Barnabas Szaszgaspar: „Cred că sibienii s-au trezit la realitate, au crezut că va fi mai ușor, iar acum ne așteaptă două jocuri infernale”


Antrenorul Mureșului cere din nou mai mult respect din partea arbitrilor, iar fazele să fie judecate cu aceeași unitate de măsură

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, se află la egalitate, 1-1 la general, în seria din sferturile de finală cu CSU Sibiu. Băieții lui Barnabas Szaszgaspar au reușit să treacă avantajul terenului propriu de partea lor, după ce s-au impus clar în meciul 2 din Sala Transilvania cu 75-54. 

Acum seria se mută la Târgu Mureș cu două partide cruciale în „Junglă”, partide în urma cărora se poate decide ultima semifinalistă sau pot trimite seria în decisivul de la Sibiu. Barnabas Szaszgaspar, antrenorul mureșenilor, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre primele partide de la Sibiu și despre ce urmează acum în propriul fief. 

„Suntem după două meciuri în deplasare, din punctul meu de vedere, foarte grele, din care am avut și foarte multe de învățat. Din lipsa unor meciuri tari și sub presiune așa cum au fost la Sibiu, am avut un șoc negativ, fizic nu am răspuns acelei lupte care a fost în primul meci. Mă bucură foarte mult că băieții au înțeles faptul că Sibiul practică un baschet cu accent pe fizic, iar noi am încercat, pe alocuri am și reușit, să eliminăm din aceste greșeli. După cum bine s-a văzut ne-au dominat fizic, la recuperări, respectiv pe contraatacuri, care în final ne-au costat acel prim meci. Am strâns destul de bine rândurile și în cel de-al doilea meci cred că am eliminat din aceste aspecte, evident, nu în totalitate, pentru că Sibiul are la dispoziție această armă a jocului fizic, pe care tot campionatul a folosit-o foarte bine.

Acum suntem conștienți că seria nu s-a terminat nici pe departe, ne așteaptă două meciuri acasă foarte grele. De asemenea, cred că CSU Sibiu s-a trezit la realitate, a crezut că va fi mai ușor și ne așteaptă dum cum am spus jocuri infernale. Încercăm să-i aducem pe băieți din punct de vedere medical la un potențial de 100%. Din păcate, sunt și avem probleme, dar sper ca până la ora meciului toată lumea să fie aptă, chiar dacă nu 100%, dar acolo, ați văzut cât de mult contează rotația. De exemplu, revenirea lui Djapa a fost hotărâtoare. Este esenția să fim uniți, pe această cale rog și suporterii să vină la sală și să ne fie alături pentru că va fi dificil și avem mare nevoie de ei”, a declarat tehnicianul „tigrilor”. 

Chiar dacă a evitat să vorbească despre arbitrajul din primele două meciuri, întrebat de jurnaliști, Barnabas a punctat câteva aspecte și din acest punct de vedere.

„Respect echipa și suporterii Sibiul. Rezultatelor lor sunt meritate, au fost pe măsură, și din acest motiv au terminat pe locul 2. Da, într-adevăr, practică un joc mai agresiv și mai fizic. Eu am cerut respect din partea arbitrilor, mai exact, dacă Sibiul practică acel tip de baschet, să ne lase și pe noi să fim mai agresivi. Cred că s-a văzut că nu s-a arbitrat cu aceeași unitate de măsură pentru ambele echipe. Ei au jucat mai agresiv, noi știam că așa va fi, însă nu am reacționat pe cât trebuia de bine, dar în cazul nostru la orice atingere era fault. Dacă e să se joace într-un anume ritm, atunci să fie de ambele părți la fel, strângem mâna și acceptăm acest lucru”, a concluzionat principalul Mureșului. 

