Banca celor de la U-BT Cluj a făcut diferență în meciul 2 al seriei cu CSM CSU Oradea


Alhaji Mohammed a condus rezervele clujenilor, care au înscris 49 de puncte

mohammed u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze seria contra celor de la CSM CSU Oradea din semifinalele LNBM, după ce s-au impus în meciul 2 cu scorul de 92-82.

Antrenorul Mihai Silvășan a operat o surpriză în lotul formației sale pentru al doilea duel din seria contra bihorenilor. Tehnicianul l-a lăsat în afara lotului pe Tony Easley și a optat pentru veteranul american Alhaji Mohammed. Tactica lui „Silva” a dat roade, iar Mohammed a fost cel mai bun marcator al lui U-BT, cu 21 de puncte. El a avut 6/10 din acțiune, 3/5 de la 3 puncte și 6/11 de la libere, la care a adăugat 4 pase decisive pentru +17 la eficiență.

„Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin oboist și dacă nu era „Hagi”, aveam o viață foarte grea”, ne-a mărturisit Silvășan, la finalul partidei.

De altfel, nu doar Mohammed a venit bine de pe banca lui U-BT. Și Nana Foulland a avut un meci bun, cu 12 puncte, 4 recuperări și 2 capace, cu 6/7 din acțiune, în timp ce Andrei Calnicenco a înscris 10 puncte, cu 4/5 din acțiune și 2/2 de la 3 puncte. Dacă mai adăugam și cele 6 puncte înscrise de Aleksandar Rasic, atunci banca lui U-BT a fost responsabilă pentru 49 din cele 92 de puncte ale clujenilor.

Astfel, dacă ne gândim că Dykes și Dorsey au marcat doar 7 puncte, putem spune că rezervele lui U-BT au reușit să salveze situația pentru gazdele partidei jucate marți seara la BTarena.

Partida 3 dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj se va juca sâmbătă, 18 mai, de la ora 19:30.

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Alhaji Mohammed
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2019 / 18:32


Galerie foto


TDM Banca?
0 
Banca Transilvania?? 
16 May 2019 07:29
0 
:) Genial, bravo! 
16 May 2019 09:59
Oldtimer Ca sa evitam o eventuala polemica
0 
intre d-nii Popa si TDM, generata de interpretarea omonimului in cauza, admiteti evidenta realitatii ;
Actuala banca (de rezerve) a U-BT, in alcatuirea ei, nu era posibila fara actuala banca (sponsor) a U-BT. QED 
16 May 2019 09:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
0 
El poate da fie..... 
click pt. Articol 21 July 2019 20:13
0 
e u25 
click pt. Articol 21 July 2019 20:03
0 
Sunt câteva nume care pot ajunge! Sper sa nu fie unul dintre cei trecuti de 34 de ani!!!!!!! 
click pt. Articol 21 July 2019 19:58
0 
Pare sa aibă și sa știe de toate: forță, detenta, pătrundere, aruncare, foarte bun jucătorul. Acum sa vedem și jucătorii "din caciula", dar categoric vom avea altceva la Cluj din sezonul asta. 
click pt. Articol 21 July 2019 19:45
0 
da,este vorba despre un croat de la cedevita care la prima vedere arata destul de ok 
click pt. Articol 21 July 2019 17:42
0 
Incet dar sigur,va formati o super trupa,FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:13
Tommy Fortza Steaua
0 
Odata cu Burlacu antrenor,o sa aveti o echipa puternica in acest sezon! Deja sunt acontati cativa tineri de u23 puternici !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:07
Tommy Buzestii
0 
PE aceasta pagina nu faci decat hate,nimic altceva!! Iti spun doar atat,este un new entry CROAT !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:04
stef No așa!
0 
Și mai vin! 
click pt. Articol 21 July 2019 16:53
Buzestii Baieti,
0 
Nu ma dezamagiti,mai exista oare cineva care sa se uite in gura individului in afara de dentist?O sa incerce vreo lovitura de imagine ca acoperire(daca o iesi),in rest sfantul parandarat sa traiasca si refrenul cu avem buget mic,ne dusmanesc arbitrii,etc,etc...mic si gretos! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:26