BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș


BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 2 puncte

BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 89-87 (17-23, 26-8, 18-23, 13-20, 15-13)

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Bogdan Popescu cu 19 puncte (2x3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3x3), 2 recuperări și 5 pase decisive și Kevin Christopher Hardy cu 14 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic cu 19 puncte (1x3), 3 recuperări și 6 pase decisive, Radovan Markovic cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Lamarcus Reed cu 17 puncte (3x3), 8 recuperări și 4 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 20 April 2017 / 19:39



gyke Yesss
0 
Extraordinar...ce victorie. Hai CSU. Nu mai am cuvinte si nici voce. 
20 April 2017 19:42
danb61 CSU!!!
0 
Caracter+daruire+sacrificiu-FAMILIA C S U!!! Multumim baieti!! Sunem mandrii de voi!!! 
20 April 2017 19:59
0 
Meci de infarct. Ma asteptam ca CSU sa dea o replica pe masura si e foarte bine ca am castigat.
Ne-am scos cu victoria asta, nu vreau sa imi imaginez ce presiune ar fi fost pe noi sambata in cazul in care nu castigam azi.
 
20 April 2017 20:00
3 
Fiind in sala pot afirma că arbitrajul a fost clar pro Sibiu, sunt neutru dar parerea mea e cam unanima. Numai bine. 
20 April 2017 20:14
-5 
20 April 2017 20:21
-1 
Arbitrii din LNBM nu tin cu nimeni, asa sunt ei... mediocri spre slabi. Keep calm.

De iesirea lui Markovic ce mai zici? Oare de ce nu l-au sanctionat arbitrii dupa ce a vrut sa-l ia pe Hardy la bataie?
 
20 April 2017 20:30
soso69 Opinie
4 
Am aceeasi parere. In repriza de prelungiri orice contact la jucatorii sibieni a fost fsult. Sibiul a marcat in prelungiri doar din libere. Oricum foarte echilibrat meci cu multa tensiune. Seria nu e nici pe departe jucata. 
20 April 2017 20:32
1 
Pai bineinteles pentru ca muresenii au sperat sa ratam mai mult de la libere. S-a marcat numai de la libere la noi pt ca au faultat intentionat muresenii.. Despre ce vorbesti? 
20 April 2017 20:44
outsider @soso69
1 
toti cei care au patruns (si de la Mures si de la Sibiu) au primit fault in prelungiri - jucatorii au fost f. obositi (TOTI), cei cu vointa mai mare (sau autoconservarea mai mica) au castigat in final  
20 April 2017 20:44
wtf @Fr3aksway
2 
Vrei sa spui Igor? 
20 April 2017 20:47
1 
se referea la iesirea nevoasa a lui Markovic, care merita un tehnic - nu s-a referit la fault-ul ofensiv (?!?!) a lui Igor  
20 April 2017 20:49
3 
Eu cred ca Markovic cu Igor avea ceva de-mpartit.  
20 April 2017 21:14
soso69 Markovic
5 
Mijajlovic a fost cel care i-a spus ceva lui Markovic si acesta a reactionat. Cei 2 au schimbat ceva cuvinte dar atat. Oricum au primit tehnic amândoi. 
20 April 2017 22:40
mid53 Meritat
0 
Ce victorie!!!!! cit un campionat! O daruire totala pina la ultima picatura de energie : FELICITARI !!! Ideal ar fi sa transam simbata calificatea.... HAI CSU !!!!! 
20 April 2017 20:24
piroskutya Olaru sa ajungi ca Stoica
0 
Arbitraj smecheresc,este clar pentru orice cunascator de baschet.Olaru a fost seful care a condus Sibiul spre victorie,daca se arbitra corect Muresul se impunea fara probleme.Dar Dumnezeu este sus,si va avea grija de trisoriul Olaru. 
