BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș


BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 2 puncte

BC CSU Sibiu învinge pe BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 89-87 (17-23, 26-8, 18-23, 13-20, 15-13)

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Bogdan Popescu cu 19 puncte (2x3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3x3), 2 recuperări și 5 pase decisive și Kevin Christopher Hardy cu 14 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic cu 19 puncte (1x3), 3 recuperări și 6 pase decisive, Radovan Markovic cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Lamarcus Reed cu 17 puncte (3x3), 8 recuperări și 4 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 20 aprilie 2017 / 19:39



gyke Yesss
0 
Extraordinar...ce victorie. Hai CSU. Nu mai am cuvinte si nici voce. 
20 aprilie 2017 19:42
danb61 CSU!!!
0 
Caracter+daruire+sacrificiu-FAMILIA C S U!!! Multumim baieti!! Sunem mandrii de voi!!! 
20 aprilie 2017 19:59
0 
Meci de infarct. Ma asteptam ca CSU sa dea o replica pe masura si e foarte bine ca am castigat.
Ne-am scos cu victoria asta, nu vreau sa imi imaginez ce presiune ar fi fost pe noi sambata in cazul in care nu castigam azi.
 
20 aprilie 2017 20:00
3 
Fiind in sala pot afirma că arbitrajul a fost clar pro Sibiu, sunt neutru dar parerea mea e cam unanima. Numai bine. 
20 aprilie 2017 20:14
-5 
20 aprilie 2017 20:21
-1 
Arbitrii din LNBM nu tin cu nimeni, asa sunt ei... mediocri spre slabi. Keep calm.

De iesirea lui Markovic ce mai zici? Oare de ce nu l-au sanctionat arbitrii dupa ce a vrut sa-l ia pe Hardy la bataie?
 
