Banca celor de la U-BT Cluj a făcut diferență în meciul 2 al seriei cu CSM CSU Oradea


Alhaji Mohammed a condus rezervele clujenilor, care au înscris 49 de puncte

mohammed u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze seria contra celor de la CSM CSU Oradea din semifinalele LNBM, după ce s-au impus în meciul 2 cu scorul de 92-82.

Antrenorul Mihai Silvășan a operat o surpriză în lotul formației sale pentru al doilea duel din seria contra bihorenilor. Tehnicianul l-a lăsat în afara lotului pe Tony Easley și a optat pentru veteranul american Alhaji Mohammed. Tactica lui „Silva” a dat roade, iar Mohammed a fost cel mai bun marcator al lui U-BT, cu 21 de puncte. El a avut 6/10 din acțiune, 3/5 de la 3 puncte și 6/11 de la libere, la care a adăugat 4 pase decisive pentru +17 la eficiență.

„Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin oboist și dacă nu era „Hagi”, aveam o viață foarte grea”, ne-a mărturisit Silvășan, la finalul partidei.

De altfel, nu doar Mohammed a venit bine de pe banca lui U-BT. Și Nana Foulland a avut un meci bun, cu 12 puncte, 4 recuperări și 2 capace, cu 6/7 din acțiune, în timp ce Andrei Calnicenco a înscris 10 puncte, cu 4/5 din acțiune și 2/2 de la 3 puncte. Dacă mai adăugam și cele 6 puncte înscrise de Aleksandar Rasic, atunci banca lui U-BT a fost responsabilă pentru 49 din cele 92 de puncte ale clujenilor.

Astfel, dacă ne gândim că Dykes și Dorsey au marcat doar 7 puncte, putem spune că rezervele lui U-BT au reușit să salveze situația pentru gazdele partidei jucate marți seara la BTarena.

Partida 3 dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj se va juca sâmbătă, 18 mai, de la ora 19:30.

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Alhaji Mohammed
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2019 / 18:32


Galerie foto


TDM Banca?
0 
Banca Transilvania?? 
16 May 2019 07:29
0 
:) Genial, bravo! 
16 May 2019 09:59
Oldtimer Ca sa evitam o eventuala polemica
0 
intre d-nii Popa si TDM, generata de interpretarea omonimului in cauza, admiteti evidenta realitatii ;
Actuala banca (de rezerve) a U-BT, in alcatuirea ei, nu era posibila fara actuala banca (sponsor) a U-BT. QED 
16 May 2019 09:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 12:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