20 April 2017 21:37
florinlin victimele baschetului romanesc
0 
Dintotdeauna v-ati victimizat si la infrangeri ati acuzat arbitrajul. O fi complexul minoritarului, nu stiu, dar atata timp cat veti mai fi singura sala de baschet in care se mai striga arhaicul si pateticul "hotii hotii" probabil ca nici nu va veti depasi conditia. Victorie meritata pentru CSU azi care a controlat jocul in cea mai mare parte si a stiut mai bine sa gestioneze un OT in care muresenii nu faceau altceva decat sa faulteze, probabil asta le-a spus si Barni fiind stiuta slabiciunea noastra la libere. Hai, mai multa demnitate, seria se joaca. 
20 April 2017 21:53
piroskutya Este greu cand joci orice decisiv contra 8
-3 
Si voi stiti cat de greu se putea inghitii acele arbitraje cu Asesoftul,si voi si clujenii. Diferente e ca voi ati scapat odata cu disparitia bine meritata a Asehotilor, noi suntem furati incontinuare in toate meciurile decisive. Sper acum odata cu arestarea lui Ghita sa mai intre la belea ceva arbitrii mai cu experienta,pentru ca astia mai tineri sunt mai demni. 
20 April 2017 22:03
3punkte Mingea si panoul
1 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume)de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?! 
20 April 2017 23:13
2 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume) DACA, de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?!  
20 April 2017 23:28
JCN :))
-3 
In primul meci v-am furat, acum v-am furat, sper ca Sambata seara sa vad aceleasi fustrari ale muresenilor pe aici. Daca am reusit sa va batem fara conducator de joc (dupa ce fluierasii i-au scos pe rand pe Davis si Igor)......inseamna ca ati fost foarte buni dar nu v-au lasat astia cu fluierul sa castigati. Deveniti penibili, la orice infrangere o dati cu arbitrii.
Ma tot intreb de ce se numeste jungla sala voastra? Oare pentru ca da cel de la masa muzica la maxim la time-out si in pauza atunci cand celelalte galerii canta sau pentru ca doar atunci mai cantati si voi cate ceva si va auziti ? Hai CSU !!! #nucedam 
21 April 2017 00:00
free62 free62
0 
La tine e vesnic "pe galerii". Vezi ca s-a jucat baschet nu galereala. Noi avem galerie ce conteaza ca n-am altceva...ca noi este peste toti! Daca te intreaba cineva Igor al tau putea fi scos mai repede, are doua simulari grosolane in meci, plus alte cateva faze dubioase, daca tot e sa le luam toate la puricat...ma rog nu de aia a pierdut Muresul, ca au pierdut de fraieri(sa te aperi cu Santa la ultima recuperare si Lazar pe banca e putin curios)...Da pt copilu asta imi place ca toti suntem penibili, numa el are galerieee! 
21 April 2017 00:22
free62 free62
-1 
#nuteducecapu 
21 April 2017 00:22
-4 
Nici in seara asta nu ti-ai luat pastilele ? 
21 April 2017 00:25
free62 free62
-3 
Zi tu sa crape baschetu in Sibiu daca Igor nu are doua simulari in meciu asta? Stii cum se penalizeaza simularile banuiesc, nu trebuie egzplicat... 
21 April 2017 00:32
1 
Doar nu te astepti ca omu' sa aiba coloana vertebrala si sa recunoasca cele 2 simulari a lui Mijajlovici, nu? Dupa cum au spus si altii, a fost eliminat gratuit Igor pe final de meci, dar pe de alta parte, trebuia oricum eliminat mai devreme. Hai cu 2-2, chiar vreau sa vad un meci decisiv intre Sibiu si Mures.  
21 April 2017 12:32
DonJuan free62
-4 
Nu il bagati in seama.Isi pierde mereu timpul sa posteze la articolele legate de Csu Sibiu. Se aude despre el ca a fost insurat cu o ciobanita de la Poiana si la lasat aia in pantaloni scurti. De atunci e anti sibiu. Mareu o parte din timp si-l petrece in baie cu reviste despre animale, din cauza asta la lasat nevasta. Un om cu minte bolnava...cum uita de pastile intra aici sa dea cu gloante dula sibiu. Mars mah la tine sub feleac. 
