Barnabas Szaszgaspar: „Am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă”


BC Mureș a cedat meciul 3 din seria cu CSU Sibiu, iar sâmbătă are nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru semifinale

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, este la o înfrângere distanță de eliminarea din play-off, după ce a pierdut dramatic în prelungiri meciul 3 cu CSU Sibiu, scor final 87-89. Sibienii conduc astfel cu 2-1 la general, iar meciul de sâmbătă seara de pe teren propriu este crucial pentru băieții pregătiți de Barnabas Szaszgaspar

După ce au scăpat victoria printre degete în ultimele secunde ale timpului regulamentar, BC Mureș a fost egalată, iar în prelungiri sibienii au reușit să se impună la 2 puncte diferență. Din perspectiva tehnicianului mureșean, partida nu trebuia să aungă în overtime. 

„În primul rând vreau să felicit echipa oaspete pentru determinarea de care au dat dovadă în acest meci, au luptat până la capăt și în cele din urmă au obținut victoria. Noi în schimb trebuie să strângem rândurile, nu am fost destul de lucizi și am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă. Am fost la o recuperare distanță să încheiem acest meci, părerea mea este că nu trebuia să intrăm în overtime, dar asta este baschetul, din aceste motive este frumos, iar noi trebuie să mergem mai departe. Seria nu s-a terminat, le-am spus băieților, capul sus, trebuie să ne revenim, să fim cu capul pe umeri, să eliminăm din greșeli și să încercăm în următorul meci să mergem mai departe”, a explicat Barnabas Szaszgaspar la finalul meciului de joi seara. 

Meciul 4 este programat sâmbătă de la ora 20:00, fiind transmis în direct pe DigiSport 4. O victorie a sibienilor îi califică pe aceștia în semifinala cu Steaua, în timp ce o victorie a mureșenilor va trimite seria în decisivul de la Sibiu. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 21 April 2017 / 9:25


