab comentariul la digi sport. Am impresia ca omul asta a comentat snooker toata viata. Multe reluari destul de slabe. Un meci nu foarte spectaculos cu multe ratari. In min 5 aveam 10 puncte avans si ne-am trezit condusi in ultimul minut. Din nou nu se gestioneaza bine situatiile de criza si ar trebui estompate din timp. Cooper este mult mai mobil decat Popescu si ma surprinde daca ma uit la gabaritul lui. Amandoi merita felicitati pentru jocul prestat. Impreuna au reusit peste 15 recuperari. Pivotii Muresului au marcat putin astazi. E bine ca i-am tinut acolo jos. Daca Martinici nu este lasat sa joace...toata morisca muresenilo se invarte in gol. Sambata voi fi prezent la Mures. Ora 17:30 este greu accesibila acasa , nu mai vb de deplasare. Echipa noastra merita sa fie incurajata de 500 de suporteri. Succes baieti ! 
21 aprilie 2017 01:31
DonJuan Min 5
1 
IN MIN 5 DIN SFERTUL 4 
21 aprilie 2017 01:32
cronicaru Opinie fara sa supar pe nimeni
0 
cronicaruOpinie Like DisLike 0 Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Au mai jucat si altii baschet de performanta inclusiv la lotul national..... Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:40
outsider cronicaru
4 
Nimeni nu te opreste sa iti exprimi opinia, nici nu trebuie sa te intereseze +/- urile, probabil ceilalti au in minte momente in care s-a fluierat invers (si sunt si situatii din acestea). Daca se fluiera pro-CSU de mult ieseau Lazar, Santa, Djapa care fost lasati sa joace barbateste mare parte din meci (din pct meu de vedere un baschet ok, cel cu contact). Problema arbitrajului a fost inconstanta pe parcursul meciului. La un moment dat (dupa cum spunea mai sus cineva) s-a fluierat si musca din sala. CSU a simtit ca se fluiera tot in prelungiri si au fost mai agresivi in atac (tradus : au patruns).
La un astfel de meci e greu sa spui "sunt neutru" . Chiar daca vrei asta, nu poti :) Muresul e o echipa care cu greu nu poate fi simpatizata de oricine, in afara de adversarii directi din acel moment. Merita respect pentru asta! 
21 aprilie 2017 08:53
tiger76 Outsider
0 
Respect pt comentariul tau! :) De curiozitate: de unde esti? Toata stima 
21 aprilie 2017 09:17
outsider @tiger76
0 
Sunt din Sb (nu cred ca are importanta de unde suntem, pasiunea e comuna, restul sunt detalii). 
21 aprilie 2017 09:31
0 
Eu am fost in sala deci nu zic nimic de arbitraj doar ca au fost multe greseli. Legat de joc:
- Muresul a avut ocazi de 2, 3 ori pe final sa inchida jocul dar au ratat copilareste
- Martinic a fost 1 din 9 de la 3 puncte (ceea ce nu prea se intampla)
Daca in meciul urmator intra aruncarile de 3 Muresul castiga si avem meci decisiv
Am uitat sa amintesc de pivotii Muresului care dorm pe teren care dorm pe teren si fac doar faulturi. Lazar daca bine tin minte din primul sfert avea deja 3. 
21 aprilie 2017 09:47
2 
Am urmarit meciul impreuna cu baietii mei, fani baschet, la televizor. Fiind neutru, a fost un meci foarte frumos de urmarit. Unul din baieti tinea cu Mures, altul cu Sibiul. Am fost obligat sa raman neutru ;) Sincer, nu mi s-a parut ca arbitrajul a fost partinitor. Au fost greseli, in nota obisnuita a arbitrajului in Romania. Sibiul a speculat clar mai bine prelungirile. Felicitari ambelor echipe si oricare va castiga sa aiba multa bafta impotriva Stelei. 
21 aprilie 2017 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
Un jucător israelian de 22 de ani a obținut cetățenia română
Alon Sonenfeld, de origine israelian, evoluează pe pozițiile 1/2.  
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58
0 
Intr-adevar. Iti dau dreptate.
Eu am inteles comparatia ta dintre cei doi jucatori doar din punct de vedere al valorii individuale. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:41
adrian.or adrian.or
0 
A plecat pilonul roman al echipei. O miscare pe care din punctul lui de vedere o inteleg, poate daca rata vreun obiectiv mai ramanea un an, cel mai probabil va ajunge intr-o liga foarte tare unde mirajul BCL va fi inlocuit cu cel de Eurocup sau de ce nu Euroliga. Ca si calitate, croatul e un jucator bun, versatil, comparabil ca valoare cu Vlad, dar ideea e ca e strain. Dupa cum se mentioneaza in articol, Vlad era un lider in vestiar si un aliat al bancii tehnice, un om care stia sa tina inchegata echipa indiferent de nationalitati. Croatul e nou, e bun, dar multi straini vin in Romania pentru un sezon, fie doua, si nu pun atata suflet in proiectele locale, asemenea jucatori mai rar.

Pentru Cluj devine vital acum sa-l pastreze pe Dykes si de ce nu, si pe Adamovic. Sunt jucatori care bineinteles, pot fi inlocuiti de jucatori cu valori comparabile sau mai mari, in functie de buget, dar urmele pe care le-ar lasa aceste plecari sunt in nucleul si sudarea echipei. Inlocuirea jucatorilor deja stabiliti si inchegati la Cluj ar putea lasa echipa intr-o situatie comparabila cu a Oradiei de anul trecut, adica o echipa cu multa calitate, dar care numai nu reuseste sa se lege. Multa bafta. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 15:46
popsiis Jucator
0 
In ipoteza cupelor europene nu e o problema, in campionat e cam 75% la fel in schimb Cupa Romaniei acolo e o problema 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:44
0 
Dar, dar trebuie sa te uiti si din perspectiva faptului ca Vlad era roman. Aducerea unui strain in locul lui inchide alte oportunitati.

In foarte multe minute, Vlad a fost singurul roman de pe teren. Cu cine il inlocuiesti? 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:43
fortheloveofthegame vlad vs. sakic
0 
pentru un antrenor roman este foarte important sa aiba in lot un jucator roman care sa fie lider in teren dar si in vestiar. cititi declaratia lui silvasan si veti intelege. silva avea in vlad un aliat, un om cu care sa vorbeasca, chiar daca poate nu s-au inteles de la inceput, tactic vorbind. cu un strain comunicarea va fi mai grea, orgoliile din teren vor fi mai greu de controlat. din pacate pentru Cluj, daca privim inapoi cariera lui Vlad, era aproape imposibil sa-l tina doua sezoane. Vlad a ales destept Clujul in perspectiva Eurobasket, a jucat un sezon intreg in sala in care va juca la Europene. Este un profesionist suta la suta care nu lasa nimic la voia intamplarii, un jucator pragmatic si un exemplu pentru jucatorii romani de viitor.  
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:06
trancer Sakic
0 
Personal, la o evaluare strict intre Moldovanu și Sakic sunt de părere ca jucătorul croat este peste roman. Rămâne însă de văzut ca ocupant de jucător roman cât de mult va influenta plecarea lui Vlad, aici ar putea fi problema. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 13:44