Bogdan Popescu își continuă cariera alături de BC Timișoara. Florin Popa, noul transfer


Jucătorul în vârstă de 37 va mai bifa un sezon pe prima scenă a baschetului românesc

BC Timişoara a anunțat prin intermediul site-ului oficial prelungirea colaborării cu veteranul Bogdan Popescu dar și înregimentarea lui Florin Popa. Extrema de forță continuă pe Bega după un sezon de succes în timp ce Florin Popa vine după un sezon petrecut la Gaz Metan Mediaș.

În sezonul recent încheiat, Bogdan Popescu a jucat 26 de meciuri în LNBM unde a avut medii statistice de 12.2 puncte, 4.5 recuperări și 0.7 pase decisive în 29.1 minute jucate pe meci. În Cupa României, jucătorul român a a acumulat 14.7 puncte, 10.3 recuperări și 1.3 pase decisive în 6 meciuri jucate. Cu Bogdan Popescu MVP al Final Four-ului, BC Timișoara a reușit să cucerească Cupa României – ediția 2014/2015.

Florin Popa revine la Timișoara după un sezon petrecut la Mediaș, însă de această dată la echipa fanion de pe Bega. La Gaz Metan, fundașul a bifat 22 de prezențe în Liga Națională de Baschet Masculin cu medii de 5.8 puncte, 2.7 recuperări și 0.6 pase decisive în 20.4 minute jucate pe meci.

Dragan Petricevic a făcut câteva precizări despre aceste mutări, tot pentru site-ul oficial al grupării bănățene:

“Principala mea preocupare a fost crearea unui nucleu de jucători români, în condiţiile în care, sezonul viitor, regulile se schimbă. Prezenţa a cel puţin un jucător român va fi obligatorie în Liga Naţională, iar în Cupa României vor fi minimum doi baschetbalişti autohtoni pe teren.

Am dorit prelungirea contractului cu Bogdan Popescu, care a demonstrat încă o dată că este unul dintre cei mai importanţi jucători români din Liga Naţională. Evoluţia sa, mai ales în turneul F4 al Cupei României, ne-a arătat că merită încrederea noastră.

Florin Popa a ales momentul potrivit să joace şi în altă parte decât la Timişoara şi şi-a demonstrat lui şi celorlalţi că este un jucător promiţător. În februarie, împreună cu managerul general, Leontin Demaio, am decis să-l readucem acasă, şi pentru că ne dorim ca timişorenii să joace la Timişoara.”

 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Bogdan Popescu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Florin Popa

Bogdan Isailă / 07 May 2015 / 14:16


Galerie foto


1 
Unul din cei mai talentanti jucatori romani de baschet! Pacat ca nu vrea si la nationala! Mare castig pentru Timisoara ca Bogdan mai joaca un an! 
07 May 2015 15:57
nimsoc10 Foarte bine
1 
Un lucru firesc, dupa joc si valoare! sa vedem cu cine vor fi dublati la nivel de jucatori straini. trebuie adusi unii si mai buni, in conditiile plecarii lui Jovanovic si Tica, probabil si a celor doi americani. EuroChallenge obliga! Bravo Pope! Iar popa era interesant inca de cand juca la Timba, dar la Medias a aratat mult mai mult. 
07 May 2015 20:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23