BC Mureș câștigă partida cu SCM U Craiova

88-75
(21-25, 21-15, 23-18, 23-17)

Sala Sporturilor Tîrgu Mureș

9-3 Statistica 8-6

BC Mureș a învins pe SCM U Craiova în partida contând pentru etapa a 14-a a LNBM, într-un meci spectaculos.

Formulele de start au constat din Navickas, Jelenic, Peciukas, Ivanovic și Mladenovic, respectiv Maric, Kovac, Seals, Căpușan și Popescu.
(Martinic, respectiv Hallik au fost stranierii „sacrificați” de către antrenori la această întâlnire). Craiovenii au început cu două coșuri consecutive prin Seals și Căpușan, dar gazdele au egalat prin Mladenovic și de acolo scorul a continuat strâns, chiar dacă oaspeții s-au aflat la conducere mai mult în prima parte a meciului. În minutul șapte avantajul lor a ajuns la 5 puncte (13-18), iar Sekulovic a solicitat un timp de odihnă. Următorul coș a aparținut tot craiovenilor, dar acel ecart de șapte puncte (13-20) a fost cel mai mare avantaj pe care oltenii l-au avut pe toată durata partidei. Sfertul al doilea a început de la scorul 21-25, dar niciuna dintre echipe nu a reușit să se desprindă decisiv. Cu trei minute înainte de pauză, mureșenii au trecut la conducere, dar la jumătatea partidei avantajul lor era foarte fragil, de doar două puncte (42-40).

După revenirea de la vestiare, Craiova a marcat din nou 4 puncte consecutive, prin Căpușan și Popescu, dar Peciukas a replicat cu o treiță și după patru minute, mureșenii aveau un avantaj de șapte puncte (53-46), care s-a menținut până la sfârșitul sfertului (65-58). În minutul 33, diferența a atins 10 puncte (75-65) și părea să se mențină acolo. Totuși, soarta partidei nu era decisă, și craiovenii au fructificat multe încercări, dar de fiecare dată, gazdele au replicat și la sfârșitul meciului au încercat să-și ducă avantajul peste 13 puncte (acesta fiind diferența la care a câștigat Craiova în tur), dar cu două secunde înainte de final, Mladenovic a ratat două libere și scorul final s-a stabilit la 88-75.

O victorie importantă pentru mureșeni, două puncte care pot conta foarte mult în cursa pentru un loc cât mai bun în playoff. Astfel, BC Mureș a acumulat 9 victorii, în timp ce Craiova a suferit cea de-a șasea înfrângere în LNBM.

Cei mai efieicnți jucători ai mureșenilor au fost Vaidotas Peciukas (22 de puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive) și Gediminas Navickas (18 puncte, 4 pase decisive), în timp ce pentru Craiova, Bogdan Popescu a reușit 16 puncte și 7 recuperări, iar LeVar Seals, 14 puncte și 5 pase decisive.

Duminică BC Mureș primește vizita celor de la Farul Constanța, după care, în următoarea etapă, se va deplasa la Mediaș, în timp ce SCM U Craiova se va întâlni cu Steaua CSM Eximbank.