21 April 2017 01:15
DonJuan digi sport
1 
Foarte slab comentariul la digi sport. Am impresia ca omul asta a comentat snooker toata viata. Multe reluari destul de slabe. Un meci nu foarte spectaculos cu multe ratari. In min 5 aveam 10 puncte avans si ne-am trezit condusi in ultimul minut. Din nou nu se gestioneaza bine situatiile de criza si ar trebui estompate din timp. Cooper este mult mai mobil decat Popescu si ma surprinde daca ma uit la gabaritul lui. Amandoi merita felicitati pentru jocul prestat. Impreuna au reusit peste 15 recuperari. Pivotii Muresului au marcat putin astazi. E bine ca i-am tinut acolo jos. Daca Martinici nu este lasat sa joace...toata morisca muresenilo se invarte in gol. Sambata voi fi prezent la Mures. Ora 17:30 este greu accesibila acasa , nu mai vb de deplasare. Echipa noastra merita sa fie incurajata de 500 de suporteri. Succes baieti ! 
21 April 2017 01:31
DonJuan Min 5
1 
IN MIN 5 DIN SFERTUL 4 
21 April 2017 01:32
cronicaru Opinie fara sa supar pe nimeni
0 
cronicaruOpinie Like DisLike 0 Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Au mai jucat si altii baschet de performanta inclusiv la lotul national..... Numai bine. 
21 April 2017 08:40
outsider cronicaru
4 
Nimeni nu te opreste sa iti exprimi opinia, nici nu trebuie sa te intereseze +/- urile, probabil ceilalti au in minte momente in care s-a fluierat invers (si sunt si situatii din acestea). Daca se fluiera pro-CSU de mult ieseau Lazar, Santa, Djapa care fost lasati sa joace barbateste mare parte din meci (din pct meu de vedere un baschet ok, cel cu contact). Problema arbitrajului a fost inconstanta pe parcursul meciului. La un moment dat (dupa cum spunea mai sus cineva) s-a fluierat si musca din sala. CSU a simtit ca se fluiera tot in prelungiri si au fost mai agresivi in atac (tradus : au patruns).
La un astfel de meci e greu sa spui "sunt neutru" . Chiar daca vrei asta, nu poti :) Muresul e o echipa care cu greu nu poate fi simpatizata de oricine, in afara de adversarii directi din acel moment. Merita respect pentru asta! 
21 April 2017 08:53
tiger76 Outsider
0 
Respect pt comentariul tau! :) De curiozitate: de unde esti? Toata stima 
21 April 2017 09:17
outsider @tiger76
0 
Sunt din Sb (nu cred ca are importanta de unde suntem, pasiunea e comuna, restul sunt detalii). 
21 April 2017 09:31
0 
Eu am fost in sala deci nu zic nimic de arbitraj doar ca au fost multe greseli. Legat de joc:
- Muresul a avut ocazi de 2, 3 ori pe final sa inchida jocul dar au ratat copilareste
- Martinic a fost 1 din 9 de la 3 puncte (ceea ce nu prea se intampla)
Daca in meciul urmator intra aruncarile de 3 Muresul castiga si avem meci decisiv
Am uitat sa amintesc de pivotii Muresului care dorm pe teren care dorm pe teren si fac doar faulturi. Lazar daca bine tin minte din primul sfert avea deja 3. 
21 April 2017 09:47
2 
Am urmarit meciul impreuna cu baietii mei, fani baschet, la televizor. Fiind neutru, a fost un meci foarte frumos de urmarit. Unul din baieti tinea cu Mures, altul cu Sibiul. Am fost obligat sa raman neutru ;) Sincer, nu mi s-a parut ca arbitrajul a fost partinitor. Au fost greseli, in nota obisnuita a arbitrajului in Romania. Sibiul a speculat clar mai bine prelungirile. Felicitari ambelor echipe si oricare va castiga sa aiba multa bafta impotriva Stelei. 
