BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș


BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 2 puncte

BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 89-87 (17-23, 26-8, 18-23, 13-20, 15-13)

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Bogdan Popescu cu 19 puncte (2x3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3x3), 2 recuperări și 5 pase decisive și Kevin Christopher Hardy cu 14 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic cu 19 puncte (1x3), 3 recuperări și 6 pase decisive, Radovan Markovic cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Lamarcus Reed cu 17 puncte (3x3), 8 recuperări și 4 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 20 aprilie 2017 / 19:39



gyke Yesss
0 
Extraordinar...ce victorie. Hai CSU. Nu mai am cuvinte si nici voce. 
20 aprilie 2017 19:42
danb61 CSU!!!
0 
Caracter+daruire+sacrificiu-FAMILIA C S U!!! Multumim baieti!! Sunem mandrii de voi!!! 
20 aprilie 2017 19:59
0 
Meci de infarct. Ma asteptam ca CSU sa dea o replica pe masura si e foarte bine ca am castigat.
Ne-am scos cu victoria asta, nu vreau sa imi imaginez ce presiune ar fi fost pe noi sambata in cazul in care nu castigam azi.
 
20 aprilie 2017 20:00
3 
Fiind in sala pot afirma că arbitrajul a fost clar pro Sibiu, sunt neutru dar parerea mea e cam unanima. Numai bine. 
20 aprilie 2017 20:14
-5 
20 aprilie 2017 20:21
-1 
Arbitrii din LNBM nu tin cu nimeni, asa sunt ei... mediocri spre slabi. Keep calm.

De iesirea lui Markovic ce mai zici? Oare de ce nu l-au sanctionat arbitrii dupa ce a vrut sa-l ia pe Hardy la bataie?
 
