Barnabas Szaszgaspar: „Cred că sibienii s-au trezit la realitate, au crezut că va fi mai ușor, iar acum ne așteaptă două jocuri infernale”


Antrenorul Mureșului cere din nou mai mult respect din partea arbitrilor, iar fazele să fie judecate cu aceeași unitate de măsură

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, se află la egalitate, 1-1 la general, în seria din sferturile de finală cu CSU Sibiu. Băieții lui Barnabas Szaszgaspar au reușit să treacă avantajul terenului propriu de partea lor, după ce s-au impus clar în meciul 2 din Sala Transilvania cu 75-54. 

Acum seria se mută la Târgu Mureș cu două partide cruciale în „Junglă”, partide în urma cărora se poate decide ultima semifinalistă sau pot trimite seria în decisivul de la Sibiu. Barnabas Szaszgaspar, antrenorul mureșenilor, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre primele partide de la Sibiu și despre ce urmează acum în propriul fief. 

„Suntem după două meciuri în deplasare, din punctul meu de vedere, foarte grele, din care am avut și foarte multe de învățat. Din lipsa unor meciuri tari și sub presiune așa cum au fost la Sibiu, am avut un șoc negativ, fizic nu am răspuns acelei lupte care a fost în primul meci. Mă bucură foarte mult că băieții au înțeles faptul că Sibiul practică un baschet cu accent pe fizic, iar noi am încercat, pe alocuri am și reușit, să eliminăm din aceste greșeli. După cum bine s-a văzut ne-au dominat fizic, la recuperări, respectiv pe contraatacuri, care în final ne-au costat acel prim meci. Am strâns destul de bine rândurile și în cel de-al doilea meci cred că am eliminat din aceste aspecte, evident, nu în totalitate, pentru că Sibiul are la dispoziție această armă a jocului fizic, pe care tot campionatul a folosit-o foarte bine.

Acum suntem conștienți că seria nu s-a terminat nici pe departe, ne așteaptă două meciuri acasă foarte grele. De asemenea, cred că CSU Sibiu s-a trezit la realitate, a crezut că va fi mai ușor și ne așteaptă dum cum am spus jocuri infernale. Încercăm să-i aducem pe băieți din punct de vedere medical la un potențial de 100%. Din păcate, sunt și avem probleme, dar sper ca până la ora meciului toată lumea să fie aptă, chiar dacă nu 100%, dar acolo, ați văzut cât de mult contează rotația. De exemplu, revenirea lui Djapa a fost hotărâtoare. Este esenția să fim uniți, pe această cale rog și suporterii să vină la sală și să ne fie alături pentru că va fi dificil și avem mare nevoie de ei”, a declarat tehnicianul „tigrilor”. 

Chiar dacă a evitat să vorbească despre arbitrajul din primele două meciuri, întrebat de jurnaliști, Barnabas a punctat câteva aspecte și din acest punct de vedere.

„Respect echipa și suporterii Sibiul. Rezultatelor lor sunt meritate, au fost pe măsură, și din acest motiv au terminat pe locul 2. Da, într-adevăr, practică un joc mai agresiv și mai fizic. Eu am cerut respect din partea arbitrilor, mai exact, dacă Sibiul practică acel tip de baschet, să ne lase și pe noi să fim mai agresivi. Cred că s-a văzut că nu s-a arbitrat cu aceeași unitate de măsură pentru ambele echipe. Ei au jucat mai agresiv, noi știam că așa va fi, însă nu am reacționat pe cât trebuia de bine, dar în cazul nostru la orice atingere era fault. Dacă e să se joace într-un anume ritm, atunci să fie de ambele părți la fel, strângem mâna și acceptăm acest lucru”, a concluzionat principalul Mureșului. 

Meciul 3 al seriei dintre BC Mureș și CSU Sibiu se dispută astăzi, 20 aprilie, cu începere de la ora 17:30, fiind transmis de DigiSport 3. Apoi, jocul cu numărul 4 este programat sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 20:00, fiind de asemenea transmis în direct de postul de televiziune. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 11:25