21 April 2017 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popescu: „Viața mea este baschetul. Este mai mult decât un sport. Este un mod de viață”
Proaspăt întors la Sibiu, Bogdan Popescu vorbește despre familie, baschet și experiența America 
U-BT Cluj se întărește sub panou
Campioana a transferat un lituanian, produs al școlii Zalgiris Kaunas 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
Timba a luat doi sârbi care au mai jucat în galben-negru
„Urșii” s-au despărțit și de coșgheterul De Thaey 
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
Martin Paasoja, convocat la naționala Estoniei
Vezi lista jucătorilor din LNBM care vor evolua în preliminariile Cupei Mondiale 
Jukka Toijala: „Jocul nostru încă arată ca un roller coaster”
Antrenorul Stelei pleacă acum în cantonamentul naționalei Finlandei 
U23 Ladder: Performanțe excelente în ultimele două etape
Clasamentul celor mai buni tineri jucători români din LNBM 
Porter Troupe, prestaţie spectaculoasă în a doua repriză cu Dinamo (VIDEO)
Nick Russell, principalul marcator al Piteştiului în meciul din Capitală 
Ştefan Bîrloveanu: „După ce realizăm că putem să îi batem, ne culcăm pe o ureche”
Dinamo a pierdut cu BCM U Piteşti, după o prestaţie bună în prima repriză 
free62 free62
0 
Apai tot asa se intampla si cand ajungi mare pivot doar pt ca esti roman, joci ca lemnu, platit binisor sa nu iti scada contu, nu accepti criticile si mai devii si mare suparat si peste toate capitanul echipei care are vreo 10 cm mai putin iti da lectii de jucta poz 5. Poate gaseste si el o echipa pe masura "profesionalismului" si "culturii" sale baschetablistice. A mai fost unu care nu a jucat nici sa il tai ca era bai cu antrenorii, acuma ii vedeta mare, din apcate mare doar de intaltime in continuare 
click pt. Articol 22 November 2017 00:04
studentU n a castigat silvasan trofeele
0 
Ci adamovic, Rasic, etc. Sa nu glorificam ce nu i de glorificat. Iar comparatia cu Obradovic e SF.. 
click pt. Articol 19 November 2017 21:02
u66 Olah
0 
Prima dată l-am văzut în meciurile de pregătire a echipei naționale. Ă fost o mare dezamăgire, dar am spus că nu știe Tenter sa il joace. Eram sigur ca Silvasan il va pune în valoare. Acum, după ce l-am văzut în meciurile in care a jucat, constat ca e peste Toth dar comparabil cu Baciu. 
click pt. Articol 19 November 2017 20:58
stef pivoți
0 
Am mai spus, Olah ar trebui jucat altfel decât Barro, este alt tip de pivot. Pentru asta ar trebui alte scheme decât cele pentru Barro cu care echipa s-a obișnuit. Din filmuleț se pare că lituanianul este un pivot mobil, mai aproape de tipul lui Barro ceea ce înseamnă că pentru amândoi se pot folosi aceleași scheme de joc. Rămâne de văzut în ce formă este. 
click pt. Articol 19 November 2017 19:00
razv-an Nu doar
0 
Nici eurobasket nu a făcut nimic! Miguel scăpate printre degete, ratări incredibile.... or fi și kilogramele în plus o problema 
click pt. Articol 19 November 2017 17:09
0 
Hai sa o lasam mai moale cu Silvasan care pana la urma ne castiga trofee si ne duce bine in Europa, oricare ar fi stilul lui de antrenorat(urlat,injurat etc.).Ce s-ar face Olah daca l-ar antrena Obradovic tot rosu la fata,cu pulsul 150 si urland incontinuu la oricine?Ala e antrenor slab sau cel mai titrat din Euroliga?
Hai sa vorbim despre Olah daca tot la el s-a ajuns.Pai tu vii din America si apoi Belgia(similar cu parcursul lui Vlad Moldoveanu), lumea are 50% din pretentiile pe care le aveam de la VM si nici pe alea nu le poti satisface...
