BC Timișoara obligată la plata a peste 20.000 USD către Derrick Low


Clubul bănățean a pierdut primul caz în instanță și riscă locul din Liga Națională de Baschet masculin.

Ca urmare a situației petrecută sezonul trecut la BC Timișoara, Derrick Low(la minge) a refuzat o ofertă
insistentă venită din partea formației Steaua CSM EximBank București 

O nouă ediție de sezon a Ligii Naționale de Baschet masculin este aproape compromisă înainte de a începe. Strigătul de luptă a lui Cătălin Burlacu nu a fost suficient pentru a-i clinti pe consilierii locali prahoveni, iar fostul căpitan al defunctei Asesoft s-a văzut nevoit să amâne revenirea în orașul ce l-a numit cetățean de onoare. Pe lângă retragerea echipei CSM Ploiești, o altă formație se află la marginea prăpastiei.

Conform portalului instanțelor de judecată, Asociația Baschet Club Timișoara a fost obligată de Judecătoria Timișoara la plata a peste 20.000 de USD către fostul sportiv al bănățenilor din sezonul precedent, Derrick Low. Fundașul originar din Hawai este primul nume de pe lunga listă de jucători ce își revendică drepturile salariale neîncasate în cele două luni petrecute, stagiunea precedentă, la Timișoara. 

Datoriile imense acumulate de clubul timișorean se află sub preșul sediului ce există doar în acte pe Calea Martirilor 1989, numărul 172 din localitate. În realitate conducerea clubului a închis vechea „prăvălie” și a deschis un nou club, SCM Timișoara, însă echipa funcționează în continuare în baza unui protocol de colaborare cu Asociația Baschet Club Timișoara. Practic noul club a preluat locul din prima ligă pe care îl deține Asociația Baschet Club Timișoara, dar președintele Radu Țoancă și managerul Ilie Trițoiu s-au scuzat în presa locală invocând că nu au temeiul juridic pentru a prelua datoriile de peste 150.000 euro către sportivii ce au petrecut două luni la Timișoara, fără a fi plătiți.

Nu este pentru prima oară când timișorenii înființează o nouă echipă pentru a evita respectarea prevederilor contractuale. În urmă cu șase ani BCM Elba Timișoara a înregistrat datorii financiare către foștii jucători, iar clubul de pe Bega a fost pedepsit de Tribunalul Arbitral FIBA și interzis la transferuri. La scurt timp a apărut Asociația Baschet Club Timișoara ce a preluat locul din campionat al echipei BCM Elba Timișoara, însă nu și datoriile. În acel caz FIBA a somat Federația Română de Baschet, iar bănățenii s-au văzut nevoiți a achita atât debitul principal cât și cheltuielile de judecată. 

Radu Țoancă spune că nu are temei legal pentru a achita datoriile din trecut ale Asociației Baschet Club Timișoara, însă a putut încheia un protocol de colaborare cu fostul club pentru a evolua în prima ligă. (foto: pressalert.ro)

Pe lângă regulamentul FIBA, noul club SCM Timișoara încalcă și regulamentul general de organizare al competițiilor de baschet publicat de Federația Română de Baschet, entitate regăsită în culpă prin susținerea tacită a clubului poziționat în afara normelor legale. Conform capitolului 17 al regulamentului, referitor la transferul jucătorilor, articolul 17.1 prevede că doar structurile sportive ce dețin certificat de identitate sportivă și sunt aflilate la FRB pot legitima respectiv transfera jucători, condiții neîndeplinite de către SCM Timișoara, conform informațiilor publicate pe site-ul FRB la secțiunea „cluburi” - județul Timiș

Cap. 17. TRANSFERUL, CONTRACTUL, CONVOCAREA LA ECHIPA NATIONALA 17.1. Legitimarea şi transferarea jucătorilor se efectuează numai la/ între structuri sportive care deţin certificat de identitate sportivă şi sunt afiliate la FRB.

Cazul celui de al 3-lea club înființat de aceeași conducere bănățeană a ajuns pe masa celor de la FIBA, iar deznodământul poate fi unul singur. Astfel președintele Sport Club Municipal Timișoara, Radu Țoancă, va trebui să aleagă între a plăti datoriile clubului ori a îngropa proiectul și a începe de jos, din liga întâi, aspect puțin probabil având în vedere că anul acesta s-au cheltuit bani publici ce trebuie justificați în fața Curții de Conturi.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Derrick Low

