Barnabas Szaszgaspar: „Cred că sibienii s-au trezit la realitate, au crezut că va fi mai ușor, iar acum ne așteaptă două jocuri infernale”


Antrenorul Mureșului cere din nou mai mult respect din partea arbitrilor, iar fazele să fie judecate cu aceeași unitate de măsură

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, se află la egalitate, 1-1 la general, în seria din sferturile de finală cu CSU Sibiu. Băieții lui Barnabas Szaszgaspar au reușit să treacă avantajul terenului propriu de partea lor, după ce s-au impus clar în meciul 2 din Sala Transilvania cu 75-54. 

Acum seria se mută la Târgu Mureș cu două partide cruciale în „Junglă”, partide în urma cărora se poate decide ultima semifinalistă sau pot trimite seria în decisivul de la Sibiu. Barnabas Szaszgaspar, antrenorul mureșenilor, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre primele partide de la Sibiu și despre ce urmează acum în propriul fief. 

„Suntem după două meciuri în deplasare, din punctul meu de vedere, foarte grele, din care am avut și foarte multe de învățat. Din lipsa unor meciuri tari și sub presiune așa cum au fost la Sibiu, am avut un șoc negativ, fizic nu am răspuns acelei lupte care a fost în primul meci. Mă bucură foarte mult că băieții au înțeles faptul că Sibiul practică un baschet cu accent pe fizic, iar noi am încercat, pe alocuri am și reușit, să eliminăm din aceste greșeli. După cum bine s-a văzut ne-au dominat fizic, la recuperări, respectiv pe contraatacuri, care în final ne-au costat acel prim meci. Am strâns destul de bine rândurile și în cel de-al doilea meci cred că am eliminat din aceste aspecte, evident, nu în totalitate, pentru că Sibiul are la dispoziție această armă a jocului fizic, pe care tot campionatul a folosit-o foarte bine.

Acum suntem conștienți că seria nu s-a terminat nici pe departe, ne așteaptă două meciuri acasă foarte grele. De asemenea, cred că CSU Sibiu s-a trezit la realitate, a crezut că va fi mai ușor și ne așteaptă dum cum am spus jocuri infernale. Încercăm să-i aducem pe băieți din punct de vedere medical la un potențial de 100%. Din păcate, sunt și avem probleme, dar sper ca până la ora meciului toată lumea să fie aptă, chiar dacă nu 100%, dar acolo, ați văzut cât de mult contează rotația. De exemplu, revenirea lui Djapa a fost hotărâtoare. Este esenția să fim uniți, pe această cale rog și suporterii să vină la sală și să ne fie alături pentru că va fi dificil și avem mare nevoie de ei”, a declarat tehnicianul „tigrilor”. 

Chiar dacă a evitat să vorbească despre arbitrajul din primele două meciuri, întrebat de jurnaliști, Barnabas a punctat câteva aspecte și din acest punct de vedere.

„Respect echipa și suporterii Sibiul. Rezultatelor lor sunt meritate, au fost pe măsură, și din acest motiv au terminat pe locul 2. Da, într-adevăr, practică un joc mai agresiv și mai fizic. Eu am cerut respect din partea arbitrilor, mai exact, dacă Sibiul practică acel tip de baschet, să ne lase și pe noi să fim mai agresivi. Cred că s-a văzut că nu s-a arbitrat cu aceeași unitate de măsură pentru ambele echipe. Ei au jucat mai agresiv, noi știam că așa va fi, însă nu am reacționat pe cât trebuia de bine, dar în cazul nostru la orice atingere era fault. Dacă e să se joace într-un anume ritm, atunci să fie de ambele părți la fel, strângem mâna și acceptăm acest lucru”, a concluzionat principalul Mureșului. 

Meciul 3 al seriei dintre BC Mureș și CSU Sibiu se dispută astăzi, 20 aprilie, cu începere de la ora 17:30, fiind transmis de DigiSport 3. Apoi, jocul cu numărul 4 este programat sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 20:00, fiind de asemenea transmis în direct de postul de televiziune. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 April 2017 / 11:25