20 aprilie 2017 20:30
soso69 Opinie
4 
Am aceeasi parere. In repriza de prelungiri orice contact la jucatorii sibieni a fost fsult. Sibiul a marcat in prelungiri doar din libere. Oricum foarte echilibrat meci cu multa tensiune. Seria nu e nici pe departe jucata. 
20 aprilie 2017 20:32
1 
Pai bineinteles pentru ca muresenii au sperat sa ratam mai mult de la libere. S-a marcat numai de la libere la noi pt ca au faultat intentionat muresenii.. Despre ce vorbesti? 
20 aprilie 2017 20:44
outsider @soso69
1 
toti cei care au patruns (si de la Mures si de la Sibiu) au primit fault in prelungiri - jucatorii au fost f. obositi (TOTI), cei cu vointa mai mare (sau autoconservarea mai mica) au castigat in final  
20 aprilie 2017 20:44
wtf @Fr3aksway
2 
Vrei sa spui Igor? 
20 aprilie 2017 20:47
1 
se referea la iesirea nevoasa a lui Markovic, care merita un tehnic - nu s-a referit la fault-ul ofensiv (?!?!) a lui Igor  
20 aprilie 2017 20:49
3 
Eu cred ca Markovic cu Igor avea ceva de-mpartit.  
20 aprilie 2017 21:14
soso69 Markovic
5 
Mijajlovic a fost cel care i-a spus ceva lui Markovic si acesta a reactionat. Cei 2 au schimbat ceva cuvinte dar atat. Oricum au primit tehnic amândoi. 
20 aprilie 2017 22:40
mid53 Meritat
0 
Ce victorie!!!!! cit un campionat! O daruire totala pina la ultima picatura de energie : FELICITARI !!! Ideal ar fi sa transam simbata calificatea.... HAI CSU !!!!! 
20 aprilie 2017 20:24
piroskutya Olaru sa ajungi ca Stoica
0 
Arbitraj smecheresc,este clar pentru orice cunascator de baschet.Olaru a fost seful care a condus Sibiul spre victorie,daca se arbitra corect Muresul se impunea fara probleme.Dar Dumnezeu este sus,si va avea grija de trisoriul Olaru. 
20 aprilie 2017 21:37
florinlin victimele baschetului romanesc
0 
Dintotdeauna v-ati victimizat si la infrangeri ati acuzat arbitrajul. O fi complexul minoritarului, nu stiu, dar atata timp cat veti mai fi singura sala de baschet in care se mai striga arhaicul si pateticul "hotii hotii" probabil ca nici nu va veti depasi conditia. Victorie meritata pentru CSU azi care a controlat jocul in cea mai mare parte si a stiut mai bine sa gestioneze un OT in care muresenii nu faceau altceva decat sa faulteze, probabil asta le-a spus si Barni fiind stiuta slabiciunea noastra la libere. Hai, mai multa demnitate, seria se joaca. 
20 aprilie 2017 21:53
piroskutya Este greu cand joci orice decisiv contra 8
-3 
Si voi stiti cat de greu se putea inghitii acele arbitraje cu Asesoftul,si voi si clujenii. Diferente e ca voi ati scapat odata cu disparitia bine meritata a Asehotilor, noi suntem furati incontinuare in toate meciurile decisive. Sper acum odata cu arestarea lui Ghita sa mai intre la belea ceva arbitrii mai cu experienta,pentru ca astia mai tineri sunt mai demni. 
20 aprilie 2017 22:03
3punkte Mingea si panoul
1 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume)de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?! 
20 aprilie 2017 23:13
2 
In unele momente importante cativa jucatori de la gazde (ca sa nu dau nume) DACA, de langa panou puneau mingea in cos cu ajutorul panoului (asa cum se invata la antrenamente) aveau meciul jucat si castigat in 40 minute.
P.S:In oras nu s-a stiut ca urmeaza un joc de baschet important?!  
20 aprilie 2017 23:28
JCN :))
-3 
In primul meci v-am furat, acum v-am furat, sper ca Sambata seara sa vad aceleasi fustrari ale muresenilor pe aici. Daca am reusit sa va batem fara conducator de joc (dupa ce fluierasii i-au scos pe rand pe Davis si Igor)......inseamna ca ati fost foarte buni dar nu v-au lasat astia cu fluierul sa castigati. Deveniti penibili, la orice infrangere o dati cu arbitrii.
Ma tot intreb de ce se numeste jungla sala voastra? Oare pentru ca da cel de la masa muzica la maxim la time-out si in pauza atunci cand celelalte galerii canta sau pentru ca doar atunci mai cantati si voi cate ceva si va auziti ? Hai CSU !!! #nucedam 
21 aprilie 2017 00:00
free62 free62
0 
La tine e vesnic "pe galerii". Vezi ca s-a jucat baschet nu galereala. Noi avem galerie ce conteaza ca n-am altceva...ca noi este peste toti! Daca te intreaba cineva Igor al tau putea fi scos mai repede, are doua simulari grosolane in meci, plus alte cateva faze dubioase, daca tot e sa le luam toate la puricat...ma rog nu de aia a pierdut Muresul, ca au pierdut de fraieri(sa te aperi cu Santa la ultima recuperare si Lazar pe banca e putin curios)...Da pt copilu asta imi place ca toti suntem penibili, numa el are galerieee! 
