Barnabas Szaszgaspar: „Am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă”


BC Mureș a cedat meciul 3 din seria cu CSU Sibiu, iar sâmbătă are nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru semifinale

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, este la o înfrângere distanță de eliminarea din play-off, după ce a pierdut dramatic în prelungiri meciul 3 cu CSU Sibiu, scor final 87-89. Sibienii conduc astfel cu 2-1 la general, iar meciul de sâmbătă seara de pe teren propriu este crucial pentru băieții pregătiți de Barnabas Szaszgaspar

După ce au scăpat victoria printre degete în ultimele secunde ale timpului regulamentar, BC Mureș a fost egalată, iar în prelungiri sibienii au reușit să se impună la 2 puncte diferență. Din perspectiva tehnicianului mureșean, partida nu trebuia să aungă în overtime. 

„În primul rând vreau să felicit echipa oaspete pentru determinarea de care au dat dovadă în acest meci, au luptat până la capăt și în cele din urmă au obținut victoria. Noi în schimb trebuie să strângem rândurile, nu am fost destul de lucizi și am făcut niște greșeli, toți, de la mic la mare, care aici în play-off te costă. Am fost la o recuperare distanță să încheiem acest meci, părerea mea este că nu trebuia să intrăm în overtime, dar asta este baschetul, din aceste motive este frumos, iar noi trebuie să mergem mai departe. Seria nu s-a terminat, le-am spus băieților, capul sus, trebuie să ne revenim, să fim cu capul pe umeri, să eliminăm din greșeli și să încercăm în următorul meci să mergem mai departe”, a explicat Barnabas Szaszgaspar la finalul meciului de joi seara. 

Meciul 4 este programat sâmbătă de la ora 20:00, fiind transmis în direct pe DigiSport 4. O victorie a sibienilor îi califică pe aceștia în semifinala cu Steaua, în timp ce o victorie a mureșenilor va trimite seria în decisivul de la Sibiu. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 21 April 2017 / 9:25


