BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș


BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 2 puncte

BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 89-87 (17-23, 26-8, 18-23, 13-20, 15-13)

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Bogdan Popescu cu 19 puncte (2x3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3x3), 2 recuperări și 5 pase decisive și Kevin Christopher Hardy cu 14 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic cu 19 puncte (1x3), 3 recuperări și 6 pase decisive, Radovan Markovic cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Lamarcus Reed cu 17 puncte (3x3), 8 recuperări și 4 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 20 aprilie 2017 / 19:39



gyke Yesss
0 
Extraordinar...ce victorie. Hai CSU. Nu mai am cuvinte si nici voce. 
20 aprilie 2017 19:42
danb61 CSU!!!
0 
Caracter+daruire+sacrificiu-FAMILIA C S U!!! Multumim baieti!! Sunem mandrii de voi!!! 
20 aprilie 2017 19:59
0 
Meci de infarct. Ma asteptam ca CSU sa dea o replica pe masura si e foarte bine ca am castigat.
Ne-am scos cu victoria asta, nu vreau sa imi imaginez ce presiune ar fi fost pe noi sambata in cazul in care nu castigam azi.
 
20 aprilie 2017 20:00
3 
Fiind in sala pot afirma că arbitrajul a fost clar pro Sibiu, sunt neutru dar parerea mea e cam unanima. Numai bine. 
20 aprilie 2017 20:14
-5 
20 aprilie 2017 20:21
-1 
Arbitrii din LNBM nu tin cu nimeni, asa sunt ei... mediocri spre slabi. Keep calm.

De iesirea lui Markovic ce mai zici? Oare de ce nu l-au sanctionat arbitrii dupa ce a vrut sa-l ia pe Hardy la bataie?
 