20 aprilie 2017 20:30
soso69 Opinie
4 
Am aceeasi parere. In repriza de prelungiri orice contact la jucatorii sibieni a fost fsult. Sibiul a marcat in prelungiri doar din libere. Oricum foarte echilibrat meci cu multa tensiune. Seria nu e nici pe departe jucata. 
20 aprilie 2017 20:32
1 
Pai bineinteles pentru ca muresenii au sperat sa ratam mai mult de la libere. S-a marcat numai de la libere la noi pt ca au faultat intentionat muresenii.. Despre ce vorbesti? 
20 aprilie 2017 20:44
outsider @soso69
1 
toti cei care au patruns (si de la Mures si de la Sibiu) au primit fault in prelungiri - jucatorii au fost f. obositi (TOTI), cei cu vointa mai mare (sau autoconservarea mai mica) au castigat in final  
20 aprilie 2017 20:44
wtf @Fr3aksway
2 
Vrei sa spui Igor? 
20 aprilie 2017 20:47
1 
se referea la iesirea nevoasa a lui Markovic, care merita un tehnic - nu s-a referit la fault-ul ofensiv (?!?!) a lui Igor  
20 aprilie 2017 20:49
3 
Eu cred ca Markovic cu Igor avea ceva de-mpartit.  
20 aprilie 2017 21:14
soso69 Markovic
5 
Mijajlovic a fost cel care i-a spus ceva lui Markovic si acesta a reactionat. Cei 2 au schimbat ceva cuvinte dar atat. Oricum au primit tehnic amândoi. 
20 aprilie 2017 22:40
mid53 Meritat
0 
Ce victorie!!!!! cit un campionat! O daruire totala pina la ultima picatura de energie : FELICITARI !!! Ideal ar fi sa transam simbata calificatea.... HAI CSU !!!!! 
20 aprilie 2017 20:24
piroskutya Olaru sa ajungi ca Stoica
0 
Arbitraj smecheresc,este clar pentru orice cunascator de baschet.Olaru a fost seful care a condus Sibiul spre victorie,daca se arbitra corect Muresul se impunea fara probleme.Dar Dumnezeu este sus,si va avea grija de trisoriul Olaru. 
20 aprilie 2017 21:37
florinlin victimele baschetului romanesc
0 
Dintotdeauna v-ati victimizat si la infrangeri ati acuzat arbitrajul. O fi complexul minoritarului, nu stiu, dar atata timp cat veti mai fi singura sala de baschet in care se mai striga arhaicul si pateticul "hotii hotii" probabil ca nici nu va veti depasi conditia. Victorie meritata pentru CSU azi care a controlat jocul in cea mai mare parte si a stiut mai bine sa gestioneze un OT in care muresenii nu faceau altceva decat sa faulteze, probabil asta le-a spus si Barni fiind stiuta slabiciunea noastra la libere. Hai, mai multa demnitate, seria se joaca. 
20 aprilie 2017 21:53
piroskutya Este greu cand joci orice decisiv contra 8
-3 
Si voi stiti cat de greu se putea inghitii acele arbitraje cu Asesoftul,si voi si clujenii. Diferente e ca voi ati scapat odata cu disparitia bine meritata a Asehotilor, noi suntem furati incontinuare in toate meciurile decisive. Sper acum odata cu arestarea lui Ghita sa mai intre la belea ceva arbitrii mai cu experienta,pentru ca astia mai tineri sunt mai demni. 
20 aprilie 2017 22:03
3punkte Mingea si panoul
1 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume)de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?! 
20 aprilie 2017 23:13
2 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume) DACA, de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?!  
20 aprilie 2017 23:28
JCN :))
-3 
In primul meci v-am furat, acum v-am furat, sper ca Sambata seara sa vad aceleasi fustrari ale muresenilor pe aici. Daca am reusit sa va batem fara conducator de joc (dupa ce fluierasii i-au scos pe rand pe Davis si Igor)......inseamna ca ati fost foarte buni dar nu v-au lasat astia cu fluierul sa castigati. Deveniti penibili, la orice infrangere o dati cu arbitrii.
Ma tot intreb de ce se numeste jungla sala voastra? Oare pentru ca da cel de la masa muzica la maxim la time-out si in pauza atunci cand celelalte galerii canta sau pentru ca doar atunci mai cantati si voi cate ceva si va auziti ? Hai CSU !!! #nucedam 
21 aprilie 2017 00:00
free62 free62
0 
La tine e vesnic "pe galerii". Vezi ca s-a jucat baschet nu galereala. Noi avem galerie ce conteaza ca n-am altceva...ca noi este peste toti! Daca te intreaba cineva Igor al tau putea fi scos mai repede, are doua simulari grosolane in meci, plus alte cateva faze dubioase, daca tot e sa le luam toate la puricat...ma rog nu de aia a pierdut Muresul, ca au pierdut de fraieri(sa te aperi cu Santa la ultima recuperare si Lazar pe banca e putin curios)...Da pt copilu asta imi place ca toti suntem penibili, numa el are galerieee! 
21 aprilie 2017 00:22
free62 free62
-1 
#nuteducecapu 
21 aprilie 2017 00:22
-4 
Nici in seara asta nu ti-ai luat pastilele ? 
21 aprilie 2017 00:25
free62 free62
-3 
Zi tu sa crape baschetu in Sibiu daca Igor nu are doua simulari in meciu asta? Stii cum se penalizeaza simularile banuiesc, nu trebuie egzplicat... 
21 aprilie 2017 00:32
1 
