BC Mureș câștigă meciul doi al semifinalei cu Steaua, scor 94-90

30.04.2015

BC Mureș Târgu Mureș a câștigat cu scorul de 94-90 și cel de-al doilea meci al semifinalei din play-off-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin, în compania celor de la Steaua CSM Eximbank București.

Mureșenii au câștigat primele două sferturi cu 25-22 și 27-24, având un avantaj de 6 puncte la pauza meciului, scor 52-46. Steaua a pornit excelent sfertul trei și grație unui parțial de 16-3 a trecut în avantaj cu scorul de 62-55. Târgu Mureș a reușit să echilibreze sfertul trei, intrând în ultima parte a partidei cu un avantaj de doar două puncte, scor 72-70.

În ultimul sfert oaspeții au reușit treptat să se distanțeze iar cu 1:29 minute rămase, în urma coșului lui Peciukas, aveau un avantaj de 8 puncte, scor 88-80. O ultimă tresărire de orgoliu a steliștilor i-a adus, cu 20 de secunde rămase, la doar 3 puncte, după coșul lui Pani Barac, scor 91-88. Însă liberele lui Adamovic și Ivanovic au adus victoria echipei mureșene, scor 94-90.

Principalul performer al învingătorilor a fost Ivan Ivanovic, care a reușit un double-double cu 21 de pct și 12 recuperări. Filip Adamovic a reușit 20 de pct iar Vaidotas Peciukas 19. De partea gazdelor s-au remarcat Titus Nicoară cu 19 pct și 10 recuperări, Luka Drca și Pani Barac cu 17 pct iar Ikonic a reușit 15 pct.

Cu această victorie BC Târgu Mureș obține un avantaj aproape decisiv cu două victorii pe terenul Stelei, înainte de două partide pe terenul propriu.

Vom reveni cu o cronică detaliată a partidei.

19 comentarii la aceasta stire:
  • CSM CSU Oradea nexco :

????
    NIcoaraaa , stai in vestiar si numara banii luati in plus de la eeeexxxximmmm !!!!

Bravo
    Sincere felicitari Mures! As dori o finala Mures - Tg-Jiu, dar altii vor altceva...Probabil Assesoft va va manca si pe voi, la desert. Din pacate...

cu 8 ani în urmă (30.04.2015)
    • BC Mureș Târgu Mureș mariuscalin:

finala
      Energia ar fi adversara logica. Noi avem ceva de impartit cu Asesoft de acum 2 ani. Ar fi foarte frumos sa se joace Mures-Tg.Jiu.

• YMCA Tiger:

...
      Stai linistit stim cum e o serie cu Asesoft, insa fara sa te superi avem jucatori mai experimentati si mult mai tari psihic decat jucatorii vostrii care din pacate se concentreaza prea mult pe arbitrii si cand incepi un meci ca gandul ca nu ai nici o sansa ca te fura atunci nu prea ai sanse de castig...parerea mea insa inca sper sa jucam finala cu Tg. Jiu, o finala cu echipe si fani adevarati.

• BC Mureș Târgu Mureș bigiuly :

ATENTIE !
    Cand o echipa isi schimba terenul de joc in playoff vine Muresu' si castiga tot !!

teren
      Steaua a castigat de 2 ori cu Oradea un aceasta locatie. Imi place sa cred ca am jucat inteligent si nu ca am avut noroc nu locatiile alese de adversarele noastre. Ar trebui sa mearga Ploiestiul din nou la Brazi?

• BC Mureș Târgu Mureș bigiuly:

:)
      Era o gluma.
      Dar se pare ca am invatat ceva din finala cupei ... sa gestionam avantajul la sfarsitul meciului..
      Bravo baieti!

cu locatiile alese

sala
    Cum ați perceput atmosfera din sala?

• tzontzolino:

ca la stadion
      atmosfera ca la stadion, acelasi parchet oribil, aceași oameni cu " treziti-va bah" si multe altele :)

oare ...
      Suporterii sunt nevinovati, nu au nici o treaba cu baschetul, sunt mai suparati ca a pierdut steaua cu Muresu' la fotbal.

• tzontzolino :

bv mures
    BV Târgu Mureș! Au dovedit că nu a fost întâmplare seria cu cei de la Cluj. Steaua foarte greu în rotație scurtă să emită pretenții. Mai mult ca sigur vom revedea finala de acum 2 ani!

• YMCA Tiger :

...
    Un meci aproape copy-paste cu cel de ieri, pana acum cred ca tigrii l-au surprins si pe cel mai optimist fan si suntem aproape de inca o finala dupa un sezon in care nimeni nu se astepta la aceasta performanta...ca si acum doi ani speram ca deznodamantul va fi diferit..meritam si noi un prim loc

Aporopo invit redactia Gandul la meciul 3 din Jungla sa vade ei atmosfera de...baschet ca cica la aceste doua meciuri a fost atmosfera de NBA ...va si cred..lumea a venit la teatru iar galeria aia de ratati habar nu are de baschet, nici o reactie la un baschet sau la un capac nu au pus nici un fel de presiune pe noi.

P.S: dragul de comentator a vazut o singura echipa in teren din nou si aproape aproape avea orgasm la recuperari ordinare si dunkuri ratate

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe tme :

5 din 5!
    Cinci victorii din cinci meciuri in PO dintre care patru in deplasare, e bine. Trebuie sa recunoastem ca desi multi nu-l simpatizeaza pe dl Lungu, acesta a facut o treaba buna. A adus jucatorii potriviti la momentul potrivit, la fel cum a facut si cu antrenorul. Nu cred ca aveam nici o sansa cu Sinadinovic de exemplu in locul lui Adamovic

spectatori
    O sa facă stanescu cursuri de baschet cu suporterii sa ii învețe sa reacționeze la un capac,la o faza reușită de apărare si altele