21 aprilie 2017 00:22
free62 free62
-1 
#nuteducecapu 
21 aprilie 2017 00:22
-4 
Nici in seara asta nu ti-ai luat pastilele ? 
21 aprilie 2017 00:25
free62 free62
-3 
Zi tu sa crape baschetu in Sibiu daca Igor nu are doua simulari in meciu asta? Stii cum se penalizeaza simularile banuiesc, nu trebuie egzplicat... 
21 aprilie 2017 00:32
1 
Doar nu te astepti ca omu' sa aiba coloana vertebrala si sa recunoasca cele 2 simulari a lui Mijajlovici, nu? Dupa cum au spus si altii, a fost eliminat gratuit Igor pe final de meci, dar pe de alta parte, trebuia oricum eliminat mai devreme. Hai cu 2-2, chiar vreau sa vad un meci decisiv intre Sibiu si Mures.  
21 aprilie 2017 12:32
DonJuan free62
-4 
Nu il bagati in seama.Isi pierde mereu timpul sa posteze la articolele legate de Csu Sibiu. Se aude despre el ca a fost insurat cu o ciobanita de la Poiana si la lasat aia in pantaloni scurti. De atunci e anti sibiu. Mareu o parte din timp si-l petrece in baie cu reviste despre animale, din cauza asta la lasat nevasta. Un om cu minte bolnava...cum uita de pastile intra aici sa dea cu gloante dula sibiu. Mars mah la tine sub feleac. 
21 aprilie 2017 01:15
DonJuan digi sport
1 
Foarte slab comentariul la digi sport. Am impresia ca omul asta a comentat snooker toata viata. Multe reluari destul de slabe. Un meci nu foarte spectaculos cu multe ratari. In min 5 aveam 10 puncte avans si ne-am trezit condusi in ultimul minut. Din nou nu se gestioneaza bine situatiile de criza si ar trebui estompate din timp. Cooper este mult mai mobil decat Popescu si ma surprinde daca ma uit la gabaritul lui. Amandoi merita felicitati pentru jocul prestat. Impreuna au reusit peste 15 recuperari. Pivotii Muresului au marcat putin astazi. E bine ca i-am tinut acolo jos. Daca Martinici nu este lasat sa joace...toata morisca muresenilo se invarte in gol. Sambata voi fi prezent la Mures. Ora 17:30 este greu accesibila acasa , nu mai vb de deplasare. Echipa noastra merita sa fie incurajata de 500 de suporteri. Succes baieti ! 
21 aprilie 2017 01:31
DonJuan Min 5
1 
IN MIN 5 DIN SFERTUL 4 
21 aprilie 2017 01:32
cronicaru Opinie fara sa supar pe nimeni
0 
cronicaruOpinie Like DisLike 0 Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Au mai jucat si altii baschet de performanta inclusiv la lotul national..... Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:40
outsider cronicaru
4 
Nimeni nu te opreste sa iti exprimi opinia, nici nu trebuie sa te intereseze +/- urile, probabil ceilalti au in minte momente in care s-a fluierat invers (si sunt si situatii din acestea). Daca se fluiera pro-CSU de mult ieseau Lazar, Santa, Djapa care fost lasati sa joace barbateste mare parte din meci (din pct meu de vedere un baschet ok, cel cu contact). Problema arbitrajului a fost inconstanta pe parcursul meciului. La un moment dat (dupa cum spunea mai sus cineva) s-a fluierat si musca din sala. CSU a simtit ca se fluiera tot in prelungiri si au fost mai agresivi in atac (tradus : au patruns).
La un astfel de meci e greu sa spui "sunt neutru" . Chiar daca vrei asta, nu poti :) Muresul e o echipa care cu greu nu poate fi simpatizata de oricine, in afara de adversarii directi din acel moment. Merita respect pentru asta! 
21 aprilie 2017 08:53
tiger76 Outsider
0 
Respect pt comentariul tau! :) De curiozitate: de unde esti? Toata stima 
21 aprilie 2017 09:17
outsider @tiger76
0 
Sunt din Sb (nu cred ca are importanta de unde suntem, pasiunea e comuna, restul sunt detalii). 
21 aprilie 2017 09:31
0 
Eu am fost in sala deci nu zic nimic de arbitraj doar ca au fost multe greseli. Legat de joc:
- Muresul a avut ocazi de 2, 3 ori pe final sa inchida jocul dar au ratat copilareste
- Martinic a fost 1 din 9 de la 3 puncte (ceea ce nu prea se intampla)
Daca in meciul urmator intra aruncarile de 3 Muresul castiga si avem meci decisiv
Am uitat sa amintesc de pivotii Muresului care dorm pe teren care dorm pe teren si fac doar faulturi. Lazar daca bine tin minte din primul sfert avea deja 3. 
21 aprilie 2017 09:47
2 
Am urmarit meciul impreuna cu baietii mei, fani baschet, la televizor. Fiind neutru, a fost un meci foarte frumos de urmarit. Unul din baieti tinea cu Mures, altul cu Sibiul. Am fost obligat sa raman neutru ;) Sincer, nu mi s-a parut ca arbitrajul a fost partinitor. Au fost greseli, in nota obisnuita a arbitrajului in Romania. Sibiul a speculat clar mai bine prelungirile. Felicitari ambelor echipe si oricare va castiga sa aiba multa bafta impotriva Stelei. 