Galerie foto


mickeymouse Barni si Felseriu
3 
Sunt 2 antrenori cu caracter care spun lucrurilor pe nume si mi se par foarte sinceri. La Mures mai este nevoie de un presedinte corect care sa lase naibii declaratiile de tip politicianesc si sa fie transparent. Nu stiu daca acest domn care pana acum era vice va fi in stare. Vom vedea. 
20 April 2017 12:08
DonJuan Rusine
1 
Iar aduci arbitrajul in discutie ??? Mereu inaintea fiecarui meci te legi de arbitri. Caracter pe draq. Fleseriu niciodata nu a vorbit de arbitri. 
20 April 2017 14:17
3punkte Ochelari de vedere sau
0 
Nova Vita nu face si operatie la ochi?! Pentru arbitrii ar putea da reduceri cand vad alt meci pe parchet de la 2m. 
20 April 2017 14:38
kdk Arbitraj
0 
Cred ca dacă Sibiul era arbitrată la fel ca Mureșul nu ați fi avut nici un meci câștigat. Și cred ca se cerea de zori demisia antrenorului vostru.Nu se leagă de arbitraj, doar subliniază sa se fluiere în aceeași nota. Bafta la meciul de azi! Dar sper ca Mureșul sa câștige. 
20 April 2017 14:54
2 
Un comentariu de foarte bun simț. Mureșul își joacă șansele, la fel am face și noi. Sper să îi învingem. Oricum cred că meciurile ce urmează vor fi de o încleștare nerecomandata cardiacilor. Hai CSU 
20 April 2017 15:38
2 
Eu personal nu pot sa-mi explic cum au dat cu piciorul sibienii avantajului terenului propriu, care pt ei făcea cât un jucător bun. Adică tragi de tine 6 luni, faci minuni, pt ca apoi, când era mai important sa-l pierzi intr-un mod jenant în 40 minute. Mureșenii, cum îi știam, serioși, constiinciosi, tot respectul. Vor fi cu siguranță 2 meciuri tari, fără favorit clar. Înainte de începerea seriei as fi considerat Sibiul favorita, acum totul este posibil. Cat despre antrenorul mureșean, sunt probabil clasicele mici presiuni pe arbitrii sa fie atenți sa nu greseaca în defavoarea echipei lui. Pueril și nu chiar frumos mod, dar probabil sănătos și eficient. 
20 April 2017 16:21
1 
Practica jenanta de la fotbal face din pacate prozeliti si la baschet!!!...Umbra lui lungu la Ms. 
20 April 2017 16:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova caută revanșa în fața Piteștiului după cel mai spectaculos meci din turul campionatului
Lipsesc două piese importante din angrenajul Craiovei 
Timba caută soluții pentru salvarea de la retrogradare
„Urșii” au transferat încă doi sârbi 
Întăriri pentru playoff în Bănie
SCM U Craiova l-a transferat pe LaMarcus Reed 
In memoriam - 13 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Lawrence Kinnard, cel mai bun jucător al Sibiului în victoria cu U-BT
Americanul a terminat cu 28 de puncte și un indice al eficienței de 40 de unități 
Performanță importantă reușită de Lucas Tohătan în disputa cu Dinamo
Tânărul jucător a fost cel mai bun marcator al partidei 
Politehnica Iași și CSM Steaua se întâlnesc pe teren neutru
Vicecampioana s-a impus în partida tur la 21 de puncte 
Phoenix Galați sparge gheața și obține prima victorie din 2018
Gazdele au dominat meciul încă din primul sfert 
Mihai Silvășan: „Sibiul a reușit o victorie pe deplin meritată, îi felicit pentru asta”
Antrenorul Clujului pune înfrângerea în fața rivalei din Sibiu pe seama unor lacune din punct de vedere mental 
BC SCM Timișoara câștigă lejer duelul de pe teren propriu cu Dinamo
Alb-violeții au depășit borna de o sută de puncte marcate 
gyke Mureș 2
0 
Vorba unui prieten, mai rămâne să semneze și Santa... Glumesc, nu dați... :)  
click pt. Articol 21 January 2018 17:01
0 
Capers a fost operat la finalul lunii octombrie. Momentan e ok, poate sa alerge si se va alatura echipei la sfarsitul lunii. 
click pt. Articol 21 January 2018 16:32
JCN JCN
0 
De cand e Sibiu - Pitesti derby ?  
click pt. Articol 21 January 2018 11:54
Beniamin @sandu79
0 