Galerie foto


mickeymouse Barni si Felseriu
3 
Sunt 2 antrenori cu caracter care spun lucrurilor pe nume si mi se par foarte sinceri. La Mures mai este nevoie de un presedinte corect care sa lase naibii declaratiile de tip politicianesc si sa fie transparent. Nu stiu daca acest domn care pana acum era vice va fi in stare. Vom vedea. 
20 aprilie 2017 12:08
DonJuan Rusine
1 
Iar aduci arbitrajul in discutie ??? Mereu inaintea fiecarui meci te legi de arbitri. Caracter pe draq. Fleseriu niciodata nu a vorbit de arbitri. 
20 aprilie 2017 14:17
3punkte Ochelari de vedere sau
0 
Nova Vita nu face si operatie la ochi?! Pentru arbitrii ar putea da reduceri cand vad alt meci pe parchet de la 2m. 
20 aprilie 2017 14:38
kdk Arbitraj
0 
Cred ca dacă Sibiul era arbitrată la fel ca Mureșul nu ați fi avut nici un meci câștigat. Și cred ca se cerea de zori demisia antrenorului vostru.Nu se leagă de arbitraj, doar subliniază sa se fluiere în aceeași nota. Bafta la meciul de azi! Dar sper ca Mureșul sa câștige. 
20 aprilie 2017 14:54
2 
Un comentariu de foarte bun simț. Mureșul își joacă șansele, la fel am face și noi. Sper să îi învingem. Oricum cred că meciurile ce urmează vor fi de o încleștare nerecomandata cardiacilor. Hai CSU 
20 aprilie 2017 15:38
2 
Eu personal nu pot sa-mi explic cum au dat cu piciorul sibienii avantajului terenului propriu, care pt ei făcea cât un jucător bun. Adică tragi de tine 6 luni, faci minuni, pt ca apoi, când era mai important sa-l pierzi intr-un mod jenant în 40 minute. Mureșenii, cum îi știam, serioși, constiinciosi, tot respectul. Vor fi cu siguranță 2 meciuri tari, fără favorit clar. Înainte de începerea seriei as fi considerat Sibiul favorita, acum totul este posibil. Cat despre antrenorul mureșean, sunt probabil clasicele mici presiuni pe arbitrii sa fie atenți sa nu greseaca în defavoarea echipei lui. Pueril și nu chiar frumos mod, dar probabil sănătos și eficient. 
20 aprilie 2017 16:21
1 
Practica jenanta de la fotbal face din pacate prozeliti si la baschet!!!...Umbra lui lungu la Ms. 
20 aprilie 2017 16:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii 
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi 
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu 
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia 
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic 
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania 
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene 
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni 
Szaszgaspar Barnabas: „Contactele fizice și jocul pe tranziție ne-au pedepsit”
Antrenorul lui BC Mureș a tras concluziile după ce echipa sa a fost eliminată din playoff 
Laszlo Lazar: „Eu cred că am făcut tot ce am putut în această serie”
BC Mureș se oprește în primul tur al playoff-ului, după patru semifinale consemnate în sezoanele precedente 
0 
Clubul Steaua ar trebui sa-si puna (in primul rand) intrebarea daca acea sala(?) este la nivelul unui simplu meci de baschet la nivel de juniori! E la acelasi nivel cu sala noastra de la teatru din anii '90.Pentru meciul( meciurile) cu noi nu se poate gasi o alta locatie? 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 11:17
gyke De acord
0 
Adevarul ca in faza asta a ajuns cine trebuia/merita sa ajunga si vom avea niste semifinale interesante. Cluj-Oradea, in ciuda retinerilor tale, are totusi o favorita certa. Jocul Oradei a crescut in playoff fara discutie, dar parca nu suficient pentru a scoate Clujul. Pronosticul meu 3-1 U. Sibiu-Steau mi se pare o serie cu mai multe necunoscute. Steaua mi se pare superioara ca valori individuale, iar jocul lor colectiv a crescut mult odata cu venirea noului antrenor. Ne va fi infinit mai greu decat cu Muresul in spatiul de 3 secunde. Daca vor reusi sa ne opreasca jocul nostru de tranzitie sunt favoriti. Totusi, sa le vedem reactia sub presiunea publicului (toate biletele au fost vandute in 4 ore), parca stau mai rau cu nervii decat Muresul. Daca vom reusi cumva sa castigam aceste doua meciuri de acasa vom deveni noi favoriti. Totusi mi-e foarte greu de dat un pronostic. De un lucru sunt sigur, vom vedea un baschet fain in cele 2 semifinale. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 08:01
cronicaru cronicaru cronicaru
0 
Multumesc mult. Ideea este ca o sa scriu de doua ori ca sa se vada. Noapte bună. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:39
csv Se pare
0 
ca intrati pe aici doar sa "scuzati" nepotul :)....pentru ca s-a mai intamplat. Acum va rugam cand cronicariti d'voastra sa "clipiti de doua ori" :). Scuzele vi le primim dar nu a fost cazul sa ne suparam. Era clar pentru toti ca e un "neutru subiectiv" 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:22
cronicaru Aveti dreptate
0 
Azi m am întâlnit cu un fost elev din Sibiu, care mi aratat .....am ramas blocat !!! Inca o data, miiii de scuze !! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:59
pipzn @cronicaru
0 
Se pare e cam tarziu pentru dvs. dar eu am gasit un motiv in plus pentru a nu le da acces la calculatorul meu nepotilor de 14 ani. Pe de alta parte sa stiti ca se poate si mai rau: intr-un laborator de informatica un elev a uitat sa se delogheze iar urmatorul a trimis diversilor (inclusive profesori) niste mesaje... nepotrivite in numele neatentului. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:37
cronicaru Succes Sibiu si mii de scuze
0 
De acum nepotul meu de 15 aninu mai acces la lucrurile detinute de mine. Cer iertare tuturor suporterilor sibieni pt anumite mesaje ! Succes Sibiu, sunt convins ca acasa puteti trece de oricine !! Inca o data mii de scuze, ticalosul posta in numele meu ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:27
ikam john2016
0 
Ce bine că ar trebui să credem un sibian necunoscut despre problemele care au fost la echipa noastră, nu? pentru că el ştie că aceste lucruri sunt doar basme. Măi. nene, după logica ta pe cine ar trebui să cred eu - pe cunoscuţii mei, care sunt în jurul echipei sau pe tine, un ilustru necunoscut? Nu m-aş mira dacă ai spune, că pe tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:10
pipzn Play off faza 2 (semifinale)
0 
Sibiu-Steaua
Sibiu, echipa "scurta" insa o "lungeste" publicul entuziast. Asadar efortul depus in campionat pentru a avea avantajul terenului propriu se justica in acest caz.
Sub inel va fi interesant de urmarit duelul dintre Cooper si Falker.