Galerie foto


Gent Foarte corect
2 
Încă un comentariu în stilul consacrat, politicos, simplu, onest. Îl simpatizez de mult dar și echipa condusa de el. Păcat că suntem adversari. Pe de altă parte e cea mai spectaculoasă confruntare din această fază a competiției 
21 April 2017 15:48
netgamero acum v-au respectat arbitrii...
0 
Nici un cuvant despre arbitraj, nu? Ai dreptate, trebuia sa aiba CSU Sibiu cel putin 15 puncte in fata, nu trebuia sa intram in OT. Dar arbitrii au avut grija sa va respecte... Daca sambata va fi un arbitraj corect, nu aveti nici o sansa la victorie. Hai CSU! 
21 April 2017 15:57
ikam netgamero
0 
E de înţeles pe undeva ironia ta ieftină, dar oricum nu veţi câştiga niciodată la o distanţă de 21 de puncte in fieful Mureşului. Şi arbitrii şi acum şi-au dat în petic, doar că nu mai are rost să se vorbească despre asta, pentru că voi oricum nu o să recunoaşteţi asta în vecii veciilor - obiectivitatea este un cuvânt necunosccut pentru suporterii sibieni. Şi părerea mea subiectivă este că, chiar dacă vă calificaţi în semifinală, nu o să treceţi de Steaua. Şi nu credeam să sun asta, dar ca locuitor al Ardealului, nu o să ţin cu Sibiul ăn semifinală, în eventualitatea fericită - pentru ei - a calificării. Dar oricum mai este un meci la Mureş. Dar spune-mi te rog - dacă Sibiul ar fi avut aceste probleme cu banii, pe care l-a avut Mureşul, oare mai ajungea până aici? 
22 April 2017 00:04
JCN JCN
0 
Poti tine cu cine vrei in semifinale, nu te opreste nimeni. Totusi de doua zile ca tot aud ca ati pierdut din cauza arbitrilor dar nu spuneti niciunul unde v-au furat. Eu am inregistrat meciul si ieri l-am si urmarit. Chiar va rog sa specificati momentele alea in care v-au furat arbitrii si astfel au facut posibila victoria noastra. Ca asa putem sa zicem si noi ca ne-au macelarit dar fara argumente e asa un comentariu in vant. 
22 April 2017 09:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
John Florveus a debutat în prima ligă din Grecia
Fostul pivot al Timbei a fost titular la Koroivos 
Hristu Șapera: „Sunt foarte mulțumit că am dominat. Am avut 30 de pase decisive”
Antrenorul lui BCM U Pitești a vorbit și despre problemele de efectiv pe care le întâmpină în acest sezon 
Poli Iași, locul unde dispar conducătorii de joc
Doi baschetbaliști s-au „pierdut” în ultimele luni în Copou. Am aflat și motivul 
Accidentare pentru Brandon Taylor în meciul contra BC Mureș
Americanul a fost scos pe brațe din teren înainte de pauză mare a meciului 
Dragan Zekovic, cel mai bun stelist în victoria contra BC Mureș
Sârbul a fost liderul echipei sale în deplasarea de la Târgu Mureș 
A început votul pentru All-Star Game 2018 în LNBM
Voi pe cine votați în duelul dintre Nord și Sud? 
MVP – etapa a XIV-a: Monyea Pratt
Americanul Sibiului a reușit primul triple-double în LNBM după aproape doi ani 
Victorie categorică pentru CSM Steaua în deplasare la BC Mureș
“Militarii” au condus încă de la primul fluier 
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am obținut o victorie pe care ne-am dorit-o foarte mult”
Sibienii ajung la cea de-a 9-a victorie pe teren propriu 
0 
Hristu spune mereu de banca scurtă pe care o avem. Spune că variante sunt, conducerea de ce nu face un efort pentru legitimarea unui nou jucător pe 4 5? Acum e momentul, vin meciuri grele, în 1 6 se joaca din 3 in 3 zile si va fi foarte greu sa rezistăm așa. 
click pt. Articol 17 January 2018 13:18
0 
Alin Borșa chiar dă niște slam dunkuri foarte frumoase în ultima vreme. E meseriaș. 
click pt. Articol 16 January 2018 22:23
tzontzolino all star plictiseala
0 
Acelasi meci plictisitor in care cica sunt votati cei mai buni jucatori dar defapt se aduce de la fiecare echipa ca sa fie toata lumea multumita. Niciodata nu se tine cont de adevarata valoarea si uite asa Baciu e la Slam Dunk si unul cu procent dezastru ajunge sa arunce la 3 puncte. Iar o sa i puna sa dea cate 3 slam dunk uri unul dupa celalalt sa se oboseasca? Iar nici mingi suficiente nu vor fi la aruncarile de 3 ? Iar meciul va fi atac pe slam si aruncari de 3 plus aparare zero. Nu zice nimeni , e normal sa joci detasat sa nu te accidentezi dar nici asa... Da Borsa de la Mures niste slam uri de te ia de cap...nici nu e bagat in seama...n-are nimic, il luam pe Tibirna ( no ofense) 
click pt. Articol 16 January 2018 14:00
Mordred sportul muresean
0 
sportul muresean a fost dezmembrat si furat pana nu a mai ramas nimic de cartelul mafiot Florea.ASA era afacerea de spalarea baniilor furati de primar de la stat si un fel de hobby unde mergea cu locotenentii lui(muresenii stiu cu cine)baschetul si fotbalul de sala s-a dus pe apa muresului impreuna cu fotbalul.vinovatii sunt bine multumesc si isi continua viata de lux escobarian. 
click pt. Articol 16 January 2018 09:20
muri92 Incotro....???
0 
Incotro sportul muresan..???(ASA,Muresul etC)-urmeaza???# 
click pt. Articol 15 January 2018 20:49
adu Mda..
0 
Nu stiu cate echipe vor mai ramane...o sa se distruga si sportul asta.cine o sa investeasca in baschet??? 
click pt. Articol 15 January 2018 20:46
ajax Digi
0 
Un comentator mai penibil rar mi-a fost dat să ascult. Colac peste pupăză, la final mai dă si cu bâta-n baltă, confundând baschetul cu handbalul. Digi , s-ar impune o selectie la ce comentatori de baschet aveti. 
click pt. Articol 15 January 2018 19:37
Renan Titus
0 
Si a regăsit plăcerea de a juca baschet. Foarte serios, profesionist adevărat. În rest ma sperie declarația d.lui Gemea privind finanțarea echipei chiar si in acest sezon 
click pt. Articol 15 January 2018 11:36
adu Titus
0 
Seriozitate,inteligenta,munca 
click pt. Articol 15 January 2018 10:24
0 
Mai mult respect nu ar strica, unchiul meu, prof dr. Chiriac Mihai, nu mai posteaza, mi a lasat mie contul, eu am 17 ani, sunt intradevar mai mic ca tine, dar hai sa ne respectam. Unchiul meu nu mai posteaza de cand s a desfiintat Gaz Metan, si da, a fost si el la meci, defapt el mi a si cumparat bilet. El a avut multi fosti elevi de la Cisnadie care sunt in galeria lui CSU, Nitulescu sau Andrici Gabriel fiind doi dintre ei, astea sunt numele reale. Asa ca nu e nici o abureala cu nepotul, eu sunt nepotul, si nu sunt asa rabdator ca unchiul. Numai bine. 
click pt. Articol 15 January 2018 08:20