Meciul 3 al seriei dintre BC Mureș și CSU Sibiu se dispută astăzi, 20 aprilie, cu începere de la ora 17:30, fiind transmis de DigiSport 3. Apoi, jocul cu numărul 4 este programat sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 20:00, fiind de asemenea transmis în direct de postul de televiziune. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 11:25


Galerie foto


mickeymouse Barni si Felseriu
3 
Sunt 2 antrenori cu caracter care spun lucrurilor pe nume si mi se par foarte sinceri. La Mures mai este nevoie de un presedinte corect care sa lase naibii declaratiile de tip politicianesc si sa fie transparent. Nu stiu daca acest domn care pana acum era vice va fi in stare. Vom vedea. 
20 aprilie 2017 12:08
DonJuan Rusine
1 
Iar aduci arbitrajul in discutie ??? Mereu inaintea fiecarui meci te legi de arbitri. Caracter pe draq. Fleseriu niciodata nu a vorbit de arbitri. 
20 aprilie 2017 14:17
3punkte Ochelari de vedere sau
0 
Nova Vita nu face si operatie la ochi?! Pentru arbitrii ar putea da reduceri cand vad alt meci pe parchet de la 2m. 
20 aprilie 2017 14:38
kdk Arbitraj
0 
Cred ca dacă Sibiul era arbitrată la fel ca Mureșul nu ați fi avut nici un meci câștigat. Și cred ca se cerea de zori demisia antrenorului vostru.Nu se leagă de arbitraj, doar subliniază sa se fluiere în aceeași nota. Bafta la meciul de azi! Dar sper ca Mureșul sa câștige. 
20 aprilie 2017 14:54
2 
Un comentariu de foarte bun simț. Mureșul își joacă șansele, la fel am face și noi. Sper să îi învingem. Oricum cred că meciurile ce urmează vor fi de o încleștare nerecomandata cardiacilor. Hai CSU 
20 aprilie 2017 15:38
2 
Eu personal nu pot sa-mi explic cum au dat cu piciorul sibienii avantajului terenului propriu, care pt ei făcea cât un jucător bun. Adică tragi de tine 6 luni, faci minuni, pt ca apoi, când era mai important sa-l pierzi intr-un mod jenant în 40 minute. Mureșenii, cum îi știam, serioși, constiinciosi, tot respectul. Vor fi cu siguranță 2 meciuri tari, fără favorit clar. Înainte de începerea seriei as fi considerat Sibiul favorita, acum totul este posibil. Cat despre antrenorul mureșean, sunt probabil clasicele mici presiuni pe arbitrii sa fie atenți sa nu greseaca în defavoarea echipei lui. Pueril și nu chiar frumos mod, dar probabil sănătos și eficient. 
20 aprilie 2017 16:21
1 
Practica jenanta de la fotbal face din pacate prozeliti si la baschet!!!...Umbra lui lungu la Ms. 
20 aprilie 2017 16:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
0 
Cum ai spus, esti ardelean! E bine că vouă v-a luat doar 12 ani să vă dumiriți de Funar, nenea ăla ce unea pe toți în Cluj! Tot e bine, noi pe aici încă vedem că PSD e bun! Bine, a contribuit și un clujean, prin atitudinea de slugă în fața chiorului, să creeze o imagine idilică lu' nenea Moustache! Vezi tu, să construiești la Cluj stadion și sală polivalentă în vreme ce altor amărâți le tai lefurile și pensiile nu e tocmai OK. Nota bene, să mai și falimentați societatea ce se ocupa de administrarea pleștii ce vă căzu pe cap! Dacă tu continui să te legi de ajutorul social, deși se subînțelege de la o poștă subliminalul peiorativ din postarea mea, înseamnă că am reușit să fac un om așezat să vitupereze aici, deși tot încearcă să întărească în mentalul celui ce citește contrariul, e ceva. Fii fericit, în galeriile de fotbal sunt doar academicieni, episoadele negative ce s-au întâmplat reprezintă doar scene dintr-o piesă ce risca să devină prea monotonă, ce mai tura-vura, e Rai în galeria de fotbal. În rest..  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:55
icsabex @ erebus
0 
De la un arbitru de baschet am inteles ca nu se poate tine prezentarea in compania echipei Poli Iasi pentru ca sambata si duminica este o sedinta de incepere de sezon a arbitrilor.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:25
oreo rusine
0 
