Barnabas Szaszgaspar: „Cred că sibienii s-au trezit la realitate, au crezut că va fi mai ușor, iar acum ne așteaptă două jocuri infernale”


Antrenorul Mureșului cere din nou mai mult respect din partea arbitrilor, iar fazele să fie judecate cu aceeași unitate de măsură

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, se află la egalitate, 1-1 la general, în seria din sferturile de finală cu CSU Sibiu. Băieții lui Barnabas Szaszgaspar au reușit să treacă avantajul terenului propriu de partea lor, după ce s-au impus clar în meciul 2 din Sala Transilvania cu 75-54. 

Acum seria se mută la Târgu Mureș cu două partide cruciale în „Junglă”, partide în urma cărora se poate decide ultima semifinalistă sau pot trimite seria în decisivul de la Sibiu. Barnabas Szaszgaspar, antrenorul mureșenilor, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre primele partide de la Sibiu și despre ce urmează acum în propriul fief. 

„Suntem după două meciuri în deplasare, din punctul meu de vedere, foarte grele, din care am avut și foarte multe de învățat. Din lipsa unor meciuri tari și sub presiune așa cum au fost la Sibiu, am avut un șoc negativ, fizic nu am răspuns acelei lupte care a fost în primul meci. Mă bucură foarte mult că băieții au înțeles faptul că Sibiul practică un baschet cu accent pe fizic, iar noi am încercat, pe alocuri am și reușit, să eliminăm din aceste greșeli. După cum bine s-a văzut ne-au dominat fizic, la recuperări, respectiv pe contraatacuri, care în final ne-au costat acel prim meci. Am strâns destul de bine rândurile și în cel de-al doilea meci cred că am eliminat din aceste aspecte, evident, nu în totalitate, pentru că Sibiul are la dispoziție această armă a jocului fizic, pe care tot campionatul a folosit-o foarte bine.

Acum suntem conștienți că seria nu s-a terminat nici pe departe, ne așteaptă două meciuri acasă foarte grele. De asemenea, cred că CSU Sibiu s-a trezit la realitate, a crezut că va fi mai ușor și ne așteaptă dum cum am spus jocuri infernale. Încercăm să-i aducem pe băieți din punct de vedere medical la un potențial de 100%. Din păcate, sunt și avem probleme, dar sper ca până la ora meciului toată lumea să fie aptă, chiar dacă nu 100%, dar acolo, ați văzut cât de mult contează rotația. De exemplu, revenirea lui Djapa a fost hotărâtoare. Este esenția să fim uniți, pe această cale rog și suporterii să vină la sală și să ne fie alături pentru că va fi dificil și avem mare nevoie de ei”, a declarat tehnicianul „tigrilor”. 

Chiar dacă a evitat să vorbească despre arbitrajul din primele două meciuri, întrebat de jurnaliști, Barnabas a punctat câteva aspecte și din acest punct de vedere.

„Respect echipa și suporterii Sibiul. Rezultatelor lor sunt meritate, au fost pe măsură, și din acest motiv au terminat pe locul 2. Da, într-adevăr, practică un joc mai agresiv și mai fizic. Eu am cerut respect din partea arbitrilor, mai exact, dacă Sibiul practică acel tip de baschet, să ne lase și pe noi să fim mai agresivi. Cred că s-a văzut că nu s-a arbitrat cu aceeași unitate de măsură pentru ambele echipe. Ei au jucat mai agresiv, noi știam că așa va fi, însă nu am reacționat pe cât trebuia de bine, dar în cazul nostru la orice atingere era fault. Dacă e să se joace într-un anume ritm, atunci să fie de ambele părți la fel, strângem mâna și acceptăm acest lucru”, a concluzionat principalul Mureșului. 

Meciul 3 al seriei dintre BC Mureș și CSU Sibiu se dispută astăzi, 20 aprilie, cu începere de la ora 17:30, fiind transmis de DigiSport 3. Apoi, jocul cu numărul 4 este programat sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 20:00, fiind de asemenea transmis în direct de postul de televiziune. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 11:25