Doar nu te astepti ca omu' sa aiba coloana vertebrala si sa recunoasca cele 2 simulari a lui Mijajlovici, nu? Dupa cum au spus si altii, a fost eliminat gratuit Igor pe final de meci, dar pe de alta parte, trebuia oricum eliminat mai devreme. Hai cu 2-2, chiar vreau sa vad un meci decisiv intre Sibiu si Mures.  
21 aprilie 2017 12:32
DonJuan free62
-4 
Nu il bagati in seama.Isi pierde mereu timpul sa posteze la articolele legate de Csu Sibiu. Se aude despre el ca a fost insurat cu o ciobanita de la Poiana si la lasat aia in pantaloni scurti. De atunci e anti sibiu. Mareu o parte din timp si-l petrece in baie cu reviste despre animale, din cauza asta la lasat nevasta. Un om cu minte bolnava...cum uita de pastile intra aici sa dea cu gloante dula sibiu. Mars mah la tine sub feleac. 
21 aprilie 2017 01:15
DonJuan digi sport
1 
Foarte slab comentariul la digi sport. Am impresia ca omul asta a comentat snooker toata viata. Multe reluari destul de slabe. Un meci nu foarte spectaculos cu multe ratari. In min 5 aveam 10 puncte avans si ne-am trezit condusi in ultimul minut. Din nou nu se gestioneaza bine situatiile de criza si ar trebui estompate din timp. Cooper este mult mai mobil decat Popescu si ma surprinde daca ma uit la gabaritul lui. Amandoi merita felicitati pentru jocul prestat. Impreuna au reusit peste 15 recuperari. Pivotii Muresului au marcat putin astazi. E bine ca i-am tinut acolo jos. Daca Martinici nu este lasat sa joace...toata morisca muresenilo se invarte in gol. Sambata voi fi prezent la Mures. Ora 17:30 este greu accesibila acasa , nu mai vb de deplasare. Echipa noastra merita sa fie incurajata de 500 de suporteri. Succes baieti ! 
21 aprilie 2017 01:31
DonJuan Min 5
1 
IN MIN 5 DIN SFERTUL 4 
21 aprilie 2017 01:32
cronicaru Opinie fara sa supar pe nimeni
0 
cronicaruOpinie Like DisLike 0 Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Au mai jucat si altii baschet de performanta inclusiv la lotul national..... Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:40
outsider cronicaru
4 
Nimeni nu te opreste sa iti exprimi opinia, nici nu trebuie sa te intereseze +/- urile, probabil ceilalti au in minte momente in care s-a fluierat invers (si sunt si situatii din acestea). Daca se fluiera pro-CSU de mult ieseau Lazar, Santa, Djapa care fost lasati sa joace barbateste mare parte din meci (din pct meu de vedere un baschet ok, cel cu contact). Problema arbitrajului a fost inconstanta pe parcursul meciului. La un moment dat (dupa cum spunea mai sus cineva) s-a fluierat si musca din sala. CSU a simtit ca se fluiera tot in prelungiri si au fost mai agresivi in atac (tradus : au patruns).
La un astfel de meci e greu sa spui "sunt neutru" . Chiar daca vrei asta, nu poti :) Muresul e o echipa care cu greu nu poate fi simpatizata de oricine, in afara de adversarii directi din acel moment. Merita respect pentru asta! 
21 aprilie 2017 08:53
tiger76 Outsider
0 
Respect pt comentariul tau! :) De curiozitate: de unde esti? Toata stima 
21 aprilie 2017 09:17
outsider @tiger76
0 
Sunt din Sb (nu cred ca are importanta de unde suntem, pasiunea e comuna, restul sunt detalii). 
21 aprilie 2017 09:31
0 
Eu am fost in sala deci nu zic nimic de arbitraj doar ca au fost multe greseli. Legat de joc:
- Muresul a avut ocazi de 2, 3 ori pe final sa inchida jocul dar au ratat copilareste
- Martinic a fost 1 din 9 de la 3 puncte (ceea ce nu prea se intampla)
Daca in meciul urmator intra aruncarile de 3 Muresul castiga si avem meci decisiv
Am uitat sa amintesc de pivotii Muresului care dorm pe teren care dorm pe teren si fac doar faulturi. Lazar daca bine tin minte din primul sfert avea deja 3. 
21 aprilie 2017 09:47
2 
Am urmarit meciul impreuna cu baietii mei, fani baschet, la televizor. Fiind neutru, a fost un meci foarte frumos de urmarit. Unul din baieti tinea cu Mures, altul cu Sibiul. Am fost obligat sa raman neutru ;) Sincer, nu mi s-a parut ca arbitrajul a fost partinitor. Au fost greseli, in nota obisnuita a arbitrajului in Romania. Sibiul a speculat clar mai bine prelungirile. Felicitari ambelor echipe si oricare va castiga sa aiba multa bafta impotriva Stelei. 
21 aprilie 2017 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
EXCLUSIV. Jucător de baschet blocat în România
Prin vocea managerului Gabriel Toma, Politehnica Iasi i-a reziliat contractul lui Jermaine Green si refuză să-i achite biletul de întoarcere spre SUA. 
Steaua CSM Eximbank, înfrângere cu campioana Cehiei
Runkauskas a fost cel mai bun marcator al roș-albaștrilor 
Steaua, victorie cu vicecampioana Poloniei
Elevii lui Toijala au trecut la 11 puncte de Polski Torun 
U-BT Cluj, victorie în finala mică de la Kormend
Elevii lui Silvășan au trecut de Khimik Yuzhne 
Mutări pe ultima sută de metri la Phoenix Galați
Gălățenii i-au transferat pe Dragoș Andrei și Tudor Sabău 
0 
Ce bine că a ajuns ajutorul, grijă mare să nu-l cheltui pe tot odată!