Ca echipa, Steaua a crescut in ultima vreme dar poate fi stanjenita de o aparare mai coordonata si insistenta. Altfel, calitatile individuale (cam toti marcheaza foarte bine de la semidistanta, multi de la distanta iar Falker sub inel face foarte multe, la un meci cu Pitestiul cred, a fost foarte aproape de triple double) pot sa transeze orice meci.

Va conta mult maniera de arbitraj: daca se va lasa mai liber jocul fizic, va exista ceva avantaj pentru Sibiu dar nu asa mare pentru ca multi din lotul stelist stau bine pe picioare (sau in orice caz mai multi decat avea Muresul sau are Clujul pe parchet la un moment dat). Insa eu ma indoiesc.
Nu dau vreun pronostic pentru a nu provoca publicul entuziast.


Cluj-Oradea
Nu fac parte dintre cei care subliniaza de fiecare data ca in acest sezon am batut Oradea cam peste tot si implicit vom trece mai departe usor. Pentru ca stiu circumstantele si pentru ca am fost la acel meci in care s-a accidentat Barnette si mai tin minte senzatia mea (si nu numai a mea) de pana din acel moment: in cel mai bun caz vom ajunge la prelungiri. Jocul nostru de echipa fusese citit in totalitate, nici realizarile individuale nu erau prea bune plus vesnicele mingi usor pierdute.
Sincer, jocul de echipa practicat de Oradea acum doua sezoane mi-a placut cel mai mult. Acum, sub presiunea rezultatelor (dar si a prezentei in lot a unor jucatori precum Barnette si Zeno), prea multe mingi, e drept ca unele deloc usoare, trebuie sa fie rezolvat individual. Si de regula cei doi.
Cu toate acestea mai degraba imi e frica de surprizele tactice ale d-nului Achim si de experienta castigata in cupele europene, pentru ca e greu ca intr-o serie un jucator sa fie la cel mai bun nivel, constant.

Clujul a ajuns in aceasta faza cam... prea usor. Sunt de acord cu ce au spus alti utilizatori ai acestui forum: o serie cu Galatiul ar fi fost mai solicitanta si probabil mai benefica in vederea meciurilor urmatoare.
Ca individualitati stim cu totii cum stam. Eu de la primele meciuri de pregatire vazute (Cluj City Cup) si in contiunare la cele de campionat am tot asteptat sa vad oaresce joc colectiv. Poate si altii insa, dat fiind rezultatele, se pare ca nu s-a prea agitat nimeni in aceasta directie. Am auzit de multe ori varianta cu "se/s-au menajeaza/menajat". Cam de acum incolo va fi momentul adevarului. Asa cum a spus deja, cred, free62, daca Oradea va pleca de aici cu o victorie....

Ca suporter, nu pot decat sa sper intr-o victorie finala a lui U. Ca iubitor de bascher sper sa vad meciuri din ce in ce mai frumoase.
Succes tuturor. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 20:56
ikam Trancer
0 
Poate că tu îi percepi pe oamenii care nu îţi împărtăşesc opinia ta ca fiind frustraţi - e treaba şi dreptul tău. Aşa că nu o să mă chinuiesc să spun nimic despre arbitraj, doar atât - să aveţi şi voi parte în semifinala cu Steaua de aceeaşi arbitraje, ca şi Mureşul cu voi. De abia aştept să vă aud văicăierile şi să pot spune şi eu că sunteţi frustraţi. Poate că atunci o să înţelegeţi ceva, deşi mă îndoiesc. Noroc cu Steaua şi cu arbitrii