Barnabas Szaszgaspar: „Am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă”


BC Mureș a cedat meciul 3 din seria cu CSU Sibiu, iar sâmbătă are nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru semifinale

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, este la o înfrângere distanță de eliminarea din play-off, după ce a pierdut dramatic în prelungiri meciul 3 cu CSU Sibiu, scor final 87-89. Sibienii conduc astfel cu 2-1 la general, iar meciul de sâmbătă seara de pe teren propriu este crucial pentru băieții pregătiți de Barnabas Szaszgaspar

După ce au scăpat victoria printre degete în ultimele secunde ale timpului regulamentar, BC Mureș a fost egalată, iar în prelungiri sibienii au reușit să se impună la 2 puncte diferență. Din perspectiva tehnicianului mureșean, partida nu trebuia să aungă în overtime. 

„În primul rând vreau să felicit echipa oaspete pentru determinarea de care au dat dovadă în acest meci, au luptat până la capăt și în cele din urmă au obținut victoria. Noi în schimb trebuie să strângem rândurile, nu am fost destul de lucizi și am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă. Am fost la o recuperare distanță să încheiem acest meci, părerea mea este că nu trebuia să intrăm în overtime, dar asta este baschetul, din aceste motive este frumos, iar noi trebuie să mergem mai departe. Seria nu s-a terminat, le-am spus băieților, capul sus, trebuie să ne revenim, să fim cu capul pe umeri, să eliminăm din greșeli și să încercăm în următorul meci să mergem mai departe”, a explicat Barnabas Szaszgaspar la finalul meciului de joi seara. 

Meciul 4 este programat sâmbătă de la ora 20:00, fiind transmis în direct pe DigiSport 4. O victorie a sibienilor îi califică pe aceștia în semifinala cu Steaua, în timp ce o victorie a mureșenilor va trimite seria în decisivul de la Sibiu. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 21 aprilie 2017 / 9:25


Galerie foto


Gent Foarte corect
2 
Încă un comentariu în stilul consacrat, politicos, simplu, onest. Îl simpatizez de mult dar și echipa condusa de el. Păcat că suntem adversari. Pe de altă parte e cea mai spectaculoasă confruntare din această fază a competiției 
21 aprilie 2017 15:48
netgamero acum v-au respectat arbitrii...
0 
Nici un cuvant despre arbitraj, nu? Ai dreptate, trebuia sa aiba CSU Sibiu cel putin 15 puncte in fata, nu trebuia sa intram in OT. Dar arbitrii au avut grija sa va respecte... Daca sambata va fi un arbitraj corect, nu aveti nici o sansa la victorie. Hai CSU! 
21 aprilie 2017 15:57
ikam netgamero
0 
E de înţeles pe undeva ironia ta ieftină, dar oricum nu veţi câştiga niciodată la o distanţă de 21 de puncte in fieful Mureşului. Şi arbitrii şi acum şi-au dat în petic, doar că nu mai are rost să se vorbească despre asta, pentru că voi oricum nu o să recunoaşteţi asta în vecii veciilor - obiectivitatea este un cuvânt necunosccut pentru suporterii sibieni. Şi părerea mea subiectivă este că, chiar dacă vă calificaţi în semifinală, nu o să treceţi de Steaua. Şi nu credeam să sun asta, dar ca locuitor al Ardealului, nu o să ţin cu Sibiul ăn semifinală, în eventualitatea fericită - pentru ei - a calificării. Dar oricum mai este un meci la Mureş. Dar spune-mi te rog - dacă Sibiul ar fi avut aceste probleme cu banii, pe care l-a avut Mureşul, oare mai ajungea până aici? 
22 aprilie 2017 00:04
JCN JCN
0 
Poti tine cu cine vrei in semifinale, nu te opreste nimeni. Totusi de doua zile ca tot aud ca ati pierdut din cauza arbitrilor dar nu spuneti niciunul unde v-au furat. Eu am inregistrat meciul si ieri l-am si urmarit. Chiar va rog sa specificati momentele alea in care v-au furat arbitrii si astfel au facut posibila victoria noastra. Ca asa putem sa zicem si noi ca ne-au macelarit dar fara argumente e asa un comentariu in vant. 
22 aprilie 2017 09:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:27
DonJuan SPIRIT !!!
0 
Semm ca pe cei din conducere si pe cei care aleg lotul de jucatori ii doare fix in pix de suporteri. Singurul jucator care a jucat cu sufletul pentru aceasta echila este lasat sa plece. Fleseriu este un orgolios iar daca nu ii vor iesi cartile va fi aratat cu degetul. El a decis atat plecarea lui Igor cat si a lui Popescu. Oare de ce ? 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:13
@lexCSU Trist !
0 
Sunt foarte dezamagit...rar prinzi asemenea jucatori de caracter, nu trebuia lasat sa plece.... mult succes Igor !  
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:05