Burgurile și clădirile despre care vorbești au fost construite sub dominație austro-ungară de către marea masă a populației, adică iobagii / mai târziu șerbii. Aceștia puteau fi români și unguri deopotrivă, apropo, singurii care beneficiau de drepturi cetățenești ("parte a națiunii") erau nobilii care erau de etnie maghiară. Cam așa e cu cine a construit orașele, în condițiile unei societăți eminamente sclavagiste. Apropo de societate sclavagistă, la tine în Teleorman ce s-a construit în timpul dominației turcești?

Până una alta noi clujenii trăim bine mersi împreună, respectându-ne reciproc și muncind unii alături de alții indiferent de etnie. Te-ai găsit să vorbești de plăcuțe bilingve (să rămâna asta cea mai mare problemă pentru Cluj!) într-un loc unde unul dintre simbolurile de necontestat ale orașului se numește Babeș-Bolyai. Bolyai, de la János Bolyai care, ca să vezi, a fost maghiar! Sau în orașul unde una dintre instituțiile de cultură reprezentative este Opera Maghiară. E pace și liniște între oamenii normali din Cluj, ziceam, și chiar nu-i nevoie să mai vină încă unul care să bage zânzanie aiurea.

În ceea ce priveste descendența, aș pune cu drag pariu cu tine, dar tocmai ce te-am sfătuit să nu-ți cheltui ajutorul social tot odată. Ar fi ipocrit din partea mea să facilitez asta.

La subiect: ai grave probleme de percepție dacă esți înstare să compari Heysel și ce făceau huliganii englezi în anii 90 cu faptele câtorva specimene ce au făcut parte din galeria lui U Cluj. Înțeleg, ești în cătuare de argumente, dar nu cred că o să le găsești pe arătură.

Eu nu știu cum e să fi frustrat de faptul că CFR a fost campioană. Văd că tu știi, în schimb, dar nu te obosi să-mi explici. Eu n-am nicio treabă cu capra vecinului.

E jenant să spui că am făcut un atac abject, pe bune. Mi-e mie rușine de rușinea ta, pe cuvânt. Știu exact ce am scris, se vede și se înțelege exact ce am scris, punct. Dincolo de asta, îmi pare rău pentru tine că-ți detești orașul și mentalitatea locală. Fă ce n-au făcut alții de-acolo înaintea ta și sacrifică-te să schimbi ceva.