totalbaschet.ro / 26 August 2016 / 7:00


Galerie foto


soso69 datorii
4 
La fel a facut si Steaua. BC Steaua Turabo a acumulat datorii si a disparut. A aparut imediat Steaua CSM (ulterior Steaua CSM EximBank) imaculata care se lauda cu palmaresul echipei Steaua dar nu isi asuma si datoriile lasate de aceasta. Datorii catre jucatori si catre federatie. Oare de ce a acceptat federatia ca datoriile lasate de Steaua Turabo sa nu fie platite de noua Steaua. Oare pt ca in conducerea federatiei sunt prea multi "stelisti" ?
Pot pune pariu ca pe timisoreni nu ii iarta nimeni. 
26 August 2016 11:37
sorin corect
0 
Inclin sa cred ca asta-i scopul unora,sa puna oameni ce sterg datorii,nu?Sau poate sa ramana datori? 
27 August 2016 20:48
TDM Rusine
-1 
Rusine Timisoara si FRB. Rusine CSM Targoviste Turabo Steaua fcsb Eximbank Bleahhhh... 
26 August 2016 19:44
ajax ???
1 
Ar trebui ca FIBA să sanctioneze FRB întrucât acceptă, printr-un regulament infect, asemenea escrocherii. De ce sunt permise ascensiuni ale unor echipe, formate peste noapte, direct in liga nationala, si mai ales, din acelasi oras cu al ,,defunctei"??? Mai gânditi-vă dlor! 
27 August 2016 00:07
2 
Timisoara merita si trebuie sa aibe o echipa competitiva pe prima scena!!!
nu pot insa sa nu remarc ce salarii mari s-au vehiculat anul trecut la tm..... 
27 August 2016 14:00
sorin surse?
0 
Subiectul este cu dus-intors.Deci,din articol reiese ca in doua luni,Derrick Low a castigat 20.000 dolari.Cam mult,pentru cat a aratat la Timisoara.Jovanovici nu se apropia nici la jumate din suma asta,dar nu l-au tinut dupa 4 sezoane la Timisoara,ca era prea scump,din cate ati vehiculat pe aici.Iar Timisoara este din nou aratata cu degetul dupa alte perioade cand era facuta cu ou si cu otet pentru ca din bani publici(ca si altii de fapt care nu erau aratati cu degetul)era platit clubul. Si din ce surse stiti ca "saracul" Low a refuzat o oferta insistenta de la steoaia?Din aceeasi sursa care arunca doar in Timisoara cu noroi?Un fost pivot ce-a jucat pana nu demult pe la steoaia?Ca nu mai stiu cum s-o numesc steoia,turabao,eximbanca,etc.? 
27 August 2016 21:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Țibîrnă se desparte după aproape 8 ani de CSM CSU Oradea
Pivotul a câștigat trei titluri alături de bihoreni  
Cătălin Baciu este noul jucător al celor de la CSM CSU Oradea
Echipa bihoreană devine a patra formație profesionistă din cariera pivotului român 
Ionuț Georgescu va continua alături de CSU Sibiu
Georgescu a ajuns la sibieni vara trecută, când a făcut pasul de la CSM Steaua Eximbank 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Tommy Sibiu
0 
Pana acum aveti 3 jucatori care si-au prelungit contractul :
Cooper
Philmore
Falker

Daca pleaca Pratt de la voi chiar e o mare problema pt SIBIU! 
click pt. Articol 27 June 2019 00:46
bulcul Restul
0 
Nu e cazul sa ne panicam. Atata timp cat nu vin vreo 5 arabi calarind tigri sa investeasca intr-o echipa romaneasca, nu exista diferente intre bugete in halul ala incat sa le elimine automat o echipa din campionat pe celelalte, inainte sa se confirme vreun jucator. Sezonul trecut chiar si Pitestiul mi s-a parut ca are echipa cu sanse la titlu. In cele din urma, e vorba despre cine e cel mai in forma in playoff, iar din cate se cunosc acum, vom avea din nou cel putin 4 echipe cu sanse reale la titlu. Sper ca Pitestiul sa se organizeze mai bine sezonul viitor si sa devina, precum sibiul, o echipa de la care se asteapta multe. 
click pt. Articol 26 June 2019 23:29
mikki @total baschet, cu stima...
0 
taiati-l pe Zekovic de la negocieri...  
click pt. Articol 26 June 2019 21:57
mikki bine ai venit Catalin!!!
0 
mult succes!!! 
click pt. Articol 26 June 2019 21:52
csu4ever Corect!
0 
Asa e ai dreptate. Dar sunt si la noi destui suporteri de rezultat. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:30
mikki multumim Bogdane!!!!
0 
multa sanatate si bafta in continuare!!!!! 
click pt. Articol 26 June 2019 21:29
mikki sigur..
0 
este posibil sa se mai schimbe cate ceva, avand in vedere ca nu au primit acel wildcard, dar datele problemei raman, clar.. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:28
mikki @gyke
0 
eu nu cred ca poti sa te gandesti la EuroCup... si in plus sa aplici pt wildcard in EuroCup decat daca ai intentia clara sa ai echipa de EuroCup... cu romanii o vor scoate ei la capat, vb ta inca sunt variante, bani sa fie si sunt... nu cred ca este cazul sa fie ingrijorati fiindca strainii lor vor fi cu o clasa peste ce avem noi..locul 1 anul acesta este acontat de UBT, noi cred ca ne vom bate pt ce ramane.. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:24
gyke @trancer
0 
La U23 trebuie dublat Kuti. Cum Cațe cred că e o utopie, iar varianta Diculescu, încă posibilă, nu îți asigură multe variante jucând aproximativ același post, eu văd o vulnerabilitate. Copiii de la U18 sunt foarte talentați, dar prea fragezi. La veterani, în condițiile în care ați renunțat la Vlad și o altă surpriză se prefigurează, nu prea văd soluții și e destul de grav. Poate ceva israelian cu pașaport românesc. Dar eu dacă aș fi suporter clujean, situația pozițiilor jucătorilor români m-ar îngrijora.  
click pt. Articol 26 June 2019 21:09
mikki subscriu...
0 
ma gandeam si eu la Bernette, ca e pe placul lui Achim.. de asemenea la desele vizite in Oradea anul acesta ale lui Zeno..