20 aprilie 2017 20:30
soso69 Opinie
4 
Am aceeasi parere. In repriza de prelungiri orice contact la jucatorii sibieni a fost fsult. Sibiul a marcat in prelungiri doar din libere. Oricum foarte echilibrat meci cu multa tensiune. Seria nu e nici pe departe jucata. 
20 aprilie 2017 20:32
1 
Pai bineinteles pentru ca muresenii au sperat sa ratam mai mult de la libere. S-a marcat numai de la libere la noi pt ca au faultat intentionat muresenii.. Despre ce vorbesti? 
20 aprilie 2017 20:44
outsider @soso69
1 
toti cei care au patruns (si de la Mures si de la Sibiu) au primit fault in prelungiri - jucatorii au fost f. obositi (TOTI), cei cu vointa mai mare (sau autoconservarea mai mica) au castigat in final  
20 aprilie 2017 20:44
wtf @Fr3aksway
2 
Vrei sa spui Igor? 
20 aprilie 2017 20:47
1 
se referea la iesirea nevoasa a lui Markovic, care merita un tehnic - nu s-a referit la fault-ul ofensiv (?!?!) a lui Igor  
20 aprilie 2017 20:49
3 
Eu cred ca Markovic cu Igor avea ceva de-mpartit.  
20 aprilie 2017 21:14
soso69 Markovic
5 
Mijajlovic a fost cel care i-a spus ceva lui Markovic si acesta a reactionat. Cei 2 au schimbat ceva cuvinte dar atat. Oricum au primit tehnic amândoi. 
20 aprilie 2017 22:40
mid53 Meritat
0 
Ce victorie!!!!! cit un campionat! O daruire totala pina la ultima picatura de energie : FELICITARI !!! Ideal ar fi sa transam simbata calificatea.... HAI CSU !!!!! 
20 aprilie 2017 20:24
piroskutya Olaru sa ajungi ca Stoica
0 
Arbitraj smecheresc,este clar pentru orice cunascator de baschet.Olaru a fost seful care a condus Sibiul spre victorie,daca se arbitra corect Muresul se impunea fara probleme.Dar Dumnezeu este sus,si va avea grija de trisoriul Olaru. 
20 aprilie 2017 21:37
florinlin victimele baschetului romanesc
0 
Dintotdeauna v-ati victimizat si la infrangeri ati acuzat arbitrajul. O fi complexul minoritarului, nu stiu, dar atata timp cat veti mai fi singura sala de baschet in care se mai striga arhaicul si pateticul "hotii hotii" probabil ca nici nu va veti depasi conditia. Victorie meritata pentru CSU azi care a controlat jocul in cea mai mare parte si a stiut mai bine sa gestioneze un OT in care muresenii nu faceau altceva decat sa faulteze, probabil asta le-a spus si Barni fiind stiuta slabiciunea noastra la libere. Hai, mai multa demnitate, seria se joaca. 
20 aprilie 2017 21:53
piroskutya Este greu cand joci orice decisiv contra 8
-3 
Si voi stiti cat de greu se putea inghitii acele arbitraje cu Asesoftul,si voi si clujenii. Diferente e ca voi ati scapat odata cu disparitia bine meritata a Asehotilor, noi suntem furati incontinuare in toate meciurile decisive. Sper acum odata cu arestarea lui Ghita sa mai intre la belea ceva arbitrii mai cu experienta,pentru ca astia mai tineri sunt mai demni. 
20 aprilie 2017 22:03
3punkte Mingea si panoul
1 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume)de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?! 
20 aprilie 2017 23:13
2 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume) DACA, de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?!  
20 aprilie 2017 23:28
JCN :))
-3 
In primul meci v-am furat, acum v-am furat, sper ca Sambata seara sa vad aceleasi fustrari ale muresenilor pe aici. Daca am reusit sa va batem fara conducator de joc (dupa ce fluierasii i-au scos pe rand pe Davis si Igor)......inseamna ca ati fost foarte buni dar nu v-au lasat astia cu fluierul sa castigati. Deveniti penibili, la orice infrangere o dati cu arbitrii.
Ma tot intreb de ce se numeste jungla sala voastra? Oare pentru ca da cel de la masa muzica la maxim la time-out si in pauza atunci cand celelalte galerii canta sau pentru ca doar atunci mai cantati si voi cate ceva si va auziti ? Hai CSU !!! #nucedam 
21 aprilie 2017 00:00
free62 free62
0 
La tine e vesnic "pe galerii". Vezi ca s-a jucat baschet nu galereala. Noi avem galerie ce conteaza ca n-am altceva...ca noi este peste toti! Daca te intreaba cineva Igor al tau putea fi scos mai repede, are doua simulari grosolane in meci, plus alte cateva faze dubioase, daca tot e sa le luam toate la puricat...ma rog nu de aia a pierdut Muresul, ca au pierdut de fraieri(sa te aperi cu Santa la ultima recuperare si Lazar pe banca e putin curios)...Da pt copilu asta imi place ca toti suntem penibili, numa el are galerieee! 
21 aprilie 2017 00:22
free62 free62
-1 
#nuteducecapu 
21 aprilie 2017 00:22
-4 
Nici in seara asta nu ti-ai luat pastilele ? 
21 aprilie 2017 00:25
free62 free62
-3 
Zi tu sa crape baschetu in Sibiu daca Igor nu are doua simulari in meciu asta? Stii cum se penalizeaza simularile banuiesc, nu trebuie egzplicat... 
21 aprilie 2017 00:32
1 
