BC CSU Sibiu o învinge pe SCM U Craiova în primul meci al semifinalelor Ligii Naționale


Elevii lui Dan Fleșeriu au tranșat partida în sfertul al treilea, câștigat la 20 de puncte

Sâmbătă, 11 mai, BC CSU Sibiu și SCM Universitatea Craiova au deschis semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin. Prima repriză a fost una echilibrată, însă a doua a fost dominată clar de gazde, care s-au impus cu 83-61, preluând conducerea în această serie.

BC CSU Sibiu a început acest meci cu Lucas Tohătan, Monyea Pratt, Chris Cooper, Isaiah Philmore și Kevin Hardy, în timp ce primul cinci al oaspeților a fost format din Porter Troupe, Igor Mijajlovic, Goran Gajovic, Sebastian Ionescu și Jason Boone.

Partida a debutat într-un ritm foarte bun iar drept dovadă stau cele 18 puncte marcate în primele trei minute de joc. Monyea Pratt a deschis scorul cu un coș de la distanță, însă Igor Mijajlovic a răspuns imediat. Cele două formații au continuat să arate o poftă ofensivă excelentă și scorul devenea 11-7 pentru BC CSU Sibiu. A urmat o perioadă mai săracă din punct de vedere al reușitelor, controlată însă de elevii lui Dan Fleșeriu. Pratt a dus scorul la 15-10, dar oltenii au replicat printr-un run de 5-0 și tabela arăta din nou egalitate. În cele din urmă, la finalul secvenței inaugurale BC CSU Sibiu conducea la o diferență minimă, scor 19-18.

În sfertul secund, oaspeții au fost cei care au marcat primii, reușind un coș de la distanță prin care au trecut în avantaj. Randall Falker a egalat cu un tip-in, însă Ria'n Holland a înscris încă o triplă și scorul devenea 21-24. A urmat un parțial de șapte puncte al gazdelor datorită acțiunilor realizate de Aurelian Gavriloaia, Kevin Hardy și Isaiah Philmore. Amedeo Casale a mai redus din diferență, dar Tamulis a înscris cinci puncte consecutive ducând scorul la 33-26. După acest moment, jocul a devenit din ce în ce mai interesant, consemnând și momente spectaculoase precum un alley-oop reușit de Hardy din pasa lui Pratt. Ultimele minute ale reprizei au aparținut elevilor lui Aleksandar Todorov, care s-au distanțat la cinci puncte, scor 38-43. Sibienii au mai înscris doar două puncte și astfel, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 43-40 în favoarea lui SCM Universitatea Craiova.

După revenirea de la vestiare, jucătorii lui BC CSU Sibiu au reușit câteva minute excelente în care au înscris 15 puncte, primind în schimb doar unul. Datorită acestui run, formația gazdă s-a distanțat rapid la 11 puncte, scor 55-44. Igor Mijajlovic a întrerupt această serie a sibienilor, marcând un coș de trei puncte. Această aruncare nu a avut însă efectul dorit pentru că jucătorii lui Dan Fleșeriu au continuat să își domine adversarii. Aceștia au câștigat sfertul al treilea la o diferență de 20 de puncte, scor 29-9. Prin urmare, BC CSU Sibiu avea un avantaj confortabil înaintea actului decisiv, scorul fiind 69-52.

Sfertul al 4-lea a fost deschis excelent de către Amedeo Casale, sportiv ce a marcat patru puncte consecutive, care l-au făcut pe Dan Fleșeriu să ceară un time-out rapid. Au urmat cinci minute foarte apatice în care cele două adversare au înscris împreună doar patru puncte. Însă, după acest moment, gazdele au turat din nou motoarele și pe rând Falker, Hardy, Tamulis și Gavriloaia au punctat la foc continuu în coșul advers. Oaspeții nu s-au mai regăsit în apărare și astfel, BC CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 83-61, obținând prima victorie din această serie a semifinalelor.

Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Justas Tamulis, care a terminat cu 19 puncte. Acesta a fost urmat de Kevin Hardy (18 puncte, 7 recuperări, 5 intercepții, 2 pase decisive) și de Monyea Pratt (11 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții). De partea cealaltă, Igor Mijajlovic a avut o prestație foarte bună împotriva fostei sale echipe, adunând 18 puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări. Un alt jucător ce s-a remarcat din lotul lui Aleksandar Todorov a fost Ria'n Holland (13 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive), aflat la primul meci în maieul lui SCM U Craiova.

