Biljana Pesovic a înscris peste 20 de puncte pentru a 3-a oară în 4 meciuri din Grupa Roșie pentru Olimpia CSU

14.01.2019

Olimpia CSU Brașov a câștigat cu 74-60 partida cu Phoenix Știința Constanța din etapa a 4-a a Grupei Roșii din Liga Națională de Baschet Feminin. Biljana Pesovic a fost coșghetera partidei cu 22 de puncte, iar pentru gazde Carla Bartee și Kristina Arsenic au încheiat în double-double. Vladinka Erak a reușit primul double-double al celor de la Phoenix Știința în prima grupă valorică.

Biljana Pesovic a jucat 36:02 minute pentru formația de sub Tâmpa și a fost aproape de double-double cu 22 de puncte și 9 pase decisive. Sârboaica a marcat 4 din 8 șuturi din semicerc, 3/4 de la distanță și 5/5 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +26 indice al eficienței.

Căpitanul brașovencelor și-a mărit media de puncte în a doua fază a campionatului, în care are 21,5 ppg în patru etape, după 15,9 în prima parte. În cele 13 meciuri disputate în această ediție a LNBF, Pesovic are medii de 17,6 puncte, 6,3 recuperări, 6,2 pase decisive, 3,2 mingi pierdute, 2,5 intercepții și 22,2 eficiență în 37:25 minute.

Carla Bartee a reușit al 8-lea double-double în 14 partide din campionat pentru Olimpia CSU Brașov. Americanca a petrecut în teren 34:19 minute în fața formației de la malul mării și a contribuit cu 17 puncte și 13 recuperări (2 ofensive/11 defensive). Jucătoarea de 33 de ani a încheiat meciul cu 7/9 din interiorul semicercului (78%) și 1/5 de la distanță (20%). A mai avut 4 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 5 mingi pierdute și 3 interceții, pentru +22 eficiență.

Și Bartee are o medie de puncte mai bună în faza a doua, crescând de la 16,7 la 21,2. Aceasta are în total 14 meciuri jucate în acest campionat, cu medii de 18 puncte, 9,9 recuperări, 2,3 pase decisive, 1,9 mingi pierdute și 0,9 intercepții în 34:24 minute, cu 20,8 eficiență.

Kristina Arsenic și-a trecut în cont al 4-lea double-double în campionat, din 10 meciuri. Tânăra sârboaică a jucat 31:57 minute pentru învingătoare și a contribuit cu 10 puncte, 10 recuperări (2/8) și 4 capace. A încheiat partida cu 3/8 la aruncările de la semidistanță (38%) și 4/6 de la linia de fault (67%). A mai avut 3 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +16 la eficiență. Arsenic a ratat patru meciuri din cauza problemelor cu viza. Pivotul are medii de 12,3 puncte, 7,4 recuperări, 2,2 mingi pierdute, 1,1 intercepții și 12,8 eficiență în 31:12 minute.

Vladinka Erak a reușit primul double-double al echipei constănțene în prima grupă valorică. Sârboaica a evoluat 34:47 minute în confruntarea de la Brașov și a încheiat-o cu 12 puncte și 10 recuperări (2/8). A găsit ținta cu 5 șuturi din semicerc din 12 încercări și a transformat ambele libere. A mai avut 3 pase decisive, 4 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +16 eficiență.

Erak a avut 5 double-double-uri în prima parte a sezonului, când Phoenix Știința a jucat în a doua grupă valorică. Pivotul are medii de 13,3 puncte, 8,7 recuperări, 2,5 pase decisive, 2,2 mingi pierdute, 1,7 intercepții și 19,1 eficiență în 27:28 minute. Sârboaica a evoluat în 15 meciuri din această ediție a LNBF.

Alte trei jucătoare au încheiat partida în double-digits, una de la gazde și două de la oaspete. Flavia Ferenczi a fost brașoveanca cu cele mai multe minute petrecute în teren, 36:09. A contribuit cu 13 puncte (3/6 din semicerc, 0/2 de afară și 7/7 la libere), 5 recuperări (1/4) și 6 pase decisive. A mai avut 2 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +19 eficiență. Ferenczi a jucat 14 meciuri pentru Olimpia CSU în campionat, cu 12,6 puncte pe meci, 2,4 recuperări, 3,6 pase decisive, 2,8 mingi pierdute, 0,9 intercepții și 11,8 eficiență în 33:49 minute.

Chelsea Douglas a avut 12 puncte (3/7 din semicerc, 1/4 de afară și 3/3 la libere) și 7 assist-uri pentru constănțence în 35:39 minute (a jucat cel mai mult). A mai avut 2 recuperări (1/1), 2 mingi pierdute și 4 intercepții, cu +16 eficiență. Douglas are 16 meciuri pentru Phoenix Știința în LNBF, cu medii de 13,1 puncte, 1,4 recuperări, 4,1 pase decisive, 2,4 mingi pierdute, 1,7 intercepții și 11,9 eficiență în 29:10 minute.

Cristiana Cutaș a fost coșghetera oaspetelor cu 16 puncte în 32:26 minute, după 3/10 la șuturile de două puncte, 2/7 de la distanță și 4/5 de la linia de fault. A mai avut 8 recuperări (1/7), o pasă decisivă, 3 turnovers și o intercepție, cu +10 eficiență. Cutaș a jucat în 14 meciuri din acest campionat, cu 10,2 puncte pe partidă, 7,6 recuperări, 2,1 pase decisive, 2,7 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 12,8 eficiență în 27:53 minute.

Olimpia CSU Brașov este pe patru în Grupa Roșie, cu 21 de puncte, iar Phoenix Știința Constanța pe 6, cu 15 puncte. Constănțencele stau în etapa de la finalul săptămânii, iar brașovencele vor juca la Târgoviște.

*foto: D.P. Sports Photographer