BCM U Pitești se impune în fața lui SCM Timișoara la o diferență de un singur punct


Formația antrenată de Cristian Bota încasează prima înfrângere din Top 6

În seara de 11 februarie, BCM U FC Argeș Pitești a primit vizita lui SCM Timișoara, formație ce se află într-o formă excelentă în această fază secundă a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Prima repriză a fost foarte echilibrată, însă în sfertul al treilea gazdele au reușit să preia controlul asupra jocului. Cu toate acestea, timișorenii nu au renunțat la luptă și au fost aproape să învingă cu un coș în ultima secundă. În cele din urmă, victoria a revenit argeșenilor, scor 86-85.

Florin Nini a început această partidă cu Marius Ciotlăuș, Ivan Siriscevic, Maksim Sturanovic, Tony Bishop Jr. și Jahii Carson, în timp ce pentru bănățeni au intrat pe teren la începutul jocului Dragoș Diculescu, Sherwood Brown, Brandon Randolph, Marko Stojadinovic și Vladan Vukosavljevic.

Prima posesie a meciului a aparținut gazdelor care au și reușit să înscrie rapid prin Carson. Timișorenii au răspuns imediat cu o triplă și după o intercepție au dus scorul la 5-2. Elevii lui Florin Nini au revenit rapid la conducere grație lui Siriscevic și a lui Ciotlăuș, iar la jumătatea primului sfert, scorul era 17-12 pentru BCM U Pitești. Vukosavljevic a reușit un coș de la mare distanță, surprinzând apărarea argeșeană, însă Bishop Jr. a replicat printr-un stop-șut. Jocul a continuat într-un ritm alert, cele două adversare marcând foarte mult. Cu 90 de secunde rămase din prima perioadă, Siriscevic a reușit o triplă urmată de coșul de trei puncte al lui Brandon Randolph. În cele din urmă, BCM U Pitești a terminat sfertul cu un avantaj de două puncte, scor 29-27.

Actul secund a fost deschis de Pesakovic, sportiv ce a reușit o aruncare de trei puncte din pasa decisivă a lui Octavian Popa Calotă. Au urmat două acțiuni ale gazdelor încheiate cu Jeremic la linia de fault, acesta înscriind trei din cele patru libere primite. Jocul a continuat să fie foarte echilibrat și după încă cinci minute, gazdele conduceau cu 40-38. Jahii Carson a marcat două libere pentru piteșteni și apoi Jeremic a înscris încă un punct, însă Pesakovic a răspuns cu patru puncte consecutive. Ultimele trei minute ale reprizei au aparținut elevilor lui Florin Nini care au intrat la vestiare cu un avantaj de 5 puncte, scor 50-45.

După reluarea jocului, Iulian Orbeanu a fost primul care a marcat urmat de Brandon Randolph. Apoi, a fost rândul lui Carson să iasă la rampă, americanul din lotul piteștean reușind să înscrie patru puncte consecutive. După încă o ratare a oaspeților, Siriscevic a stabilit cea mai mare diferență de scor de până în acel moment, nouă puncte, scorul fiind 58-49. Timișorenii au încercat să restabilească egalitatea, însă gazdele s-au apărat foarte bine provocând mai multe greșeli în tabăra adversă. Prin urmare, cel de-al treilea sfert s-a încheiat cu scorul de 73-62 pentru BCM U FC Argeș Pitești.

Ultimele 10 minute au fost deschise de un coș de două puncte semnat de Ivan Siriscevic, dar apoi au urmat opt puncte înscrise de oaspeți. Gazdele nu s-au regăsit în atac, timișorenii a înscris din nou și Florin Nini s-a văzut nevoit să ceară un timp de odihnă la scorul de 75-72 pentru echipa sa. După acest time-out, Tony Bishop Jr. a asigurat liniștea formației sale pentru moment, reușind o triplă. Au urmat câteva faze fără puncte marcate, dar apoi Vukosavljevic a înscris un coș de trei puncte prin care SCM Timișoara s-a apropiat la un punct. Tehnicianul gazdelor a cerut încă un time-out însă jucătorii lui nu au reușit să puncteze iar la celălalt panou, Stojadinovic și-a adus echipa în avantaj, scor 80-78. Tony Bishop a răspuns cu un slam-dunk de senzație, fiind și faultat și astfel finalul se anunța a fi foarte tensionat. Cele două combatante au continuat să meargă cap la cap, însă gazdele au fost mai concentrate pe final și cu 22 de secunde rămase conduceau cu scorul de 86-82. La time-out, Cristian Bota a desenat o schemă pentru Vukosavljevic iar acesta a reușit încă o triplă, reducând diferența la un singur punct. La celălalt panou, Orbeanu a fost faultat și a ratat ambele libere, și Kevin Calotă a plecat pe contraatac înscriind la o jumătate de secundă după finalul partidei. Astfel, BCM U Pitești s-a impus cu scorul de 86-85.

Din tabăra gazdelor, patru jucători s-au aflat în double-digits: Ivan Siriscevic (18 puncte, 5 recuperări), Tony Bishop Jr. (16 puncte, 7 recuperări), Mladen Jeremic (16 puncte, 4 pase decisive) și Jahii Carson (15 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții). De partea cealaltă, Vladan Vukosavljevic a făcut un meci excelent, terminând cu 31 de puncte și 9 recuperări. De asemenea, din lotul lui Cristian Bota s-au mai remarcat Nikola Pesakovic, cu 14 puncte și 4 pase decisive, Brandon Randolph, cu 11 puncte, și Sherwood Brown, cu 10 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive.