Datorită acestui rezultat, trupa antrenată de Dan Fleșeriu conduce cu 1-0 și se pregătește pentru meciul al doilea care va avea loc luni, 13 mai, de la ora 18:15, în Sala Transilvania din Sibiu.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu/BC CSU Sibiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova

David Istrate / 11 May 2019 / 22:35


Galerie foto


Cristi11 Craiova
-1 
#magicianul si #10 cei mai slabi jucatori ai echipei din ultimii ani 
11 May 2019 22:43
1 
#10? Esti sigur? De ce e slab? Argumenteaza.
Sincer chiar eram curios ce poate americanul asta, la inceputul sezonului avea cifre si procentaje foarte bune, personal mi-a placut, are aruncare destul de buna, are si dribling, a fost putin cam speriat, e normal la primul meci si mai ales in acea sala, in a doua repriza toata echipa a fost dezastru, nu are rost sa o comentam...
Din pacate pentru Craiova nu prea au mers piesele de baza astazi...
Totusi sunt si eu curios cine programeaza meciurile, adica Craiova si Sibiu care au avut serii mai lungi joaca inaintea celor de la Cluj si Oradea? De ce?
p.s: avantajul ala de 5% dat de arbitrii pentru echipele ce joaca acasa a fost putin mai mare astazi... 
11 May 2019 23:29
1 
A pierdut aiurea 2-3 mingi la mijlocul terenului. Și-a pus capac singur cu panoul, fara patrundere, nu și-a pus coechipierii in valoare.  
12 May 2019 00:25
gyke @cristi11
2 
Când Gajovic, Koreniuk și Boone dau împreună 8 puncte, orice discuție despre un jucător ce debutează în LNB nu prea își are rostul..  
12 May 2019 00:37
0 
Eu cred ca tu te-ai uitat la alt meci.Arbitrajul a fost mai mult pro Craiova decat sa ne ajute pe noi.Oricum multe decizii fluierate aiurea si de o parte si de alta. 
12 May 2019 00:44
76ers ionutz_morar
2 
Nu spun ca arbitrajul a facut echipa din Sibiu sa castige dar doar 17 faulturi pentru o echipa care se apara precum Sibiul sunt cam putine dupa parerea mea.
Oricum, diferenta de scor mi se pare chiar mica avand in vedere cele 20 de aruncari din actiune in plus, 12 libere si jocul foarte slab al oamenilor de baze de la Craiova.
S-a trezit Igor si au adormit ceilalti...ca neutru, mi-ar placea sa se trezeasca toti si sa incerce sa duca seria la Craiova cu un 1-1 :D 
12 May 2019 01:16
gyke @76ers
0 
Hai că nu ești chiar neutru 😉.  
12 May 2019 01:30
76ers @gyke
0 
Atunci ce sunt ? :D 
12 May 2019 02:22
0 
Eu nu am zis ca nu au fost greseli pentru noi,dar la inceputul sfertului patru mai ales au fluierat doar pentru Craiova incercand sa-i bage iarasi in meci.Oricum arbitrii romani fluiera tot aiurea in unele meciuri. 
12 May 2019 14:30
gyke Yes
0 
Impresionant sfertul 3 și de altfel felul în care jucăm momentele importante. Cu 2 0 la Craiova, seria nu se mai întoarce la Sibiu. Jucăm ca o echipă și asta e minunat.  
11 May 2019 23:50
gyke ...
0 
47 recuperări - 16 pase - toți cei 9 jucători care joacă inscriu...  
12 May 2019 00:02
trancer Sibiu Craiova
0 
Meciul a fost dominat grosolan de Sibiu sub panou, foarte greu sa emiți pretenții când Sibiul acasă are atâtea recuperări peste tine. Însă în meciul 2 ar putea fi altceva dacă Philmore nu va juca. Singura șansă a Craiovei ar fi ca shooterii lor sa fie "în mana" tot meciul, măcar 2-3 dintre ei și Curry în teren (înțeleg factorul surpriza, îmi place Holland, dar nu e de băgat într-un asemenea moment în dauna lui Curry). 
12 May 2019 08:23
1 
Fără lipsa de respect dar Craiova nu poate câștiga seria cu Sibiul, s a văzut în sfertul 3.Sibiul va ajunge în finala unde e favorita indiferent împotriva cui joaca.. 
12 May 2019 08:56
1 
Intai de toate sincere si cordiale felicitari Sibiului,pentru victoria coplesitoare,pentru minunata galerie,pentru oamenii frumosi din jurul echipei si remarcabilul lor succes cu o revista intrata in Cartea Recordurilor,singurii din tara care in acest moment au creat din baschet un fenomen,jos palaria!
Despre meci putem spune doar ca am fost abuzati,genul de infrangere care iti taie picioarele si iti sadeste in subconstient frica de adversar.
Inca o data insa felicitari lui Aco,in opinia mea cel mai bun tehnician din liga,a dus o echipa impanata de cazaturi pe care nu el le-a adus,
acolo unde nimeni nu a crezut,a facut chiar bici din...Nu mai zabovesc asupra puscariilor,nulitatilor Fraseniuk,Koreniuk,Boone,au sesizat-o lejer si colegii de aici,ma opresc insa putin asupra lui Ionescu.Mai baiete,ai avut sansa unor antrenori foarte buni si rabdatori,Achim si Aco,nu s-a lipit nimic de tine,esti mereu cu privirea aia dezorientata.Fiind de-al nostru am sperat si mai tare ca vei confirma si vei deveni mandria noastra,dar este evident ca nu ai munitie(aruncarile alea penibile si exasperante meci de meci chiar ne-au pus capac).Stim si apreciem ca iubesti baschetul,asa ca mergi dragule la Voluntari sau Focsani si presteaza acolo si-om mai vedea,ai varsta de partea ta.
Si in incheiere,poate ma ajutati si voi,pe Olaru asta chiar nu il duce capul deloc sau doar e frustrat si vrea mereu sa iasa in evidenta? 
12 May 2019 15:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20