Stiri Acvile

CE U18 - România a învins Slovacia în a doua partidă din Austria

25.07.2015

Reprezentativa U18 masculin a României a obținut al doilea succes la Campionatul European Divizia B, care desfășoară în această perioadă în Austria. După victoria clară repurtată în fața Scoției, elevii conduși de Goran Vrkic, Mihai Popa și Bogdan Lavric au dispus de naționala similară a Slovaciei.

Echipa noastră a avut un debut timid de meci iar după nici 3 minute de joc, slovacii conduceau cu scorul de 8-0. Tricolorii s-au regăsit până la finele primelor 10 minute iar grație lui Nandor Kuti și Radu Vîrna, România era în avantaj după primul sfert, 21-15. În actul secund diferența s-a făcut tot în jumătatea a doua. Cu un parțial de 8-0 în ultimul minut, formația tricoloră intra la cabine cu un avantaj format din două cifre, 41-30. După pauză, formația Slovaciei a intrat mai bine pe parchet și după 30 de minute joc diferența dintre cele două echipe se reducea la numai o posesie. Primele 5 minute ale actului decisiv au fost secetoase pentru tricolorii mici care nu au punctat și au permis slovacilor să treacă în avantaj, 57-56. Cu un run de 6-0, România a revenit la cârma partidei și nu a mai cedat avantajul până la finalul partidei care s-a încheiat cu scorul de 73-66.

Nandor Kuti a fost cel mai bun jucător al confruntării cu 18 puncte, 9 recuperări, 5 recuperări, 6 intercepții, 2 capace și 3 mingi pierdute. Rareș Uță l-a secondat cu 15 puncte, 6 recuperări, 3 intercepții, un capac și 3 turnovers. Bogdan Nicolescu a contribuit cu 8 puncte în timp ce Ionuț Berceanu, Tudor Gheorghe și Radu Vîrna a marcat fiecare câte 7 puncte.

Mario Ihring a fost cel mai bun slovac cu 18 puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive. Aron Cavoj a adăugat 12 puncte iar Filip Helmes 11.

Rezultatele complete ale etapei 2 din Grupa C:

Portugalia vs Suedia 61-71

Georgia vs Scoția 99-50

România vs Slovacia 73-66

După două partide disputate în Grupa C, România și Suedia sunt singurele echipe neînvinse. În meciul următor, România va întâlni Portugalia, sâmbătă, 25 iulie, cu începere de la ora 21:15