Barnabas Szaszgaspar: „Cred că sibienii s-au trezit la realitate, au crezut că va fi mai ușor, iar acum ne așteaptă două jocuri infernale”


Antrenorul Mureșului cere din nou mai mult respect din partea arbitrilor, iar fazele să fie judecate cu aceeași unitate de măsură

Vicecampioana en-titre, BC Mureș Târgu Mureș, se află la egalitate, 1-1 la general, în seria din sferturile de finală cu CSU Sibiu. Băieții lui Barnabas Szaszgaspar au reușit să treacă avantajul terenului propriu de partea lor, după ce s-au impus clar în meciul 2 din Sala Transilvania cu 75-54. 

Acum seria se mută la Târgu Mureș cu două partide cruciale în „Junglă”, partide în urma cărora se poate decide ultima semifinalistă sau pot trimite seria în decisivul de la Sibiu. Barnabas Szaszgaspar, antrenorul mureșenilor, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre primele partide de la Sibiu și despre ce urmează acum în propriul fief. 

„Suntem după două meciuri în deplasare, din punctul meu de vedere, foarte grele, din care am avut și foarte multe de învățat. Din lipsa unor meciuri tari și sub presiune așa cum au fost la Sibiu, am avut un șoc negativ, fizic nu am răspuns acelei lupte care a fost în primul meci. Mă bucură foarte mult că băieții au înțeles faptul că Sibiul practică un baschet cu accent pe fizic, iar noi am încercat, pe alocuri am și reușit, să eliminăm din aceste greșeli. După cum bine s-a văzut ne-au dominat fizic, la recuperări, respectiv pe contraatacuri, care în final ne-au costat acel prim meci. Am strâns destul de bine rândurile și în cel de-al doilea meci cred că am eliminat din aceste aspecte, evident, nu în totalitate, pentru că Sibiul are la dispoziție această armă a jocului fizic, pe care tot campionatul a folosit-o foarte bine.

Acum suntem conștienți că seria nu s-a terminat nici pe departe, ne așteaptă două meciuri acasă foarte grele. De asemenea, cred că CSU Sibiu s-a trezit la realitate, a crezut că va fi mai ușor și ne așteaptă dum cum am spus jocuri infernale. Încercăm să-i aducem pe băieți din punct de vedere medical la un potențial de 100%. Din păcate, sunt și avem probleme, dar sper ca până la ora meciului toată lumea să fie aptă, chiar dacă nu 100%, dar acolo, ați văzut cât de mult contează rotația. De exemplu, revenirea lui Djapa a fost hotărâtoare. Este esenția să fim uniți, pe această cale rog și suporterii să vină la sală și să ne fie alături pentru că va fi dificil și avem mare nevoie de ei”, a declarat tehnicianul „tigrilor”. 

Chiar dacă a evitat să vorbească despre arbitrajul din primele două meciuri, întrebat de jurnaliști, Barnabas a punctat câteva aspecte și din acest punct de vedere.

„Respect echipa și suporterii Sibiul. Rezultatelor lor sunt meritate, au fost pe măsură, și din acest motiv au terminat pe locul 2. Da, într-adevăr, practică un joc mai agresiv și mai fizic. Eu am cerut respect din partea arbitrilor, mai exact, dacă Sibiul practică acel tip de baschet, să ne lase și pe noi să fim mai agresivi. Cred că s-a văzut că nu s-a arbitrat cu aceeași unitate de măsură pentru ambele echipe. Ei au jucat mai agresiv, noi știam că așa va fi, însă nu am reacționat pe cât trebuia de bine, dar în cazul nostru la orice atingere era fault. Dacă e să se joace într-un anume ritm, atunci să fie de ambele părți la fel, strângem mâna și acceptăm acest lucru”, a concluzionat principalul Mureșului. 

Meciul 3 al seriei dintre BC Mureș și CSU Sibiu se dispută astăzi, 20 aprilie, cu începere de la ora 17:30, fiind transmis de DigiSport 3. Apoi, jocul cu numărul 4 este programat sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 20:00, fiind de asemenea transmis în direct de postul de televiziune. 

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a antrenorului Barnabas Szaszgaspar
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 11:25


Galerie foto


mickeymouse Barni si Felseriu
3 
Sunt 2 antrenori cu caracter care spun lucrurilor pe nume si mi se par foarte sinceri. La Mures mai este nevoie de un presedinte corect care sa lase naibii declaratiile de tip politicianesc si sa fie transparent. Nu stiu daca acest domn care pana acum era vice va fi in stare. Vom vedea. 
20 aprilie 2017 12:08
DonJuan Rusine
1 
Iar aduci arbitrajul in discutie ??? Mereu inaintea fiecarui meci te legi de arbitri. Caracter pe draq. Fleseriu niciodata nu a vorbit de arbitri. 
20 aprilie 2017 14:17
3punkte Ochelari de vedere sau
0 
Nova Vita nu face si operatie la ochi?! Pentru arbitrii ar putea da reduceri cand vad alt meci pe parchet de la 2m. 
20 aprilie 2017 14:38
kdk Arbitraj
0 
Cred ca dacă Sibiul era arbitrată la fel ca Mureșul nu ați fi avut nici un meci câștigat. Și cred ca se cerea de zori demisia antrenorului vostru.Nu se leagă de arbitraj, doar subliniază sa se fluiere în aceeași nota. Bafta la meciul de azi! Dar sper ca Mureșul sa câștige. 
20 aprilie 2017 14:54
2 
Un comentariu de foarte bun simț. Mureșul își joacă șansele, la fel am face și noi. Sper să îi învingem. Oricum cred că meciurile ce urmează vor fi de o încleștare nerecomandata cardiacilor. Hai CSU 
20 aprilie 2017 15:38
2 
Eu personal nu pot sa-mi explic cum au dat cu piciorul sibienii avantajului terenului propriu, care pt ei făcea cât un jucător bun. Adică tragi de tine 6 luni, faci minuni, pt ca apoi, când era mai important sa-l pierzi intr-un mod jenant în 40 minute. Mureșenii, cum îi știam, serioși, constiinciosi, tot respectul. Vor fi cu siguranță 2 meciuri tari, fără favorit clar. Înainte de începerea seriei as fi considerat Sibiul favorita, acum totul este posibil. Cat despre antrenorul mureșean, sunt probabil clasicele mici presiuni pe arbitrii sa fie atenți sa nu greseaca în defavoarea echipei lui. Pueril și nu chiar frumos mod, dar probabil sănătos și eficient. 
20 aprilie 2017 16:21
1 
Practica jenanta de la fotbal face din pacate prozeliti si la baschet!!!...Umbra lui lungu la Ms. 
20 aprilie 2017 16:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:27
DonJuan SPIRIT !!!
0 
Semm ca pe cei din conducere si pe cei care aleg lotul de jucatori ii doare fix in pix de suporteri. Singurul jucator care a jucat cu sufletul pentru aceasta echila este lasat sa plece. Fleseriu este un orgolios iar daca nu ii vor iesi cartile va fi aratat cu degetul. El a decis atat plecarea lui Igor cat si a lui Popescu. Oare de ce ? 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:13
@lexCSU Trist !
0 
Sunt foarte dezamagit...rar prinzi asemenea jucatori de caracter, nu trebuia lasat sa plece.... mult succes Igor !  
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:05