Eu consider ca Lasan e ce putin cat Dykes si partea buna e ca nu are pretentiile financiare pe care Dykes le are. In alta ordine de idei: sunt deacord ca ieri a jucat slab si lucrul asta se intampla si la KD (asa de dragul comparatiei). Un lucru care dupa parerea mea e foarte diferit intre ei e raportarea antrenorului. Silva nu urla la Dykes cum o face sezonul asta la Kromah. Sa nu uitam ca si KD avea defectele lui, dar i se permitea sa isi faca jocul si asa o inceput sa aiba incredere in el (plus legatura stransa de joc pe care o avea cu Adamovic). Acest aspect nu se intampla la Kromah care la prima gresala e scos afara cu nervi. Iar la capitolul apararii (inafara capacelor) eu zic ca Kromah se apara mult mai bine decat KD. 
click pt. Articol 21 January 2018 09:38
sandu79 Pacaleala
0 
Pestele de la cap se impute....ma felicit ca am ales sa stau departe de sala si sa ma detasez de tot ce inseamna sectie de baschet masculin...Noi nu avem in lot jucator cerebral ca si cel al Sibiului, fundasul cu barba, Laser parca il cheama....NU inteleg cum jucatori ca ai Sibiului platiti cu maxim 2-3 mii de euro pe luna pot umilii "vedete" ca si Sakic care ia undeva la 15 mii pe luna...plus altii cu salarii de 7-8-9 mii...salarii care sincer nu se justifica. Cei de la banca cred ca habar nu au ce se intampla cu adevarat.... Referitor la "vrajala" cu cupe europene, o competitie slaba de tot , a 4 a ca valoare, decat sa cheltui banii aiurea pe cupe care is irelevante, mai bine aduci 2-3 jucatori de valoare, ca lotul e slab de tot.... Veriga slaba dupa parerea mea e Kromah, o gluma de jucator, care in opinia mea e cu 3 clase sub Dykes...sa nu mai vorbesc de Adamovic si Pustozvonov, care si daca veneau dupa o noapte de betie tot nu pierdeau asa rau contra Sibiului...NU va faceti iluzii sa aveti deziluzii ! Haide "U" 
click pt. Articol 21 January 2018 01:21
adrian.or adrian.or
0 
Capers in ce stadiu e cu recuperarea? Dar de Rasic ce se aude, a inceput antrenamentele singur sau cu echipa? 
click pt. Articol 21 January 2018 01:20
alin67 ai dreptate,partial...
0 
Daca o fi stat si Horia Paun sa-l vada pe Lebron atingand 30000 de puncte (n-a fost sa fie, ii mai trebuie 7) in blow-out-ul 124-148 cu OKC, poate o zice ca e frumos sa vezi peste 100 de puncte, chiar daca adversarii dau doar 50. Si daca finalista ultimilor 3 ani in NBA "si-o ia" acasa la aproape 30, ce mai conteaza la cat pierd Dinamo, Timba, Iasi,uneori Mures si Galati. Conteaza ca avem campionat si meciuri ... aproape gratis la DIGI. Noapte buna! 
click pt. Articol 21 January 2018 01:15
0 
Exact asta le-am spus unor suporteri U, in pauza, la o tigara ;) 
click pt. Articol 21 January 2018 00:52
ydesh_apu Observatie
0 
Citind ce ai scris, imi amintesc ca si mie mi-a trecut prin minte in timpul meciului ca echipa noastra ataca din nou exact ca pe vremea lui Tenter, in semicerc si fara idei de a se apropia de cos. 
click pt. Articol 21 January 2018 00:19
0 
Trebuie sa recunoastem ca am avut si noroc azi, i-am prins un pic obositi si fara Torok, iar Barro nerecuperat. Pe de alta parte, cel putin teoretic este o diferenta de valoare intre cele doua loturi in favoarea clujenilor, iar noi jucam momentan in 5 straini. Imbucuratoare este chimia dintre jucatori si atitudinea acestora. Jos palaria! Din fericire pentru noi echipa nu si-a atins potentialul si varful de forma. Sunt foarte curios sa il vad pe Williams pe teren, cel mai probabil ne va ajuta cu adevarat in play-off. In plus, Capers se pare ca se recupereaza excelent, dar ramane un semn de intrebare legat curajul pe care il va avea la meciurile oficiale. Cu Williams si Capers o sa avem o banca lunga si o rotatie cum nu cred ca am avut de multi ani. Cred ca obiectivul realist este sa ajungem in semifinale. O sa fie foarte greu 3 din 5 cu Cluj, Oradea sau Steaua, dar nu imposibil. Nici Timisoara si Pitesti nu sunt departe de noi, insa cred ca semifinalele o sa fie intre aceleasi echipe de anul trecut. 
click pt. Articol 21 January 2018 00:13