Ca ardelean sunt calm din oficiu. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:23
Buzestii Deh,Chirita
0 
Cat esti tu de muzician,mai falsezi cateodata si daca te-a mancat,uite ca te scarpinara baietii(chiar daca la randul lor unii abereaza)!:))))))))))) 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 20:15
Buzestii Dinamo
0 
Indiferent pe ce parte am intoarce-o,tot cu minus da,asa ca intr-adevar este o ofensa adusa competitiei si adversarelor!Mai bine se proceda ca la bulgari,unde nationala U23 a fost participanta in campionatul primei ligi. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 20:06
0 
Jucatorii nostrii au fost anemici, letargici si fara nici un chef sa ude tricoul..... Daca era meci oficial diferenta era undeva la 30+puncte, in afara de Martinic nu a iesit nimeni cu nimic in evidenta! 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:14
0 
Unii nu au descoperit apa si sapunul dar vad doar huligani intre suporterii lui "U"! Probabil li se trage de la incapacitatea de a juca intr-o sa la decenta si a o umple cu "suporteri" platitori..... ca venii vorba de "suporteri, aia de la steaua, aia care striga gol la fiecare cos si vin contra cost ce sunt! Academicieni, doctori ingineri cu diploma in Elena Ceausescu! 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:12
hony de fapt, confirmi
0 
Ai insirat niste nume de jucatori romani foarte respectabili si muncitori, nu contest asta. Dar cine sunt ei? Au ajuns sa traga cot la cot cu strainii fiindca li s-a ,,permis" asta. Sunt sigur ca si Fometescu, Berceanu, Muresean, Voinescu etc. etc. etc. vor ajunge sa traga cot la cot cu strainii, restul vor fi trecuti la ,,nu au facut fata la seniori". Si, in caz ca nu stii, Ciotlaus a fost anul trecut la Baia Mare, dupa care s-a dus la Dinamo, iar acum se pare ca face fata cu brio la noua echipa (dupa cum spune Gyke). Si ma bucur si pentru el si pentru Dragoste. In ceea ce priveste banii, ar trebui sa aflati mai intai cati dintre ei chiar isi primesc salariul - ,,ai casa si masa asigurate, ce-ti mai trebuie bani? N-ai copii acasa sa-ti planga de foame." Cam asta-i... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:05
0 
Normal ca avea dreptul la alt test (repeti tu ca om de rand orice analiza dubioasa), normal ca avea drept la bani pentru perioada muncita...dar la noi in tara se practica perioada de proba fara plata 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:08
0 
Pe partea cu "fini si afini", prefer sa ma abtin ca nu o satapanesc. S-ar putea sa ai dreptate cu sansele romanilor de a juca cand echipa lor joaca cu Dinamo, doar ca nu va fi suficient si nici reprezentativ, dar s-ar putea sa fie singurul lucru pozitiv.
Acum despre ascunsul jucatorului de U23: am vazut 3 echipe "la lucru" in pregatiri si pot sa-ti spun ca doar Muresul l-a ascuns pe Steff de fiecare data in sfertul 1, la Sibiu si Pitesti, Dragoste si Ciotlaus au fost extrem d implicati in joc, pe ambele faze. Deci pana la urma depinde de antrenor, dar si de jucatori.
Vis-a-vis de Paliciuc, iar nu ma pot pronunta daca a fost o problema la el sau la antrenorii echipelor la care a jucat. La Sibiu a primit anul trecut o sansa si a fructificat-o cu brio, fiind cel mai bun jucator roman de pozitia 3 campionatul trecut. Vara asta a avut o comportare onorabila in pregatire si la Eurobasket, iar in singurul meci pentru CSU toamna asta a jucat extraordinar. Pe de alta parte, desi Fleseriu e un antrenor foarte orientat spre rezultat, a dat sanse unor jucatori romani, unii au fructificat-o (Paliciuc, Dragoste), altii nu (Tincu, Cioacata). Ramane sa vedem in cazul nostru daca Brosser, Gheorghe, Ene, Banciu vor primi la randul lor aceasta sansa si daca se vor impune. Time will tel. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:05
tzontzolino iti spun eu
0 
Ghita Balmus si Cezar Stanescu- veniti de la Chiajna si Constanta- medie mare de puncte etc... Unde au ajuns acum? La Dinamo... Cu ce ajuta deci astfel de echipe? Concluzie simpla! Pe principiu: in tara orbilor, chiorul e rege... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:03
tzontzolino se mint singuri
0 
Nu e nici o sansa oferita unora, nu e nimic. E o echipa care incurca mersul normal al ligii. Normal e sa lupti pentru locul tau nu sa intri pe teren pentru ca: ai o varsta (U23), ca esti roman (regula cu romanul), ca joci la Dinamo (nu ai concurenta). Mandache, Vlad Moldoveanu, Nicoara si multi altii, ve se pare ca au ajuns mari datorita unor reguli sau pentru ca au tras cot la cot cu strainii si si-au castigat locul in teren? Asa e mersul normal. Pentru restul exista liga secunda, candva liga a 3-a, campionatul U20 si tot asa. Esti bun joci, esti slab joci la nivelul tau, nu astepti sa te impinga federatia de la spate cu reguli stupide. Si culmea, in loc sa profite incearca doar sa isi ridice salariul ( ca esti obligat sa-l folosesti nu? ) 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:00