Brandi Wingate a debutat cu 13 puncte pentru Olimpia CSU Brașov, la revenirea în LNBF

07.02.2019

Olimpia CSU Brașov s-a impus cu 88-72 în meciul de acasă cu Universitatea Cluj, din etapa a 8-a a Grupei Roșii din LNBF. Brandi Wingate s-a alăturat de curând echipei de sub Tâmpa, revenind în Liga Națională după ce a evoluat sezonul trecut la FCC ICIM Arad. Biljana Pesovic a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte și alte trei brașovence au încheiat în double-digits. De la „U” au fost patru jucătoare cu cel puțin 10 puncte înscrise, Aleksandra Begenisic și Arlesia Morse terminând în double-double.

Brandi Wingate a început meciul pe bancă și a petrecut în teren 24:28 minute. Americanca de 27 de ani a înscris 13 puncte, având 5/10 la șuturile de la semidistanță și 1/1 de afară. A mai avut 4 recuperări defensive, o pasă decisivă, 2 faulturi scoase, o minge pierdută, 2 intercepții și un capac, pentru +15 eficiență.

Extrema americană a jucat în prima parte a sezonului la BLK Slavia Praga. În campionatul ceh a bifat 13 partide, cu medii de 13,3 puncte, 6,2 recuperări și 1,5 pase decisive în 29.4 minute pe meci. Wingate a jucat în stagiunea precedentă la FCC ICIM Arad. A intrat în 21 de meciuri din Liga Națională, cu medii de 11,6 puncte, 3,3 recuperări și 10,8 eficiență în 23:26 minute. În cele patru meciuri pe care le-a jucat în Cupa României cu galben-albastrele, a avut medii de 9,5 puncte, 5,5 recuperări și 7,5 eficiență în 24:04 minute.

Biljana Pesovic a fost coșghetera partidei de miercuri. Căpitanul Olimpiei CSU Brașov a înscris 24 de puncte în 38:33 minute. Sârboaica a fost perfectă la șuturile din semicerc, 9 din 9, a înscris o triplă din 5 încercări și a transformat 3 libere din 4. A mai avut 8 recuperări (2 ofensive/6 defensive), 7 pase decisive, 4 mingi pierdute și 5 intercepții, pentru +35 eficiență. A fost cel mai bun meci al acestei ediții de LNBF pentru Pesovic în ceea ce privește eficiența. Jucătoarea de 35 de ani a jucat în 16 meciuri pentru alb-albastre în acest campionat și are medii de 17,1 puncte, 6,6 recuperări, 5,8 pase decisive, 3,3 mingi pierdute, 2,6 intercepții și 21,4 eficiență în 37:41 minute.

Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au fost în double-double la oaspete, ambele fiind integraliste. Americanca a încheiat meciul cu 20 de puncte și 11 recuperări (5/6). A avut 3/9 la șuturile din semicerc, 3/10 de afară și 5/6 de la linia de fault. A mai avut 2 pase decisive, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +19 eficiență. În 15 meciuri din LNBF, fundașul are medii de 18,8 puncte, 6 recuperări, 1,3 pase decisive, 2,9 turnovers, 1,8 intercepții și 15,3 eficiență în 32:10 minute.

Aleksandra Begenisic a fost cea mai eficientă clujeancă (+23). A terminat meciul cu 18 puncte și 10 recuperări (2/8). A marcat 8 coșuri de două puncte din 16 încercări și a transformat ambele libere. A mai avut 3 pase decisive. Pivotul a evoluat în 17 meciuri din această ediție de campionat și are medii de 10,7 puncte, 8,3 recuperări și 12,9 eficiență în 30:50 minute.

Alte cinci jucătoare au fost în double-digits, trei la gazde și două la oaspete. Carla Bartee a contribuit cu 19 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive în 26:29 minute, cu +23 eficiență, dar a terminat partida mai devreme pentru că a ieșit cu 5 faulturi. Alina Podar a înscris 14 puncte în 37:32 minute și a mai avut 6 recuperări și 8 assist-uri, cu +18 eficiență. Amira Al Ash Hab a încheiat meciul cu 10 puncte și 5 recuperări în 30:30 minute. La oaspete, Rishonda Napier a înscris 16 puncte în 29:17 minute (+11 eficiență), iar Irina Părău a avut 10 puncte și 8 recuperări (+15 eficiență) în 34:34 minute, ieșind cu 5 faulturi.

Olimpia CSU Brașov joacă acasă cu FCC ICIM Arad în următoarea etapă, din 17 februarie. Universitatea Cluj stă în acea rundă și va juca în 20 februarie la Sfântu Gheorghe.

*foto: Dan Potor