În urma acestui joc, BCM U FC Argeș Pitești o egalează pe SCM Timișoara în clasament, ambele având 8 victorii și 10 înfrângeri. În următoarea etapă, elevii lui Florin Nini vor juca în deplasare pe terenul campioanei CSM CSU Oradea, în timp ce SCM Timișoara va primi vizita lui SCM U Craiova.

*foto: Facebook - BCM U FC Argeș Pitești



David Istrate / 11 February 2019 / 20:53


Galerie foto


studentU au fost aproape
0 
sa invinga nu sa se invinga.
Altfel, bravo Nini, bravo Pitesti pt ca au reusit sa intrerupa seria Timisoarei. Sa vedem cum reactioneaza TM.  
11 February 2019 21:14
1 
Mersi. 
11 February 2019 21:21
Renan Victorie norocoasă
0 
Din pacate antrenorul n a reusit pana acum sa rezolve problemele pe faza de aparare. Sa stii ca pivotul lor are mana buna de la 3 si sa l lasi liber de atatea ori...Pe final puteam pierde meciul pe doua greseli ale bancii tehnice. Cu 16 secunde ramase, avand 4 pct avans, sa nu faci fault, mi se pare o greseala. Apoi, cu 7 secunde ramase, sa alegi sa repui din terenul advers ci nu din cel propriu, o greseala de incepatori. Bravo Bishop si Jeremic. 
11 February 2019 21:16
gyke Mda
0 
Exact asta am remarcat și eu... Complet defazat Nini azi. Plus insistența cu Paliciuc, care a permis Timișoarei să reintre în meci 
11 February 2019 21:23
0 
Nini e supraapreciat! Ați uitat cum a pierdut un titlu cu CSM Târgoviște?  
11 February 2019 22:23
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
11 February 2019 23:37
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
12 February 2019 08:13
adis ghinion
0 
Azi puteam castiga daca aveam putin noroc si ajutor mai mult de pe banca.Cu toate ca in ultimele minute abia mai respira Vuko ne-a tinut in meci si asa cum am spus fara el nu cred ca eram in PO.Daca am mai fi avut un jucator de valoarea lui cred ca eram top 3 
11 February 2019 21:23
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
11 February 2019 22:36
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
11 February 2019 22:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
Jason Washburn, omul meciului pentru U-BT Cluj Napoca în victoria cu CSA Steaua
Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al clujenilor 
SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns
Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București, din nou față în față după duelul din Cupa României
Cele două formații se întâlnesc în prima rundă de playoff 
CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se întâlnesc în primul tur din play-off
Cele două au luptat una contra celeilalte pentru un loc în semifinale și sezonul trecut 
Igor Mijajlovic: „Știm că trebuie să dăm totul şi să punem inimă în ceea ce facem”
Amedeo Casale: „Din ultimul meci cu Timișoara ne-am învățat lecția” 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
gyke Ahahaha
0 
Exact, oare ce ne-a dat de gol??? De-abia aștept să se împlinească previziunea ta și să jucăm cu Timișoara... Acum serios, la ce am văzut în seara asta, emoțiile mele tind spre zero în sferturi și semifinale, o spun fără dram de condescendență.  
click pt. Articol 24 April 2019 22:24
studentU @sibieni
0 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
click pt. Articol 24 April 2019 22:06
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
click pt. Articol 24 April 2019 20:55
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
click pt. Articol 24 April 2019 20:44
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
click pt. Articol 24 April 2019 20:40
0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
click pt. Articol 24 April 2019 20:28
studentU la -16 or fi fost cativa
0 
care sa ne cante prohodul.

Gratie unui run am revenit si castigat cu marja de siguranta destul de mare. Jocul oscilant, am pierdut increderea si bucuria din acele doua-trei jocuri pe care toti le-am laudat si remarcat, la final de grupa rosie. La Steaua probleme cu rotatia scurta si antrenorul slabut, mai slabut decat al nostru chiar :))

Ceva legat si de arbitraj, care in seara asta mi s-a parut bun spre foarte bun. Ca sa remarcam si astfel de lucruri, nu numa sa ne plangem cand arbitrajul strica jocul.

Mergem cu incredere in meciul doi. Haide U!
 
click pt. Articol 24 April 2019 20:27
studentU ok, merci de clarificari
0 
tm chiar nu cred ca vor renunta asa usor ;) 
click pt. Articol 24 April 2019 16:31
0 
Meciul 2 nu va fi live, figurează ca înregistrat de la ora 21.00, digi sport4. S-a schimbat transmisia? 
click pt. Articol 24 April 2019 16:19
gyke Pai
0 
dupa capu' meu... La Cluj am mers pe factorul surpriza, daca Steaua nu ia meciul 1 nu mai ia nici unul. La Oradea e destul de clar pentru mine ca Pitesti nu va castiga la Oradea, dar un meci din serie trebuie sa ia deci, meciul 3... iar la Craiova, uite, sa nu mai fie dubii, revin si zic 3 0, Timisoara intra rapid in vacanta (desi pe noi ne avantajeaza o serie lunga aici). 
click pt. Articol 24 April 2019 15:02