Se stia clar ca o sa joace 10-15-20 min pe meci, apoi el in alea 10-15 minute:o gramada de balbaieli,de scapat de mingi,de aparare total aiurea,pierderi multe de dueluri la recuperare cu oameni mici etc.Bine,esti tu mai bun ca Toth,dar Roli Torok iti da clasa sub panou cu 10cm mai putini.
Eu sincer tot am avut sperante cu Olah ca isi va intra in forma candva,dar apogeul a fost cand la meciul cu Sibiul parca scorul era strans in sf3,mai erau 15 sec de atac si el arunca un airball grosolan de la 3pct cu om pe el.De acolo mi-am dat seama ce inteligenta baschetbalistica poate avea acest jucator(macar fizicul de l-ar ajuta).
Cat despre lituanian,pare un luptator pe stilul lui Bogdan Popescu si ne poate ajuta foarte mult. 
click pt. Articol 19 November 2017 15:41
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca ar respins metoda de instructie a lui Silvasan si anume aceea de a urla la jucatori. Pare plauzibila ipoteza. Din ce am observat eu, la nivel de abordare, pt Silvasan exista doua tipuri de jucatori: vedete (dykes, VM, Adamovic) pe care numa ca nu ii pupa undeva sa nu ii deranjeze si obedienti ( Torok, Kariniauskas, Kuti, chiar Barro) carora le freaca ridichia constant. Ei, unii desi nu au joc de vedeta, cum e Olah, nici nu suporta sa fie umiliti. Si atunci se ajunge la situatia de fata. Ama aceeasi parere cu majoritatea celor care au comentat mai sus. Olah e un jucator bunicel care va face treaba in alta parte pe viitor. La noi insa cred ca sejurul lui a luat de mult sfarsit si acum doar asteapta rezilierea. 
click pt. Articol 19 November 2017 13:47
0 
Sa fim serioși și corecți, la început toți ne puneam mari speranțe în Olah. Eu rămân la părerea ca nu el e de vina ci antrenorul care n-a știut sa-l foloseasca și sa-l mobilizeze. E mare păcat de el pt ca e un jucător care garantat daca se duce la o alta echipa (nu știu cine în tara va fi în stare sa-i plătească salariul) care îl va folosi cum trebuie va deveni unul din primii 3 jucători romani. Adomas sper sa fie capabil sa fie un backup la Barro însă mă întreb de ce o fi jucat doar un meci în Italia? Nu pare sa fie un transfer cu care ne-am obișnuit la Cluj ... 
click pt. Articol 19 November 2017 10:35
gratian cormos la alta echipa din romania ar da 15 pct pe meci si 8 recuperari
0 
Olah nu este un jucator slab, anul trecut in Belgia la Mons HAinaut a avut statistici bune si in unele meciuri a fost chiar cosgeter. Sa ne amintim ca Mons joaca in aceeasi liga cu U-BT, Fiba Europe Cup, liga echipelor mediocre din Europa (dar care au un pic de pretentii fata de echipele slabe). Evident ca orice echipa din Romania l-ar achizitiona maine pe Olah (e cu 2 clase peste Orbeanu, de exemplu). Important este sa isi ia salariul, ca dupa experienta de la U va reveni din nou in circuit si isi va demonstra valoarea. Doar increderea in sine trebuie pastrata. nu esti bagat pe teren azi, in anumite circumstante care mie mi se par dubioase, iar sezonul urmator rupi statisticile la o echipa care te achizitioneaza ca sa te si joace! are oricum in fata 10 sezoane cel putin ca sa demonstreze ca e mare jucator! 
click pt. Articol 19 November 2017 10:31
TitiAcs 2,03 ?
0 
In prezentările oficiale, Adomas figurează cu 6,8 feet ceea ce inseamnă 2,07-2,08 ( dacă nu mint convertoarele de pe net). Să vedem cum se va descurca după perioada de inactivitate sau o să descopere că este accidentat ( vezi cazul Domercant) ! Un joc in liga a 2-a Italiană în ultimele luni ? Cred că e într-o mare formă ! Sper că nu de covrig...