21 aprilie 2017 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii 
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi 
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu 
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia 
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic 
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania 
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene 
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni 
Szaszgaspar Barnabas: „Contactele fizice și jocul pe tranziție ne-au pedepsit”
Antrenorul lui BC Mureș a tras concluziile după ce echipa sa a fost eliminată din playoff 
Laszlo Lazar: „Eu cred că am făcut tot ce am putut în această serie”
BC Mureș se oprește în primul tur al playoff-ului, după patru semifinale consemnate în sezoanele precedente 
0 
Clubul Steaua ar trebui sa-si puna (in primul rand) intrebarea daca acea sala(?) este la nivelul unui simplu meci de baschet la nivel de juniori! E la acelasi nivel cu sala noastra de la teatru din anii '90.Pentru meciul( meciurile) cu noi nu se poate gasi o alta locatie? 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 11:17
gyke De acord
0 
Adevarul ca in faza asta a ajuns cine trebuia/merita sa ajunga si vom avea niste semifinale interesante. Cluj-Oradea, in ciuda retinerilor tale, are totusi o favorita certa. Jocul Oradei a crescut in playoff fara discutie, dar parca nu suficient pentru a scoate Clujul. Pronosticul meu 3-1 U. Sibiu-Steau mi se pare o serie cu mai multe necunoscute. Steaua mi se pare superioara ca valori individuale, iar jocul lor colectiv a crescut mult odata cu venirea noului antrenor. Ne va fi infinit mai greu decat cu Muresul in spatiul de 3 secunde. Daca vor reusi sa ne opreasca jocul nostru de tranzitie sunt favoriti. Totusi, sa le vedem reactia sub presiunea publicului (toate biletele au fost vandute in 4 ore), parca stau mai rau cu nervii decat Muresul. Daca vom reusi cumva sa castigam aceste doua meciuri de acasa vom deveni noi favoriti. Totusi mi-e foarte greu de dat un pronostic. De un lucru sunt sigur, vom vedea un baschet fain in cele 2 semifinale. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 08:01
cronicaru cronicaru cronicaru
0 
Multumesc mult. Ideea este ca o sa scriu de doua ori ca sa se vada. Noapte bună. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:39
csv Se pare
0 
ca intrati pe aici doar sa "scuzati" nepotul :)....pentru ca s-a mai intamplat. Acum va rugam cand cronicariti d'voastra sa "clipiti de doua ori" :). Scuzele vi le primim dar nu a fost cazul sa ne suparam. Era clar pentru toti ca e un "neutru subiectiv" 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:22
cronicaru Aveti dreptate
0 
Azi m am întâlnit cu un fost elev din Sibiu, care mi aratat .....am ramas blocat !!! Inca o data, miiii de scuze !! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:59
pipzn @cronicaru
0 
Se pare e cam tarziu pentru dvs. dar eu am gasit un motiv in plus pentru a nu le da acces la calculatorul meu nepotilor de 14 ani. Pe de alta parte sa stiti ca se poate si mai rau: intr-un laborator de informatica un elev a uitat sa se delogheze iar urmatorul a trimis diversilor (inclusive profesori) niste mesaje... nepotrivite in numele neatentului. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:37
cronicaru Succes Sibiu si mii de scuze
0 
De acum nepotul meu de 15 aninu mai acces la lucrurile detinute de mine. Cer iertare tuturor suporterilor sibieni pt anumite mesaje ! Succes Sibiu, sunt convins ca acasa puteti trece de oricine !! Inca o data mii de scuze, ticalosul posta in numele meu ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:27
ikam john2016
0 
Ce bine că ar trebui să credem un sibian necunoscut despre problemele care au fost la echipa noastră, nu? pentru că el ştie că aceste lucruri sunt doar basme. Măi. nene, după logica ta pe cine ar trebui să cred eu - pe cunoscuţii mei, care sunt în jurul echipei sau pe tine, un ilustru necunoscut? Nu m-aş mira dacă ai spune, că pe tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:10
pipzn Play off faza 2 (semifinale)
0 
Sibiu-Steaua
Sibiu, echipa "scurta" insa o "lungeste" publicul entuziast. Asadar efortul depus in campionat pentru a avea avantajul terenului propriu se justica in acest caz.
Sub inel va fi interesant de urmarit duelul dintre Cooper si Falker.