Galerie foto


Gent Foarte corect
2 
Încă un comentariu în stilul consacrat, politicos, simplu, onest. Îl simpatizez de mult dar și echipa condusa de el. Păcat că suntem adversari. Pe de altă parte e cea mai spectaculoasă confruntare din această fază a competiției 
21 April 2017 15:48
netgamero acum v-au respectat arbitrii...
0 
Nici un cuvant despre arbitraj, nu? Ai dreptate, trebuia sa aiba CSU Sibiu cel putin 15 puncte in fata, nu trebuia sa intram in OT. Dar arbitrii au avut grija sa va respecte... Daca sambata va fi un arbitraj corect, nu aveti nici o sansa la victorie. Hai CSU! 
21 April 2017 15:57
ikam netgamero
0 
E de înţeles pe undeva ironia ta ieftină, dar oricum nu veţi câştiga niciodată la o distanţă de 21 de puncte in fieful Mureşului. Şi arbitrii şi acum şi-au dat în petic, doar că nu mai are rost să se vorbească despre asta, pentru că voi oricum nu o să recunoaşteţi asta în vecii veciilor - obiectivitatea este un cuvânt necunosccut pentru suporterii sibieni. Şi părerea mea subiectivă este că, chiar dacă vă calificaţi în semifinală, nu o să treceţi de Steaua. Şi nu credeam să sun asta, dar ca locuitor al Ardealului, nu o să ţin cu Sibiul ăn semifinală, în eventualitatea fericită - pentru ei - a calificării. Dar oricum mai este un meci la Mureş. Dar spune-mi te rog - dacă Sibiul ar fi avut aceste probleme cu banii, pe care l-a avut Mureşul, oare mai ajungea până aici? 
22 April 2017 00:04
JCN JCN
0 
Poti tine cu cine vrei in semifinale, nu te opreste nimeni. Totusi de doua zile ca tot aud ca ati pierdut din cauza arbitrilor dar nu spuneti niciunul unde v-au furat. Eu am inregistrat meciul si ieri l-am si urmarit. Chiar va rog sa specificati momentele alea in care v-au furat arbitrii si astfel au facut posibila victoria noastra. Ca asa putem sa zicem si noi ca ne-au macelarit dar fara argumente e asa un comentariu in vant. 
22 April 2017 09:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Scopul nostru este să mergem acolo și să câștigăm seria încă din primul meci”
Cu o victorie mâine seară la București, ardelenii vor bifa cea de-a doua finală de LNBM consecutivă 
Semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu se mută în Arena Antonio Alexe
Scorul la general în această serie este egal, 1-1 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Semifinale LNBM, meciurile 3 și 4: Program și televizări
Partidele se joacă vineri și duminică 
Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)
Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană 
Giordan Watson, crossover spectaculos reușit contra celor de la CSM Steaua (Video)
Conducătorul de joc al lui U-BT Cluj i-a răspuns lui Dragan Zekovic, care tocmai reușise un coș de 3 puncte 
Jucătorii U23 care au evoluat în al doilea meci al semifinalelor LNBM
6 baschetbaliști eligibili au călcat pe parchet în această rundă 
Dragan Zekovic a suferit un atac de panică la pauza meciului cu U-BT Cluj
Steliştii au decis să nu îl mai folosească pe sârb în a doua repriză a partidei din Cluj 
Meciul doi al seriei semifinale dintre U-BT Cluj-Napoca și Steaua CSM Eximbank, în imagini
Confruntarea din Sala Polivalentă clujeană a oferit numeroase momente spectaculoase 
Mihai Silvășan: „Mă bucur că am fost mai tari pe final și că rezultatul a fost de partea noastră”
U-BT a obținut a doua victorie pe teren propriu în seria cu Steaua CSM Eximbank 
gyke Așa pare
0 
Avem nevoie de ceva noroc pentru a ciupi un meci. Mă aștept ca în cele două partide să se fluiere "la sânge", la capitolul ăsta nu mai sper la nimic bun (bun pentru noi înseamnă un joc lăsat liber). Sper totuși să ne apărăm binesi să rezistăm fizic, deoarece rotația este extrem de scurtă : fără Davis e tare greu, Capers nu poate duce mai mult de 15 minute, plus că nu are încă încredere în el, iar Williams e roată noastră de rezervă îngustă. La Oradea, Zeno a fost foarte moale în meciul 2, cred ca nici el nu prea poate face "dubla", cum spunea Achim acum ceva vreme. Oricum, în 3 zile avem răspunsuri la toate întrebările.  
click pt. Articol 24 May 2018 22:25
trancer Oradea Sibiu
0 
În mod normal ar trebui sa fie un 3-1 pentru Oradea după cele doua meciuri dacă ținem cont de valoarea echipelor și toate celelalte. Sibiul ar putea câștiga eventual doar dacă le-ar merge super atacul, adversarului nu, iar Cooper n-ar primi la începutul meciului "obișnuitele" greșeli care apoi îl scot din joc, pe el și implicit pe Sibiu. De la Oradea mă aștept la un Zeno mai productiv decât a arătat pana acum. 
click pt. Articol 24 May 2018 22:01
gyke Perfect de acord
0 
Comment-ul lui Laca a venit precum dunk-ul lui Watson: de la cine și când nu te aștepți... 😁 
click pt. Articol 24 May 2018 21:52
trancer Dlui Eduard Popa
0 
Vă rog eu mult ca în situația în care va gândiți ca la sfârșit de an sa faceți un top al celor mai "tari" postari sa o includeți și pe prima de la acest subiect ... sa mă scuze dl fair-play dar nu am mai ras demult așa ca acum! De fapt sa fiu sincer nici nu-mi dau bine seama dacă a glumit sau a fost serios. Deși cunoscandu-i postările, omul chiar cred ca fost cat se poate de serios. Mulțumesc 
click pt. Articol 24 May 2018 21:48
0 
Exact, voi sunteți niște martiri! Voi înjurați doar în maghiara, mizând pe faptul că doar voi înțelegeți această grotescă limbă! Apoi, când v-o luați la mumu în română, ziceți că au ceilalți ceva cu voi! Hai sictir, tu nu mai provocasei pe aici!  
click pt. Articol 24 May 2018 21:36
0 
Foarte amuzant nU ?Tocmai la voi m am gandit. 
click pt. Articol 24 May 2018 21:27
studentU :))))))))
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 24 May 2018 21:19
laca1968 Buna dimineata!
0 
Acest comentariu de ce n-a aparut dupa un meci Sepsi? Galeria lui Sepsi e cea mai injurata din tara, chiar daca e cea mai fair play. 
click pt. Articol 24 May 2018 19:51
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
click pt. Articol 24 May 2018 09:38
0 
Sa inteleg ca nu il regretati? A fost antrenorul care v-a adus cele 2 titluri. A activat peste 40 de ani in club si a fost de toate : jucator, antrenor, presedinte. Din punctul meu de vedere va lipseste un astfel de om la echipa, cum de asemenea ii lipseste lui Dan un secund bun. Eu l-am dat exemplu pe Vulc doar pt comparatie. Faptul ca de 2 sau 3 ani de cand s-a retras nu i-a luat nimeni locul ca temperament nu inseamna ca Sibiul de acum 3 ani era in alta dimensiune si nu intra in discutie. Referitor la Georgescu ai dreptate, nu merita sa discutam, dar e totusi managerul sectiei de baschet, deci conduce acea sectie. Era doar dat ca ex. Sa nu mai vorbim si de Lungu de la Mures (si el s-a retras dar...).
In comcluzie, ca deja discutam prea mult pe acest subiect, toti cei din staff-uri care au jucat baschet de performanta si vad aberatiile fluierate cateodata de arbitrii nu pot sa nu reactioneze. Pune-te putin in situatia lor si o sa vezi ca e greu sa nu "erupi" uneori.  
click pt. Articol 24 May 2018 08:46