numai profesionalism nu e asta. sper sa plateasca acesti "conducatori". numai pt a se evita telenovela asta, un club care se respecta platea rapid ce trebuia si se evita tot ce s-a produs. Urat. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:08
un moldovean Americanii
0 
Vad ca multi sunt preocupati de faptul ca Dimano cu o echipa formata din romani, majoritatea foarte tineri nu vor face fata in campionat si vor scadea valoarea acestuia. Adevarat . Coloneleasa Iagar , preocupata de pensionare,nu a putut asigura buget echipei de baschet si existau 2 obtiuni : retragerea si inscrierea in Liga I sau acest demers : jucatori romani fara pretenti financiare grozave incercand sa se remarce.
Consider ca aceasta obtiune este cea buna si daca Dinamo va lansa 2 jucatori tineri in prima Liga demersul este justificat.
De ce nu luati atitudine cand sunt aduse PETARDE AMERICANE cu 1000-1500 dolari pe luna care joaca mult si bine pt ca cei care i-au adus nu vor sa recunoasca ca au gresit sau se face para-indarat. Acesti pseudo jucatori sunt mult mai nocivi decat tinerii jucatori romani care s-ar multumi cu minute pe parchet si 500-600 euro pe luna 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:46
un moldovean Telenovela
0 
Deja cred ca se exagereaza cu acest caz si a devenit o telenovela. Lucrurile sunt simple. Au adus un american pe baza de youtube, are 37 de ani si nu mai poate si au decis sa-l trimita acasa. S-au prelevat de o clauza contractuala si o fac legal. Cinic dar regulamentar. Ce atata vaicareala ... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:32
erebus @dolphin
0 
Inteleg moivul pentru care este imbucurator pentru tine acest lucru, as imbratisa si eu ideea, însă consider ca o taiere a lor, a banilor publici, de la un sezon la altul duce la falimentul multora dintre cluburi. Ceea ce nu cred ca este telul niciunui suporter. Mai degrabă as vedea o trecere treptata la sponsorizarea exclusiva din bani privati a echipei, intr-un termen de 2-3 ani, o solutie mai viabila. Bineinteles e si treaba managementului echipei sa reuseasca sa strângă destui sponsori din mediul privat pentru a avea succes,dar asta e partea a doua. Cum BC Mures nu reuseste sa gazduieasca nici un meci amical cu Iasi programat pe ziua de maine din cauza incapatinarii presedintelui Beres L. ! Nu este normal sa lasi echipa fara firma de paza cu o zi înaintea prezentarii echipei, iar pe siteul oficial sa invoci motive subiective! Halal management! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 20:23
zzza1 serios?
0 
o sa se inghesuie multinationalele sa sponsorizeze echipe din romania in loc de tarile de origine.....3/4 din ele n-au buget pentru asa ceva si care au o sa dea banii pe chestii mai vizibile gen color run, maraton x, turneu de tenis y. Sportul romanesc se desfiinteaza fara bani publici. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 19:16
hony Scor Craiova -Galati
0 
Ati vazut scorul meciului dintre Craiova si Galati? Cred ca ar trebui sa-i spuna cineva lui Nini ca este o lipsa de respect inscrierea echipei lui in LNB. Va dati seama cat se vor chinui Oradea sau Timisoara sa bata drumul pana la Galati? Nu luati de bun ce am zis - am fost sarcastic. Referitor la exemplu bulgarilor, poate ca da, poate ca ar fi fost mai bine, dar nu sunt convins ca diferentele de scor ar fi fost cu mult mai mici,iar reactiile n-ar fi fost aceleasi...  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:55
tzontzolino cum e incadrat
0 
E bagat la romani ca Solopa sau la straini? Pana la urma Moldova nu e Romania... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:00
dolphin Finally!
0 
În sfârșit se închide robinetul cu bani pt lipitorile astea! Nu o să avem sport curat în România până nu avem echitate. Încet încet se termină și mascarada asta...la unii mai repede (Otopeni, Tg Jiu, Mediaș) la alții mai slow... Oricum însă, o lege a sponsorizării este necesară! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 16:28