Ca echipa, Steaua a crescut in ultima vreme dar poate fi stanjenita de o aparare mai coordonata si insistenta. Altfel, calitatile individuale (cam toti marcheaza foarte bine de la semidistanta, multi de la distanta iar Falker sub inel face foarte multe, la un meci cu Pitestiul cred, a fost foarte aproape de triple double) pot sa transeze orice meci.

Va conta mult maniera de arbitraj: daca se va lasa mai liber jocul fizic, va exista ceva avantaj pentru Sibiu dar nu asa mare pentru ca multi din lotul stelist stau bine pe picioare (sau in orice caz mai multi decat avea Muresul sau are Clujul pe parchet la un moment dat). Insa eu ma indoiesc.
Nu dau vreun pronostic pentru a nu provoca publicul entuziast.


Cluj-Oradea
Nu fac parte dintre cei care subliniaza de fiecare data ca in acest sezon am batut Oradea cam peste tot si implicit vom trece mai departe usor. Pentru ca stiu circumstantele si pentru ca am fost la acel meci in care s-a accidentat Barnette si mai tin minte senzatia mea (si nu numai a mea) de pana din acel moment: in cel mai bun caz vom ajunge la prelungiri. Jocul nostru de echipa fusese citit in totalitate, nici realizarile individuale nu erau prea bune plus vesnicele mingi usor pierdute.
Sincer, jocul de echipa practicat de Oradea acum doua sezoane mi-a placut cel mai mult. Acum, sub presiunea rezultatelor (dar si a prezentei in lot a unor jucatori precum Barnette si Zeno), prea multe mingi, e drept ca unele deloc usoare, trebuie sa fie rezolvat individual. Si de regula cei doi.
Cu toate acestea mai degraba imi e frica de surprizele tactice ale d-nului Achim si de experienta castigata in cupele europene, pentru ca e greu ca intr-o serie un jucator sa fie la cel mai bun nivel, constant.

Clujul a ajuns in aceasta faza cam... prea usor. Sunt de acord cu ce au spus alti utilizatori ai acestui forum: o serie cu Galatiul ar fi fost mai solicitanta si probabil mai benefica in vederea meciurilor urmatoare.
Ca individualitati stim cu totii cum stam. Eu de la primele meciuri de pregatire vazute (Cluj City Cup) si in contiunare la cele de campionat am tot asteptat sa vad oaresce joc colectiv. Poate si altii insa, dat fiind rezultatele, se pare ca nu s-a prea agitat nimeni in aceasta directie. Am auzit de multe ori varianta cu "se/s-au menajeaza/menajat". Cam de acum incolo va fi momentul adevarului. Asa cum a spus deja, cred, free62, daca Oradea va pleca de aici cu o victorie....

Ca suporter, nu pot decat sa sper intr-o victorie finala a lui U. Ca iubitor de bascher sper sa vad meciuri din ce in ce mai frumoase.
Succes tuturor. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 20:56
ikam Trancer
0 
Poate că tu îi percepi pe oamenii care nu îţi împărtăşesc opinia ta ca fiind frustraţi - e treaba şi dreptul tău. Aşa că nu o să mă chinuiesc să spun nimic despre arbitraj, doar atât - să aveţi şi voi parte în semifinala cu Steaua de aceeaşi arbitraje, ca şi Mureşul cu voi. De abia aştept să vă aud văicăierile şi să pot spune şi eu că sunteţi frustraţi. Poate că atunci o să înţelegeţi ceva, deşi mă îndoiesc. Noroc cu Steaua şi cu arbitrii