Galerie foto


mickeymouse Barni si Felseriu
3 
Sunt 2 antrenori cu caracter care spun lucrurilor pe nume si mi se par foarte sinceri. La Mures mai este nevoie de un presedinte corect care sa lase naibii declaratiile de tip politicianesc si sa fie transparent. Nu stiu daca acest domn care pana acum era vice va fi in stare. Vom vedea. 
20 aprilie 2017 12:08
DonJuan Rusine
1 
Iar aduci arbitrajul in discutie ??? Mereu inaintea fiecarui meci te legi de arbitri. Caracter pe draq. Fleseriu niciodata nu a vorbit de arbitri. 
20 aprilie 2017 14:17
3punkte Ochelari de vedere sau
0 
Nova Vita nu face si operatie la ochi?! Pentru arbitrii ar putea da reduceri cand vad alt meci pe parchet de la 2m. 
20 aprilie 2017 14:38
kdk Arbitraj
0 
Cred ca dacă Sibiul era arbitrată la fel ca Mureșul nu ați fi avut nici un meci câștigat. Și cred ca se cerea de zori demisia antrenorului vostru.Nu se leagă de arbitraj, doar subliniază sa se fluiere în aceeași nota. Bafta la meciul de azi! Dar sper ca Mureșul sa câștige. 
20 aprilie 2017 14:54
2 
Un comentariu de foarte bun simț. Mureșul își joacă șansele, la fel am face și noi. Sper să îi învingem. Oricum cred că meciurile ce urmează vor fi de o încleștare nerecomandata cardiacilor. Hai CSU 
20 aprilie 2017 15:38
2 
Eu personal nu pot sa-mi explic cum au dat cu piciorul sibienii avantajului terenului propriu, care pt ei făcea cât un jucător bun. Adică tragi de tine 6 luni, faci minuni, pt ca apoi, când era mai important sa-l pierzi intr-un mod jenant în 40 minute. Mureșenii, cum îi știam, serioși, constiinciosi, tot respectul. Vor fi cu siguranță 2 meciuri tari, fără favorit clar. Înainte de începerea seriei as fi considerat Sibiul favorita, acum totul este posibil. Cat despre antrenorul mureșean, sunt probabil clasicele mici presiuni pe arbitrii sa fie atenți sa nu greseaca în defavoarea echipei lui. Pueril și nu chiar frumos mod, dar probabil sănătos și eficient. 
20 aprilie 2017 16:21
1 
Practica jenanta de la fotbal face din pacate prozeliti si la baschet!!!...Umbra lui lungu la Ms. 
20 aprilie 2017 16:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
Un jucător israelian de 22 de ani a obținut cetățenia română
Alon Sonenfeld, de origine israelian, evoluează pe pozițiile 1/2.  
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58
0 
Intr-adevar. Iti dau dreptate.
Eu am inteles comparatia ta dintre cei doi jucatori doar din punct de vedere al valorii individuale. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:41
adrian.or adrian.or
0 
A plecat pilonul roman al echipei. O miscare pe care din punctul lui de vedere o inteleg, poate daca rata vreun obiectiv mai ramanea un an, cel mai probabil va ajunge intr-o liga foarte tare unde mirajul BCL va fi inlocuit cu cel de Eurocup sau de ce nu Euroliga. Ca si calitate, croatul e un jucator bun, versatil, comparabil ca valoare cu Vlad, dar ideea e ca e strain. Dupa cum se mentioneaza in articol, Vlad era un lider in vestiar si un aliat al bancii tehnice, un om care stia sa tina inchegata echipa indiferent de nationalitati. Croatul e nou, e bun, dar multi straini vin in Romania pentru un sezon, fie doua, si nu pun atata suflet in proiectele locale, asemenea jucatori mai rar.

Pentru Cluj devine vital acum sa-l pastreze pe Dykes si de ce nu, si pe Adamovic. Sunt jucatori care bineinteles, pot fi inlocuiti de jucatori cu valori comparabile sau mai mari, in functie de buget, dar urmele pe care le-ar lasa aceste plecari sunt in nucleul si sudarea echipei. Inlocuirea jucatorilor deja stabiliti si inchegati la Cluj ar putea lasa echipa intr-o situatie comparabila cu a Oradiei de anul trecut, adica o echipa cu multa calitate, dar care numai nu reuseste sa se lege. Multa bafta. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 15:46
popsiis Jucator
0 
In ipoteza cupelor europene nu e o problema, in campionat e cam 75% la fel in schimb Cupa Romaniei acolo e o problema 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:44
0 
Dar, dar trebuie sa te uiti si din perspectiva faptului ca Vlad era roman. Aducerea unui strain in locul lui inchide alte oportunitati.

In foarte multe minute, Vlad a fost singurul roman de pe teren. Cu cine il inlocuiesti? 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:43
fortheloveofthegame vlad vs. sakic
0 
pentru un antrenor roman este foarte important sa aiba in lot un jucator roman care sa fie lider in teren dar si in vestiar. cititi declaratia lui silvasan si veti intelege. silva avea in vlad un aliat, un om cu care sa vorbeasca, chiar daca poate nu s-au inteles de la inceput, tactic vorbind. cu un strain comunicarea va fi mai grea, orgoliile din teren vor fi mai greu de controlat. din pacate pentru Cluj, daca privim inapoi cariera lui Vlad, era aproape imposibil sa-l tina doua sezoane. Vlad a ales destept Clujul in perspectiva Eurobasket, a jucat un sezon intreg in sala in care va juca la Europene. Este un profesionist suta la suta care nu lasa nimic la voia intamplarii, un jucator pragmatic si un exemplu pentru jucatorii romani de viitor.  
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:06
trancer Sakic
0 
Personal, la o evaluare strict intre Moldovanu și Sakic sunt de părere ca jucătorul croat este peste roman. Rămâne însă de văzut ca ocupant de jucător roman cât de mult va influenta plecarea lui Vlad, aici ar putea fi problema. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 13:44