Brittany Denson, la al 9-lea double-double în această ediție a LNBF

10.03.2019

CSM Satu Mare s-a impus cu 82-68 la Cluj-Napoca în etapa a 12-a din prima grupă valorică a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Jocul a fost echilibrat până în debutul sfertului patru, după care liderul grupei s-a desprins. Brittany Denson și Arlesia Morse au fost liderele celor doă echipe, terminând în double-double. Alte șase jucătoare au marcat cel puțin 10 puncte.

Brittany Denson a reușit o nouă evoluție excelentă pentru vicecampioană. Pivotul a contribuit cu 26 de puncte, 10 recuperări (4 ofensive/6 defensive), 4 pase decisive, 3 intercepții și 3 capace în 29:44 minute. A mai avut 3 greșeli personale, 5 faulturi scoase și 2 mingi pierdute, cu +39 indice al eficienței. Denson a marcat de 10 ori din semicerc din 15 încercări (67%) și a transformat toate cele 6 libere de care a beneficiat.

A fost al 9-lea double-double în acest campionat pentru jucătoarea care are cetățenie americană și armeană. Aceasta a evoluat în 19 meciuri în această ediție a LNBF și are medii de 17,6 puncte, 9,1 recuperări, 2,5 pase decisive, 1,7 mingi pierdute, 2 intercepții și 1,5 capace în 29:31 minute, cu 24,8 eficiență.

Arlesia Morse a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 20 de puncte, fiind integralistă. A încheiat în double-double cu 11 recuperări (5/6) și a mai avut 5 pase decisive, 4 greșeli personale, 8 faulturi scoase, o minge pierdută și o intercepție în 40 de minute, cu +27 indice al eficienței. A avut 3/6 din semicerc (50%), 2/8 de la distanță (25%) și 8/8 la linia de fault.

Pentru Morse a fost al 4-lea double-double în campionat și și-a egalat cea mai bună performanță în ceea ce privește eficiența într-un meci. Are 17 partide în LNBF cu medii de 18,5 puncte, 6,2 recuperări, 1,5 pase decisive, 2,6 mingi pierdute și 1,6 intercepții în 33:03 minute, cu 15,5 eficiență.

Câte trei jucătoare de la fiecare echipă au mai fost în double-digits. La gazde Mihaela Maxim a înscris 17 puncte în 22:27 minute, 1/2 la semidistanță și 5/8 de afară (62%). A mai avut o recuperare, 2 pase decisive și 4 mingi pierdute, cu +12 eficiență. Irina Părău a fost aproape de double-double cu 13 puncte (5/11 la două și 3/5 la libere) și 9 recuperări (1/8). A mai avut 3 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +13 eficiență în 32:40 minute. Tierra Henderson a fost integralistă și a încheiat meciul cu 11 puncte (4/14 din semicerc și 1/2 de afară), 8 recuperări (2/6), 4 assist-uri, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +11 eficiență.

Pentru CSM Satu Mare Andra Mandache a jucat cel mai mult, 40 de minute. A terminat cu 16 puncte (3/13 de la semidistanță, 3/5 de afară și 1/2 la libere), 6 recuperări (3/3), 4 pase decisvie, 2 mingi pierdute și un capac, cu +12 eficiență. Promise Amukamara a avut 12 puncte (4/6 din semicerc și 4/4 la libere), 4 recuperări, 4 pase decisive, o minge pierdută și 3 intercepții în 28:39 minute, cu +20 eficiență. Andrea Olah (Orosz) a jucat 24:46 minute și a avut 10 puncte (3/4 la două puncte, 1/6 de afară și 1/1 la linia de fault), 8 recuperări (1/7), 4 assist-uri, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +15 eficiență.

Pentru Universitatea Cluj urmează o deplasare la Constanța la finalul săptămânii viitoare, iar CSM Satu Mare va juca la Arad.

*foto: Diana Coltofean / CSM Satu Mare facebook