BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova


Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului

BCM U Pitești a început partida cu Măciucă, Jeremic, Sturanovic, Korniienko și Carson, iar de partea cealaltă, Aco Todorov i-a trimis în teren pe Troupe, Casale, Gajovic, Curry și Koreniuk.

Căpitanul oltenilor, Porter Troupe, a deschis scorul partidei cu 6 puncte consecutive, urmat de Koreniuk cu o reușită din acțiune și duc scorul la 8-0. Jahii Carson înscrie primul punct al gazdelor, urmat de coșul cu fault al lui Jeremic. Primele 8 minute au înclinat în favoarea oltenilor, însă gazdele au reușit să egaleze și să închidă primul sfert la scorul de 25-20.

Mijajlovic înscrie primele 3 puncte ale sfertului secund, însă replica i-a fost oferită de Korniienko și Siriscevic, care au dus scorul la 30-23. Oltenii au forțat revenirea, însă gazdele le-au tăiat elanul, reușind să se desprindă la 12 puncte după 6 minute de joc. Partida a continuat în aceeași manieră, iar BCM U Pitești și-a asigurat un avantaj de 9 puncte la pauza mare, scor 47-38.

La revenirea de la vestiare, balanța a înclinat în totalitate în favoarea gazdelor, aceștia reușind să se mențină la conducere, în ciuda eforturilor craiovenilor de a diminua ecartul. Cea mai mica diferență dintre cele două formații s-a înregistrat în minutul 6, când SCM U Craiova a reușit să vină la doar 6 puncte în spatele piteștenilor. Sfertul trei s-a terminat la scorul de 68-58.

Actul final a fost inaugurat de cele două aruncări libere ale lui Korniienko, urmat de run-ul de 7-0 reușit de Koreniuk, iar SCM U Craiova se apropie la 5 puncte. Fraseniuc nscrie un coș din acțiune și duce scorul la 70-67. După 6 minute de joc, Mo Curry reușește să egaleze la 74 printr-o aruncare din acțiune, iar cu 2 minute înaintea fluierului final, același Curry, își readuce echipa în avantaj, scor 78-76. Porter Troupe mărește diferența la +4, însă este urmat de Sturanovic, cu un coș cu fault. Mo Curry comite un fault antisportiv asupra lui Tudor Gheorghe și BCM U Pitești revine în avantaj. Jeremic este trimis la linia de libere de Curry și duce scorul la 83-80, stabilind astfel și scorul final al partidei.

De la BCM U FC Argeș Pitești s-au remarcat: Mladen Jeremic cu 17 puncte (1x3), 5 recuperări și 3 pase decisive, Maksym Korniienko cu 16 puncte (2x3), 8 recuperări și 3 pase decisive și Maksim Sturanovic cu 15 puncte și 4 recuperări.

De partea cealaltă s-au remarcat Vladislav Koreniuk cu 26 puncte, 8 recuperări și o pasă decisivă, Porter Silvanus Troupe cu 14 puncte (1x3), 2 recuperări și 3 pase decisive și Goran Gajovic cu 9 puncte (1x3) și 6 recuperări.

 

*foto: Facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova

Ana-Maria Tutunaru / 24 March 2019 / 22:38


Galerie foto


Renan Bravo
0 
Un meci controlat în mare parte. Avem probleme cu finalurile de meci. Meciul cu Sibiu, devine unul de palmares, meciul care va decide locul 5 va fi cel de la Timișoara. 
24 March 2019 23:06
76ers de palmares?
0 
Pitesti inca are sanse la locul 4. Nu mi se pare atat de imposibil ca voi sa castigati toate cele 3 meciuri si Craiova sa le piarda pe amandoua si cu o victorie impotriva Sibiului miercuri ati pune si o presiune foarte mare pe ei sa bata la Craiova daca vor locul 1. 
24 March 2019 23:19
Renan Da dar
0 
Si Craiova joaca acasa cu Timișoara ultima etapă. O Timișoara care daca noi batem, nu vor mai avea pentru ce trage. E doar parerea mea. 
24 March 2019 23:23
0 
si vreti sa le dati posilitatea celor de la Craiova sa isi aleaga adversarul in playoff?  
24 March 2019 23:29
Renan De ce?
0 
Daca batem Tm, avem o victorie în plus față de ei, plus rezultatele directe in caz de egalitate. 
24 March 2019 23:38
0 
Nu stiu de ce aveam impresia ca Timisoara a batut la Pitesti si acum erati nevoiti sa bateti la 10 puncte sau mai mult, gresala mea, dar asta nu face totusi meciul cu Sibiu unul de palmares pentru ca trebuie luata in considerare si o eventuala infrangere la Timisoara. 
25 March 2019 00:00
1 
Un meci controlat in cea mai mare parte. E bine ca jucatorii au avut reactie dupa jocul din cupa. Greselile le-au apartinut copiilor care, zic eu, ca merita felicitati. Pana in playoff sper ca Paliciuc sa revina, pacat de Ciotlaus. Bravo, baieti. 
25 March 2019 08:51
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
25 March 2019 10:31
1 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
25 March 2019 11:00
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
25 March 2019 11:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23