BCM Tymes a bifat o victorie ușoară la Tîrgu Mureș

55-83
(8-19, 20-28, 10-19, 17-17)

Sala Sporturilor Tîrgu Mureș

7-15 Statistica 10-10

Nova Vita Tîrgu Mureș a pirmit, sâmbătă, vizita echipei BCM Tymes Politehnica Timișoara, în cadrul etapei a 21-a a LNBF. Mureșencele au suferit a treia înfrângere în această săptămână, după un meci dominat de bănățence de la un capăt la celălalt.

Formulele de start au fost: Thompson-Adams-McIntire-Graham-Mészáros, respectiv Pesovic-Krnjetin-Maksimovic-Jovovic-Stoiedin. Încă din primul sfert, oaspetele și-au creat un avantaj de peste zece puncte. În sferturile 2 și 3, BCM Tymes a continuat să se distanțeze, majorând diferența cu încă 8, respectiv 9 puncte. Astfel, scoul pauzei a fost 28-47, iar după trei sferturi, 38-66. Între minutele 26 și 33, timișorencele au marcat 16 puncte fără a primi vreunul. În ultimul sfert, ele au mai reușit un parțial de 0-10, cu care ecartul lor și-a atins puncteul maxim la 38 de puncte (45-83), după care au redus motoarele. Scorul final s-a stabilit la 55-83, după ce formația gazdă a reușit și ea un run de 10-0 în ultimele patru minute ale confruntării.

Echipa gazdă a fost nevoită să joace fără Mihaela Chelariu, indisponibilă din motive medicale. În schimb, a debutat Mattilyn McIntire, care a reușit 9 puncte și 5 pase decisive în 32 de minute jucate. cele mai eficientă dintre mureșence a fost Veshaundra Young, cu 18 puncte și 8 recuperări, iar Kata Mészáros a reușit o evoluție peste medie, cu 8 puncte. Din tabăra timișorencelor, Bilijana Pesovic a fost aproape de un triple-double, cu 22 de puncte, 10 recuperări și 7 pase decisive, Jefimia Karakasevic a totalizat 19 puncte și11 recuperări, iar Jelena Maximovic a contribuit cu 14 puncte și 8 recuperări.

După acest rezultat, Tymes a ajuns la un bilanț de 10 victorii și 10 înfrângeri și așteaptă vizita craiovencelor în etapa a 22-a, în timp ce Nova Vita a câștigat 7 meciuri și a pierdut 15 în sezonul actual și urmează să înfrunte vicecampioana.