Doar nu te astepti ca omu' sa aiba coloana vertebrala si sa recunoasca cele 2 simulari a lui Mijajlovici, nu? Dupa cum au spus si altii, a fost eliminat gratuit Igor pe final de meci, dar pe de alta parte, trebuia oricum eliminat mai devreme. Hai cu 2-2, chiar vreau sa vad un meci decisiv intre Sibiu si Mures.  
21 aprilie 2017 12:32
DonJuan free62
-4 
Nu il bagati in seama.Isi pierde mereu timpul sa posteze la articolele legate de Csu Sibiu. Se aude despre el ca a fost insurat cu o ciobanita de la Poiana si la lasat aia in pantaloni scurti. De atunci e anti sibiu. Mareu o parte din timp si-l petrece in baie cu reviste despre animale, din cauza asta la lasat nevasta. Un om cu minte bolnava...cum uita de pastile intra aici sa dea cu gloante dula sibiu. Mars mah la tine sub feleac. 
21 aprilie 2017 01:15
DonJuan digi sport
1 
Foarte slab comentariul la digi sport. Am impresia ca omul asta a comentat snooker toata viata. Multe reluari destul de slabe. Un meci nu foarte spectaculos cu multe ratari. In min 5 aveam 10 puncte avans si ne-am trezit condusi in ultimul minut. Din nou nu se gestioneaza bine situatiile de criza si ar trebui estompate din timp. Cooper este mult mai mobil decat Popescu si ma surprinde daca ma uit la gabaritul lui. Amandoi merita felicitati pentru jocul prestat. Impreuna au reusit peste 15 recuperari. Pivotii Muresului au marcat putin astazi. E bine ca i-am tinut acolo jos. Daca Martinici nu este lasat sa joace...toata morisca muresenilo se invarte in gol. Sambata voi fi prezent la Mures. Ora 17:30 este greu accesibila acasa , nu mai vb de deplasare. Echipa noastra merita sa fie incurajata de 500 de suporteri. Succes baieti ! 
21 aprilie 2017 01:31
DonJuan Min 5
1 
IN MIN 5 DIN SFERTUL 4 
21 aprilie 2017 01:32
cronicaru Opinie fara sa supar pe nimeni
0 
cronicaruOpinie Like DisLike 0 Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Au mai jucat si altii baschet de performanta inclusiv la lotul national..... Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:40
outsider cronicaru
4 
Nimeni nu te opreste sa iti exprimi opinia, nici nu trebuie sa te intereseze +/- urile, probabil ceilalti au in minte momente in care s-a fluierat invers (si sunt si situatii din acestea). Daca se fluiera pro-CSU de mult ieseau Lazar, Santa, Djapa care fost lasati sa joace barbateste mare parte din meci (din pct meu de vedere un baschet ok, cel cu contact). Problema arbitrajului a fost inconstanta pe parcursul meciului. La un moment dat (dupa cum spunea mai sus cineva) s-a fluierat si musca din sala. CSU a simtit ca se fluiera tot in prelungiri si au fost mai agresivi in atac (tradus : au patruns).
La un astfel de meci e greu sa spui "sunt neutru" . Chiar daca vrei asta, nu poti :) Muresul e o echipa care cu greu nu poate fi simpatizata de oricine, in afara de adversarii directi din acel moment. Merita respect pentru asta! 
21 aprilie 2017 08:53
tiger76 Outsider
0 
Respect pt comentariul tau! :) De curiozitate: de unde esti? Toata stima 
21 aprilie 2017 09:17
outsider @tiger76
0 
Sunt din Sb (nu cred ca are importanta de unde suntem, pasiunea e comuna, restul sunt detalii). 
21 aprilie 2017 09:31
0 
Eu am fost in sala deci nu zic nimic de arbitraj doar ca au fost multe greseli. Legat de joc:
- Muresul a avut ocazi de 2, 3 ori pe final sa inchida jocul dar au ratat copilareste
- Martinic a fost 1 din 9 de la 3 puncte (ceea ce nu prea se intampla)
Daca in meciul urmator intra aruncarile de 3 Muresul castiga si avem meci decisiv
Am uitat sa amintesc de pivotii Muresului care dorm pe teren care dorm pe teren si fac doar faulturi. Lazar daca bine tin minte din primul sfert avea deja 3. 
21 aprilie 2017 09:47
2 
Am urmarit meciul impreuna cu baietii mei, fani baschet, la televizor. Fiind neutru, a fost un meci foarte frumos de urmarit. Unul din baieti tinea cu Mures, altul cu Sibiul. Am fost obligat sa raman neutru ;) Sincer, nu mi s-a parut ca arbitrajul a fost partinitor. Au fost greseli, in nota obisnuita a arbitrajului in Romania. Sibiul a speculat clar mai bine prelungirile. Felicitari ambelor echipe si oricare va castiga sa aiba multa bafta impotriva Stelei. 
21 aprilie 2017 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:27
DonJuan SPIRIT !!!
0 
Semm ca pe cei din conducere si pe cei care aleg lotul de jucatori ii doare fix in pix de suporteri. Singurul jucator care a jucat cu sufletul pentru aceasta echila este lasat sa plece. Fleseriu este un orgolios iar daca nu ii vor iesi cartile va fi aratat cu degetul. El a decis atat plecarea lui Igor cat si a lui Popescu. Oare de ce ? 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:13
@lexCSU Trist !
0 
Sunt foarte dezamagit...rar prinzi asemenea jucatori de caracter, nu trebuia lasat sa plece.... mult succes Igor !  
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:05